osoba siedząca na rampie z rolkami na  nogach

Co daje jazda na rolkach? Jakie mięśnie pracują podczas jazdy? 

Jazda na rolkach to sport, który świetnie modeluje sylwetkę i wzmacnia mięśnie nóg oraz brzucha. Sprawdź, jakie inne zalety płyną z jazdy na rolkach

Nadchodząca wiosna to najlepszy moment, żeby wyciągnąć rower, hulajnogę lub rolki, żeby aktywnie spędzić wolny czas i nacieszyć się słoneczną pogodą. Jazda na rolkach cieszy się dużą popularnością i trudno się temu dziwić, ponieważ korzyści wynikające z uprawiania tego sportu są naprawdę duże. Nie dość tego, że angażujemy wiele grup mięśni i poprawiamy kondycję, to dodatkowo dotleniamy organizm. Jakie inne zalety płyną z regularnej jazdy na rolkach i o czym powinny pamiętać osoby początkujące? Sprawdźmy.

Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Rolki to bardzo popularny sport, który każdego roku cieszy się sporym zainteresowanie. Jeździć mogą zarówno dorośli, jak i dzieci, u których ruch jest wskazany, zwłaszcza w okresie rozwoju. Zalet jazdy na rolkach jest bardzo wiele — angażowanych jest wiele grup mięśniowych, w tym: mięsień pośladkowy, mięśnie brzucha, mięśnie grzbietu i czworogłowy oraz łydki. Poza tym rolki mogą służyć, jako środek transportu i być świetną zabawą dla całej rodziny. Jakie są inne zalety tego sportu?

Inną korzyścią zdrowotną z jazdy na rolkach jest lepsza wydolność serca (trening cardio). Sport ten pozytywnie wpływa na cały układ krwionośny, dzięki czemu po pewnym czasie jesteśmy w stanie coraz dłużej wytrzymać bez zmęczenia i mamy więcej energii.

Rolki to aktywność fizyczna, która w przeciwieństwie do innych sportów — nie obciąża stawów, dlatego mogą być sposobem na aktywne spędzanie czasu, np. przez osoby z nadwagą, którym zależy na spalaniu tkanki tłuszczowej.

Jeśli żyjesz w ciągłym napięciu — ten sport jest dla Ciebie. W trakcie treningu wydzielają się endorfiny (hormony szczęścia), które poprawiają samopoczucie i pozwalają zapomnieć o negatywnych emocjach.

W trakcie jazdy dotlenisz organizm i przy okazji będziesz podziwiać otaczający Cię krajobraz. Spora dawka świeżego powietrza ma same pozytywne zalety, pomaga np. w zasypianiu.

Rolki to sport dla każdego! Niewątpliwą korzyścią płynącą z tej aktywności jest fakt, że na rolkach mogą jeździć osoby w każdym wieku (dzieci, rodzice, a nawet dziadkowie). Wystarczy jedynie opanować odpowiednią technikę, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Co daje jazda na rolkach? Jakie mięśnie pracują podczas jazdy?

Rolki niewątpliwie poprawiają koordynację ruchową. W trakcie jazdy konieczne jest zachowanie równowagi, dlatego to świetny sposób na naukę dla osób, które mają z nią problem. Inną korzyścią z jazdy na rolkach jest wspomniane wyżej wzmacnianie mięśni. Praca mięśni rolkarza jest bardzo intensywna, dotyczy to szczególnie mięśni czworogłowych i pośladkowych, ale zaangażowane są również mięśnie grzbietu. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać ten sport, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Efekty rolek chwalą sobie szczególnie kobiety, którym zależy na wysmukleniu nóg i pośladków.

kobieta i mężczyzna w kaskach i ochraniaczach jadący na rolkach

Efekty jazdy na rolkach — spalanie tłuszczu i kalorii oraz przyjemne spędzenie wolnego czasu

W trakcie jazdy na rolkach można spalić mnóstwo kalorii (godzina jazdy to nawet 700 kcal!), a efekty regularnego treningu na rolkach (przynajmniej 3 razy w tygodniu) potrafią być naprawdę zadowalające. Dlatego sport ten polecany jest osobom, które pragną spalić tkankę tłuszczową, pozbyć się zbędnych kilogramów i wymodelować całą sylwetkę (zmniejszyć cellulit). W trakcie jazdy rośnie tętno, a żeby osiągnąć spalanie tłuszczu i kalorii — powinno ono wynosić około 70% tętna maksymalnego.

Oprócz tego jazda na rolkach to ciekawy sposób na poznanie nowych osób i zawarcie interesujących znajomości. Rolkarze, którzy spotykają się na ścieżce, często pozdrawiają się skinieniem głowy. To dobra okazja, żeby zacząć rozmowę i podzielić się swoją pasją z nowo poznaną osobą oraz miło spędzić poranek czy popołudnie. 

Przeciwwskazania

Zastanawiacie się, czy istnieją przeciwwskazania do jazdy na rolkach? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na rolkach może jeździć każdy, ponieważ skupiamy się tutaj na sporcie rekreacyjnym, a nie szybkiej jeździe i wyczynowej aktywności. Jest to sport, który nie niesie ze sobą dużego ryzyka kontuzji, ale to wcale nie oznacza, że nie może się ona zdarzyć. Dlatego, osoby początkujące powinny na początek opanować styl jazdy i technikę, czyli hamowanie, skręcenie i ruszanie. Istnieją jednak pewne schorzenia, które przeszkadzają w uprawianiu tego sportu, zaliczamy do nich:

problemy z układem oddechowym i krążeniem,

osteoporozę,

kontuzje,

choroby układu ruchu.

Czy rolki to dobry sport dla dzieci?

Rodzice z reguły obawiają się, że rolki dla dzieci to nie najlepszy pomysł, ponieważ łatwo o kontuzję. Nic bardziej mylnego. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pomoże opanować dziecku jazdę na rolkach i zwiększy jego bezpieczeństwo. Warto wybrać ten sport, ponieważ w trakcie jazdy na rolkach pracują wszystkie mięśnie, co ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój malucha. Pamiętaj jednak, żeby naukę jazdy rozpocząć, gdy dziecko skończy 4 lata — jest to optymalny wiek, chociaż każde dziecko ma inne predyspozycje, więc może się okazać, że również 3-latek świetnie sobie poradzi. Kolejna kwestia to dobór odpowiednich rolek — powinny one stabilnie trzymać stopę i kostkę. Z rolkami jest podobnie, jak z butami, warto zainwestować w sprzęt, który będzie przede wszystkim bezpieczny. Pamiętaj również o koniecznych ochraniacz na kolana, łokcie i nadgarstki oraz obowiązkowo kasku na głowę!

Rolki to aktywność, która na pewno zachęci dziecko do ruchu, nawet takie, które większość czasu spędza przed ekranem telewizora. Ruch na świeżym powietrzu może stać się nową pasją Twojej pociechy pod warunkiem, że sam zadbasz o to, aby tak się stało. Dobrym pomysłem są rodzinne wypady na rolki, podczas których nie tylko się integrujecie, ale również świetnie bawicie.

chłopiec w kasku zapinający rolki

Nauka jazdy na rolkach - jak zacząć?

Jazdy na rolkach możecie nauczyć się samodzielnie lub z pomocą doświadczonej osoby. Pierwszy trening warto rozpocząć na równej powierzchni (np. na asfalcie), gdzie znajdują się przedmioty, których możecie się złapać w razie utraty równowagi. Początki bywają różne i trzeba liczyć się z ewentualnym sinikami i obtarciami, ale nie należy się zrażać, ponieważ trening czyni mistrza. Pamiętajcie jednak, że obowiązkowym wyposażaniem każdego rolkarza są ochraniacze i kask na głowę, które minimalizują ryzyko, że złamiecie sobie, np. rękę. 

Podczas jazdy na rolkach sylwetka powinna być nieznacznie pochylona do przodu, nogi lekko ugięte w kolanach, a ręce opuszczone wzdłuż tułowia
. Najważniejsza jest nauka hamowania, dzięki czemu poczujecie się pewniej podczas jazdy. Jak to zrobić? Należy wysunąć jedną nogę do przodu i delikatnie ugiąć ją w kolanie, a potem docisnąć łagodnie piętę do podłoża. Pierwsze próby hamowania mogą zakończyć się upadkiem, ale dzięki temu wyczujecie, na co możecie sobie pozwolić (ile nacisku włożyć w hamowanie) i szybko opanujecie odpowiednią metodę. 

Kiedy po kilku treningach poczujecie się pewniej i opanujecie jazdę, możecie nauczyć się trików na rolkach. Pamiętajcie, że do takich akrobacji potrzeba bardzo dobrej koordynacji ruchowej, pewności siebie oraz miłości do adrenaliny. Na pewno nie polecamy samodzielnego eksperymentowania na rampie, ponieważ może się to skończyć poważnym urazem. Jeśli marzysz o wyczynowej jeździe na rolkach, koniecznie poszukaj dobrego instruktora, który przekaże Ci swoją wiedzę i doświadczenie. 

Planujesz rozpocząć swoją przygodę z rolkami? Zajrzyj do sklepu Decathlon. W naszej ofercie dostępne są rolki dla dzieci i dorosłych (damskie, męskie) oraz ochraniacze, kaski i torby, w których można bezpiecznie przechowywać sprzęt.

Przeczytaj także

dzieci trzymające w rękach rolki

Jakie rolki do 200 zł ?Jaki typ wybrać?

Jazda na rolkach cieszy się w ostatnich latach niesamowitą popularnością. Jakie są jednak najlepsze rolki do 200 złotych?

kobieta i dzieczynka siedzące na ziemi z wrotkami

 Rolki czy wrotki — co wybrać dla dorosłych i dla dzieci?

Jazda na rolkach lub wrotkach to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu ale co lepiej wybrać rolki czy wrotki? Od jakiej dyscypliny zacząć?

kobiety jeżdżące na wrotkach w kaskach

Krótka historia wrotek i rolek - kto je wynalazł?

Wrotki, a także pokrewne z nimi rolki są popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jaka jest historia wrotek? Jak powstała dyscyplina?

rodzina jadąca

Jakie wybrać łożyska do rolek?

Szukasz łożysk do rolek? Sprawdź, czym różnią się łożyska ABEC od SG czy ILQ. Jak wybrać te najlepsze? Sprawdź na Blogu Decathlon!