Kobieta jadąca na rowerze miejskim w kasku rowerowym

Co daje jazda na rowerze? Poznaj zalety dla zdrowia i samopoczucia

Rower to nie tylko środek transportu. Codzienna jazda na rowerze wpływa na poprawę zdrowia i humoru. Podejmij aktywność fizyczną na dwóch kółkach.

Zastanawiasz się, czy warto jeździć na rowerze? Korzyści z jazdy na rowerze jest mnóstwo, więc jeśli tylko masz taką możliwość, to powinieneś wskoczyć na siodełko rowerowe i popedałować przed siebie. Redukcja wagi, poprawa pracy serca czy obniżenie poziomu stresu to tylko niektóre zalety jazdy rowerem. Poznaj je wszystkie! Sprawdź najważniejsze pozytywy bycia rowerzystą!

Jazda na rowerze a zdrowie. Jak jazda na rowerze wpływa na ciało?

Na co wpływa jazda na rowerze? Bez wątpienia aktywność fizyczna na dwóch kółkach przynosi wiele korzyści dla Twojego organizmu. Oto kilka z nich:

1. jazda na rowerze to wysiłek nie tylko dla mięśni nóg. Oczywiście to właśnie mięśnie łydek, ud i pośladków pracują najmocniej podczas pedałowania, ale to nie wszystko. Co jeszcze wspiera jazda na rowerze? Mięśnie brzucha i grzbietu. Natomiast manewrowanie kierownicą pomaga wyrzeźbić ramiona. I nie ma tutaj znaczenia, czy jedziesz w zrelaksowanej, wyprostowanej pozycji na rowerze miejskim, czy też w pozycji sportowej, pochylony na rowerze górskim czy trekkingowym. Trening na jednośladzie może złagodzić bóle kręgosłupa po wielu godzinach siedzącej pracy;

2. rower w połączeniu z odpowiednią dietą to sposób na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Przyspiesza metabolizm, a przy tym spalanie kalorii i tym samym nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Pozwala zmniejszyć ryzyko nadwagi, zgubić zbędne kilogramy, wspomaga wydolność układu oddechowego, a także pozytywnie wpływa na poprawę kondycji układu krwionośnego. Jedną z zalet w tym obrębie jest na przykład zminimalizowanie ryzyka chorób serca czy obniżenie poziomu cholesterolu we krwi;

3. obok zwiększenie wydolności płuc na przykład w innych celach sportowych, można zaobserwować także wzrost wytrzymałości i ogólnej siły mięśni oraz większą odporność na zmęczenie;

4. ograniczony jest spadek współczynnika VO2, czyli maksymalnego pułapu tlenowego w Twoim organizmie. Z wiekiem ten współczynnik spada, a wraz z nim wydolność organizmu. Jeżdżąc na rowerze, utrzymasz VO2 na właściwym poziomie. Oznacza to, że do wszystkich komórek Twojego ciała trafiać będzie więcej tlenu;

5. ponadto jazda na rowerze to obok pływania sposób na odzyskanie sprawności po urazach i kontuzjach. Spokojna jazda wspiera rehabilitację po urazach kończyn dolnych lub przy schorzeniach stawów. Warto też pamiętać, że to profilaktyka przeciw osteoporozie.

Aby osiągnąć wszystkie te korzyści, wcale nie trzeba być profesjonalistą, który bierze udział w wyścigach. Można po prostu dojeżdżać do pracy rowerem miejskim albo wybierać się na przejażdżki rowerem trekkingowym.

Rowerzystka w kasku rowerowym jadąca na rowerze miejskim w mieście

Zalety jazdy na rowerze – czy jazda na rowerze pomaga w poprawie samopoczucia?

Oczywiście, że tak! Na co pomaga jazda na rowerze w kontekście samopoczucia? Dzięki jeździe na rowerze podnosi się poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Stajesz się więc bardziej zrelaksowany i łatwiej znosisz różne sytuacje stresowe. Ponadto zyskujesz dobry sposób na wyładowanie negatywnych emocji. Zmęczenie psychiczne najłatwiej jest zlikwidować zmęczeniem fizycznym (choć nie mówimy tu o całkowitym wyczerpaniu!).

Jazda na rowerze może pomóc w zacieśnianiu więzi rodzinnych, jeśli na przykład jeździsz z całą rodziną albo uczysz dziecko jeździć na rowerze. Od dawna wiadomo, że obcowanie z naturą pozytywnie wpływa na nasz stan psychiczny, a z pewnością jesteś bliżej niej z perspektywy „siodełka”. Jeśli masz w swojej okolicy piękne lasy, parki czy pola, to warto wsiąść na rower i odetchnąć pełną piersią. W ten sposób dzięki codziennej jeździe na rowerze oczyścisz głowę z negatywnych myśli.

Nie można pominąć również faktu, że jazda na rowerze jest po prostu przyjemna. Pomaga walczyć ze stresem i sprawia, że jesteś bardziej zrelaksowany. Twoje ciało pracuje wydajniej, jest dobrze dotlenione i odżywione – zatem bardziej odporne na infekcje

Same rezultaty, które po niedługim czasie będą widoczne na Twoim ciele po wysiłku fizycznym, mogą także znacznie zwiększyć Twoją pewność siebie. Wyrzeźbiona i smukła sylwetka to „skutki uboczne” regularnej jazdy na rowerze. Efekty, zdjęcia możesz obserwować i sprawdzać, jak duży postęp zrobiłeś od swojej pierwszej przejażdżki.

Mężczyzna z córką jadący na rowerach w kaskach rowerowych korzystając z zalet jakie daje jazda na rowerze

Pozostałe korzyści z jazdy na rowerze

Ogólna poprawa zdrowia i odstresowanie oraz fakt, że można się dotlenić, to nie wszystko. Kobiety z pewnością zainteresuje fakt, że jazda rowerem pomaga w pozbyciu się cellulitu i poprawie jakości oraz jędrności skóry.

Ponadto jazda rowerem to dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy. Dotyczy to sytuacji, w której potraktujesz rower jako środek transportu. Jeśli masz taką możliwość, dojeżdżaj w różne miejsca jednośladem, na przykład podczas dojazdów do pracy. To świadoma i ekologiczna postawa, która wspiera środowisko naturalne. W dodatku Twój portfel Ci za to podziękuje – w końcu nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na benzynę albo na bilety w komunikacji miejskiej. Co więcej, ominiesz też skutecznie uciążliwe korki, które w przypadku jazdy samochodem często mogą zatrzymać Cię na długo w trasie.

Ostatnią korzyścią z jazdy na rowerze jest dokładniejsze poznanie swojego miejsca zamieszkania. Kręcąc pedałami po okolicy, masz okazję odkryć nowe ścieżki, a także poznać nowe osób, które też poruszają się rowerami.

Podsumowanie

Jeżdżąc na rowerze, nie zapomnij o najważniejszych akcesoriach rowerowych:

Kaski rowerowe;
Okulary rowerowe;
Odblaski rowerowe;
Bidony rowerowe;
Pompki rowerowe;
Uchwyty na telefon do roweru.

Jeżdżenie rowerem wywiera pozytywny wpływ na cały organizm. Poprawia wydolność, zwiększa tętno, usprawnia proces odchudzania. Pamiętaj o właściwym nawodnieniu i odżywieniu organizmu – zawsze miej pod ręką butelkę z wodą i energetyczną przekąskę, by unikać odwodnienia. Stopień intensywności treningu i tempo jazdy dopasuj do poziomu swojej kondycji i tego, jakim sprzętem dysponujesz.

Przeczytaj także:

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiasz się, jaki rower kobiecy wybrać? ✨ Opisaliśmy wszystkie rodzaje rowerów damskich ⭐ Wybierz idealny jednoślad do jazdy

mężczyzna jadący na rowerze w kasku

Rower dla dorosłego? Nie tylko rozmiar i wzrost! Porady rowerowe!

Jak właściwie wybrać rower dla dorosłego pod względem rozmiaru i wzrostu danej osoby? Jakie inne porady rowerowe mają kluczowe znaczenie?

kobieta i mężczyzna jadący na rowerach trekkingowych w kaskach

10 powodów, żeby zacząć jeździć na rowerze

Na co wpływa jazda na rowerze i jakie przynosi korzyści? Czy jeżdżąc na rowerze poprawiamy wydolność organizmu? Przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy!

kobieta w kasku oparta o ścianę obok roweru i plecaka

Jaki plecak na rower wybrać? PORADNIK

Sprawdź, jaki plecak na rower wybrać ⭐ Zobacz na co zwrócić uwagę podczas wyboru plecaka na rower ⭐ Przeczytaj więcej na Blogu Decathlon

Jak wsiadać na rower? Podstawowe zasady jazdy na rowerze

Jak wsiadać na rower? Podstawowe zasady jazdy na rowerze

Jak wsiadać na rower, aby zapobiec upadkowi? Jak to robić, kiedy posiadamy rower z fotelikiem? Oto podstawowe zasady jazdy na rowerze!