Kobiety ćwiczące jogę

Co daje joga – regularna praktyka wzmacnia ciało i umysł

Poznaj dobroczynny wpływ jogi na ciało i ducha. Sprawdź, co daje joga i jak codzienna praktyka może poprawić Twoją elastyczność i siłę.

Joga to dyscyplina, która wiąże ciało z duchem przez połączenie pozycji z ćwiczeniem oddychania, koncentracji i relaksacji. Z tego właśnie powodu dobroczynnie wpływa ona zarówno na naszą fizyczność , jak i duchowość.

Co daje joga? Wpływ na zdrowie

Wielu osobom joga kojarzy się tylko z medytacją i specjalnym oddychaniem. Jednak jest to także metoda na wyrzeźbienie sylwetki, wzmocnienie mięśni i stawów. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytania takie jak „czy joga wzmacnia mięśnie”?

kobieta w stroju sportowym na macie do jogi

Joga – działanie, które pozytywnie wpływa na mięśnie i stawy

Jak joga wpływa na sylwetkę? Podczas uprawiania jogi mięśnie pracują w sposób statyczny, gdy skupiamy się na odpowiednim ułożeniu ciała. Przede wszystkim używamy siły ciężkości, która pomaga nam się zakorzenić i zachować równowagę. Wykonywane pozycje obejmują różne strefy ciała, dzięki czemu angażują różne mięśnie: brzucha, pleców, ramion czy nóg. Inne pozycje, jak wojownik, wzmacniają całe ciało w tym samym czasie.

Joga wpływa szczególnie na wzmocnienie mięśni głębokich, mięśni pleców oraz brzucha – tych, które stabilizują nasze ciało i w największym stopniu wpływają na naszą postawę. Ich umięśnianie zapewnia nam lepszą postawę ciała i zapobiega bólom pleców.

kobieta w pozycji kwiatu lotosu medytuje na macie do jogi

Joga buduje siłę i poprawia równowagę

Słabe ścięgna to, zaraz po słabym centrum ciała, odwieczna nemezis wielu z nas Na szczęście pozycje, które będziesz ćwiczył w jodze, mogą rozwiązać oba te problemy, poprawiając równowagę i siłę, a co za tym idzie, zwiększając twoją szybkość i wytrzymałość.

Jeżeli jeździsz na rowerze, wybierz te pozycje w jodze (asany), które są ukierunkowane zarówno na nogi, jak i na mięśnie podtrzymujące kręgosłup w odcinku lędźwiowym, ponieważ większość czasu spędzasz w pozycji zgiętej na kierownicy roweru. Jeśli już uprawiasz jogę, na pewno wiesz, jak dobrze zrobić kilka razy koci grzbiet po długim dniu na siodełku! Jesteś nowy w treningu? Zacznij od przyjęcia pozycji jak do pompki, a następnie powoli przenieś się do pozycji „pies z głową w dół” (nogi są rozprostowane za Tobą, kolana i łydki są równo z matą, a ręce podtrzymują tułów). Pomoże to wzmocnić górną część pleców, barków i ramion oraz rozciągnąć przednią część ciała, od zginaczy stawu biodrowego do mięśni w górnej części klatki piersiowej.

Natomiast adepci
wspinaczki często chcą skupić się na swoich stawach. Chodzi w szczególności o te, które znajdują się w ramionach, biodrach i kolanach, ponieważ to właśnie one odpowiadają za większość przechwytów podczas wspinania. Wypróbuj pozycję krzesła, dodając odrobinę ruchu w ramionach – wznieś łokcie na wysokość barków, tworząc kąt prosty z palcami skierowanymi w dół, a następnie przenieś je tak, aby były skierowane w dół. I powtórz.

Wpływ jogi na elastyczność ciała

Na co pomaga joga poza wzmocnieniem mięśni? Uprawiając jogę, powtarzając pozycje, regularnie ćwicząc, a przede wszystkim, opanowując oddychanie, możemy znacząco zwiększyć elastyczność swojego ciała. Nie jest ona wrodzoną zdolnością i można poprawić ją przez regularny trening. Oddychanie stopniowo uspokaja ciało, przez co może ono zwiększyć swoją giętkość. Eliminuje ono odczuwanie dyskomfortu podczas rozciągania, które może być czasem dosyć intensywne. Ogranicza także napięcie ciała spowodowane pracą.

Elastyczność zdobyta podczas uprawiania jogi pozwala na zwiększenie swojej mobilności, zakresu ruchu ciała, a także swobody podczas poruszania się na co dzień. Zmiękczenie naszych mięśni oraz ścięgien także przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji podczas treningów sportowych.

Joga – na co wpływa poza wzmocnieniem ciała?

Joga to więcej niż aktywność sportowa. To szczególny moment, gdy skupiamy się na samych sobie, chwila, by się rozluźnić i cieszyć się momentem łagodności w ciągu dnia.

To przede wszystkim ćwiczenie oddychania (pranayama) podczas uprawiania jogi uspokaja ducha i następuje redukcja stresu. Ćwiczenia oddechowe zapewniają liczne korzyści: czasem ich celem jest wyciszenie, czasem zwiększenie dynamiki lub zrównoważenie. Pozwalają także dotlenić mózg po całym dniu wytężonej pracy.

Koncentrowanie się na oddychaniu oraz asanach z zachowaniem równowagi, które wymagają stabilności oraz mocnego trzymania się na podłożu, pozwala skupić się na obecnej chwili, tu i teraz, oraz zignorować to, co nas otacza. Ten dystans wobec codzienności pozwala nam oddalić się od naszych kłopotów, krzątaniny czy sytuacji bez wyjścia. W zamian otrzymujemy przestrzeń do odczuwania możliwości odpuszczenia sobie.

Szczególnie dla biegaczy i rowerzystów kluczowa jest pojemność płuc – im lepsza, tym więcej tlenu krąży w ciele, co oznacza, że możesz biegać lub jeździć więcej i szybciej. Oddychanie w jodze wymaga powolnych, głębokich wdechów i długich wydechów, które wykorzystują całe płuca, pomagając zwiększyć ich pojemność i ogólną wydajność. Ten świadomy oddech może pomóc w stabilizacji i zachowaniu spokoju wspinacza również w sytuacjach stresowych.

Jedyne co musisz mieć, aby trenować jogę w domu, to mata do jogi i dobre chęci. To niewiele, a może zdziałać dużo dobrego dla twojego zdrowia i samopoczucia. Jeśli wolisz trenować pod okiem specjalisty, który będzie cię na bieżąco kontrolować – wystarczy się rozejrzeć po okolicy. Coraz więcej, jest szkół jogi z wykwalifikowanymi instruktorami i wspaniałą atmosferą.

Joga – wpływ na zdrowie, który warto znać

Joga nie tylko pomaga nam wzmocnić nasze ciało i cieszyć się chwilą przerwy oraz dobrym samopoczuciem. Wywiera także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Ćwiczenie oddychania pozwala przede wszystkim zarządzać stresem oraz lękami. To z kolei wpływa na jakość naszego snu. Duchowe ćwiczenia oraz techniki oddychania wspierają duchowy odpoczynek, eliminują negatywne emocje, a przez to wspierają wzmacniający sen. A przecież wiadomo, że im lepszy sen, tym lepsza jakość życia!

Także niektóre pozycje w jodze działają jak delikatny masaż na nasze wewnętrzne organy i odświeżają całe ciało dzięki zapewnieniu lepszego przepływu energii. Zatem joga, wspierając naukę techniki oddychania, pomaga także przepływać krwi, przez co każdy z organów sprawniej funkcjonuje. W konsekwencji joga wzmacnia układ immunologiczny i poprawia ogólny stan zdrowia naszego ciała.

Joga – korzyści z uprawiania

Dzięki koncentracji na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, z jogi może czerpać korzyści każdy z nas. Zwiększona elastyczność i zakres ruchów nie tylko sprawią, że bieganie, jazda na rowerze czy wspinaczka będzie sprawiać większą przyjemność, ale także pomogą zwiększyć tempo i zasięg, dzięki czemu zwiększa się wydajność.

Kobiety robiące asany pozycje jogowe

Regularna praktyka jogi zapobiega wielu urazom

Wyobraź sobie, że hatha joga i aktywność fizyczna, którą uprawiasz to uzupełniające się jin i jang. Joga pomoże złagodzić przeciążenie mięśni spowodowane bieganiem, jazdą na rowerze i wspinaczką oraz pozwoli odkryć różne stopnie elastyczności w tych częściach ciała, które są mniej eksploatowane. No i oczywiście, wzmacniając i rozciągając całe ciało, ograniczysz ryzyko kontuzji.

Wypróbuj intense front body stretch (z angielskiego: intensywne rozciąganie przedniej części ciała), czyli pozycję, która jest nieco podobna do „kraba”, znanego ci na pewno z dzieciństwa. Różnica polega na tym, że ręce muszą być pod ramionami, a nie nad głową, a nogi muszą być wyprostowane. Jak sama nazwa wskazuje, będzie się rozciągał przód twojego ciała, ale także wzmocni się twój tyłów, co jest odpowiednie dla sportowców, którzy mnóstwo czasu spędzają pochyleni. Liczne badania potwierdzają pozytywny wpływ jogi nie tylko na sportowców, ale także na amatorów uczestniczących w lekcjach jogi.

Poranna joga pomaga zwiększyć energię i chęć na trening

To dziwne myśleć, że trening może dodawać energii, gdy niekiedy jedyne, co chcemy robić po wysiłku, to iść spać. To kolejna rzecz, która czyni jogę wyjątkową. Wiele sportów wysysa z nas energię, a joga dotlenia krew i dodaje wigoru, co oznacza, że umysł i ciało czują się niezwykle witalne. Tak więc sesja jogi po biegu, treningu rowerowym lub ściance może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby odzyskać siły. A do tego jej relaksacyjny charakter pozwoli uspokoić umysł po wysiłku.

Jak pomaga joga? Efekty przed i po

Większość osób, zanim zaczynie ćwiczyć jogę, narzeka na wiele dolegliwości. Najczęściej są to bóle pleców, problemy ze stawami, nadciśnienie, czy też ospałość i ogólny brak energii. Moją one różne przyczyny:

– brak regularnego uprawiania sportu,
– siedzący tryb życia,
– stresująca praca,
– brak równowag w życiu wewnętrznym.

Joga hatha skupia się nie tylko na poprawie kondycji fizycznej ciała, ale także na zmianie sposobu myślenia. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień. Sprawdźmy zatem, jak uniwersalna jest joga? Na co pomaga, co zmieni w Twoim życiu po dłuższym czasie praktykowania.

Jeżeli wykonywać ćwiczenia i poświęcisz kilka miesięcy na regularne praktykowanie asan, rezultaty będą widoczne i odczuwalne. Twoje ciało wyprostuje się, przestaniesz się garbić, będziesz bardziej elastyczny, a bóle mięśni i stawów odejdą do przeszłości. Zyskasz świadomość ciała i lepiej będziesz je rozumiał.

Znacząco poprawi się także Twoje samopoczucie. Poziom stresu oraz ciśnienie krwi się obniży, a Ty będziesz lepiej spał. Spokojny, relaksujący sen wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie. Będziesz umiał skuteczne wyciszać niepotrzebne emocje. Twoje życie emocjonalne stanie się bardziej zrównoważone i spokojne.

Zajęcia jogi, które możesz wyszukać w aplikacji Decathlon GO pomogą Ci regularnie praktykować asany, dzięki czemu z czasem zauważysz poprawę zarówno w kondycji fizycznej, jak i w sferze emocjonalnej.

Przeczytaj także:

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta medytująca na macie

Mantry - co to takiego? Jak je śpiewać i powtarzać?

W tym artykule dowiesz się, jak działają mantry, oraz jak je śpiewać. Poruszymy ośrodki energetyczne by oczyścić umysł i rozluźnić ciało. Zapraszamy !

kobieta i mężczyzna podczas medytacji

Medytacja dla początkujących – od czego zacząć medytować?

Medytacja to trening umysłu, która pozwala znaleźć spokój myśli. Sprawdź, jak i od czego zacząć medytować i na czym polega medytacja mindfulness.

mężczyzna wykonujący asanę na macie do jogi w terenie

Historia jogi - kiedy i jak powstała joga?

Droga do osiągnięcia równowagi duchowej dzięki aktywności fizycznej – historia jogi dla początkujących i chcących wiedzieć więcej o kulturze Indii

ludzie siedzący w pozycji kwiatu lotosu

Joga Kundalini dla początkujących - jak zacząć praktykę?

Joga Kundalini to popularna odmiana jogi. Wykonuje się w niej ćwiczenia fizyczne, które świetnie wpływają na umysł. Wyjaśniamy, jak zacząć praktyki.