kobieta w legginsach trenująca z gumą do ćwiczeń na  macie do pilatesu

Ćwiczenia pilates - zalety płynące z treningu rozciągającego i wzmacniającego metodą Pilatesa

Ćwiczenia pilates - zalety tej aktywności fizycznej. Na czym polegają treningi metodą Josepha Pilatesa? Jak wzmacnianie mięśni wpływa na postawę ciała

Pilates należy do aktywności fizycznych, które nie tylko poprawiają ogólny stan psycho-fizyczny człowieka, ale również świadomość własnego ciała. Trening metodą Pilatesa jest wspaniałą propozycją zarówno dla zawodowych sportowców, jak i dla osób, które nie uprawiały dotychczas żadnego sportu. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę w temacie treningu pilates, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi tego:

na czym polega pilates,
jakie są filary treningu metodą Pilatesa,
jak powstała ta metoda treningowa,
jakie są wskazania i przeciwskazania do jej uprawiania,
jakie są zalety pilatesu.

Podstawowe informacje - na czym polegają ćwiczenia pilates

Pilates polega na wykonywaniu ćwiczeń izometrycznych w rytm powolnego i głębokiego oddychania. Trening wymaga pracy mięśni głębokich, dzięki czemu pozytywnie wpływa między innymi na postawę ciała. Podczas zajęć pilatesu, rozciąga, uelastycznia i wzmacnia się mięśnie całego ciała. Jako, że ćwiczenia są statyczne, nie występuje tu właściwie ryzyko kontuzji. W kwestii przybliżenia, na czym tak naprawdę polega trening, możemy napisać, że pilates stanowi połącznie ćwiczeń siłowych z elementami jogi, gimnastyki i baletu. Czerpie z tych aktywności wszystko to, co najlepsze. Podczas sesji nie grozi nam więc zadyszka ani nadmierne pocenie. Mimo to, jest on niezwykle efektywny. Dlaczego? O tym przeczytać możesz w dalszej części poradnika.

mężczyzna trenujący pilates na macie do ćwiczeń

Najważniejsze założenia - filary treningu metodą Josepha Pilatesa

Pilates pomaga wzmocnić mięśnie, rozciągnąć je i uelastycznić. Jak wspomnieliśmy wyżej, ruchy wykonuje się tu w rytm oddechu. Aby ćwiczenia były jak najbardziej efektywne, należy robić je w sposób dokładny. Trzeba więc wziąć pod uwagę najważniejsze filary tej aktywności. Oto one:

- koncentracja - na każdym ruchu należy być maksymalnie skoncentrowanym/skoncentrowaną;

- oddech - każdy wdech i wydech, wykonywany podczas treningu musi być powolny i głęboki. Powietrze wdycha się nosem a wydycha ustami;

- dokładność - podczas ćwiczeń pilatesowych wymaga się maksymalnej dokładności każdego ruchu. Wszystko ma tutaj znaczenie, dlatego istotne jest, aby wykonywać ćwiczenia zgodnie z założeniami;

- płynność - w pilatesie jeden ruch płynnie przechodzi w drugi. Nie występują tutaj ruchy szarpane;

- kontrola - jako, że każde ćwiczenie powinno być wykonane dokładnie tak, jak mówi instruktor, warto trenować przed lustrem, aby móc na bieżąco korygować ewentualne niedociągnięcia;

- wyśrodkowanie - każdy ruch w treningu pilates zaczyna się od wdechu lub wydechu i aktywacji mięśni brzucha.

Historia pilatesu - jak powstała ta niezwykła metoda treningowa

Autorem tej popularnej dzisiaj aktywności jest Joseph Pilates. Urodził się on w 1883 roku w Niemczech. Pilates był chorowitym dzieckiem. Cierpiał na różne choroby przewlekłe, takie jak astma czy krzywica. Mimo wszystko jego marzeniem było zostanie gimnastykiem, dlatego młody Joseph nie próżnował i ciężko pracował na swoją kondycję fizyczną. W wieku 14 lat jego ciało było tak wspaniale wyrzeźbione, że Pilates pozował do rysunków anatomicznych. Trenował wtedy kulturystykę i gimnastykę a także jazdę na nartach i nurkowanie. W roku 1912 opuścił swoją ojczyznę i udał się do Anglii. Tam pracował między innymi jako cyrkowiec, instruktor samoobrony w Scotland Yardzie i bokser. Wybuch I Wojny Światowej zakończył marzenia Pilatesa o kontunuowaniu kariery. Został on bowiem wraz z innymi Niemcami, internowany. W obozie podjął się pracy sanitariusza. Opiekując się rannymi żołnierzami, zwrócił uwagę na to, jak koty utrzymują swoją niezwykłą sprawność fizyczną poprzez regularne rozciąganie mięśni. Młody sportowiec zaczął więc testować swoją teorię na zamkniętych w obozie współosadzonych. Pilates stworzył z łóżek szpitalnych, sprężyn i innych dostępnych na terenie obozu przedmiotów, specjalne urządzenia, na których trenował chorych. Rezultaty metody Pilatesa były rewelacyjne. Rehabilitacja prowadzona przez młodego Niemca przynosiła wspaniałe efekty. Po odzyskaniu wolności, Pilates wrócił do ojczyzny, rozwijając swoją metodę treningową. Zainteresowali się nią najbardziej znani tancerze baletowi w kraju. Propozycja pracy, którą otrzymał od rządu (budowanie formy wśród żołnierzy) sprawiła, że Pilates wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W podróży poznał swoją przyszłą żonę, z którą wspólnie rozwijał swoją metodę treningu. Małżeństwo otworzyło własne studio, w którym trenowali zarówno sportowcy, jak i tancerze a nawet gwiazdy Hollywood. Joseph Pilates rozwijał swoją metodę aż do śmierci w 1967 roku. Następnie, przez kolejne 10 lat, do swojej śmierci, rozwijała ją jego żona. Wyszkoliła ona swoich następców, którzy nauczali jeszcze większe rzesze osób. Obecnie pilates należy do jednej z najbardziej popularnych aktywności na świecie. Niezwykłe odkrycie Josepha Pilatesa nie poszło więc na marne.

Wskazania - kto powinien trenować pilates

W przeciwieństwie do większości aktywności, pilates zaleca się właściwie każdemu. Trening tą metodą sprawdzi się zarówno wśród zawodowych sportowców, jak i osób, które wcześniej nie ćwiczyły w ogóle. Pilates uprawiać mogą więc zarówno dzieci, jak i osoby starsze czy kobiety w ciąży. Jest to niepodważalna zaleta tego sportu, ponieważ niewiele dyscyplin może się poszczycić tak wielką dostępnością. Zanim jednak zdecydujesz się na rozpoczęcie swojej przygody z pilatesem, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Przeciwskazania - kto nie może uprawiać tej aktywności fizycznej

Pilates może pomóc naprawdę szerokiemu gronu osób, jednak tak jak każdy inny sport, może również zaszkodzić. Dlatego tak istotna jest konsultacja z lekarzem, który podejmie decyzję o ewentualnym wykluczeniu z tej aktywności. Do najważniejszych przeciwskazań do uprawiania pilatesu należą:

- niedawne złamanie kości,

- ostry ból,

- przepuklina brzuszna,

- stan zapalny,

- niestabilny kręgozmyk,

- prawdopodobieństwo zakażenia,

- niedawno przebyty zabieg operacyjny,

- zaawansowana osteoporoza,

- podwyższone ciśnienie tętnicze,

- ryzyko zakrzepów,

- zagrożenie ciąży,

- pierwszy trymestr ciąży.

Korzyści - dlaczego warto ćwiczyć pilates na co dzień

Większa elastyczność, silniejsze ciało, zdrowszy kręgosłup i rozluźnienie. Tak po krótce można opisać zalety pilatesu. Oczywiście nie są to wszystkie korzyści, płynące z uprawiania tego sportu. O pozostałych przeczytać możesz w dalszej części poradnika. W tej skupimy się na jego ogólnych pozytywach. Poza efektami, które odczuwalne są w ciele i duszy, warto wspomnieć również o tym, że pilates dla początkujących to zajęcia, które nie wymagają żadnego przygotowania. Ani pod względem kondycji, ani pod względem sprzętu. Aby trenować pilates wystarczy wygodna odzież sportowa i mata. Osoby praktykujące przez dłuższy czas, często sięgają po akcesoria takie jak bloki, piłki, obręcze, taśmy i wałki do pilatesu, jednak stanowią one jedynie urozmaicenie treningu. Nie są wymagane na żadnym z jego etapów. W kwestii pilates zalety są więc wielowymiarowe.

kobieta i mężczyzna w odzieży sportowej siedzący na piłkach do pilatesu

Wzmocnienie - jak pilates wpływa na siłę mięśni całego ciała

Pilates wzmacnia mięśnie pośladków, brzucha, pleców, a także kończyn górnych i dolnych. To aktywność, która angażuje do pracy wszystkie grupy mięśniowe. Efekty treningu tą metodą są nie tylko odczuwalne, ale i zauważalne. Już po 10 sesjach odczuwa się różnicę. Poza tym, pilates wzmacnia mięśnie dna miednicy, co jest niezwykle istotne dla kobiet. Są one bowiem odpowiedzialne za podtrzymywanie macicy, pęcherza moczowego oraz pochwy. Działanie pilatesu na narządy rodne nie tylko ułatwia poród, ale także pozytywnie wpływa na życie seksualne.

Kręgosłup - dlaczego pilates jest skuteczny w leczeniu bólu pleców

Joseph Pilates wynalazł swoją metodę treningową w celu rehabilitowania pacjentów szpitala obozowego. Szczegółowo dopracował on wpływ aktywności na kręgosłup. Pilates wzmacnia mięśnie stabilizujące kręgosłup i podpierające  go, dlatego jego pozycja jest stabilna. Ćwiczenia pilates zapobiegają bólom pleców, poprzez intensywną, ale statyczną pracę mięśni głębokich. Zaleca się je zwłaszcza osobom, o siedzącym trybie życia i tym, którzy mają problem z garbieniem się.

Stabilność - czy ćwiczenia metodą Pilatesa mogą poprawić postawę ciała

Prawidłowa postawa ciała pozwala ograniczyć a nawet wyeliminować ból kręgosłupa. Poprzez rozbudowanie mięśni brzucha i pleców, co stanowi jeden z głównych elementów ćwiczeń pilates, ciało zaczyna przybierać stabilne i zrównoważone ułożenie naturalne. Centrum ciała należy więc rozbudowywać i rozciągać, aby zapewnić sobie zdrowie i większy komfort fizyczny. Osoby, które cierpiały na kłopoty z kręgosłupem, dzięki pilatesowi cieszyć się mogą prostymi, zdrowymi i niebolącymi plecami.

Sylwetka - czy pilates pozwala wyszczuplić i ujędrnić ciało

Dzięki regularnym ćwiczeniom zwiększa się elastyczność mięśni a także ich siła. Sylwetka widocznie się wysmukla. Pilates poprawia także jędrność skóry i wspiera ćwiczącego/ćwiczącą w walce z cellulitem. Oczywiście, aby móc cieszyć się pięknym, zdrowym ciałem, liczy się nie tylko samo uczestnictwo w zajęciach, ale również jakość wykonywanych ćwiczeń. W celu uzyskania smukłego, wyrzeźbionego ciała, należy trenować minimum 3 razy w tygodniu.

Równowaga - jak regularne treningi poprawiają koordynację ruchową

Pilates zwiększa umiejętność utrzymania równowagi oraz zdecydowanie pozytywnie wpływa na koordynację ruchową. Nasze ciało musi bowiem pracować nie tylko niezwykle dokładnie, ale i dostosowywać ruchy do rytmu oddechu. Ruchy powinny być nie tylko płynne i opanowane, ale i pełne gracji i harmonii. To wszystko sprawia, że koncentrując się na każdym ruchu, rozwijamy wyobraźnię ruchową naszego ciała. Pilates to sport wymagający skupienia, prawidłowego oddechu i płynności ruchów. Mięśnie odpowiedzialne za ich wykonywanie zapamiętują je, co podnosi ogólną koordynację ruchową.

Relaks - czy trenowanie metodą Pilatesa wpływa na samopoczucie

Do trenowania metodą Pilatesa, nie trzeba dobrej kondycji fizycznej. Ruchy są spokojne i wolne. Wykonuje się je w rytm oddechu, co świetnie wpływa na harmonię ciała i umysłu. Dotlenienie organizmu, oraz rozluźnianie i napinanie mięśni całego ciała sprawia, że mimo wysiłku, człowiek czuje się wypoczęty i zrelaksowany. Nie jest to sport energetyczny, choć niektóre ćwiczenia potrafią podnieść tętno. Pilates dba nie tylko o formę fizyczną, ale także o równowagę psychiczną. Podnosi poziom endorfin, które znane są jako hormony szczęścia, co pozwala skutecznie walczyć ze stresem. Po zakończeniu sesji, człowiek jest nie tylko dotleniony, ale i wypoczęty i szczęśliwszy.

Przeczytaj także

Pilates - efekty ćwiczeń rozciągających

Pilates - efekty ćwiczeń rozciągających

Ćwiczenia pilates ⭐ Poznaj ćwiczenia rozciągające, aby wzmacniać kręgosłup, które pozwalają m.in. wyrzeźbić smukłą sylwetkę ⭐ Sprawdź

kobieta trenująca pilates na macie do pilatesu

Pilates dla początkujących – czy warto zacząć trenować?

Dlaczego warto ćwiczyć pilates w domu? Na czym polega trening pilates dla kobiety w ciąży? Sprawdź nasz zestaw ćwiczeń pilates dla początkujących!

kobieta w odzieży sportowej trenująca pilates na macie do ćwiczeń

Pilates sposobem na ból pleców – ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Pilates to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie oraz łagodzące ból pleców. Jakie ćwiczenia pilates na ból kręgosłupa i pleców warto wykonywać

pomieszczenie z akcesoriami do ćwiczeń

Metoda pilates – historia, zasady metody Josepha Pilatesa

Na czym polega trening pilates? Jak Joseph Pilates, cyrkowiec i bokser, który chciał zostać gimnastykiem, stworzył metodę aktywacji mięśni głębokich.