Jak wyglądają zajęcia crossfit?
Trening kardio, podnoszenie ciężarów, praca nad mobilnością, trening elastyczności i stabilnej postawy ciała – te i wiele innych aktywności zrealizujesz podczas każdej sesji crossfitu. A jak to wygląda w praktyce? Choć crossfit nie działa w modelu franczyzowym, a raczej polega na współpracy partnerskiej, większość siłowni (zwanych boxami) realizuje podobny schemat ćwiczeń. Wprawdzie wszystkie mają swój indywidualny program i styl, można zauważyć, że czerpią z tej samej metody treningowej, którą Greg Glassman opracował na potrzeby policji i wojska pod koniec XX wieku. Zwykle sesja treningowa trwa godzinę, podczas której realizowane są cztery zasadnicze elementy opisane poniżej.
1 – Rozgrzewka
Przygotowuje twoje ciało do głównego elementu, jakim jest workout of the day, czyli trening dnia. Ważne, by Twoje mięśnie zostały przygotowane do przyjmowania większych dostaw tlenu przez rozszerzone naczynia krwionośne. Podniesienie temperatury mięśni pozwala zmaksymalizować ich możliwości podczas właściwych działań.
2 – Trening siły lub umiejętności
Następny składnik ma jeden cel – maksymalnie Cię wzmocnić. Zwykle realizowany jest przez podnoszenie ciężarów w martwym ciągu lub kilka serii podrzutów (podnoszenie sztangi nad głowę podczas częściowego przysiadu).
Zamiast siły może być realizowany trening umiejętności, którego celem jest poprawa techniki wykonywania określonych ruchów, takich jak podwójne podskoki – dwukrotne machnięcie skakanką pod stopami – lub chodzenie w staniu na rękach. Zwykle poprawiana w tej części umiejętność wchodzi później w skład WOD.
3 – WOD – trening dnia
WOD – czasami nazywany treningiem metaboliczno-kondycyjnym lub „metconem” – jest głównym wydarzeniem każdej sesji. Polega na ćwiczeniu różnych partii ciała przez określony czas (lub do wykonania określonej liczby powtórzeń). Jeśli jesteś przyzwyczajony do 60 minut nieprzerwanego ruchu podczas treningów cardio, może cię zaskoczyć informacja, że większość WOD trwa od 5 do 15 minut. Wszystko, co trwa dłużej, określane jest jako WOD wytrzymałościowy. WOD-ów opracowanych przez różnych trenerów jest tak wiele, że jest niewielka szansa, na powtórzenie się tego samego zestawu.
Istnieje też kilka treningów wzorcowych i „treningów bohaterów” (te ostatnie tworzone są na cześć poległych żołnierzy). Ich zadaniem jest pomoc w śledzeniu postępów i polegają na wykonywaniu ustalonych zestawów ćwiczeń. Większa liczba powtórzeń lub większy ciężar użyty w ich trakcie pokazuje, jak wzrosła Twoja kondycja.
4 – Schłodzenie, rozluźnienie, rozciąganie
Typowa sesja kończy się ćwiczeniami rozluźniającymi, kiedy rozciągasz się po intensywnej części treningu. Na przykład po ćwiczeniach, w skład których wchodziło podciąganie na drążku lub skakanie na skakance, możesz wykonać serię ćwiczeń rozciągających przedramię. Rozciąganie po treningu zapobiega gromadzeniu się kwasu mlekowego w mięśniach, które często prowadzi do bolesnych skurczów mięśni.