Mężczyzna robiący asanę na otwarcie klatki piersiowej

Joga na otwarcie klatki piersiowej – poznaj asany na otwieranie klatki

Joga pomaga otworzyć klatkę piersiową i sprawić, że lepiej i głębiej oddychamy. Sprawdź, jakie asany otwierają klatkę.

Siedzący tryb życia, praca w jednej pozycji, brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej i ciągły stres powodują różnego rodzaju przykurcze mięśni. Najczęściej zaobserwować to można w przypadku mięśni klatki piersiowej, co objawia się nieprawidłową postawą ciała i zgarbionymi plecami. Sprawdź, jak na otwieranie klatki piersiowej joga może wpływać, jakie korzyści można z tego osiągnąć i komu przede wszystkim się to przyda. Poznaj przykładowe asany jogi na klatkę piersiową i nareszcie pozwól sobie odetchnąć pełną piersią.

Joga na klatkę piersiową – czy warto? Korzyści i efekty

Nie od dziś wiadomo, że joga to aktywność, która niesie bardzo dużo dobrego organizmowi człowieka. Nie tylko pozwala złapać balans i oczyścić myśli, ale także bardzo dobrze wpływa na rozciągnięcie i elastyczność ciała. Z uwagi na to będzie świetną propozycją w przypadku problemu zamkniętej klatki piersiowej. Czym to się w ogóle objawia? To stan, w którym żebra i mostek są delikatnie zapadnięte, a ramiona wysunięte w przód. Dzieje się tak z wielu powodów, na przykład siedzącej pracy przy komputerze. Wówczas można odczuwać takie dolegliwości jak trudności z wzięciem pełnego oddechu, ból pleców czy zgarbiona, nieestetyczna sylwetka.

Joga pozwala skutecznie uporać się z kłopotem zamkniętej klatki piersiowej. Jakie daje efekty?

Zwiększenie pojemności płuc – gdy klatka rozluźni się, płuca zyskają więcej miejsca, a co za tym idzie, będziemy mogli efektywniej oddychać, co nie pozostanie bez znaczenia dla naszej wydolności i dotlenienia wszystkich tkanek organizmu.

Poprawa wyglądu sylwetki – wyprostowany kręgosłup, wzmocnione mięśnie pleców i rozciągnięta klatka wyeliminują problem garbienia się.

Redukcja napięć w ciele – ćwiczenia otwierające klatkę pomagają pozbyć się napięć w innych częściach górnej partii ciała, na przykład w barkach, szyi czy karku.

Wsparcie układu krążenia – otwarcie klatki i efektywniejsze oddychanie usprawniają pracę serca oraz przepływ krwi w ciele.

Lepsze samopoczucie – poza rozciąganiem klatki piersiowej joga działa bardzo relaksująco również na nasz umysł, dzięki czemu mamy możliwość zredukowania poziomu stresu, poprawę humoru i pozytywne nastawienie do życia.

Kobieta i mężczyzna robiący asanę na otwarcie klatki piersiowej

Kto powinien podjąć się praktyki jogi na otwieranie klatki? Wskazania i przeciwwskazania

Joga, która pomaga otworzyć klatkę, sprawdzi się w przypadku wszystkich tych osób, które borykają się z nieprzyjemnymi konsekwencjami niedostatecznego rozciągnięcia mięśni klatki i pleców. Mogą to być na przykład osoby pracujące na siedząco, ale tak naprawdę każdy, kto czuje taką potrzebę. Będzie dobrym rozwiązaniem u osób zmagających się z nieprawidłową postawą, drugim podbródkiem i zgarbionymi plecami, a także skarżące się na bóle napięciowe pleców czy chroniczne przemęczenie.

Komu z kolei nie zaleca się asan na otwarcie serca? Będą to osoby z różnego rodzaju urazami kręgosłupa, zmagające się z zapaleniem stawów czy chorobami układu krążenia. Przed podjęciem się praktykowania jogi na otwarcie klatki, zawsze warto skonsultować tę decyzję z lekarzem, by mógł wykluczyć wszelkiego rodzaju zdrowotne przeciwwskazania.

Jak otworzyć klatkę piersiową? Przykładowe asany, wskazówki

Czas przejść do odrobiny praktyki. Zastanawiasz się, które z asan będą odpowiednimi na otwieranie klatki? Poniżej przedstawiamy listę najchętniej wykonywanych.

1. Bhujangasana, czyli pozycja kobry – połóż się na brzuchu, oprzyj się dłońmi o matę do jogi i wyprostuj ramiona w łokciach, unosząc tułów do góry.

2. Salambasana, czyli pozycja świerszcza – połóż się na brzuchu, ramiona umieść wzdłuż tułowia, a następnie unieś klatkę piersiową i nogi, ramiona odchylając w tył.

3. Dhanurasana, czyli pozycja łuku – połóż się na brzuchu, zegnij nogi w kolanach i unieś je nad matę, jednocześnie łapiąc stopy dłońmi. Głowa powinna być wyprostowana.

4. Ustrasana, czyli pozycja wielbłąda – uklęknij na macie, ramiona przenieś w tył i oprzyj się dłońmi o kostki, pochylając plecy do tyłu.

5. Urdhva dhanurasana, czyli pozycja mostka – połóż się na plecach, oprzyj się o podłoże stabilnie dłońmi i stopami, a następnie unieś tułów do góry.

By dobrze wykonać wszystkie ćwiczenia, skorzystaj z kilku wskazówek, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z jogą, czy masz już w jej praktykowaniu nieco doświadczenia.

– By pozycje były bezpieczne i jak najbardziej efektywne, pamiętaj, by aktywować podczas wygięć w tył także mięśnie dna miednicy i tułowia. Możesz wyobrażać sobie, że przyciągasz pępek do kręgosłupa – to ułatwi całe zadanie.
Twoja szyja powinna być wyprostowana i wydłużona, mięśnie pośladków zaś względnie rozluźnione i zrelaksowane.
Pamiętaj, by słuchać swojego ciała i w przypadku niepokojących objawów, na przykład bólu, nie wykonywać asany na siłę.
– Pamiętaj o miarowym i świadomym oddychaniu podczas całej sesji jogi.

Pozycje otwierające klatkę to świetny sposób na pozbycie się różnych dolegliwości wynikających z niedostatecznego rozciągnięcia mięśni klatki i grzbietu. Spróbuj wprowadzić je do swojej codziennej rutyny, a przekonasz się, jak wiele mogą zmienić.

Przeczytaj także:

Kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asany na macie w celu sprawdzenia czy joga odchudza

Czy joga odchudza? Jak ćwiczyć, by zobaczyć efekty?

Zastanawiasz się, czy joga pomaga schudnąć? W jaki sposób powinna wyglądać praktyka, by zrzucić zbędne kilogramy? Tutaj znajdziesz odpowiedź!

Mężczyzna praktykujący jogę na stres

Joga na stres – polecane asany. Czy joga pomaga na napięcie?

Joga na stres może skutecznie zniwelować przewlekły stres i napięcie mięśni. Sprawdź, jakie asany wykonywać i jak praktyka wpływa na stres.

Kobieta w odzieży do jogi praktykująca jogę przy użyciu wałka do jogi

Jaki wałek do jogi wybrać? Porady

Do praktykowania jogi potrzebne są różne akcesoria, w tym wałek. Jak wybrać odpowiedni? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując wałek do jogi.

Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają? Przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Balasanę pozycję dziecka na macie do jogi

Joga – pozycja dziecka (Balasana), ukojenie dla ciała i umysłu

Odkryj korzyści płynące z Pozycji dziecka (Balasana) w jodze. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać tę relaksującą asanę, by złagodzić stres.