Kobiety i mężczyźni w odzieży do jogi praktykujacy jogę na trawienie z użyciem klocków do jogi

Joga na trawienie – jak ćwiczyć?

Chcesz poprawić pracę układu trawiennego? Zastanawiasz się jak ćwiczyć? Joga na trawienie może być dobrym wyborem! Sprawdź, jak Ci pomoże.

Joga to aktywność, która poprawia kondycję fizyczną i funkcjonowanie całego organizmu. Jej regularna praktyka może skutecznie poprawić trawienie. Jakimi pozycjami jogi warto się zainteresować w przypadku problemów z jelitami? Oto wskazówki.

W jaki sposób praktykowanie jogi pomaga w trawieniu?

Często przeciążasz swój układ trawienny, przyjmując zbyt tłuste potrawy, jedząc późno wieczorem lub w pośpiechu albo spożywając zbyt obfite posiłki? Takie nawyki mogą zakłócać prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, przez przełyk, aż po jamę brzuszną i jelita. Problemy jak niestrawność, zgaga, wzdęcia, ból brzucha, zaparcia czy biegunki mogą wynikać z tego przeciążenia. Często możesz czuć się ociężały, senny i pozbawiony energii. Zdrowy układ trawienny jest niezbędny dla ogólnego stanu zdrowia, a jego przeciążenie wpływa na codzienne funkcjonowanie i komfort życia. Jelita są ściśle powiązane z funkcjonowaniem mózgu, a problemy z nimi mogą wpływać na Twój nastrój i ogólne samopoczucie.

Czy joga może pomóc na zaparcia i problemy z trawieniem? Owszem. Asany mogą stymulować metabolizm i wspierać lepsze trawienie, działając korzystnie na mięśnie brzucha i narządy jamy brzusznej. Głęboki oddech podczas tych ćwiczeń masuje narządy wewnętrzne, naprzemienne ściskając i rozciągając jelita. Poprawia to krążenie krwi, jednak nie tylko. Zwiększa też jej dopływ do komórek nabłonka odpowiedzialnych za zdrowe ruchy jelit. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą też złagodzić niestrawność.

Kobieta wykonująca asanę na macie do jogi podczas treningu jogi na trawienie

Joga na jelita – jaki rodzaj asan pomaga w trawieniu?

Regularne ćwiczenie jogi i odpowiedni wybór asan może poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego i zapobiegać problemom z procesami trawiennymi. Szczególnie korzystne są różne rodzaje skłonów, inwersji, skrętów oraz wygięć do przodu i do tyłu. 

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący skręt podczas praktyki jogi na trawienie

Skręty

Mają bezpośredni wpływ na narządy wewnętrzne, pobudzając przepływ płynów. Przyczyniają się do odpływu zanieczyszczonej krwi, co pozwala na napływ tej bogatej w składniki odżywcze. Kiedy uwalniasz skręt, transportowane są nowe substancje do oczyszczonych tkanek, co pobudza eliminację toksyn z organizmu. Wygięcia stymulują krążenie, zwiększając szybkość przepływu krwi, a to poprawia odżywienie komórek, w tym komórek nabłonka jelit odpowiedzialnych za ich prawidłowe funkcjonowanie. Co więcej, mogą też zwiększyć perystaltykę jelit, co pomaga usprawnić trawienie.

Asany relaksujące i regeneracyjne

Pomagają obniżyć reakcję organizmu na stres, głównie przez poprawę krążenia. Regulują rytm serca, ciśnienie krwi, obniżają poziom kortyzolu oraz relaksują ciało i umysł. Odprężenie i uspokojenie umysłu pozwala rozluźnić się, a co za tym idzie, zmniejszyć też napięcie w jelitach i odblokować przeponę, która w stanie ściśnięcia może nasilać problemy jelitowe.

Kobieta praktykująca jogę na trawienie wykonując asanę rozluźniającą

Praktyka jogi może Ci pomóc nie tylko w dolegliwościach trawiennych, ale też rozciągać mięśnie, wzmocnić tułów oraz poprawić funkcjonowanie całego organizmu. Które sekwencje będą dobrym wyborem na jelita? Oto kilka z nich:

Apanasana: leż na macie do jogi na plecach z wyprostowanymi nogami. Przyciągnij zgięte kolana do klatki piersiowej, obejmując je rękami. Delikatnie przyciskaj kolana do dolnej części brzucha. Ta sekwencja jogi usprawnia pracę narządów i może pobudzić procesy trawienne.

Utkatasana: stań prosto, a stopy ustaw na szerokość bioder. Zegnij kolana, jakbyś chciał usiąść na krześle, jednocześnie wyciągając ręce przed siebie lub do góry. Utrzymuj wyprostowany kręgosłup i skup się na stabilizacji. Ta pozycja zwiększa krążenie i tonizuje mięśnie brzucha, co przyspiesza metabolizm.

Paścimottanasana: usiądź z prostymi nogami. Podczas wdechu unieś ręce do góry, a podczas wydechu pochyl się do przodu, próbując dotknąć palców stóp lub obejmując łydki rękoma. Pozycja ta naciska na organy wewnętrzne, działając jak masaż i tonizując nerki oraz wątrobę, wspomagając również trawienie.

Marichyasana I: usiądź na macie z nogami wyprostowanymi przed sobą. Zegnij prawą nogę i umieść stopę na podłodze, blisko prawego biodra. Owiń lewą rękę wokół prawego zgiętego kolana, a prawą rękę oprzyj za sobą na macie, wykonując delikatne skręcenie tułowia. Pozycja ta stymuluje narządy układu pokarmowego i pomaga w przypadku wzdęć.

Włączając do swojej rutyny pozycje jogi, które aktywizują pracę mięśni brzusznych i wspierają funkcjonowanie organów wewnętrznych, poprawią się nie tylko Twoje funkcje trawienne, ale także ogólne samopoczucie. Pamiętaj, aby ćwiczenia wykonywać stopniowo i odpowiednio dostosowywać je do swojej kondycji. W ten sposób zapewnisz sobie maksymalne korzyści oraz bezpieczeństwo.

Przeczytaj także:

Kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asany na macie w celu sprawdzenia czy joga odchudza

Czy joga odchudza? Jak ćwiczyć, by zobaczyć efekty?

Zastanawiasz się, czy joga pomaga schudnąć? W jaki sposób powinna wyglądać praktyka, by zrzucić zbędne kilogramy? Tutaj znajdziesz odpowiedź!

Mężczyzna praktykujący jogę na stres

Joga na stres – polecane asany. Czy joga pomaga na napięcie?

Joga na stres może skutecznie zniwelować przewlekły stres i napięcie mięśni. Sprawdź, jakie asany wykonywać i jak praktyka wpływa na stres.

Kobieta w odzieży do jogi praktykująca jogę przy użyciu wałka do jogi

Jaki wałek do jogi wybrać? Porady

Do praktykowania jogi potrzebne są różne akcesoria, w tym wałek. Jak wybrać odpowiedni? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując wałek do jogi.

Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają? Przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Balasanę pozycję dziecka na macie do jogi

Joga – pozycja dziecka (Balasana), ukojenie dla ciała i umysłu

Odkryj korzyści płynące z Pozycji dziecka (Balasana) w jodze. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać tę relaksującą asanę, by złagodzić stres.