Czy można pływać w ciąży?
Podstawą zdrowego stylu życia jest regularna aktywność fizyczna. Nie zawsze musi się ona wiązać z intensywnym wysiłkiem. Odpowiedni będzie nawet zwykły spacer dający odprężenie i chwilę dla siebie. Niestety wiele badań wskazuje, że kobiety w ciąży rzadko podejmują aktywny wysiłek, co w skorelowaniu z wiedzą współczesną uznawane jest za zjawisko niepożądane. Do lamusa odchodzą poglądy stawiające na bierny odpoczynek kobiety będącej przy nadziei i unikanie wykonywania ćwiczeń oraz wszelkiego wysiłku. Obecnie wszystkie zalecenia mówią o pozytywnym wpływie ruchu w ciąży.
Gimnastyka w wodzie pozwala przyszłym mamom poczuć się lekko pomimo dużego brzuszka. Daje to możliwość nie tylko relaksu i odpoczynku, ale również zadbania o kondycję fizyczną i złagodzenia dolegliwości związanych z ciążą. Kąpiel w basenie to dla kobiety spodziewającej się dziecka bezpieczna forma wysiłku oraz niejako przygotowanie do udziału w porodzie. Ćwiczenia na basenie w okresie prenatalnym to same plusy, wystarczy tylko woda i wygodny strój kąpielowy.
Wiele kobiet będących przy nadziei zastanawia się, czy można korzystać z ruchu w wodzie podczas ciąży lub ogólnie chodzić na basen. Wątpliwości te wynikają chociażby z obawy przed infekcjami czy wpływem temperatury wody na płód. Obawy są jednak zupełnie niepotrzebne. Luźna aktywność w wodzie oraz ćwiczenia na basenie w ciąży są rekomendowane jako najlepsza forma aktywności fizycznej. Zajęcia w wodzie są zdaniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników najbezpieczniejsze, ponieważ ryzyko wystąpienia kontuzji jest tutaj minimalne.
Chociaż istnieje kilka przeciwwskazań bezwzględnych do korzystania z basenu w ciąży, to umiarkowana aktywność fizyczna polecana jest wszystkim paniom, u których ciąża przebiega prawidłowo, a także u tych, u których występują niewielkie powikłania, na przykład cukrzyca ciążowa.