Kobieta ciężarna siedząca w basenie w jednoczęściowym stroju kąpielowym dla kobiet w ciąży

Pływanie w ciąży – co daje basen w ciąży, jak się zabezpieczyć?

Pływanie to świetny pomysł na aktywność fizyczną w ciąży - nie tylko pomoże w prawidłowym przebiegu ciąży, ale również przygotuje do porodu

Czy będąc w ciąży mogę pływać? Czy basen w ciąży to dobry pomysł? Brzemienność to szczególny stan, ale czasy, gdy zalecano kobietom leżenie i oszczędzanie już dawno się skończyły. Teraz aktywność fizyczna, szczególnie ta w wodzie, jest jak najbardziej wskazana i zmniejsza ryzyko wielu powikłań.

Czy można pływać w ciąży?

Podstawą zdrowego stylu życia jest regularna aktywność fizyczna. Nie zawsze musi się ona wiązać z intensywnym wysiłkiem. Odpowiedni będzie nawet zwykły spacer dający odprężenie i chwilę dla siebie. Niestety wiele badań wskazuje, że kobiety w ciąży rzadko podejmują aktywny wysiłek, co w skorelowaniu z wiedzą współczesną uznawane jest za zjawisko niepożądane. Do lamusa odchodzą poglądy stawiające na bierny odpoczynek kobiety będącej przy nadziei i unikanie wykonywania ćwiczeń oraz wszelkiego wysiłku. Obecnie wszystkie zalecenia mówią o pozytywnym wpływie ruchu w ciąży.

Gimnastyka w wodzie pozwala przyszłym mamom poczuć się lekko pomimo dużego brzuszka. Daje to możliwość nie tylko relaksu i odpoczynku, ale również zadbania o kondycję fizyczną i złagodzenia dolegliwości związanych z ciążą. Kąpiel w basenie to dla kobiety spodziewającej się dziecka bezpieczna forma wysiłku oraz niejako przygotowanie do udziału w porodzie. Ćwiczenia na basenie w okresie prenatalnym to same plusy, wystarczy tylko woda i wygodny strój kąpielowy.

Wiele kobiet będących przy nadziei zastanawia się, czy można korzystać z ruchu w wodzie podczas ciąży lub ogólnie chodzić na basen. Wątpliwości te wynikają chociażby z obawy przed infekcjami czy wpływem temperatury wody na płód. Obawy są jednak zupełnie niepotrzebne. Luźna aktywność w wodzie oraz ćwiczenia na basenie w ciąży są rekomendowane jako najlepsza forma aktywności fizycznej. Zajęcia w wodzie są zdaniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników najbezpieczniejsze, ponieważ ryzyko wystąpienia kontuzji jest tutaj minimalne.

Chociaż istnieje kilka przeciwwskazań bezwzględnych do korzystania z basenu w ciąży, to umiarkowana aktywność fizyczna polecana jest wszystkim paniom, u których ciąża przebiega prawidłowo, a także u tych, u których występują niewielkie powikłania, na przykład cukrzyca ciążowa.

Uśmiechnięta kobieta w ciąży stojąca w basenie z zamkniętymi oczami

Zalety płynące z aktywności w wodzie w ciąży

Korzystanie z basenu w ciąży ze względu na swoje korzyści zdrowotne polecane jest już od początku ciąży (I trymestr), aż do samego porodu. Do zalet płynących z uprawiania gimnastyki w wodzie zaliczyć można:

– zmniejszenie nacisku na stawy oraz kręgosłup poprzez odciążenie w pozycji swobodnej, bez ryzyka upadku,

– zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi,

– wzrost objętości krwi krążącej w rejonie łożyska co sprzyja lepszemu transportowi substancji odżywczych do płodu i odbiór produktów przemiany materii od płodu,

– zwiększenie objętości płynu owodniowego,

– poprawa samopoczucie psychicznego i fizycznego,

– kąpiel w III trymestrze sprzyja obrotowi główki dziecka w dół,

– łagodzenie mdłości w I trymestrze,

– poprawa jakości snu,

– łagodzenie bólów pleców,

– pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała przyszłej mamy, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chociażby nadciśnienia tętniczego,

– zwiększa wydolność układu oddechowego,

– poprawia krążenie i zwiększa wydolność.

Ponadto badania przeprowadzone przez Mari Kihlstrand i współpracowników wykazały, że ćwiczenia w wodzie wykonywane raz w tygodniu przez godzinę w ciągu 17-20 tygodni istotnie zmniejszały dolegliwości bólowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym w drugiej połowie ciąży. Dodatkowo w wyniku działania ciśnienia hydrostatycznego wody następuje przesuwanie się krwi żylnej z kończyn dolnych w kierunku serca, co może być wykorzystane w leczeniu lub zapobieganiu obrzęków kończyn dolnych, które u kobiet spodziewających się dziecka są częstą przypadłością. Warto dodać, że nawet samo leżenie na wodzie pozwala rozluźnić mięśnie kręgosłupa i zniwelować wspomniane już wcześniej bóle pleców.

Kobieta trenująca pływanie w ciąży unosząc się na wodzie w basenie

W jaki sposób ćwiczyć w wodzie w ciąży?

Czy styl poruszania się w wodzie będąc w ciąży ma jakieś większe znaczenie? W pierwszych miesiącach ciąży możesz pływać dowolnym stylem – jak kto woli, lubi i umie. Specjaliści natomiast polecają kobietom w ciąży popularną "żabkę", czyli styl klasyczny lub na plecach, gdyż style te angażują mięśnie istotne nie tylko podczas ciąży, ale również porodu, a także mięśnie klatki piersiowej oraz pleców – wzmacniając je. Warto stosować tę technikę na początku ciąży. W ostatnich miesiącach, gdy brzuch jest już duży, najwygodniej jest "dryfować" na plecach. Fizjoterapeuci polecają korzystanie z wszelkiego rodzaju sprzętu, takich jak piłki, czy materace w celu odciążenia mięśni. Dobrym pomysłem jest przyjście na basen z deską do pływania bądź wypożyczenie jej. Zabronione jest natomiast nurkowanie i skakanie do wody.

Warto również, aby oprócz kąpieli rekreacyjnych kobieta wykonywała dodatkowo różne ćwiczenia na basenie. W intrenecie znaleźć można wiele filmików jak ćwiczyć na basenie w ciąży, zależnie od jej okresu. Warto przestrzegać jednak kilku zasad, ponieważ każdy nieco się od siebie różni. I tak:

w I trymestrze wykonuje się ćwiczenia proste, o niskiej intensywności i średnim tempie wykonywania ruchów, z częstymi i krótkimi przerwami. Są to ćwiczenia skupione głównie na mięśniach dna miednicy.

II trymestr to ćwiczenia bardziej intensywne, z mniejszą liczbą przerwa na odpoczynek i dużą liczbą powtórzeń. Kobieta skupia się tutaj na ćwiczeniach ogólnorozwojowych oraz poprawiających krążenie w kończynach dolnych.

III trymestr. Ostatnie miesiące ciąży to ćwiczenia mało intensywne, mające za zadanie przygotować kobietę do porodu. Tempo wykonywania ćwiczeń jest wolne, liczba powtórzeń mała, a odpoczynek częsty i długi. Znajdują się tu głównie ćwiczenia relaksacyjne oraz krążeniowe kończyn dolnych.

Bardzo ważne jest również, aby kobiety w okresie prenatalnym wykonywały ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia te przydadzą się później w różnych fazach porodu. Można skorzystać również z pomocy fizjoterapeuty, który posiada doświadczenie w treningu z ciężarnymi oraz hydroterapią.

Aktywność w wodzie w ciąży – do kiedy?

Nie istnieje sztywny termin, do kiedy kobieta może chodzić na basen w ciąży. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, a samopoczucie ciężarnej na to pozwala, to nie ma przeciwwskazań, aby na pływalnię uczęszczać przez cały okres prenatalny, nawet przed rozwiązaniem. Zajęcia w wodzie w jej późnym okresie sprzyja prawidłowemu wstawianiu się główki dziecka do kanału rodnego. Dlatego taka aktywność nawet na samej końcówce jest zalecana.

Ciąża a korzystanie z dżacuzzi

W dżacuzzi woda ma wyższą temperaturę niż w basenie, tak samo, jak wody termalne. Lekarze odradzają chodzenie do dżacuzzi w ciąży, ponieważ kąpiele w mocno ciepłej i gorącej wodzie mogą doprowadzić do gorszego ukrwienia łożyska, krwawienia z dróg rodnych, bądź zwiększyć ryzyko infekcji. Ponadto stosowanie gorącej wody na początku ciąży może skutkować wadami cewy nerwowej i zaburzeniami rozwoju mózgu płodu. Gorące kąpiele w ostatnich miesiącach natomiast mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Dlatego należy zadbać o to, aby temperatura w dżacuzzi nie przekraczała 38 stopni Celsjusza. Bezpieczny natomiast jest sam masaż wodny, który ma działanie odprężające i wspomagający krążenie krwi.

Jeżeli mowa o temperaturach to warto również wspomnieć, że niższe temperatury wody również nie są wskazane. Ciężarne nie powinny stosować zimnej (8-20 stopni Celsjusza), ani chłodnej (20-27 stopni Celsjusza). Temperatura wody podczas dryfowania lub gimnastyki powinna zawierać się w przedziale 28-33 stopnie. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka, gdyż ciężarna w trakcie ćwiczeń również wytwarza ciepło. Jeżeli przyszła mama tylko przebywa w wodzie, wtedy jej temperatura może być nieco wyższa i wynosić między 34 a 38 stopni.

W ciąży nie ma również przeciwwskazań do kąpieli w morzu czy w jeziorze – o ile stan wody na to pozwala. Warto robić to pod okiem ratownika wodnego lub partnera, a po kąpieli od razu zamienić mokry kostium na suche, czyste ubrania ciążowe.

Kobieta w ciąży siadząca na podłodze w stroju kąpielowym opierając się o ścianę

Pływanie w ciąży – przeciwwskazania

Istnieją pewne sytuacje, w których aktywność w wodzie i korzystanie z basenu może być niewskazane. Do najczęstszych takich sytuacji należą:

– ryzyko poronienia,

– ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu,

– krwawienia z dróg rodnych,

– aktywna infekcja dróg rodnych,

– odpływanie płynu owodniowego,

– zahamowanie wzrostu płodu,

– niewydolność szyjki macicy,

– choroby serca,

– ciąża mnoga.

Zawsze najlepiej jest, aby przed rozpoczęciem aktywności w wodzie zasięgnąć opinii swojego lekarza prowadzącego, który na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości i zaleci prawidłowe postępowanie.

 Basen w ciąży – jak się zabezpieczyć?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji intymnej, o którą w trakcie ciąży nie jest trudno, warto zastosować się do kilku podanych poniżej zasad:

– stosować probiotyki, aby utrzymać właściwą florę bakteryjną pochwy i dróg rodnych,

– po wyjściu z basenu wytrzeć się czystym ręcznikiem i skorzystać z prysznica,

– stosować żele do higieny intymnej,

– siadać tylko i wyłącznie na swoim ręczniku,

– prać strój kąpielowy po każdej wizycie na basenie,

– wybierać obiekty o wysokim standardzie i warunkach sanitarnych, najlepiej nowe lub takie, które prowadzą zajęcia dla niemowląt lub specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych, co może świadczyć o dobrej dezynfekcji wody i że woda jest dobrze odfiltrowana.

Stosowanie tamponów nie zmniejsza ryzyka zakażenia.

Podsumowanie

Ciąża i uczęszczanie na basen powinny iść ze sobą w parze. Warto będąc w tym stanie korzystać z dobrodziejstw hydroterapii, która nie tylko wzmacnia mięśnie brzucha i miednicy i odciąża stawy, ale także pozwala nauczyć się prawidłowego oddychania i przygotowuje do porodu. U kobiet, które regularnie pływają poród naturalny przebiega łatwiej. Styl poruszania się w wodzie nie ma znaczenia, rób to tak, jak lubisz lub poleż na wodzie i pozwól, aby spokojne fale dały Ci odrobinę lekkości i relaksu dla całego ciała. Aktywność w wodzie z brzuszkiem sprzyja nie tylko Tobie, ale również Twojemu przyszłemu dziecku. Basen w ciąży jest bezpieczny, a korzyści płynące z korzystania z niego – nieocenione.

Magister pielęgniarstwa Wojciech glinicki

Autor: Wojciech Glinicki

Jestem magistrem pielęgniarstwa ze specjalizacją z anestezjologii i intensywnej opieki. Ukończyłem Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Aktualnie pracuję jako pielęgniarz koordynujący w oddziale kardiologicznym. W wolnych chwilach, hobbystyczne, piszę teksty o tematyce medycznej. Po godzinach pracy lubię pogrzebać przy samochodach, iść na spacer z dziećmi lub zwyczajnie nie robić nic.

Przeczytaj także:

kobieta siedząca obok roweru

Jazda rowerem w ciąży. Czy można jeździć rowerem w ciąży?

Rower w ciąży to kontrowersyjny temat. W wielu przypadkach nie można jeździć na rowerze w ciąży, ale wszystko zależy od stanu zdrowia ciężarnej.

osoby jadące konno

Jazda konna w ciąży - czy można jeździć konno z brzuszkiem

Czy można jeździć konno w ciąży? Jaki sport uprawiać w czasie ciąży? Co mówią eksperci na temat jazdy konnej w ciąży? Jeździectwo z brzuszkiem.

kobieta w ciązy ubrana w odzież sportową idzie z plecakiem na plecach

Bieganie w ciąży - czy jest bezpieczne, argumenty "za" i "przeciw"

Bieganie w ciąży jest dozwolone. Wpływa ono pozytywnie na zdrowie i kondycję przyszłej mamy. Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba.

kobieta w ciąży spacerująca po lesie

Nordic walking w ciąży – czy to dobry pomysł dla kobiet w ciąży?

Czy nordic walking w ciąży jest bezpieczny? Sprawdź, czy przyszłe mamy mogą uprawiać nordic walking w ciąży i jakie są korzyści dla ich zdrowia.

kobieta w ciąży wykonująca asanę na macie do jogi

Joga w ciąży, czyli ćwiczenia w ciąży na kręgosłup!

Joga w ciąży - poznaj zestaw ćwiczeń, który pomoże ci odciążyć kręgosłup. Pamiętaj, że ćwiczenia w ciąży w domu muszą być bezpieczne