Mężczyzna robiący długie wybieranie

Cztery rodzaje treningów biegowych. Jak trenować, aby poprawiać wyniki?

Cztery rodzaje treningów biegowych pozwalają biegaczowi wzmocnić siłę, zwiększyć prędkość czy wydłużyć dystans biegu. Dowiedz się więcej!

Bieganie, aby dawało odpowiednie efekty, na przykład pozwalało zwiększyć dystans albo poprawić tempo, musi odbywać się w zgodzie z pewnymi regułami. W tym mają pomóc cztery rodzaje treningów biegowych, które warto znać i stosować w swoim planie treningowym.

Główne jednostki treningowe w życiu biegacza

Ukończenie większości biegów wymaga trzech rozwiniętych umiejętności, czy – jak się je czasem nazywa – aspektów sprawności. To wytrzymałość, siła biegowa i szybkość. I oczywiście, że w co bardziej ortodoksyjnych opracowaniach takich jednostek wyróżnia się jeszcze więcej, wymieniając choćby gibkość czy nawet odrębnie technika. Tak naprawdę jednak w każdym treningu muszą się pojawiać tylko te trzy podstawowe jednostki:

wytrzymałość – im dłuższy bieg, tym więcej jej potrzeba. W skrócie – to po prostu zdolność do podtrzymania wysiłku na określonym poziomie przez dłuższy czas. Z bardziej naukowego punktu widzenia to przede wszystkim praca na silniku tlenowym,

siła biegowa – to umiejętność pokonywania różnego rodzaju przeszkód. O ile bowiem większość biegów wymaga po prostu utrzymania monotonii tempa, o tyle czasem trzeba użyć brutalnej siły nóg, żeby pokonać jakiś fragment pod górę,

szybkość – ta wydaje się najbardziej zrozumiała, ale w praktyce niekoniecznie jest. Bo nie chodzi o to, żeby nauczyć się biegać sprinty, tylko po prostu ogólnie podnieść tempo na każdym dystansie.

Kobieta robiąca trening biegowy wspierający wytrzymałość

Która jednostka treningowa jest najważniejsza?

Trudno powiedzieć, żeby któryś z aspektów sprawności był wyraźnie ważniejszy od innych. W skali indywidualnej każdy biegacz może stwierdzić, czego mu najbardziej brakuje. Będzie to też zależało od charakteru biegu, który się uprawia na przykład traile i biegi górskie zasadniczo wymagają więcej siły od maratonu, a ten wymaga więcej wytrzymałości niż półmaraton. Dobrze jest więc po pierwsze spojrzeć na dotychczasowy trening i skupić się nad tym, co było zaniedbywane. Po drugie warto przeanalizować, co w konkretnym biegu przyda się bardziej. Jeżeli nie masz celu startowego, to zawsze warto ćwiczyć każdy aspekt – to też nie tak, że pracuje się tylko nad szybkością, bo taki trening też powoduje poprawę wydolności czy siły. Po prostu akcenty są rozłożone nieco inaczej.

I jeszcze jedna ważna sprawa: niedomagając wytrzymałościowo, oczywiście będzie trudniej ukończyć maraton. Jednak dysponując czystą, brutalną siłą, można w końcówce wykrzesać z siebie całkiem sporo, natomiast szybkość przydaje się w absolutnie każdym biegu. Trening warto więc różnicować, żeby czasem, kiedy podstawowych umiejętności nie starczy, można było się podeprzeć innymi mięśniami i trochę wymusić na sobie ukończenie biegu. Może więc nie ma najważniejsze jednostki umiejętności biegacza, ale też nie ma takiej, którą można sobie zupełnie odpuścić.

Rodzaje treningów biegowych dla każdego biegacza

Istnieją 4 rodzaje treningu biegowego, które są absolutną podstawą w życiu każdego biegacza. Każdy z nich jest istotny i pozwala ćwiczyć różne jednostki treningowe – czasami w ramach jednej sesji. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć. Zanim przystąpisz do treningu, dobierz dobre buty do biegania – do swoich celów treningowych oraz podłoża, a także zaopatrz się w odzież do biegania, która zapewni Ci komfort i odprowadzanie potu.

Trening progowy, czyli wydolność

Zwany jest również biegiem ciągłym lub, z angielskiego, threshold. Jest to bieg, który realizuje się na progu mleczanowym. Brzmi skomplikowanie? Stężenie kwasu mlekowego w mięśniach pozostaje na poziomie ok. 4 mmol, gdy możesz kontynuować bieg przez godzinę bez konieczności zwalniania tempa i męczenia się. Optymalną długością biegu jest tutaj 10 km, które można realizować z przeplataniem ich truchtem, czyli nieco zwalniając. Podstawą jest to, aby nie biec zbyt szybko i nie doprowadzić do bólu mięśni, a także utrzymywać przez większość treningu równe tempo.

Trening szybkości, czyli krótki dystans

To po prostu biegi realizowane na dystansie od 100 do 400 metrów. Tego rodzaju trening wpływa na włókna szybkokurczliwe. Bardzo ważne jest, aby trenować z troską o prawidłową technikę – jest ważniejsza niż sama szybkość. Dystanse można powtarzać, czyli mnożyć dowolną liczbę razy. Warunkiem jest to, aby zwalniać na tyle między kolejnymi odcinkami, by organizm był wypoczęty. Zazwyczaj oznacza to na przykład 100 metrów biegu szybkiego i 100 metrów biegu truchtem, aby wyrównać oddech i tętno.

Grupa biegowa robiąca trening na szybkość

Trening wytrzymałości, czyli trening na długie wybieganie

Jest on nazywany treningiem na długie wybieganie. Jest to bieg wolniejszy, choć nie oparty na truchcie. Według literatury sportowej nie powinno się go kontynuować dłużej niż 150 minut. Celem treningu wytrzymałości jest:

– zwiększenie ilości kapilarów, czyli komórek, które odpowiedzialne są za transport tlenu i produktów przemiany materii,
– zwiększenie możliwości gromadzenia glikogenu mięśniowego w organizmie.

Taki bieg może trwać od 10 do 30 kilometrów.

Trening interwałowy VO2max, czyli intensywność

Definicja interwału uznawana przez biegaczy pochodzi głównie z książki „Bieganie metodą Danielsa”. W bieganiu jest to trening, w którym pokonuje się od 600 metrów do 2 km, zależnie od możliwości, ale nie trenuje się dłużej niż 5 minut. Wszystko dlatego, że organizm pracuje na maksymalnej wydolności tlenowej, zwanej właśnie VO2max. Krótko mówiąc, jest to bieg na granicy wydolności organizmu, w którym nie chodzi o to, aby przebiec długi dystans, tylko raczej, aby trenować beztlenowo, na wysokim tętnie. Oto kilka istotnych zasad treningu interwałowego dla biegaczy:

– jedna sesja treningowa to czas do 5 minut, po którym powinna nastąpić przerwa o długości od 50 do 90% czasu biegu, choć zaleca się nie więcej niż 3 minuty odpoczynku,
– interwały można ćwiczyć seriami, przy czym im krótszy dystans, tym więcej serii,
– łącznie szybkie odcinki nie powinny przekraczać długości 5 km.

Do powszechnych planów interwałowych należą:

– 8 x 600 metrów,
– 6 x 800 metrów,
– 5 x 1000 metrów,
– 4 x 1200 metrów,
– 3 x 1600 metrów.

Warto zaczynać od krótszych dystansów i przechodzić stopniowo do dłuższych. W tym treningu przyda się elektronika do biegania na przykład zegarek z pomiarem tętna.

Przeczytaj także:

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

mężczyzna biegnący na bieżni elektrycznej w stroju do biegania

Jakie efekty daje bieganie na bieżni i ile można schudnąć?

Trening na bieżni elektrycznej przynosi zaskakujące efekty osobom, które planują schudnąć. Sprawdź, jakie zalety dają regularne ćwiczenia na bieżni!

kobieta w stroju do biegania stojąca na jezdni

Bieganie a odchudzanie - jak bieganie pomaga schudnąć

Bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ten rodzaj treningu to świetny sposób na odchudzanie i poprawę sylwetki. Dowiedz się więcej na ten temat!

mężczyzna i kobieta biegnący zimą w czapkach i strojach do biegania

Jak się ubrać na bieganie zimą? Czy zimowy trening jest bezpieczny?

Czy bieganie zimą jest bezpieczne? Jak dobrać strój do biegania w zimę? Czy można biegać po śniegu? Sprawdź jak powinien wyglądać zimowy trening.

mężczyźni biegnący w kurtkach do biegania

Bieganie w deszczu - o czym pamiętać, jak trenować? [PORADNIK]

Pada deszcz a Ty boisz się przemoczenia i chcesz zrezygnować z treningu? Nie musisz! Sprawdź nasze wskazówki dotyczące tego, jak biegać w deszczu.