Mężczyzna w karatedze trenujący aikido trzymający w ręku bokken

Aikido – co to jest? Na czym polega ta technika walki?

Aikido jest jedną ze sztuk walki wywodzących się z Japonii, którą doceniają dzieci i dorośli. Sprawdź, na czym polega ta stosunkowo młoda sztuka walki

Aikido należy do wschodnich sztuk walki, które łączą w sobie ruch z pewną filozofią życiową i opanowaniem umysłu. Technika ta w sposób harmonijny oddziałuje zarówno na ciało, jak i umysł ćwiczącego, dzięki czemu skupia się nie tylko na określonych sekwencjach ruchów, ale również pewnej filozofii. Korzyści płynące z treningu aikido dotyczą więc zarówno sfery fizycznej, jak i emocjonalnej. Z tego powodu na takie zajęcia chętnie uczęszczają zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i dzieci. 

Co to jest aikido?

Aiki to to sztuka walki, która wywodzi się z Japonii. Opracował ją szacowny mistrz Morihei Ueshiba, który wykorzystał swoje doświadczenia związane z kilkoma innymi typami walki, między innymi za pomocą włóczni yari czy też krótkiego kija. Duży wpływ na sztukę Ueshiby miała też walka japońskim mieczem kata.

Ta japońska sztuka walki była rozwijana przez Morihei Ueshibę przez większą część jego życia. W latach 20. oraz 30. XX wieku mistrz nauczał jej wówczas pod nazwą sztuki walki aiki a następnie jako drogę walki aiki. Dopiero w 1944 roku mistrz po raz pierwszy użył nazwy aikido.

Czym jest aikido? Otóż aikido to japońska sztuka walki, ale i samoobrony. Sztuka walki, której korzenie sięgają tradycyjnego pola bitwy, choć jej zasady zostały sformułowane na przełomie XIX i XX wieku. W związku z tym aikido jest jedną ze stosunkowo młodych technik walki. 

Aikido zawiera elementy ćwiczeń fizycznych, ale łączy je również z pracą umysłu. Taki trening wymaga więc pracy zarówno nad ciałem, jak i duchem. Aikido polega na wykonywaniu różnego rodzaju uników, dźwigni, rzutów czy przepuszczeń a podstawą tej sztuki walki jest wykorzystywanie siły rywala przeciwko niemu samemu. Aikido stawia duży nacisk na unikanie ataków oraz obronę, a nie atakowanie przeciwnika. Z tego też powodu często nazywane jest sztuką wojenną bez walki. 

Już w nazwie tej sztuki walki zawarta jest jej filozofia. Co oznacza "aikido"?

Ai – to harmonia i miłość, ale też koordynacja i integracja;

ki – to energia i siła wewnętrzna;

do – sposób i droga do doskonalenia.

Połączenie tych słów można więc interpretować jako drogę do uzyskania harmonii zarówno ciała, jak i umysłu.

Kobieta i mężczyzna w karategach trenujący techniki aikido na sali treningowej

Na czym polega aikido?

Praktyka aikido obejmuje różnego rodzaju techniki, których celem jest zmiana kierunku ataku lub jego zneutralizowanie bądź też kontrola atakującego. W aikido wykorzystuje się działania oparte na zasadzie ruchu i energii. Wiele ćwiczeń w tej praktyce opartych jest na ruchu kołowym lub po łuku. Ta sztuka walki wyróżnia się płynnością, dużą precyzją i skutecznością ruchu. Dzięki temu mistrzowie reprezentujący najwyższy poziom są w stanie poradzić sobie nawet kilkoma przeciwnikami obezwładniając ich, pozbawiając równowagi i przewagi.

Podstawą aikido jest więc harmonizacja bez użycia siły fizycznej. W technikach tej sztuki walki wykorzystuje się własną moc, ale również siłę wroga. Dzięki temu każda osoba trenująca ten sport, a więc niezależnie od tego czy jest to dziecko, kobieta czy mężczyzna, może nauczyć się skutecznie obezwładniać przeciwnika, niezależnie od tego, ile siły posiada.

Trener aikido poprawiający technikę kursantowi na treningu

Sztuka walki aikido – stopnie techniczne

W przypadku aikido, tak jak w innych sztukach walki, zawodnicy zdobywając coraz większe umiejętności, mogą liczyć na możliwość przyznania im wyższych stopni technicznych. Dzieli się je na dwie kategorie:

kyu – obejmuje ona 6 stopni uczniowskich ponumerowanych od 6 do 1 kyu;

dan – obejmuje ona 10 stopni mistrzowskich ponumerowanych od 1 do 10 dan.

Stopnie techniczne w przypadku aikido nie są rozróżniane poprzez kolorowe pasy, tak jak na przykład w karate. Zawodnicy, którzy posiadają stopnie kyu mają kimono i biały pas, a od drugiego stopnia noszą hamakę, czyli szerokie spodnie oraz biały pas pod spodem. Osoby, które posiadają stopnie techniczne dan, wyróżniają się czarnym pasem noszonym pod hakamą, czyli szerokimi spodniami wykorzystywanymi w aikido.

Żeby móc otrzymać kolejny stopień, należy trenować przynajmniej sześć miesięcy. Zazwyczaj, aby otrzymać 1 dan należy ćwiczyć rok, 2 stopień dan – dwa lata, 5 dan – pięć lat i tak dalej. Oznacza to że zdobycie czwartego dana najwcześniej możliwe jest dopiero po 13 latach trenowania aikido. W przypadku tych sztuki walki przyznaje się również stopnie mistrzowskich dan.

Technika aikido – na czym polega?

Technika aikido może być porównana do walki niewidzialnym mieczem ze względu na to, że podczas tworzenia zasad tego sportu mistrz Ueshiba wykorzystywał właśnie elementy znane ze sztuki walki kataną, czyli japońskim mieczem oburęcznym, w którym ostrze występuje tylko z jednej strony. Dlatego też niektóre szkoły aikido nawet do dzisiaj oferują naukę walki z mieczem, kijem lub nożem.

Aikido to sztuka, która nastawiona jest na samoobronę. Technik aikido uważanych za podstawowe jest około 150. Z kolei kombinacji powiązanych ze sobą uderzeń, bloków czy rzutów jest ponad 2000. Ze względu na to, że na kształt współczesnego aikido miało wpływ wiele różnych sztuk walki, które wzajemnie się uzupełniały i stale przekształcały, właściwy kształt aikido powstał dopiero około 1944 roku. Mimo to jednak początków tego sportu można doszukiwać się już w pradawnej historii Japonii.

Technika aikido wykorzystuje elementy takie jak:

atak – obejmuje on szereg różnych uderzeń i chwytów wśród których najbardziej znane to pionowe cięcie w głowę, uderzenie w brzuch czy uchwyt jedną ręką za przedramię bądź też ramię lub kołnierz. Szybkość ataku zazwyczaj uzależniona jest od stopnia zaawansowane osoby wykonującej takie ruchy;

obrona – wszelkie techniki aikido w dużej mierze opierają się właśnie na obronie, a więc wytrąceniu atakującego z równowagi i dźwigniach na stawy. W zależności od konkretnej sytuacji techniki te mogą być wykonywane jako rzuty bądź też kończyć się trzymaniem. Wśród najpopularniejszych technik obronnych w aikido wymienia się wejście w stronę brzucha oraz pleców, obrót i uderzenie. Rozróżnia się ruchy wykonywane w pozycji niskiej, czyli suwari waza oraz w pozycji wysokiej, czyli tachi waza.

Aikido może obejmować również trening z bronią. Zalicza się do nich krótki kij, drewniany miecz bokkenem oraz nóż tanto.

Mężczyźni trenujący techniki aikido

Aikido – czy warto trenować?

Sztuki walki wywodzące się z Japonii uczą obrony własnej, pozwalają trenować równowagę i samodoskonalenie i wpływają pozytywnie zarówno na kondycję umysłu i ciała. Sztuka walki skodyfikowana przez Morihei Ueshibę na przełomie XIX i XX wieku cieszy się obecnie dużą popularnością. Na początku popularyzacja aikido nastąpiła w Niemczech i Australii. Obecnie w świecie sztuk walki aikido w Polsce również zajmuje ważne miejsce

Rozwój aikido spowodował, że sprawdzić się w tej dziedzinie chcą zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i dzieci. Do klubów aikido chętnie uczęszczają nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki. Czy jednak warto trenować aikido?

Aikido pozwala nie tylko zsynchronizować ciało i umysł, ale podobnie jak inne sztuki walki takie jak judo, karate czy jiu-jitsu może mieć duży wpływ na poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Twórcy aikido, czyli walki wręcz, której style charakteryzują się płynnymi ruchami uważają, że jest to sport dla każdego. Fizjoterapeuci do nauki aikido zachęcają również pacjentów zaliczanych do grona osób z problemami ruchowymi i neurologicznymi.

Ta japońska sztuka walki i samoobrony nie tylko poprawia naszą kondycję i wydolność, ale również oddziałuje na naszą psychikę. Mistrz, który opracował aikido wszelkie ataki opierał z niesamowitym spokojem i płynnością ruchów. Sport ten może więc uczyć nas cierpliwości, wytrwałości, pokory i dystansu do siebie.

Aikido zawody – jak wyglądają?

Twórca aikido opracował ten styl walki w celu samodoskonalenia ciała i ducha a nie rywalizacji. Dlatego już założyciel Morihei Ueshiba nie zezwalał na współzawodnictwo na treningach. Uważał on bowiem, że rywalizacja nie wpłynie pozytywnie na jego uczniów, a część technik jest zbyt niebezpieczna. Obecnie większość stylów aikido kontynuuje założenia wielkiego mistrza i w związku z tym nie są prowadzone turnieje w aikido. Jest jednak pewien wyjątek. Styl Shodokan aikido określany też jako “Tomiki aikido” organizuje zawody. Mimo oporu wielkiego mistrza włączył on współzawodnictwo do swojej tradycji. Ogólnie jednak techniki aikido nie mają charakteru rywalizacji, a ich pierwotnym celem była samoobrona.

Przeczytaj także:

Żołnierz trenujący na sali wojskowe sztuki walki

Wojskowe sztuki walki – jakie systemy walki wykorzystuje wojsko?

Wojskowe sztuki walki to techniki, które mają na celu obronę innych osób, jak i samoobronę żołnierza. Sprawdź, jakie systemy walki wykorzystuje wojsko

mężczyźni stojący na ringu w rękawicach bokserskich ubrani w odzież do  treningu sportów walki

MMA (Mixed Martial Arts) – czym są mieszane sztuki walki?

Czym są mieszane sztuki walki? Na czym polega ta dyscyplina sportu? Sprawdź, jakie są podstawowe zasady MMA, jak wygląda pojedynek i technika.

Karate czy judo? Jaka sztuka walki jest lepsza dla dziecka?

Karate czy judo? Jaka sztuka walki jest lepsza dla dziecka?

Jakie znaczenie mają sztuki walki dla dzieci? Na czym polega judo i karate? Poznaj specyfikę tych sportów.

mężczyźni w dobokach wykonujący kopnięcia

Taekwondo – kopnięcia z wyskoku i innych pozycji

Sprawdź, które kopnięcia i ciosy są najczęściej wykonywane podczas treningów koreańskiej sztuki walki taekwon-do

mężczyźni trenujący BJJ

Brazylijskie sztuki walki (BJJ) - jakie są rodzaje walk?

Brazylijskie sztuki walki skupiają się w dużej mierzej na położeniu przeciwnika na ziemię. Czytaj nasz poradnik i poznaj BJJ oraz rodzaje walk.