osoby wykonujące figury akrobatyczne w strojach do gimnastyki

Akrobatyka — na czym polega? 

Akrobatyka to sport, który wymaga dużej zwinności i samozaparcia. Sprawdź jak zacząć już uprawiać oraz czego można spodziewać się na treningu.

Akrobatyka sportowa to dyscyplina o bardzo efektownym charakterze. Przypomina nieco sztukę cyrkową, ponieważ sportowcy wykonują ewolucje składające się z trudnych figur, pokazując przy tym swoją artystyczną stronę. Do wykonania trudnych ćwiczeń gimnastycznych trzeba zaangażować całe ciało i intensywnie trenować. Tak więc nie bez powodu, akrobatyka należy do najbardziej widowiskowych i efektownych sportów. Jesteście ciekawi, na czym dokładnie polega ten rodzaj sportu i jak wyglądają zasady? 

Akrobatyka sportowa — co to za dyscyplina? 

Akrobatyka to jedna z dziedzin sportów gimnastycznych, która polega na prezentowaniu przez uczestników swoich umiejętności, sprawności fizycznej i układów choreograficznych z muzyką w tle. Jak widać — ta dziedzina łączy w sobie wiele elementów. Ćwiczenia mogą być wykonywane w parach lub zespołach.

Historia

Historia tej dyscypliny sportowej sięga czasów starożytnego Egiptu — wówczas była ona elementem obrządków pogrzebowych. Z kolei w XX wieku narodziła się akrobatyka sportowa, a jej początki w Polsce sięgają 1952 roku, kiedy to w styczniu została powołana Komisja Gimnastyki Akrobatycznej przy Sekcji Gimnastyki Sportowej. Przewodniczył jej wówczas Jan Rutkowski. Natomiast rok później zostały poprowadzone pierwsze kursy takiej gimnastyki (od 12 do 23 grudnia 1953 roku). I to właśnie ta data, została uznana za początek akrobatyki sportowej w Polsce.

mężczyzna w odzieży gimnastycznej wykonujący figurę akrobatyczną na sali treningowej

Jak zacząć uprawiać akrobatykę?

Marzycie o trenowaniu akrobatyki, ale brakuje Wam wiary w siebie? Spokojnie. Każde nowe doświadczenie wzbudza strach, ale warto się zaangażować. Aktywność stanowi dobry element naszej codzienności i pozytywnie wpływa na cały organizm. Zanim jednak zdecydujecie się na tę dyscyplinę sportową — zróbcie dokładne rozeznanie. Informacji na temat akrobatyki możecie poszukać w zarówno w sieci, jak i fachowej literaturze. Warto dokładnie przestudiować informacje i obrać odpowiednią drogę. Jeśli zdecydujecie się na akrobatykę, możecie udać się do klubu, który prowadzi taką sekcję i porozmawiać z trenerem na temat plusów i minusów oraz zadać dręczące Was pytania. Potem wystarczy skompletować odpowiedni strój sportowy i rzucić się w wir treningów! Na początku będziecie popełniać mnóstwo błędów, ale nie należy się zrażać. 

Ćwiczenia wykonywane podczas treningu

Ćwiczenia w akrobatyce sportowej wykonywane są indywidualnie oraz w parach: męskich, żeńskich lub mieszanych. Wykorzystuje się kilka akrobacji:

Skoki na trampolinie — osoba wykonuje indywidualnie lub w parze różne elementy akrobatyczne, np. wyskoki rozkroczne, proste, kuczne, ale także salto przodem i tyłem.

Skoki na ścieżce — ta kategoria wymaga dużo siły, ponieważ zawodnik musi wykonać ciągiem zestaw figur na ścieżce, która ma 25 metrów. To zadanie wykonywane jest indywidualnie lub grupowo.

Skok mini-double — to również skoki na trampolinie, ale mniejszej. Zawodnik odbija się na trampolinie, wykonując akrobacje powietrzne, a potem ląduje na macie poza nią. 

Akrobacje zespołowe — tutaj wyodrębnia się pięć kategorii ćwiczeń zespołowych, biorąc pod uwagę płeć zawodników oraz ich liczbę. 

dziewczyna w odzieży gimnastycznej wykonująca szpagat

Rodzaje figur akrobatycznych

Figury akrobatyczne scalają się w sekwencje, które mają być spójną całością. Uczestnicy chcą pokazać przygotowany układ i udowodnić, że gimnastyka to coś więcej niż dyscyplina sportowa. Główne figury to:

stanie na rękach,

gwiazda,

przewrót w tył i w przód, 

stanie na głowie, 

stanie na rękach,

stanie na ręce,

mostek,

szpagat boczny,

szpagat przedni

Akrobatyka powietrzna

Dużą popularnością cieszy się akrobatyka powietrzna, która polega na wykonywaniu ćwiczeń w powietrzu z wykorzystaniem lin, huśtawek czy wstęgi. Jest to bardzo spektakularne widowisko! Tutaj bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie zawodników i ich doświadczenie. Ćwiczeń akrobatycznych może nauczyć się każdy z nas, ale są pewne figury, które wymagają wielu tygodni przygotowań. Opanowanie techniki i regularne treningi to podstawa udanego występu. Zanim zdecydujesz się na trudny szpagat w powietrzu, poćwicz go na najpierw na podłożu. 

Dlaczego warto zachęcić dziecko do ćwiczeń?

Dzieci coraz częściej przesiadują przed ekranem komputera i telewizora, co negatywnie wpływa nie tylko na rozwój psychiczny, ale również fizyczny. Brak aktywności u dzieci to duży problem, który w dalszej przyszłości skutkuje problemami w rozwoju. Dlatego warto już od najmłodszych lat zadbać o sprawność fizyczną i tutaj z pomocą przychodzi akrobatyka, czyli sport, który może okazać się dla dziecka świetną zabawą.

Akrobatyka sportowa dla dzieci to dyscyplina, dzięki której dziecko nauczy się pokonywać własne lęki i słabości, a przy okazji wypracuje sobie prawidłową sylwetkę. Gimnastyka uczy również dyscypliny i skupienia, które w przypadku maluchów są bardzo istotne. Kolejny plus to świetna zabawa i panaceum na odreagowanie stresu, o który nietrudno w dobie szkolnego wyścigu o najlepsze oceny, ubranie czy drogie gadżety.

W ofercie Decathlon znajdziesz wszelkie potrzebne akcesoria do uprawiania akrobatyki oraz podstawową odzież do gimanstyki i buty.

Przeczytaj także

Mini band - jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Mini band - jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Jakie gumy do ćwiczeń wybrać ? Jaka taśma mini band sprawdzi się najlepiej podczas treningu fitness i podczas realizacji siłowego planu treningowego

trampolina ogrodowa stojąca na trawie

Trampolina ogrodowa - jaka jest najlepsza i jaką wybrać? RANKING

Posiadanie ogrodu sprawia, że możemy w nim zamontować trampolinę. Jaka trampolina jest jednak najlepsza? Oto nasz ranking trampolin ogrodowych 2024.

Metoda TRE –  jak uwalnić stres, napięcie i traumę

Metoda TRE – jak uwalnić stres, napięcie i traumę

Metoda TRE powstała, by uwalniać stres i traumy. To droga radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wykorzystaj proste ćwiczenia TRE w codziennej pracy z ci

Gra w gumę – skacz i ćwicz koordynację podczas zabaw z gumą

Gra w gumę – skacz i ćwicz koordynację podczas zabaw z gumą

Godziny spędzone na skakaniu i zabawie z gumą to Twoje wspomnienie z dzieciństwa? Czas je przywrócić i znów grać w gumę, ćwicząc pamięć i koordynację.