Wiemy już, czym jest backpacking oraz co wyróżnia amatorów tej formy aktywności. Warto więc odpowiedzieć na jeszcze jedno ważne pytanie – w jakie miejsca wiedzie nas turystyka backpackingowa?
Podróże z plecakiem można odbywać zarówno po kraju, jak i za granicę. W Polsce z plecakiem możemy odwiedzić wszystkie największe miasta. Często jednak kierunkiem wypraw backpackersów są tereny zielone. Wiele osób chętnie wybiera się z plecakiem w Bieszczady, czy w inne pasma górskie, zazwyczaj rezygnując z utartych szlaków i przemierzając te nieco mniej dostępne tereny.
W tym wypadku również warto pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Schodzenie ze szlaków, szczególnie w wysokich górach, może być zgubne ze względu na nagłe załamania pogody i wszelkie niebezpieczeństwa, jakie czekają na turystów w dziczy. Nie należy tego robić.
Zabierając ze sobą namiot i śpiwór turystyczny oraz inne potrzebne rzeczy, które niesiemy na własnych plecach, stajemy się niezależni od bazy noclegowej także za granicą. Backpackersi często obierają sobie za cel Bałkany, przede wszystkim Gruzję. Początkujący adepci tej formy turystyki chętnie wybierają także Irlandię, która jest krajem łączącym w sobie świetną infrastrukturę i zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Podróżowanie z plecakiem to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej turystyki, jednak wiele osób zastanawia się, jakie są jej zalety. Czy karimata lub mata samopompująca to rozwiązania, którymi warto zastąpić wygodne hotelowe łóżko? Amatorzy backpackingu są zdania, że tak.
Często podkreśla się znaczne oszczędności finansowe. Brak konieczności opłacania noclegu w hotelu, czy pensjonacie pozwala zaoszczędzić sporo środków finansowych. Brak korzystania z pośredników, czy biur podróży to także znaczna redukcja wydatków. Pieniądze to jednak nie wszystko.
Dla wielu osób najważniejszą zaletą backpackingu jest możliwość poznawania nowych miejsc takimi jakie są, a nie takimi, jakie chce je nam pokazać przemysł turystyczny. Podróżując z plecakiem mamy większe szanse na spotkanie lokalnych mieszkańców, rozmowę z nimi, czy uczenie się regionu poprzez bezpośredni kontakt z jego żywą kulturą. Osoby, które zabierają na plecach namiot turystyczny, mogą także odpocząć od cywilizacji w zaciszu natury i pięknych okoliczności przyrody.