Jakie konkurencje składają się na dwubój zimowy?
Dwubój zimowy składa się z kilku konkurencji, takich jak:
Bieg indywidualny
Indywidualny bieg jest najstarszą konkurencją biathlonową. Na dystansie 20 km odbywa się bieg mężczyzn, 15 km to dystans dla kobiet. Na strzelnicy uczestnicy pojawiają się czterokrotnie, gdzie oddają po 5 strzałów – naprzemiennie raz na leżąco, raz na stojąco. W przypadku biegu indywidualnego każdy niecelny strzał oznacza karną minutę doliczaną do czasu zawodnika. Zawodnicy startują w takich samych odstępach czasowych – przeważnie co pół minuty.
Sprint
Dystans sprintu to 10 km dla mężczyzn i 7,5 km dla kobiet. Na strzelnicy uczestnicy konkurencji pojawiają się 2 razy. Oddają po 5 strzałów – z pozycji stojącej i leżącej. Każdy nietrafiony oznacza dodatkowych 150 m w ramach rundy karnej. W przypadku nieprzejścia tej rundy do jego czasu doliczane są 2 minuty kary.
Bieg pościgowy
Pościg odbywa się na dystansie 12,5 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet. Zawodnicy startują w odstępach czasowych zgodnych z różnicami w czasach, jakie uzyskali w poprzednim starcie – najczęściej sprincie. Każdy z nich wykonuje 4 strzelania – po 2 na leżąco i po 2 na stojąco. Za niecelny dostaje karę w postaci dodatkowej rundy, której długość wynosi 150 m. Zwycięzcą biegu zostaje biathlonista, który jako pierwszy przekroczy linię mety.
Bieg masowy
Bieg masowy jest biegiem ze startu wspólnego, co oznacza dokładnie tyle, że wszyscy jego uczestnicy rozpoczynają rywalizację w tym samym czasie. Narzuca to pewne ograniczenia co do liczby zawodników – zwykle jest ich maksymalnie 30. Panowie pokonują dystans 15 km, a panie 12,5 km. Jeżeli chodzi o ilość strzelań i kary, to są one identyczne, jak w pościgu.
Sztafeta
W sztafecie bierze udział po 4 zawodników mających do pokonania określony dystans – jest to 7,5 km dla mężczyzn i 6 km dla kobiet. Na strzelnicy uczestnik oddaje 2 serie strzałów – po jednej w pozycji leżącej i stojącej. Na 5 celów ma prawo przeznaczyć 8 nabojów, z czego ostatnie 3 można doładować wyłącznie pojedynczo i tylko na miejscu, czyli na strzelnicy. Jeśli po wystrzelaniu wszystkich nabojów okazuje się, że zostały nietrafione krążki, to za każdy z nich zawodnik wykonuje rundę karną (150 m). Zawodnicy z pierwszej zmiany startują jednocześnie. Aby zmiana na kolejnego członka drużyny była ważna, biathlonista jednej zmiany musi dotknąć kolegę czy koleżankę ze zmiany kolejnej.
Sztafeta mieszana
W sztafecie mieszanej obowiązują podobne zasady, co w standardowej sztafecie. Różnica jest taka, że drużyna składa się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Poza tym jeśli bieg zaczynają panowie, to konkurencja jest rozgrywana na dystansie 7,5 km. Jeżeli zaczynają panie, dystans wynosi 6 km.
Pojedyncza sztafeta mieszana
W pojedynczej sztafecie mieszanej uczestniczy nie czterech zawodników, a 2-osobowa drużyna składająca się z kobiety i mężczyzny. Panie mają do pokonania 6 km, a panowie 7,5 km. Zawodniczka zaczyna od wykonania 2 rund, z czego każda ma po 1,5 km. Po obu rundach odbywa się strzelanie. Po drugim i ewentualnych karnych rundach po 75 m następuje zmiana. Zawodnik pokonuje identyczny dystans, co koleżanka z drużyny, ale w drugim starcie po drugim strzelaniu przebiega jeszcze 1,5 km.
Po zakończeniu wszystkich konkurencji następuje zsumowanie punktów zdobytych przez wszystkich zawodników poszczególnych teamów. Medale zdobywają te drużyny, które mogą się pochwalić najlepszymi rezultatami.
W ofercie sklepu Decathlon znajdziesz szeroki asortyment sprzętu narciarskiego.