Kobieta w stroju sportowym trenująca bieganie w terenie górzystym przygotowująca się do biegu kreta

Bieg Kreta – trasa, dystans. Wszystko, co warto wiedzieć

Bieg Kreta to dwa biegi, w tym jeden Hardcore, o długości 148 km i 377 km. Biegnie od Kletna do Sobótki. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Biegacze, zwłaszcza terenowi, często mają swoje cele, jeśli chodzi o zawody, w których chcą wystartować. Bieg Kreta jest uznawany za jeden z takich celów dla wielu zawodników. Szczególnym wyróżnieniem jest dopuszczenie do przebiegnięcia Hardcora. Dowiedz się więcej na temat tego biegu.

Gdzie odbywa się Bieg Kreta?

Bieg Kreta to ultramaraton, w którym przebiega się tak zwany Trójkąt Sudecki. Można startować na dwóch dystansach, używając trackerów GPS. Biegacze na dystansie Klasycznym biegną po jednym jego boku. Ci, którzy zdecydują się na trasę Hardcore, przebiegają cały trójkąt. Start zawsze odbywa się w Sobótce, w winiarni Celtica, gdzie zawodnicy przechodzą odprawę, mogą zamówić noclegi przed i po maratonie. Zawodnicy, początkowo przez pierwszych kilka kilometrów przy wsparciu biegaczy z KB Sobótka, biegną do Rynku, a stamtąd kierują się na szlak górski na Ślężę. Koniec zawodów Klasycznych ma miejsce w Sobótce, a biegacze z ultramaratonu dobiegają z powrotem do punktu startowego na dystansie 377 km.

Osoba biegająca w terenie górzystym

Bieg Kreta – skąd ta nazwa?

Nazwa Biegu Kreta to po prostu... wynik nieporozumienia. Wiąże się to z historią, w której jeden z zawodników dostał wiadomość e-mail o takiej właśnie nazwie, jednak chodziło o bieg na Krecie. Nie udało mu się znaleźć Biegu Kreta, dlatego do ślężańskiego ultramaratonu została użyta ta właśnie nazwa. Wszystko dlatego, że zawody z początku były niekomercyjne, co oznaczało, że właściwie nie istniały w biegowych kalendarzach. Warto dodać, że koncepcja tych zawodów powstała jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku!

Bieg Kreta – trasy na dystansach 148 km i 377 km

Prostsza i krótsza jest klasa klasyczna, która liczy 148 km. Obejmuje ona takie punkty jak:

– Kletno,
– Śnieżnik,
– Ślęża,
– Sobótka.

O wiele dłuższy jest ultramaraton Ślęża-Śnieżka-Śnieżnik-Ślęża, który liczy 377 km. Trzeba pokonać go w czasie 95 godzin. Szczegółowa trasa edycji Biegu Kreta Hardcore wygląda następująco:

– Sobótka,
– Śleża,
– Chełmiec,
– Przełęcz Okraj i Śnieżka,
– Honskie Sedlo,
– Śnieżnik,
– Ślęża,
– Sobótka.

Oznacza to, że na trasie przebiegasz między innymi przez Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Bialskie i Góry Sowie.

Zasady startu i samego biegu

Na całej długości trasy można korzystać z pomocy tak zwanego zająca, jednak łącznie nie może ona towarzyszyć zawodnikowi na więcej niż 50% dystansu. Można korzystać zarówno z własnego supportu, jak i mobilnego, zapewnianego przez organizatora. Pomiędzy poszczególnymi odcinkami znajdują się miejsca na odpoczynek. Ten jednak nie może wynosić więcej niż połowa czasu spędzonego na poprzedzającym odcinku.

Mężczyzna w stroju sporotwym biegnący po górach

Bieg Kreta – dla jakich zawodników?

W biegu może wystartować każdy zawodnik, który jest wyspecjalizowany w biegach długodystansowych i nie ma do nich przeciwwskazań medycznych – tego wymaga regulamin. Aby zapis na start w Biegu Kreta, w wersji Hardcore, był możliwy, biegi na długie dystanse trzeba najpierw udowodnić. Do wersji Hardcore dostaje się niewielu – więcej o kwalifikacjach przeczytasz niżej.

Aby wziąć udział w biegu, warto się odpowiednio przygotować. Na pewno przyda się odpowiednia odzież do biegania, dostosowana do pogody, która również może się zmieniać. Niemniej istotne są dobre buty do biegania w terenie – wypróbuj je, aby nie ryzykować, że będą Cię obcierać. Część rzeczy do punktów kontrolnych możesz przesłać przez mobilny support, co jest dodatkową zaletą. Zadbaj też o  odpowiedni zegarek do biegania.

Kwalifikacja do Biegu Kreta Hardcore

O ile w klasycznym Biegu Kreta kwalifikuje się pierwsze 70 osób pełnoletnich (które ukończyły 18. rok życia), które zgłoszą się i uiszczą opłatę za bieg, inaczej wygląda to w przypadku trasy Hardcore. Tutaj każdy zawodnik musi spełnić szereg wymogów, takich jak:

– zaliczenie dystansu na 160 km po terenie płaskim w ciągu ostatnich 4 lat biegu LUB odpowiednika tego dystansu w klasie RMT7 lub wyższej,
– ranking w RMT Kret (wynikach kwalifikacji biegu na dystansie 148 km) w klasie zaawansowanej lub elitarnej, czyli miejsce wyższe niż 500,
– przesłanie krótkiej prezentacji swojej osoby i motywacji w formie pisanej lub nagrania video, wraz z fotografią.

Ostatecznie do Biegu Kreta Hardcore dostaje się 10 osób z listy rezerwowej. Bez tych zasad kwalifikowani do biegu są zawodnicy, który w poprzednim roku zajęli pierwsze trzy miejsca w Krecie 148. Nie każdy biegacz ma możliwość startu w Biegu Kreta 148 km, a dopiero dobre miejsce w rankingu biegaczy daje szansę na kwalifikację do ultramaratonu. 

Przeczytaj także:

Para trenująca bieganie po górach do utmb

UTMB Mont-Blanc – najważniejszy festiwal biegów górskich

UTMB Mont-Blanc to jeden z najważniejszych w festiwali biegów górskich. Sprawdź, czym się charakteryzuje bieg wokół Mont Blanc.

Para w strojach sportowych biorąca udział w zegama aizkorri maraton

Zegama Aizkorri Maratón – kultowy bieg Golden Trail Series

Zegama Aizkorri Maratón to wydarzenie biegowe, które odbywa się co roku w Hiszpanii. Jak wygląda trasa? Jak się zapisać na edycję biegu? Sprawdź!

Młodzież biorąca udział w najdłuższym biegu w Polsce

Najdłuższy bieg w Polsce – gdzie się odbywa?

Najdłuższe dystanse często wiążą się dla biegaczy z pełną przewyższeń trasą przez górskie szczyty. Sprawdź, jaki jest najdłuższy bieg w Polsce.

Para biorąca udział w biegu sylwestrowym

Fun Run dla autyzmu, czyli charytatywny bieg w proszkach holi

Fun Run to bieg, który ma na celu edukowanie na temat neuroróżnorodności. Weź udział w wyścigu, dołącz ze znajomymi i zróbcie razem coś dobrego.

Mężczyzna w stroju sportowym trenujący bieg z narastającą prędkością  pog górę

Bieg z narastającą prędkością – jak wykonać poprawnie trening?

BNP, czyli bieg z narastającą prędkością – czym właściwie jest? Sprawdź, jak wprowadzić ten element biegowy do swojego treningu.