Kompas i mapa leżące na stole przygotowane dla dzieci do biegu na orientację

Bieg na orientację dla dzieci – dystanse i przygotowanie dla młodych biegaczy

Bieg na orientację dla dzieci to aktywność zbliżona do tej dla dorosłych zawodników. Sprawdź dystanse i przygotowanie dla dzieci.

Bieg na orientację dla dzieci ma dokładnie takie same zasady jak ten dla dorosłych – dziecko musi w jak najkrótszym czasie odnaleźć kolejne punkty i wykonać zadania w nich. Musi przy tym liczyć na siebie i swoją orientację w terenie.

Po co dziecku bieg na orientację?

Po co właściwie zachęcać dziecko do biegu na orientację? Zazwyczaj takie zawody dla najmłodszych zorganizowane są w taki sposób, aby niosły za sobą elementy edukacji. Może to być na przykład poznawanie nowych gatunków roślin, obserwacja leśnej przyrody. Dodatkowo sam bieg na orientację pozwala budować rozmaite umiejętności jak na przykład:

– czytanie mapy,
– korzystanie z kompasu,
– uważność na otoczenie,
– koncentracja,
– podejmowanie szybkich decyzji,
– logiczne myślenie,
– rozwiązywanie zagadek,
– orientowanie się w terenie,
– korzystanie ze sprzętów na przykład latarek, jeśli chodzi o nocne biegi na orientację.

Dodatkowo ta dyscyplina sportu jest nie tylko wyzwaniem, ale również świetną zabawą. 

Dzieci biegnące z mapą

Od jakiego wieku dziecko może biec w biegu na orientację?

Na całym świecie dzieci mogą uczestniczyć w biegach rodzinnych na orientację praktycznie od niemowlęctwa. Dla nieco starszych maluchów to dobre ćwiczenia przed samodzielnymi startami. Na czym polega ta dyscyplina? Jeśli chodzi o orientację sportową, to cała zabawa wykonywana jest w biegu, jednak zdarza się, że dla obniżenia poziomu trudności młodsze dzieci pokonują trasy marszem.

Każdy uczestnik otrzymuje mapę – jest ona specjalnie przygotowana, z oznaczonymi punktami kontrolnymi albo, w trudniejszej wersji, wskazówkami co do tego, jak je znaleźć. Dziecko musi wyznaczyć optymalny kierunek i trasę biegu, a także wykonać zadanie. W ten sposób będzie nie tylko biegać, ale i ma okazję sprawdzić się w rozwiązywaniu zagadek i logicznym myśleniu.

Dziewczynka odznaczająca znacznik na slupku podczas biegu na orientacje

Biegi na orientację dla dzieci – jakie dystanse?

Bieg na orientację dla dzieci wymaga wytrzymałości – w końcu jest to dyscyplina sportowa. Dystans jest jednak zawsze dostosowany do wieku dziecka. Oficjalne kategorie wiekowe na większości zawodów w biegach na orientację to:

– do 10 lat – kategoria dla najmłodszych, KM-10,
– od 11 do 12 lat – kategoria dzieci, KM-12,
– od 13 do 14 lat – kategoria młodzików, KM-14,
– od 15 do 16 lat – kategoria młodszych juniorów, KM-16,
– od 17 do 18 lat – kategoria juniorów, KM-18.

Zazwyczaj trasy liczą od 3 km dla najmłodszych dzieci do nawet 10-12 km dla kategorii juniorów. Jest to jednak długość liczona w linii prostej, a jak wiadomo, oznaczenia tras w przypadku biegu na orientację nie występują. Z tego powodu przyjęto kryteria długości przebiegu, czyli czasu, w którym zwycięzca powinien pokonać dany dystans. Są to dla zawodów klasycznych:

– 20 min dla KM-10,
– 20-25 min dla KM-12,
– 25-40 min dla KM-14,
– 35-50 min dla KM-16,
– 45-60 min dla KM-18.

To, ile wynosi estymowany przebieg dla zwycięzców, zależy od:

– płci uczestników,
– skomplikowania trasy,
– liczby punktów kontrolnych,
– tego, czy jest to bieg w dzień, czy w nocy.

Co spakować do plecaka małemu zawodnikowi?

W przypadku tych zawodów sprawdzą się lekkie plecaki turystyczne dla dzieci. Niepotrzebna jest duża pojemność, chodzi raczej o niewielką wagę, która nie będzie stanowiła dużego obciążenia. W plecaku przydadzą się rozmaite akcesoria do biegów na orientację, takie jak na przykład wodoodporny mapnik, do którego dziecko może schować mapę. Potrzebne są również kompasy do biegów na orientację. Mogą mieć formę przyrządu wieszanego na szyi, zakładanego na nadgarstek czy przyczepianego do paska. Niezbędne są też bidony, które będą zawierać wodę niezbędną zwłaszcza przy upale. Przyda się też turystyczna apteczka.

Przykładowe biegi na orientację dla dzieci

Bardzo często biegi na orientację dla dzieci organizowane są przez jednostki opiekuńczo-edukacyjne. Mogą to być przedszkola, szkoły, ale również obozy i kolonie, w których uczestniczą najmłodsi. Bardzo często ciekawe ze względu na rodzaj zadań i ich treść biegi na orientację dla dzieci organizują kluby harcerskie. Niekiedy takie zawody organizują również miejskie i gminne centra kultury. W lasach zazwyczaj są one przygotowywane przez nadleśnictwa. Tutaj warto zaznaczyć, że zwykle jest to impreza sportowa dla dorosłych uczestników, w której uwzględniono dodatkową kategorię rodzinną, czyli dla rodzin z dziećmi. 

Biegi na orientację dla dzieci polegają na biegu z punktu A do punktu B z zaliczeniem po drodze punktów kontrolnych w określonej kolejności. Liczy się dokładność, orientacja w terenie, a także prędkość – łącząc te rzeczy, dziecko może odnieść sukces. Warto zachęcić malucha do tej aktywności, decydując się na początku na biegi rodzinne.

Przeczytaj także:

Kobieta w odzieży sportowej trenująca biegi crossowe po terenie skalistym

Biegi crossowe, czyli bieg terenowy. Jak zrobić trening crossowy?

Biegi crossowe to nic innego jak biegi terenowe. Sprawdź, czy cross w parku będzie dobrym wyborem i jak przyzwyczaić organizm do takiego wysiłku.

Kobieta w stroju sportowym trenująca bieganie w terenie górzystym przygotowująca się do biegu kreta

Bieg Kreta – górski bieg. Trasa, długość, informacje

Bieg Kreta to dwa biegi, w tym jeden Hardcore, o długości 148 km i 377 km. Biegnie od Kletna do Sobótki. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Zawodnicy biegnący w triathlonie kona

Triathlon Kona – Mistrzostwa Świata Ironman

Triathlon Kona to nic innego jak Mistrzostwa Świata Ironman – najbardziej znana triathlonowa impreza. Poznaj najważniejsze informacje.

Kobieta biegnąca po górach biorąca udział w koronie polskich maratonów

Korona Maratonów Polskich – czym jest?

Korona Maratonów Polskich to projekt biegowy stworzony w 2007 roku. Sprawdź, ile biegów liczy i co trzeba zrobić, by zdobyć medal.

Mężczyźni trenujący bieganie

Czym jest doping w sporcie zawodowym, dlaczego jest zabroniony

Doping to stosowanie niedozwolonych środków i suplementów, które znacznie wpływają na funkcje organizmu. Sprawdź, jakie są jego rodzaje i jak wpływa