Kobieta w legginsach wykonująca trening przed bieganiem

Bieganie a siłownia – jak i kiedy łączyć te dwa treningi?

Chcesz jednocześnie biegać i chodzić na siłownię? Zastanawiasz się, jak połączyć te treningi? Bieganie a siłownia – jak rozpisać plan? Sprawdźmy!

Regularne bieganie to połowa sukcesu. Aby być dobrym, wytrzymałym biegaczem, należy także regularnie wykonywać trening siłowy. Sprawdź, jak połączyć bieganie i siłownię – porady znajdziesz poniżej.

Bieganie czy siłownia – jaki rodzaj treningu wybrać?

Nie trzeba, a wręcz nie powinno się wybierać. Można skutecznie połączyć trening siłowy z wysiłkiem biegowym. Biegacze potrzebują treningu na siłowni, ale ich plan treningowy będzie się różnił od planu osób, które nie pokonują w tygodniu dziesiątek kilometrów. Dobrze wzmocnione mięśnie zmniejszą ryzyko kontuzji. Siłę biegową można zwiększać w domu lub pod okiem profesjonalnego trenera, nie biegając. Także osoby, które nie biegają powinny wziąć pod uwagę treningi biegowe. Jeśli trenujesz tylko z ciężarami, pogarszasz swoją kondycję. Z kolei, jeśli tylko biegasz, to możesz doprowadzić do sytuacji, w której spalasz masę mięśniową zamiast tłuszczu.

Mężczyzna w czapce z daszkiem i stroju do biegania biegnący przez tunel

Bieganie i siłownia – efekty

Bieganie i trening siłowy – połączone – dają o wiele bardziej widoczne efekty niż sam trening biegowy i siłowy. Bieganie i inne formy treningu aerobowego zwiększają zdolność mięśni do magazynowania glikogenu, co przekłada się na dłuższą wytrzymałość podczas wysiłku. Zatem biegacz, który regularnie chodzi na siłownię, będzie bardziej wytrzymały niż biegacz, który tylko truchta. Z kolei siłacz, który wybiera się na trening cardio dwa-trzy razy w tygodniu, szybko zobaczy poprawę swojej kondycji ogólnej.

Siłownia i bieganie jednego dnia lub nawet przemienne, przyniesie też inne korzyści. Sportowiec może poprawić siłę mięśniową, a także elastyczność. Trening biegacza z siłowym jako uzupełnienie pomaga również w utrzymaniu zdrowego serca i poprawia krążenie krwi.

Bieganie a siłownia – zależności

Nasze mięśnie zbudowane są z włókien mięśniowych. Są to włokna szybko i wolnokurczliwe. Te pierwsze odpowiadają za masę mięśniową oraz siłę. Jeśli ćwiczysz na siłowni, to właśnie te włókna są stymulowane. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku tych drugich. Włókna wolnokurczliwe odpowiadają za wytrzymałość. Dlatego też właśnie te są stymulowane podczas biegu. Rozwijanie włókien zarówno szybkokurczliwych, jak i wolnokurczliwych przynosi korzyści w postaci: wyższych wyników biegowych, wydolności tlenowej i redukcji tkanki tłuszczowej.

Mężczyzna wykonującey ćwiczenia siłowe dla biegacza

Jak połączyć trening siłowy z bieganiem?

Nie można jednak podać złotej recepty na połączenie treningu siłowego i biegowego. Niektórzy trenerzy zalecają sześć treningów w tygodniu w systemie bieganie/trening siłowy/bieganie… W ten sposób konkretne mięśnie mają czas na szybką regenerację. Istnieją również plany treningowe, które zakładają trening siłowy i biegowy tego samego dnia. Wszystko zależy od wolnego czasu, oczekiwań i przygotowania organizmu do wysiłku. Dobrze, aby plan treningowy rozpisał profesjonalny trener personalny.

Bieganie przed czy po treningu?

Zastanawiając się, jak połączyć bieganie z siłownią, warto wiedzieć, jaka powina być kolejność treningów. Jeśli planujesz pełnoprawny trening biegowy i siłowy, aktywności te powinny odbywać się w innych dniach. Jeśli chcesz je połączyć, lepiej postawić jedynie na zwykły bieg rozgrzewkowy. Wystarczy tylko 5 km na bieżni, aby móc zacząć trening siłowy. Także po zakończonych seriach na ramiona i inne części ciała można pozwolić ciału na lekkie rozluźnienie, biegając przez chwilę. Odpowiedź zatem nie jest jednoznaczna,  aby dokonać właściwego wyboru należy kierować się swoimi celami i preferencjami treningowymi oraz odpowiednio dostosować intensywność biegu. Jeśli nie chcesz korzystać z publicznych siłowni, możesz kupić sprzęt do treningu siłowego i trenować w domu. Dobrym pomysłem na chłodne dni jest także zakup bieżni elektrycznej.

Siłownia dla biegacza – jak powinien wyglądać trening siłowy?

Niektórych bardzo kusi, aby robić krótkie i intensywne ruchy, wykorzystując jak kulturysta maksymalny ciężar, który ich organizm jest w stanie unieść. Jednakże, jeśli spojrzymy na wyniki niektórych badań, to takie podejście do treningu nie jest dobrym rozwiązaniem. Ważniejsza jest praca z ciężarami – z wykorzystaniem od 30% do 50% Twoich maksymalnych możliwości – w długich seriach. W ten sposób uczysz mięśnie tolerować i radzić sobie z dłuższym celowym zmęczeniem, do którego nie są na co dzień przyzwyczajone. Zachodzi w ten sposób adaptacja mięśni do dłuższego wysiłku.

Postęp w budowaniu mięśni i siły jest na ogół znaczący (nawet spektakularny), ale musi być utrzymywany przez cały okres przygotowań do realizacji celu, takiego jak udział w zawodach. Należy uważać, aby nie pominąć cotygodniowej sesji budowania mięśni ponieważ istnieje ryzyko zaprzepaszczenia tego, co już zostało wypracowane. 

Preferowane jest pozostawanie w zgodzie z własnym ciałem. Uważaj na sztywność i bóle, które trwają dłużej niż 48 godzin – mogą być one oznaką wykonania zbyt wielu powtórzeń danych ćwiczeń. 

Kobiety w  odzieży fitness wykonujące ćwiczenia siłowe z obciążeniem dla biegacza w domowej siłowni

Ćwiczenia siłowe dla biegaczy

Jak powinien wyglądać trening, byś mógł pokonywać coraz to dłuższe dystanse? Klasyczny trening o wysokiej intensywności (HIIT, czyli interwały lub tabata: intensywne, krótkie z kilkusekundową przerwą), który wykorzystuje masę ciała i łączy wysiłek sercowo-naczyniowy ze wzmacnianiem mięśni będzie odpowiedni. Warto jednak włączyć też w plan trening kulturystyczny, z wykorzystaniem sprzętów na siłowni, by szybciej wzmocnić mięśnie oraz spalać tkankę tłuszczową.

– Każdy trening należy rozpocząć od dokładnej rozgrzewki. Ma ona na celu przygotowanie wszystkich mięśni do kolejnych ćwiczeń (na przykład 20 do 30 minut truchtu na bieżni lub jazdy na rowerze treningowym). Cały trening rozpocznij od lekkich ciężarów.

– W rozwoju mięśni dolnych partii ciała (w szczególności mięśnia czworogłowego) najbardziej skuteczne ćwiczenia, które możemy polecić to pół przysiady z drążkiem, a także prasa ławkowa. Następnie możesz przystąpić do rozciągania łydek na platformie do stepu i zgięcia bioder w podporze przodem. Te ćwiczenia pomagają wzmagać pracę łydek i bioder podczas biegu i zwiększają wytrzymałość mięśniową.

– Pamiętaj, że możesz też wykonywać trening funkcjonalny. Jest to zestaw różnych ćwiczeń, które poprawiają sprawność, rozwijają koordynację i ruchomość organizmu. W ramach treningu angażuje się wiele mięśni jednocześnie, co poprawia równowagę, siłę i wytrzymałość. 

– Na koniec długich treningów wykonaj rozciąganie, niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, czy zaawansowanym biegaczem. Możesz wykonywać je pomiędzy seriami z obciążeniem treningowym. 

Uważaj, aby nie przesadzić z ćwiczeniami. Lepiej zakończyć każdą sesję czując, że mogłeś zrobić więcej, aniżeli nadwyrężyć partię mięśniowe czy ścięgna, ponieważ to znacznie zdemotywuje Cię do kolejnych ćwiczeń w skali tygodnia.

Bieganie i siłownia – czy warto?

Bieganie i trening siłowy to kombinacja, która przynosi wiele korzyści dla osób chcących biegać oraz rozwijać swoją siłę i wytrzymałość mięśniową. Aby skutecznie łączyć obie aktywności, warto zwrócić uwagę na odpowiednią suplementację, technikę biegu oraz równomierny rozwój wszystkich partii mięśniowych. Regularne treningi siłowe, prowadzone z zastosowaniem zróżnicowanego zakresu powtórzeń, wspomagają intensywny bieg, redukują ryzyko kontuzji i zwiększają ogólną kondycję. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto rozważyć stworzenie indywidualnego planu treningowego, który pozwoli na harmonijne połączenie obu form aktywności odpowiednio dla Twoich potrzeb i możliwości.

Przeczytaj także:

kobieta w stroju do biegania stojąca na jezdni

Bieganie a odchudzanie - jak bieganie pomaga schudnąć

Bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ten rodzaj treningu to świetny sposób na odchudzanie i poprawę sylwetki. Dowiedz się więcej na ten temat!

kobieta biegnąca w stroju do biegania

Bieg interwałowy - na czym polega? Jak biegać interwały?

Chcesz dowiedzieć się na czym polega trening interwałowy dla biegaczy? Sprawdź jak biegać interwały, jak spalić kalorie i czym jest bieg interwałowy.

mężczyzna biegnący w stroju do biegania po utwardzonej nawierzchni

Jak biegać? Sprawdź prawidłową technikę biegania

Jak biegać efektywnie i bez kontuzji? Sprawdź, jak wygląda technika biegania dla amatorów i zawodowców. Poznaj zasady biegowe i unikaj kontuzji.

Jak biegać przez cały rok? Sprawdź wskazówki dla biegaczy

Jak biegać przez cały rok? Sprawdź wskazówki dla biegaczy

Trening biegowy można przeprowadzać przez cały rok. Jak zmotywować się do wyjścia nawet zimą? Sprawdź nasze wskazówki!

Alternatywny trening zastępczy biegacza. Jak biegać po kontuzji?

Alternatywny trening zastępczy biegacza. Jak biegać po kontuzji?

Jak efektywnie trenować wydolność i spalać kalorie bez biegania? Sprawdź sposoby na alternatywny trening cardio, czyli biegowy trening zastępczy.