Ćwiczenia siłowe dla biegaczy
Jak powinien wyglądać trening, byś mógł pokonywać coraz to dłuższe dystanse? Klasyczny trening o wysokiej intensywności (HIIT, czyli interwały lub tabata: intensywne, krótkie z kilkusekundową przerwą), który wykorzystuje masę ciała i łączy wysiłek sercowo-naczyniowy ze wzmacnianiem mięśni będzie odpowiedni. Warto jednak włączyć też w plan trening kulturystyczny, z wykorzystaniem sprzętów na siłowni, by szybciej wzmocnić mięśnie oraz spalać tkankę tłuszczową.
– Każdy trening należy rozpocząć od dokładnej rozgrzewki. Ma ona na celu przygotowanie wszystkich mięśni do kolejnych ćwiczeń (na przykład 20 do 30 minut truchtu na bieżni lub jazdy na rowerze treningowym). Cały trening rozpocznij od lekkich ciężarów.
– W rozwoju mięśni dolnych partii ciała (w szczególności mięśnia czworogłowego) najbardziej skuteczne ćwiczenia, które możemy polecić to pół przysiady z drążkiem, a także prasa ławkowa. Następnie możesz przystąpić do rozciągania łydek na platformie do stepu i zgięcia bioder w podporze przodem. Te ćwiczenia pomagają wzmagać pracę łydek i bioder podczas biegu i zwiększają wytrzymałość mięśniową.
– Pamiętaj, że możesz też wykonywać trening funkcjonalny. Jest to zestaw różnych ćwiczeń, które poprawiają sprawność, rozwijają koordynację i ruchomość organizmu. W ramach treningu angażuje się wiele mięśni jednocześnie, co poprawia równowagę, siłę i wytrzymałość.
– Na koniec długich treningów wykonaj rozciąganie, niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, czy zaawansowanym biegaczem. Możesz wykonywać je pomiędzy seriami z obciążeniem treningowym.
Uważaj, aby nie przesadzić z ćwiczeniami. Lepiej zakończyć każdą sesję czując, że mogłeś zrobić więcej, aniżeli nadwyrężyć partię mięśniowe czy ścięgna, ponieważ to znacznie zdemotywuje Cię do kolejnych ćwiczeń w skali tygodnia.