Korzyści dla biegaczy ze stosowania metody POSE – zapobieganie kontuzjom i co jeszcze?
Metoda POSE opracowana przez dr Romanova nie byłaby tak popularna, gdyby nie przynosiła biegaczom korzyści. I rzeczywiście, opinie osób biegających są jak najbardziej pozytywne. Stosowanie opisywanej techniki biegu może zaprocentować pozytywnymi rezultatami co najmniej w kilku obszarach. Jakie płyną z niej korzyści? Przedstawiamy najważniejsze z nich!
1. Zmniejszenie ryzyka kontuzji. Ten argument pojawia się jako pierwszy w dyskusjach o korzyściach ze stosowania metody POSE. Jest to spowodowane faktem, że ta technika kładzie duży nacisk na biomechanikę ruchu i unikanie obciążania stawów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko kontuzji, zwłaszcza w obszarze stawów skokowych, kolan i bioder. Wszystko to dzięki podciąganiu stopy, a nie odpychaniu się od ziemi.
2. Optymalizacja wykorzystania energii. To kolejne założenie tej innowacyjnej metody. POSE proponuje bardziej efektywny sposób biegania, gdyż zakłada wykorzystanie grawitacji do napędzania poruszania się do przodu. W praktyce oznacza to, że biegacz zużywa mniej energii, co przekłada się na mniejsze zmęczenie, większą wytrzymałość i tym samym możliwość biegania dłuższych dystansów.
3. Zwiększenie wydajności. Wymierną korzyścią z wykorzystania tej metody jest również poprawa wydajności biegu. Ciało pochylone jest do przodu, a stopy „podciągane” są pod biodra. Taka postawa zmniejsza opór powietrza, a także poprawia wydajność ruchu. Dzięki temu jest on bardziej płynny i dynamiczny, co sprawia, że można biec szybciej przy wkładaniu mniejszej ilości energii.
4. Poprawa techniki biegu. To następna korzyść, którą możemy osiągnąć poprzez wdrożenie w trening metody POSE. Praca nad techniką biegu może pomóc w wyeliminowaniu złych nawyków biegowych, takich jak na przykład lądowanie na pięcie czy nadmierne odpychanie się od podłoża, które zwiększają obciążenia. Regularnie pracując nad tym, możemy całkowicie wyzbyć się ograniczających wydajność nawyków.
5. Zmniejszenie obciążenia stawów. Bardzo dużo biegaczy – zwłaszcza tych początkujących – ma nawyk lądowania na pięcie. Taka technika zdecydowanie zwiększa obciążenia, które rozkładają się na stawy. Metoda opracowana przez dr Romanova zakłada lądowanie na przedniej części stopy. Takie lądowanie zmniejsza siły uderzeniowe działające na ciało, co redukuje ryzyko powstawania mikrourazów.
6. Poprawa ogólnej postawy ciała. Metoda POSE opiera się na wyprostowanej sylwetce oraz zwiększeniu zaangażowania mięśni korpusu. Warto zauważyć, że oprócz postawy biegowej wpływa to również na ogólną postawę ciała. Wzmacnianie mięśni tułowia oraz stabilizacja ciała przekładają się na lepszą kontrolę nad sylwetką na co dzień.
7. Większa płynność ruchu. Dzięki stosowaniu tej metody biegania sam bieg jest bardziej naturalny i płynny. Jest to spowodowane przyjęciem ruchu, który jest zsynchronizowany z grawitacją. Nauczenie się tej pozycji podczas biegu sprawia, że trening jest o wiele przyjemniejszy, a ciało porusza się w bardziej swobodny sposób.
8. Większa świadomość własnego ciała. Dosyć nieoczywistą korzyścią z wdrożenia metody POSE jest zwiększenie świadomości własnego ciała. Regularne praktykowanie jej sprawia, że mamy większą kontrolę nad ciałem i większą świadomość tego, jak porusza się podczas biegu. Dzięki temu możemy dostosować technikę biegu do własnych potrzeb.