4 osoby biegnące w odzieży do biegania

Bieganie w miejscu – jakie efekty daje i ile spala kalorii?

Bieganie w miejscu - na pierwszy rzut oka wydaje się niezbyt efektywne. W takim razie czy bieganie w miejscu ma sens i jakie daje efekty?

Każdy biegacz spotkał się kiedyś z sytuacją, w której warunki były na tyle złe, że wybranie się na tradycyjną przebieżkę na zewnątrz nie było możliwe. Wtedy można na przykład skorzystać z bieżni. Nie każdy dysponuje jednak takim sprzętem. Dlatego warto poznać alternatywę, jaką jest bieganie w miejscu. Czy takie ćwiczenie ma sens i jakie zapewnia efekty?

Jak biegać w miejscu?

W trakcie biegania w miejscu niezwykle ważna jest prawidłowa technika. Bieganie w domu nie może przede wszystkim trwać dłużej niż 15 minut. Wynika to z tego, że pozycja przyjmowana w trakcie jego wykonywania jest nienaturalna i niewygodna dla naszego ciała. Dlatego długotrwały bieg w miejscu mógłby mieć negatywny wpływ na zdrowie, a w szczególności na układ kostny. Najczęściej długotrwały trucht skutkuje bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a także karku. 

Technika biegania jest niezwykle prosta. Wystarczy imitować ruchy wykonywane w trakcie zwyczajnego biegania bez wykonywania ruchu do przodu. Taki jogging to aktywność, którą może wykonać praktycznie każdy.

kobieta w szortach i staniku sportowym biegnąca w miejscu

Czy bieganie w miejscu ma sens?

Wiele osób zastanawia się, czy takie ćwiczenie ma sens. Z pewnością jego efekty nie są tak korzystne dla ciała, jak w wypadku biegania na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że bieganie w miejscu to ćwiczenie, które zupełnie nie ma sensu i najlepiej je sobie odpuścić. 

Przede wszystkim takie bieganie to świetny pomysł na rozgrzewkę. 10 minut wykonywania tego ćwiczenia w ramach rozgrzewki pozwoli na szybką aktywizację praktycznie całego ciała. Dzięki temu jest to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń rozgrzewkowych. 

Bieganie, nawet gdy jest wykonywane osobno, może mieć oczywiście sens. W okresie jesienno-zimowym, gdy pogoda uniemożliwia pójścia na trening i pobieganie, wykonanie 15-minutowego biegu może znacząco pomóc i nie tylko poprawić humor, ale tez wprowadzić nieco aktywności fizycznej do codziennej rutyny. W ten sposób lepiej przetrwasz ten trudny dla biegaczy okres.

Jakie efekty daje bieganie w miejscu – jak dużo spala kalorii?

Podstawowy efekt, jaki daje bieganie w domu, to oczywiście spalanie kalorii. W ciągu 5 minut takiego treningu można spalić 45 kalorii, co jest całkiem niezłym wynikiem, gdyż spalenie podczas samej rozgrzewki nawet 150 kcal pozwoli na znaczne wsparcie zrzucania tkanki tłuszczowej i ułatwi utrzymanie deficytu kalorycznego. W połączeniu z innymi ćwiczeniami, takimi jak skakanie na skakance, które spala 68 kcal na 5 minut, można liczyć na utrzymanie dobrego bilansu kalorycznego. Dodatkowo regularna aktywność fizyczna poprawia działanie układu krwionośnego i wydolności serca. W ten sposób tętno spoczynkowe jest niższe, co oznacza, że serce na co dzień, a także w trakcie wysiłku męczy się po prostu wolniej. 

Nawet tak mała dawka aktywności fizycznej korzystnie wpływ na dotlenienie organizmu i lepszą jego pracę, w tym sprawniejsze funkcjonowanie mózgu. Długotrwale poprawi to też kondycję, gdyż układ oddechowy będzie pracować bardziej wydajnie.

kobieta od pasa w dół w odzieży sportowej biega w miejscu

Jakie są negatywne skutki biegania w miejscu?

Oczywiście bieganie w domu może mieć też negatywne skutki. Jeśli skupimy się za bardzo na spalaniu tkanki tłuszczowej i będziemy chcieli przedłużyć jedną sesję takiego truchtu, może się to skończyć urazami. Jednym z zagrożeń jest np. płaskostopie. W trakcie długotrwałego truchtu w miejscu praca rąk i nóg jest nienaturalna, przez co dochodzi do spłaszczenia naturalnych łuków stóp. 

Nienaturalna pozycja ciała ma też bardzo zły wpływ na stan stawów kolanowych i skokowych, a także dolnej części kręgosłupa. Problemem może być również sztywność karku, a także bóle ścięgien. Dlatego nie chcąc nadmiernie obciążyć swojego ciała, odradzamy długotrwały ruch w miejscu. Zamiast tego warto postawić na tradycyjny trening biegowy lub taki przy wykorzystaniu bieżni.

Bieganie w miejscu – czy warto?

Wiemy, że bieganie w miejscu ma sens, ale czy jest to bardzo dobre rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wypadków? Tego o bieganiu w miejscach nie można powiedzieć. Przez to, że wyraźnie obciąża stawy, a do tego wcale nie pozwala spalić kalorii w sporych ilościach, zdecydowanie lepszym pomysłem mogą być inne aktywności. Dla przykładu skakanie na skakance przez 5 minut pozwala spalić nawet 68 kcal. Dla porównania bieganie pozwala nam spalić 45 kcal w tym samym czasie, czyli aż o 23 mniej. 

Wyjątkiem mogą być początkujący biegacze, dla których taki krótki trening pozwoli rozgrzać ciało. Wtedy trzeba pamiętać, by połączyć go z ćwiczeniami rozciągającymi tak, by dokładnie przygotować swój organizm do nadchodzącego wysiłku.

Alternatyw dla biegania jest znacznie więcej. Trening w domu nie wymagający żadnego specjalistycznego i dużego sprzętu, takiego jak bieżnia można przeprowadzić na wiele sposobów. W tym celu przydatne są między innymi gumy oporowe, które przy odpowiednich ćwiczeniach pozwalają na zrobienie bardzo prostego FBW, czyli treningu całego ciała, korzystając tylko z posiadanych przez siebie gum oporowych.

Jak widać, bieganie w miejscu ma swoje zalety oraz wady. Każdy z nas powinien rozważyć je samodzielnie i zdecydować, czy jest to właściwa dla niego aktywność. Najważniejsza powinna być w tym wszystkim rozwaga oraz dokładne rozważenie wszystkich za i przeciw.

Przeczytaj także

mężczyzna ćwiczący z kółkiem do ściskania

Jak wzmocnić chwyt? Trening chwytu na bieg z przeszkodami

Zobacz, w jaki sposób przeprowadzić trening, aby wzmocnić chwyt ✨ Zastosuj nasze wskazówki, aby skutecznie wzmocnić chwyt ⭐ Sprawdź

kobieta biegnąca w stroju do biegania

Bieg interwałowy - na czym polega? Jak biegać interwały?

Chcesz dowiedzieć się na czym polega trening interwałowy dla biegaczy? Sprawdź jak biegać interwały, jak spalić kalorie i czym jest bieg interwałowy.

mężczyzna w odzieży sportowej trenujący z hantlami

Bieg bokserski – co daje to ćwiczenie i jak je wykonywać?

Bieg bokserski to jedno z bardzo popularnych ćwiczeń, które często jest wykonywane m.in. przez pięściarzy. Jaka jest jego prawidłowa technika?

mężczyzna trzymający mapę i kompas

Jak przygotować się do biegu na orientację?

Biegi na orientację wymagają od zawodników szybkości i dobrego przygotowania. Sprawdź, jak przygotować się do BNO.