Zalety i wady treningu crossowego
Trening crossowy przede wszystkim przygotowuje do wszystkich innych biegów. Jako że wymaga większej wytrzymałości oraz skupienia, a także stabilności ruchów, pomaga potem w łatwiejszym terenie osiągać lepsze wyniki. Walka o odpowiednie tempo na piasku sprawia, że możesz znacznie wyprzedzić rywali na asfalcie, bo Twoje mięśnie pracują po prostu mocniej. Podczas przeskakiwania przez rozmaite przeszkody w biegu przełajowym rozwijasz siłę eksplozywną, a także skoczność. To również ogólnorozwojowe ćwiczenia, ważne dla biegaczy i mające pozytywny wpływ na formę.
Bieganie po naturalnym terenie jest trudniejsze kondycyjnie i wytrzymałościowo, na przykład ze względu na strome podbiegi i ostre zbiegi. Musisz się bardziej skupić na trasie, aby nie zaliczyć wywrotki. Jednocześnie jesteś w stanie mocniej angażować mięśnie i zmusić je na krótszym dystansie terenowym do pracy bardziej intensywnej niż ta na długim dystansie po płaskim terenie.
Miękkie, naturalne podłoże w terenie świetnie amortyzuje wstrząsy zarówno kręgosłupa, jak i stawów skokowych i kolanowych. Jest pod tym względem o wiele korzystniejsze dla zdrowia niż bieganie po asfalcie. Jednocześnie jest też bardziej kontuzjogenne z uwagi na ryzyko skręcenia kostki albo potknięcia się i przewrócenia. To wiąże się też z uszkodzeniami sprzętu, który często nie jest tani. Bieganie po mokrym podłożu na przykład kałużach, może być też mniej przyjemne niż po asfalcie, jeśli chodzi o komfort cieplny czy ryzyko zamoczenia. Bieg crossowy nie jest też treningiem szybkościowym – ten musisz wykonać na płaskim terenie.