Osoba biegnąca w biegu trailowym

Biegi trailowe, czyli wyścigi na przełaj w trudnym terenie – poznaj tę dyscyplinę!

Zastanawiasz się, czym są biegi trailowe? Dowiedz się, na czym polegają wyścigi na przełaj w trudnym terenie.

Nikogo raczej nie trzeba przekonywać co do tego, że aktywność fizyczna niesie mnóstwo dobrego dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ma jeszcze większą moc działania, gdy na dodatek odbywa się na świeżym powietrzu, blisko natury w jej pięknych okolicznościach. Sportem, który łączy oba te czynniki jest bieganie trailowe. Sprawdź, na czym dokładnie ono polega, dla kogo jest ta dyscyplina i w jaki sposób przygotować się do biegów przełajowych w trudnym terenie.

Biegi trailowe – co to znaczy? Czym są?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli odpowiedzi na pytanie, czym właściwie są biegi trailowe. Dużo mówi już sama ich nazwa – „trail” z języka angielskiego to tyle, co „trasa, szlak, ścieżka”. Stąd też trail running to po prostu bieg w terenie. W rzeczywistości można jednak powiedzieć o nich trochę więcej. Otóż zazwyczaj biegi terenowe odbywają się w terenach górskich, co przekłada się na ich wyższy poziom trudności, ale także większą atrakcyjność. Nie jest to jednak obowiązkowe – tak naprawdę mogą się one odbywać wszędzie, gdzie można doświadczyć odrobiny bliskości przyrody z dala od miejskiego zgiełku i asfaltowych ulic.

Na co więc warto się nastawić? Na przemierzanie leśnych ścieżek, mało uczęszczanych tras, spokój, ciszę i przyjemny, choć aktywny odpoczynek od codzienności, stresu i hałasu. To nie tylko dyscyplina, która może dużo dobrego dać naszemu ciału, ale także umysłowi. To również dobry pretekst do odwiedzania coraz to nowych miejsc i odkrywania niesamowitych uroków lokalnej przyrody oraz niesamowitych widoków.

Kobieta trenująca bieganie w terenie górzystym

Wyścigi na przełaj w trudnym terenie – co warto o nich wiedzieć?

Biegi odbywające się w terenie dzielimy pod względem długości tras na trzy kategorie.

1. Biegi krótkie – prowadzą trasami o dystansach liczących 5-15 kilometrów.
2. Biegi średnie – dystanse w tej kategorii mierzą od 20 kilometrów do dystansu maratońskiego, czyli ponad 42 kilometry.
3. Biegi długie – najdłuższa wersja tras, licząca powyżej 42 kilometrów, co z kolei zalicza się do biegów ultra.

Co jeszcze warto wiedzieć o trail runningu? Trzeba mieć na uwadze, że w trudnym terenie znajduje się wiele przeszkód, całkowicie naturalnych, z którymi często będziemy musieli się mierzyć. Jest to nie tylko zmienne podłoże (na przykład trawa, piach, skały, niekiedy nawet śnieg), ale także różnego rodzaju utrudnienia na szlakach w postaci wystających kamieni, konarów drzew czy nierówności terenu. Nierzadko, zwłaszcza wiosną i jesienią, trzeba liczyć się także z kałużami, błotem i lekko niesprzyjającą pogodą.

Warto pamiętać także, że charakterystyka biegu w dużej mierze będzie zależeć od miejsca, które wybierzemy. W przypadku terenów górskich, gdzie biegacze trailowi bardzo chętnie się udają, trzeba mieć na uwadze ukształtowanie terenu – choć może się to wydawać oczywiste, czasami liczba i stopień przewyższeń czy spadków może znacząco nadwerężyć nieprzygotowanego biegacza.

Kobieta trenująca bieganie po nierównym terenie

Kto może spróbować biegania trailowego?

Tak naprawdę każdy! I nie ma w tym przesady – bieganie w terenie nie nakłada ram wiekowych ani nie jest przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych sportowców. Co prawda w profesjonalnych trail runningowych zawodach powinni brać udział zawodnicy, którzy niejeden kilometr mają już za sobą, a góry i różnorodność podłoża nie stanowią dla nich dużego wyzwania. Nie trzeba przecież jednak od razu porywać się na dystanse ultra w najtrudniejszych do przebycia miejscach.

Jeśli czujesz, że bieganie w terenie blisko natury może być czymś dla Ciebie, nie wahaj się spróbować! To naprawdę przyjemna i przede wszystkim zdrowa forma spędzania wolnego czasu. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Mogą być nimi choroby układu krążenia, problemy ze stawami i wszelkiego rodzaju schorzenia, które mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo podczas biegu. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Jak się przygotować do trail runningu?

Choć trail running może być sportem dla każdego, nie znaczy, że nie wymaga specjalnego przygotowania. Bardzo ważnym jego aspektem będzie przygotowanie fizyczne. Warto popracować nad swoją wydolnością i kondycją, spróbować treningu siłowego, a także podszkolić się w technice i ekonomii biegu, by nie nabawić się niepotrzebnych kontuzji. Zawsze pamiętaj o rozgrzewce przed i właściwym rozciąganiu po treningu. Dobrze zbilansowana dieta pełna wysokiej jakości składników odżywczych, a także wystarczające nawodnienie również będą dobrym pomysłem.

Kolejnym ważnym aspektem przygotowawczym jest wyposażenie się w potrzebny sprzęt:

buty trailowe do biegania – dobierz je przede wszystkim do terenu, po którym zamierzasz biegać. Ważne, by podeszwa była na tyle gruba, by skutecznie izolować Twoje stopy od podłoża. Warto też wybrać model z dobrą amortyzacją i stabilizacją nogi,
strój do biegania – tutaj najważniejszy będzie dobór ubrań do sezonu i warunków pogodowych. Możesz postawić na koszulkę i spodenki do biegania w cieplejsze pory roku, w chłodniejsze zaś sprawdzi się strój z długimi rękawami oraz bielizna termiczna. Warto też zaopatrzyć się w dobrą kurtkę, która ochroni przed wilgocią, zimnem i wiatrem,
kijki do biegania – choć nie wszyscy z nich korzystają, warto rozważyć ich zakup. Sprawdzą się głównie w miejscach, gdzie czekają Cię strome podejścia,
przydatne akcesoria do biegania – mowa tu między innymi o latarkach czołówkach, plecakach czy zegarkach sportowych z GPS. Akcesoria mogą ułatwić Twój trening i znacząco podnieść Twój komfort.

Bieganie trailowe to bardzo ceniona aktywność fizyczna, która ma wielu swoich miłośników. Jeśli chcesz poczuć niezwykłość tej dyscypliny, kochasz naturę i nie boisz się wysiłku, być może jest to coś dla Ciebie.

Przeczytaj także:

Para trenująca bieganie po górach do utmb

UTMB Mont-Blanc – najważniejszy festiwal biegów górskich

UTMB Mont-Blanc to jeden z najważniejszych w festiwali biegów górskich. Sprawdź, czym się charakteryzuje bieg wokół Mont Blanc.

Kobieta w stroju sportowym biegająca po górach odbywająca trening w warunkach hipoksji

Trening w warunkach hipoksji – jak trenować?

Trening w warunkach hipoksji, zwany inaczej treningiem wysokogórskim, może poprawić wydolność i usprawnić adaptację organizmu. Sprawdź, jak działa.

Para w strojach sportowych biorąca udział w zegama aizkorri maraton

Zegama Aizkorri Maratón – kultowy bieg Golden Trail Series

Zegama Aizkorri Maratón to wydarzenie biegowe, które odbywa się co roku w Hiszpanii. Jak wygląda trasa? Jak się zapisać na edycję biegu? Sprawdź!

Ludzie w odzieży sportowej biegnący w koronie półmaratonów polskich

Korona Półmaratonów Polskich – gdzie na biegi?

Interesuje Cię korona polskich półmaratonów? Sprawdź, gdzie warto wybrać się na biegi i jakie dystanse trzeba przebiec!

Kobieta biegnąca po górach biorąca udział w koronie polskich maratonów

Korona Maratonów Polskich – czym jest?

Korona Maratonów Polskich to projekt biegowy stworzony w 2007 roku. Sprawdź, ile biegów liczy i co trzeba zrobić, by zdobyć medal.