Mężczyzna trenujący żeglarstwo zimowe tzw bojery na jeziorze

Bojery na Mazurach i nie tylko – poznaj żeglarstwo lodowe na zamarzniętych jeziorach!

Żeglarstwo lodowe na bojerach to niesamowity sport zimowy. Poznaj jego tajniki i dowiedz się, jak wyglądają bojery na Mazurach i nie tylko!

Uwielbiasz żeglować, ale musisz pożegnać się z tym sportem na czas jesieni i zimy? Absolutnie nie! Zimowy czas, gdy akweny pokrywa gruba warstwa lodu, to świetny moment na... bojery! Sprawdź, czym są, jak wygląda pływanie po zamarzniętych taflach wód i co właściwie trzeba mieć, by oddać się przyjemności tego zimowego sportu.

Co to są bojery?

Miłośnicy żeglarstwa z pewnością ucieszą się, gdy dowiedzą się, że nie muszą porzucać swojej ulubionej aktywności na czas zimowy, gdy pływanie żaglówkami w wielu przypadkach jest niemożliwe przez zamarznięte akweny. Jest na to jednak sposób, a są nim mianowicie bojery. Czym one są?

To specjalne jachty lodowe, zwane też ślizgami, które wyposażone są w kadłub, żagiel i płozy lub narty umożliwiające im poruszanie się po lodzie. Płozy umieszczone są po obu bokach i na przedzie bojeru, co zapewnia mu stabilność. Materiały wykonania muszą być odpowiednio wytrzymałe, ale także elastyczne i odporne na niskie temperatury, o które zimą nietrudno.

Historia bojerów zaczęła się w Holandii na początku XVII wieku, a wykorzystywano je głównie do transportu towarów. Pod koniec kolejnego stulecia przedostały się wraz z holenderskimi emigrantami do Ameryki, gdzie najprawdopodobniej odbył się pierwszy rekreacyjny zjazd. W Europie w XIX wieku odbyły się z kolei pierwsze regaty bojerowe. Polska cieszy się żeglarstwem lodowym od 1920 roku, a nasi rodacy należą do jednych z najlepszych i często utytułowanych żeglarzy lodowych na świecie.

Mężczyźni trenujący żeglarstwo zimą tzw bojery

Żeglarstwo lodowe – jak pływać na zamarzniętych jeziorach?

Zastanawiasz się, jak to w ogóle możliwe, by „pływać” po lodzie? Wszystko odbywa się mniej więcej na podobnych zasadach jak w klasycznym żeglarstwie, a główne skrzypce gra tutaj siła wiatru. To właśnie on dzięki wykorzystaniu specjalnych żagli lub aeropłatów przypominających skrzydła samolotu, jest w stanie rozpędzić ślizg do znacznych prędkości. Najszybszy na Mazurach bojer prędkość uzyskał na poziomie 170 kilometrów na godzinę, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Zaś największa odnotowana prędkość bojeru wyniosła aż 214 kilometrów na godzinę!

Takie osiągi są możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji, a mechanikę ruchu poza efektywnym wykorzystaniem wiatru zapewniają płozy przymocowane pod odpowiednim kątem. 

Mężczyzna stojący przy bojerze na zamarzniętym jeziorze

Bojery na lodzie – w co trzeba się wyposażyć?

Chcesz zacząć swoją przygodę z uprawianiem żeglarstwa lodowego i zastanawiasz się, w co warto się wyposażyć? Najważniejszym elementem będzie oczywiście dobrze dobrany ślizg lodowy. Musi spełniać wszystkie Twoje wymagania, odpowiadać potrzebom, a także być dostosowany do miejsca, a którym zamierzasz żeglować oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia.

Poza wyborem bojeru ważne jest także zaopatrzenie się w specjalną odzież żeglarską. Musi zapewnić Ci właściwy komfort cieplny, odprowadzać wilgoć na zewnątrz, a jednocześnie nie ograniczać Twoich ruchów i dawać pełną swobodę działania – na bojerze będziesz się dużo ruszać! Pamiętaj też o dobrze przyczepnych i izolujących od zimna butach żeglarskich.

Bojery na Mazurach – kursy bojerowe

Wiadomo, że nauka odpowiedniej techniki i zachowania na lodzie to klucz do bezpiecznego i efektywnego żeglowania lodowego na bojerach. Sport ten wymaga właściwego przygotowania, które możesz zdobyć na kursach i szkoleniach. Ponadto możesz także zdobyć patent sternika lodowego, czyli uprawnienie, które otworzy przed Tobą szerokie drzwi bojerowej przygody. W naszym kraju najwięcej takich kursów odbywa się w Krainie Tysiąca Jezior, czyli na Mazurach.

Dlaczego warto podjąć się takiego szkolenia? Nauczysz się nie tylko jak stawiać pierwsze kroki w tym sporcie, jak wiązać przydatne węzły żeglarskie czy poznasz ciekawą wiedzę o lodzie. To także sposób na zmaksymalizowanie swojego bezpieczeństwa, nauka postępowania w sytuacji zagrożenia czy dobry wstęp do przygotowań do zawodów, czy mistrzostw. Warto podjąć się tego wyzwania, jeśli marzy Ci się „latanie” po lodzie.

Żeglowanie lodowe na bojerach to bardzo ekscytujący i ciekawy sport. Jeśli czujesz, że może być czymś dla Ciebie, rozwijaj żagle i suń na mazurskie lodowe akweny!

Przeczytaj także:

ludzie pływający na jachcie żaglowym

Jachty żaglowe - jakie są rodzaje, klasy, typy

Sprawdź, jakie są rodzaje, klasy i typy jachtów żaglowych ➤ Zdobądź niezbędną wiedzę teoretyczną na temat żeglarstwa ☛ Sprawdź na blogu Decathlon

mężczyzna sterujący łodzią

Porady dla początkujących żeglarzy i miłośników żeglarstwa.

Żeglarstwo dla początkujących - najważniejsze zasady bezpieczeństwa, planowanie rejsu, wybór terminu do żeglowania jachtem. Poradnik żeglarza.

węzeł żeglarski

Żeglarstwo: podstawowe węzły żeglarskie, nauka węzłów na rejs

Jakie są podstawowe węzły żeglarskie? Których wymaga egzamin na patent żeglarza jachtowego? Sprawdź w naszym poradniku dla miłośników żeglarstwa

Co to jest żeglarstwo?

Co to jest żeglarstwo?

Żeglarstwo może być rozpatrywane zarówno pod kątem rekreacyjnym, jak i również jako dyscyplina sportu. Co to jest żeglarstwo i co warto o nim wiedzieć

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak ubrać się na pierwszy rejs? Sprawdź odzież żeglarską od Decathlon. Ubrania dla żeglarzy na jacht, aby wiatr nie był straszny