Para w odzieży jeździeckiej jadąca na koniach po plaży

Buzkaszi – na czym ten tradycyjny sport konny z Azji Środkowej?

Buzkaszi jest uważany za narodowy sport Tadżyków, Uzbeków i Turkmenów z Afganistanu. Na czym polega ta konna rywalizacja? Oto zasady i opis gry.

Buzkaszi, znane także pod nazwą kok boru, to tradycyjny sport konny, który wywodzi się z Azji Środkowej. Jest niezwykle widowiskowy, ale też i brutalny. Na czym polega? Jakie są zasady? Oto wszystko, co warto wiedzieć o kok boru.

Buzkaszi – co to?

Nazwa buzkaszi wywodzi się od połączenia dwóch słów: ,,boz”, czyli koza oraz ,,keszidan”, które oznacza ciągnąć czy przyciągać. Dosłownie zatem jest to ,,wydzieranie sobie kozy”. Buzkaszi to narodowy sport Afganistanu, który najczęściej uprawiany jest na północy kraju, przez Uzbeków, Turkmenów i Tadżyków. Jest to brutalna gra, która pokazuje męstwo jeźdźca, jego siłę fizyczną i spryt, a także wyjątkową umiejętność jazdy na koniu. 

Historia Buzkaszi jest głęboko zakorzeniona w tradycjach koczowniczych ludów Azji Środkowej, a jej początki sięgają czasów przed Islamem. Uważa się, że sport ten wywodzi się z praktyk nomadów, którzy przemierzali rozległe stepy Azji Środkowej, żyjąc w warunkach, gdzie siła, zręczność i współpraca były niezbędne do przetrwania.

Przez pewien czas podczas rządów talibów sport ten był zakazany w Afganistanie, gdyż uznano go za niezgodny z islamskimi zasadami i zbyt brutalny. Po ich upadku gra stała się ponownie legalna i obecnie cieszy się sporym zainteresowaniem w całym kraju. W 2017 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Meżczyzna w odzieży jeździeckiej jadący na koniu

Kok-boru – zasady

W grze biorą udział dwie drużyny. Nie ma tutaj limitu, dlatego do grających zespołów mogą dołączać się również kolejni gracze. Plac gry nie jest dokładnie określony, więc czasem bywa tak, że jeźdźcy wpadają w tłum. Zadaniem zawodników każdej z drużyn jest poderwanie podczas jazdy z wyznaczonego na środku boiska kręgu leżących na ziemi zwłok martwego kozła (ponoć niegdyś wykorzystywano niewolników). Może to być także obciążony worek z jagnięcej lub cielęcej skóry. Czasami, by utrudnić grę, moczy się go w lodowatej wodzie przez kilkanaście dni.

Po poderwaniu leżących na ziemi zwłok kozła z obciętą głową zadaniem jeźdźca jest przewiezienie ich dookoła boiska i zrzucenie do bramki, czyli okręgów na ziemi. Natomiast zawodnicy z drużyny przeciwnej muszą odebrać tę nietypową piłkę i wrzucić do okręgu rywali.

Czy są jakieś zasady w kok boru? Sport ten może wydawać się chaotyczny i bez reguł, jednak warto zaznaczyć, że teoretycznie zakazane jest bezpośrednie bicie innych graczy batem czy rękoma, jednak w praktyce zdarzają się bardzo brutalne chwyty. Jeźdźcy często też się przepychają, co prowadzi do wypadków. Zawodnicy mogą uderzać konie nahajkami, czyli małymi biczami. Do gry wykorzystuje się wierzchowce, które są specjalnie szkolone do tego celu i potrafią zasłonić jeźdźca własnym ciałem, gdy spadnie w trakcie kontaktu z przeciwnikiem.

Jak wyglądają zawody Buzkaszi?

W Kirgistanie i Kazachstanie są organizowane oficjalne zawody, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Jednym z nich są Światowe Igrzyska Koczowników, podczas których rozgrywa się 37 różnych konkurencji sportowych. Wśród nich znajduje się także kok boru. Tradycyjnie w kulturze afgańskiej zawody buzkaszi organizowane są podczas Nowruzu, czyli perskiego Nowego Roku, który przypada na wiosnę. 

Odmianą kok-boru w Kirgistanie, która jest rozgrywana podczas zawodów, jest kokpar. Każda drużyna wówczas składa się z 12 zawodników, a pole gry ma długość 220 metrów na 70 metrów. Zamiast tradycyjnego zwierzęcia używa się manekina o wadze 30-33 kg, który nosi nazwę serke. Mecz składa się z dwóch połów po 20 minut każda, z 10-minutową przerwą między nimi. Zawodnicy są karani za agresywne zachowanie lub nieprzestrzeganie zasad. Dozwolone są ograniczone blokowania przeciwników, a używania bata jest surowo zabronione.

Buzkaszi, znane także jako kok boru czy kokpar, to nie tylko gra, ale także symbol odwagi i siły, głęboko zakorzeniony w kulturze ludów Azji Środkowej. Uczestnicy w trakcie rozgrywki muszą wykazać się niezwykłą sprawnością fizyczną, zręcznością oraz sprytem. Mimo swojej brutalności sport ten od wieków odgrywa ważną rolę w społecznościach nomadów, podkreślając znaczenie umiejętności jeździeckich oraz współpracy zespołowej.

Przeczytaj także:

Kobieta i mężczyzna w kaskach jeździeckich galopujący na koniach po plaży

Czy jazda konna jest niebezpieczna?

Jazda konna to aktywność fizyczna, którą można uznać za niebezpieczną. Jeździectwo wiąże się z ryzykiem upadku z konia.

kobieta jadąca konno w odzieży i toczku  jeździeckim

Style jazdy konnej – rodzaje jeździectwa

Style jazdy konnej dzielą się na dwa rodzaje – jeździectwo klasyczne i westernowe. Wybór zależy od wyszkolenia konia i preferencji jeźdźca.

kobieta w stroju gimnastycznym  wykonująca figurę na koniu

Dyscypliny jeździeckie – poznaj wszystkie sporty konne

Dyscypliny jeździeckie to sportowa jazda konna. Jeździectwo dzieli się m.in. na ujeżdżenie, skoki i wszechstronny konkurs konia wierzchowego.

osoby jadące konno

Jazda konna w ciąży - czy można jeździć konno z brzuszkiem

Czy można jeździć konno w ciąży? Jaki sport uprawiać w czasie ciąży? Co mówią eksperci na temat jazdy konnej w ciąży? Jeździectwo z brzuszkiem.

koń stojący w stajni

Ile kosztuje koń? Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie konia

Ile kosztuje koń? Sprawdź, jakim wydatkiem jest zakup własnego wierzchowca oraz ile kosztuje utrzymanie konia.