Co to jest bieg przełajowy?
Biegi przełajowe stanowią dosyć osobliwą odmianę rywalizacji biegowej. Tego rodzaju wydarzenia często są nazywane po prostu „przełajami” i opierają się na pokonaniu zróżnicowanej pod kątem terenowym trasy zlokalizowanej na ogół z dala od miejskich, utwardzonych ulic. Biegi przełajowe są jedną z najstarszych dyscyplin sportowych związanych z bieganiem. Pierwsze zawody tego typu odbyły się ponad 200 lat temu w Wielkiej Brytanii, natomiast pierwsze w historii oficjalne mistrzostwa świata rozegrano w latach 70. XX wieku.
Na czym dokładnie polega bieg na przełaj? Przede wszystkim trasy są poprowadzone w większości nieutwardzonymi drogami. Mogą być to np. strome, leśne ścieżki, łąki i pola, a nawet plaże lub pustynie. Nieodłączną częścią biegów przełajowych jest także zmierzenie się z naturalnymi przeszkodami terenowymi, takimi jak np. skały, strumyki, pnie drzew, ostre zakręty, czy błotne sadzawki. Taki rodzaj wysiłku wymaga od uczestników nie tylko kondycji, ale także dużej sprawności fizycznej.
Tego rodzaju zmagania mogą się odbywać na różnych dystansach. Historycznie wynosiły one 4 km (dystans krótki) oraz 8 km (dystans długi). Obecnie jednak większość organizowanych biegów ma od 10 km do 12 km. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć zawodów na nieco krótszych lub dłuższych dystansach. Dzięki dużemu zróżnicowaniu każdy może zdecydować się na taką trasę, która jest adekwatna do jego możliwości.