Kobieta w stroju sportowym biegnąca w biegu przełajowym

Co to jest bieg przełajowy i jak się do niego przygotować?

Co to jest bieg przełajowy? Jak się do niego przygotować? Przeczytaj nasz poradnik i zacznij biegać na dystansach przełajowych!

Bieganie może przyjmować bardzo zróżnicowane formy. Największą popularnością cieszą się biegi uliczne na różnych dystansach. Trzeba jednak pamiętać, że najstarszą formą rywalizacji są biegi przełajowe. Jest to rodzaj zawodów, które odbywają się w trudnych warunkach, a na trasie można napotkać przeszkody.
Co warto wiedzieć o biegach przełajowych? Jak przygotować się do swojego pierwszego startu w życiu? Sprawdź, zapoznając się z treścią poniższego artykułu!

Co to jest bieg przełajowy?

Biegi przełajowe stanowią dosyć osobliwą odmianę rywalizacji biegowej. Tego rodzaju wydarzenia często są nazywane po prostu „przełajami” i opierają się na pokonaniu zróżnicowanej pod kątem terenowym trasy zlokalizowanej na ogół z dala od miejskich, utwardzonych ulic. Biegi przełajowe są jedną z najstarszych dyscyplin sportowych związanych z bieganiem. Pierwsze zawody tego typu odbyły się ponad 200 lat temu w Wielkiej Brytanii, natomiast pierwsze w historii oficjalne mistrzostwa świata rozegrano w latach 70. XX wieku.

Na czym dokładnie polega bieg na przełaj? Przede wszystkim trasy są poprowadzone w większości nieutwardzonymi drogami. Mogą być to np. strome, leśne ścieżki, łąki i pola, a nawet plaże lub pustynie. Nieodłączną częścią biegów przełajowych jest także zmierzenie się z naturalnymi przeszkodami terenowymi, takimi jak np. skały, strumyki, pnie drzew, ostre zakręty, czy błotne sadzawki. Taki rodzaj wysiłku wymaga od uczestników nie tylko kondycji, ale także dużej sprawności fizycznej.

Tego rodzaju zmagania mogą się odbywać na różnych dystansach. Historycznie wynosiły one 4 km (dystans krótki) oraz 8 km (dystans długi). Obecnie jednak większość organizowanych biegów ma od 10 km do 12 km. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć zawodów na nieco krótszych lub dłuższych dystansach. Dzięki dużemu zróżnicowaniu każdy może zdecydować się na taką trasę, która jest adekwatna do jego możliwości.

Sportowiec biegnący na terenie nieutwardzonym w sportowym stroju

Trasa biegu przełajowego – dlaczego warto ją pokonywać? Korzyści dla zdrowia i treningu

Biegi przełajowe pod kątem rodzaju wysiłku zdecydowanie różnią się od klasycznego biegania po równym terenie. Sprawia to, że korzyści płynące z uprawiania tej odmiany biegania są dosyć specyficzne i nieco inne niż w klasycznym przypadku. Dlaczego więc warto trenować przełaje lub wystartować w biegu przełajowym? Oto kilka powodów!

1. Poprawa siły mięśni. Pokonywanie trasy z naturalnymi przeszkodami potrafi wpłynąć bardzo pozytywnie na naszą siłę mięśni. Szczególnie mocno pracują partie związane z kręgosłupem, ramiona oraz nogi, których zadaniem jest utrzymywanie równowagi. To znakomity trening siłowy dla naszego ciała, którego nie doświadczymy podczas biegania po równym terenie.
2. Większe spalanie kalorii. Można powiedzieć, że pod kątem spalania kalorii bieganie po płaskiej nawierzchni a w terenie to dwie zupełnie odmienne formy aktywności. Trasa pełna nierówności, których trzeba czynnie unikać, sprawia, że organizm musi włożyć zdecydowanie więcej energii, co przekłada się na szybsze spalanie kalorii. Zasada jest prosta – im dłuższy i bardziej wymagający trening, tym większy wydatek energetyczny.
3. Poprawa techniki biegu. Bieganie po nierównej nawierzchni to prawdziwe wyzwanie dla naszej równowagi. Kroki stają się krótsze, a stopy częściej lądują na palcach zamiast na pięcie. Jest to właśnie prawidłowy nawyk podczas biegania, a zdecydowanie prościej go wyrobić biegając w terenie zamiast po utwardzonych ścieżkach. Postawienie na przełaje mimowolnie przyczyni się więc do poprawy techniki biegu.
4. Poprawa zdrowia psychicznego. Jak dobrze wiadomo, samo uprawianie sportu sprawia, że poprawia się nasze zdrowie psychiczne. W przypadku biegów przełajowych mamy jednak tę dodatkową zaletę, że odbywają się one poza terenem miejskim, co pozwala nam na obcowanie z naturą. Wspomaga to efekt regeneracji psychicznej.

Kobieta ubrana w strój do biegania sprawdzająca smartwatcha

Czy biegi przełajowe są dla każdego biegacza?

Biegi przełajowe to dosyć duże wyzwanie dla naszego organizmu, dlatego też są przeznaczone dla osób, które już posiadają pewne doświadczenie w bieganiu. Już na podstawie tej informacji każda osoba czytająca ten tekst jest w stanie wstępnie określić, czy jest to bieg dla niej. Przełaje to specyficzna forma biegu, podczas której musimy liczyć się z ubrudzeniem, obdrapaniami, a w skrajnych przypadkach nawet upadkami. Decydując się na udział w takim biegu, trzeba być gotowym na tego typu wyzwania.

Do startu w biegu przełajowym trzeba być dobrze przygotowanym. Osoba, która decyduje się na udział, powinna posiadać odpowiednio wzmocnione mięśnie całego ciała, a w szczególności mięśnie posturalne i nogi. Ogromne znaczenie ma także odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Jest ono konieczne, aby poradzić sobie z częstą zmianą rytmu biegu i zmiennym podłożem. Do tego dochodzi przygotowanie do konkretnego kilometrażu. Z całą pewnością można powiedzieć, że biegi przełajowe nie są dla osób zaczynających swoją przygodę z bieganiem.

Jak się przygotować, aby biegać przełaje?

Pomimo wszelkich niedogodności uważasz, że jest to wyzwanie dla Ciebie? W takim razie warto poświęcić kilka słów przygotowaniom do biegu przełajowego. Warto wiedzieć, że nie obejmuje on tylko aspektów treningowych, ale również m.in. analizę trasy. Oto co trzeba zrobić, aby skutecznie poradzić sobie z biegiem przełajowym!

Mężczyzna biegnący pod górę po terenie kamienistym

Długie sesje treningowe

Dobre przygotowanie do biegania przełajów łączy w sobie kilka rodzajów treningu. Bardzo ważne jest dodanie do swojego planu długich sesji treningowych. Są one pomocne w zbudowaniu wytrzymałości na długich dystansach, a także cierpliwości w ich pokonywaniu. Oczywiście taki trening powinien odbywać w terenie. Dzięki temu trenujemy dodatkowo koordynację ruchową i dajemy sobie namiastkę warunków panujących podczas biegu.

Najważniejszym jednak celem tego rodzaju aktywności jest poprawa wytrzymałości. Tempo biegu powinno być stałe i umiarkowane – takie, aby móc swobodnie prowadzić rozmowę. Większe znaczenie niż intensywność ma całkowity czas wysiłku. W zależności od wybranego dystansu bieg z przeszkodami może trwać nawet kilka godzin, więc ważne jest, aby przyzwyczaić organizm do takiego przedsięwzięcia. Podczas długiego treningu możemy również opanować sztukę dopasowanego do nas odżywiania w trakcie biegu. Warto zaopatrzyć się w żele energetyczne, które szybko uzupełniają energię. Niektóre z nich mają dodatkowo kofeinę, witaminy i BCAA.

Interwały

Ogromne znaczenie dla przełajowców ma również trening interwałowy. Jego celem jest zwiększenie maksymalnej prędkości aerobowej (VMA), czyli poziomu prędkości, podczas którego organizm biegacza spożywa najwięcej tlenu. W tym przypadku trening również powinien odbywać się w warunkach terenowych. Idealnym miejscem do trenowania interwałów będą pagórki. Pozwoli to wbiegać na dużej intensywności oraz zbiegać na mniejszej.

Dzięki takiemu rodzajowi aktywności mamy okazję popracować nad stylem i techniką biegu, ale przede wszystkim poprawić wydolność pracy układu sercowo-naczyniowego. Bardzo ważnym elementem treningu są również zbiegi. Pozwalają one na nabycie zdolności do kontrolowania prędkości oraz trajektorii biegu.

Limity wytrzymałościowe

Przełajowcy powinni również pracować nad limitami wytrzymałościowymi. Taki trening ma za zadanie przyzwyczaić organizm do funkcjonowania w wysiłku o średniej lub dużej intensywności. Mowa tutaj o 80-90% tętna maksymalnego. Taki trening powinien rozpocząć się rozgrzewką, a następnie można przejść do sesji treningowej w terenie. Okresy intensywnego biegu powinny być przerywane truchtem. Do treningu należy jednak podejść odpowiedzialnie i przerwać go, jeżeli poczujemy się gorzej.

Ile trwa przygotowanie do biegu przełajowego?

Czas trwania przygotowań do biegu przełajowego jest zależny od naszej aktualnej kondycji. Osoby, które dopiero zaczynają biegać,  muszą włożyć więcej wysiłku, aby wypracować kondycję i siłę potrzebną do pokonania biegu przełajowego. W takim przypadku przygotowania trzeba rozpocząć co najmniej 4 miesiące wcześniej. W zdecydowanie lepszej sytuacji są doświadczeni biegacze, czyli np. maratończycy, którzy mają już na swoim koncie ukończone liczne biegi uliczne. W ich przypadku wystarczy około 1-2 miesiące treningów.

Trzeba być jednak świadomym, że podane wyżej wartości są jedynie orientacyjne. Każdy biegacz startuje z innego miejsca, a jego organizm ma indywidualne właściwości. Na skuteczne przygotowania składa się wiele czynników. Jest to nie tylko trening, ale również dieta oraz czas poświęcony na regenerację. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług trenera personalnego. Jego fachowa wiedza pomoże w lepszym dobraniu metod treningowych.

Biegacze biorący udział w biegu przełajowym

Jak zacząć biegać przełaje? Przygotowanie mentalne do biegu

Przygotowania do biegu przełajowego obejmują nie tylko sam trening. To także analiza trasy przełajowej konkretnych zawodów, a także zadbanie o odpowiednie przygotowanie mentalne. Jesteś już gotowy fizycznie, a wydarzenie zbliża się wielkimi krokami? Oto co warto zrobić, by dodatkowo zwiększyć swoje szanse na dobry występ!

Rekonesans trasy

Analiza przeszkód, których możemy spodziewać się na trasie, jest bardzo ważna. Taką wiedzę można wykorzystać podczas treningów, symulując warunki biegu, ale także pozwala to na lepsze przygotowanie mentalne do wyzwania. W ramach tego typu przygotowań warto przyjrzeć się dokładniej spodziewanym przeszkodom na trasie, jej konkretnemu przebiegowi, nawierzchni, a także spodziewanej pogodzie i jej potencjalnemu wpływowi na trasę. Porządnie wykonana analiza pomoże w dostosowaniu przygotowań do konkretnych utrudnień.

Nastawienie mentalne

Wiesz już czego się spodziewać po trasie konkretnego biegu? To teraz na podstawie tej wiedzy zastanów się, jakie są Twoje mocne strony. Co może dać Ci potencjalną przewagę nad przeciwnikami? Może jest to pokonywanie odcinków w błocie, a może techniczne podbiegi? Pozwoli to ułożyć sobie konkretny plan na bieg i wykorzystać swoje atuty na konkretnych odcinkach. Kolejną sprawą to wybór odpowiednich zawodów biegowych. Przydatna okaże się tu wyszukiwarka Decathlon GO, gdzie można znaleźć jakie atrakcje sportowe odbywają się w Twojej okolicy.

Drugim aspektem, nad którym warto się pochylić, jest ogólne nastawienie do biegu. Wiesz czego spodziewać się po trasie, dlatego zadbaj o przyswojenie sobie trudności wyzwania i hart ducha. Bez niego bieg będzie przeciągającą się katorgą. Ważne również, aby czerpać radość z samego uczestnictwa. Samo ukończenie tak trudnych zawodów jest sukcesem i masz prawo czuć satysfakcję niezależnie od zajętego miejsca.

Przeczytaj także:

kobieta z plecakiem w legginsach biega w górach

Bieganie po górach – jak zacząć trenować do biegów górskich?

Chcesz spróbować biegania w górach? Sprawdź porady dotyczące tego, jak zacząć biegać po górach, jak przygotować się do pierwszego biegu górskiego.

mężczyzna i kobieta w strojach do biegania czytają mapę w terenie

Bieganie na orientacje - jak zacząć?

Bieganie na orientację to niezwykle ciekawa, ale też wymagająca dyscyplina. Przeczytaj, jak rozpocząć treningi, by cieszyć się tym sportem w pełni.

Przeziębienie a bieganie. Czy warto wtedy biegać?

Przeziębienie a bieganie. Czy warto wtedy biegać?

Jak bieganie wpływa na przeziębienie? Czy trening może pomóc pokonać nieprzyjemne objawy? Dowiedz się więcej o bieganiu i przeziębieniu.

kobieta w stroju do biegania stojąca na jezdni

Bieganie a odchudzanie - jak bieganie pomaga schudnąć

Bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ten rodzaj treningu to świetny sposób na odchudzanie i poprawę sylwetki. Dowiedz się więcej na ten temat!

mężczyzna biegnący w nocy w kamizelce biegowej z latarką czołową na głowie

Czy warto biegać nocą? Bezpieczeństwo a bieganie wieczorem

Bieganie nocą to ciekawa forma treningu, na którą decyduje się wielu biegaczy. Sprawdź, jak biegać po zmroku, by być bezpiecznym.