Mężczyzna skaczący na kite foilu

Co to jest kite foil i czym różni się od kitesurfingu?

Kite foil jest odmianą kitesurfingu, w której wykorzystuje się deskę foil do lewitacji nad wodą. Pozwala to pływać przy znacznie słabszych warunkach w

Kite foil jest odmianą kitesurfingu, która tuż obok freeride, freestyle i wave zyskuje coraz większą popularność wśród entuzjastów tego sportu. Główną różnicą pomiędzy kitesurfingiem a kite foil jest obecność foila. Zmienia to wymagania wiatrowe i dodaje do ślizgu po wodzie dodatkowych atrakcji. Poznaj kite foil i sprawdź, jak szybko się go nauczyć. 

Kite foil – odmiana kitesurfingu

Historia kitesurfingu sięga roku 1977, kiedy to po raz pierwszy użyto latawca do rozpędzenia deski na wodzie. Od tego czasu sport ten przechodził liczne rewolucje i zmiany. Przede wszystkim dotyczyły one sprzętu, który stawał się coraz lżejszy i mniejszy. Dzięki temu zawodnicy mogli wykonywać różne akrobacje i manewry w freestyle, nabierać coraz większej prędkości w freeride lub ujeżdżać fale dzięki deskom wave. 

Nie tak dawno do stylów kitesurfingu dołączył nowy. Kite foil to najnowszy styl pływania z latawcem. Od pozostałych różni się przede wszystkim deską wyposażoną w foil. Dzięki deskom foil zawodnicy mogą odkleić się od powierzchni wody i lewitować tuż nad jej powierzchnią. 

W 2018 roku zdecydowano, że kitesurfing w formule kite foil wejdzie jako dyscyplina do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku i będzie przyznawany jeden medal. Rozgrywana będzie sztafeta mieszana męsko-damska w tej dyscyplinie.

Kobieta pływająca na kite foilu

Niezbędny sprzęt do kite foilingu

Aby zacząć uprawiać kite foila, potrzebujesz niezbędnego sprzętu. Ten nie różni się za bardzo od sprzętu do kitesurfingu. Jeśli uprawiałeś inne style tej dyscypliny, wystarczy, że zaopatrzysz się w nową deskę z możliwością podpięcia do niej foila. 

Latawiec

Latawiec generuje moc, dzięki której pływanie na desce w ogóle jest możliwe. Do kite foila wykorzystuje się te same modele jak do kitesurfingu. Jego konstrukcja zawiera pompowane elementy, dzięki czemu jest lekki, ale także łatwiejszy w opanowaniu. 

Rozmiar latawca należy dobrać do wagi zawodnika, jego poziomu zaawansowania, ale także warunków wiatrowych.
Dodatkowo należy dobrać specjalny system linek i bar, który pozwala kontrolować kierunek latawca i siłę napędową, którą oddaje. 

Deska kite foil

Kolejnym elementem niezbędnym do kite'a jest deska. Ta w odmianie kite foil jest duża szersza i grubsza, co zapewnia odpowiednią wyporność. Ma także miejsce na nogi, dzięki którym można przytrzymać deskę przy sobie przy ewolucjach. Przede wszystkim jednak ma możliwość przypięcia od spodu hydroskrzydła, który jest esencja wyróżniającą ten sport spośród innych sportów deskowych z latawcem. 

Foil 

Ostatnim elementem niezbędnym do uprawiania kite foila jest sam foil. Jest to specjalnie zaprojektowany zestaw płetw, który podczas sesji jest zanurzony w wodzie. Składa się z przedniej i tylnej lotki połączonej ze sobą kadłubem. Całość przypomina nieco samolot. Ten z kolei jest przyczepiony do deski za pomocą masztu. Element ten może mieć różną długość. Dla początkujących najczęściej poleca się krótkie maszty.

Z foilem u deski rozpoczyna się przygoda kite foil, która zupełnie zmienia oblicze kitesurfingu. 

Co powoduje hydrofoil?

Najnowszy trend w kitesurfingu, jakim jest kite foil, pozwala przede wszystkim na pływanie przy słabym wietrze. Jak do tradycyjnego kitesurfingu potrzebujesz wiatru o mocy przynajmniej 10 węzłów, tak w przypadku kite foil wystarczy 8 węzłów lub nawet mniej. 

Pływanie na desce przy słabszym wietrze nie jest wcale mniej ekscytujące, ponieważ foil gwarantuje lewitację nad wodą. Dzięki specjalnemu masztowi z płetwą zanurzoną w wodzie deska nie szura po powierzchni wody, lecz unosi się nad nią. To powoduje mniejsze tarcie, a tym samym ciszę podczas manewrów na wodzie. Podobne doświadczenie lewitacji możesz zdobyć, pływając na wing foilu. 

Co jeszcze daje hydroskrzydło? Można bardzo łatwo pływać pod wiatr, a mniejsze fale są niemal niewyczuwalne. Kite foil możesz zatem uprawiać na jeziorze, w spokojnej zatoce, a wrażenia, jakie wyniesiesz z każdej sesji, nie będą mniej ekscytujące od innych sportów wodnych. 

Mężczyzna skaczący na kite foilu

Jakie warunki są najlepsze do uprawiania kite foil?

Możliwość pływania przy słabszym wietrze sprawia, że kite foil możesz uprawiać w znacznie większej liczbie spotów niż tradycyjną formułę tego sportu. Również w Polsce masz znacznie więcej możliwości, ponieważ nie pozostaje Ci jedynie polskie wybrzeże i półwysep helski. 

Sprzyjających warunków do kite foil możesz szukać także na jeziorach czy rzekach. Dobrze jest szukać miejsc, w których woda jest płaska, wiatr osiąga przynajmniej 8 węzłów i jest na tyle głęboko, że nie ma ryzyka uszkodzenia hydroskrzydła. Dobrze też zwrócić uwagę na kierunek wiatru. Najlepszy podobnie jak przy kitesurfingu jest side-shore, czy wiatr boczny, stabilny i bezpieczny nawet dla początkujących. 

Czy kite foil jest trudny?

Sam kitesurfing nie należy do najprostszych sportów wodnych. Z kolei kite foil jest od niego nieco trudniejszy, co jest związane z pływaniem na foilu. Należy nauczyć się jednocześnie sterować latawcem i łapać równowagę na hydrofoilu. 

W nauce tej dyscypliny z pewnością pomoże zrozumienie teorii lewitacji i opanowanie deski. Można początkowo ćwiczyć z motorówką do wakeboardu, a dopiero później dołączyć kite. Najważniejsze jest złapanie balansu na desce. Kiedy naciśniesz tylną część deski, generujesz siłę nośną, która wypycha przednią lotkę do góry i pozwala lewitować. Wszystko to jednak wymaga praktyki. 

W nauce kite foila z pewnością pomoże Ci wcześniejsze doświadczenie w pływaniu na desce czy kitesurfingu. Jeśli jednak go nie masz, najlepiej zapisać się na kurs. Na nim instruktor wytłumaczy Ci podstawy, da praktyczne rady i przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo podczas nauki. W razie problemów z opanowaniem deski może także podwoić ilość sesji na wodzie. 

Do minusów kite foil należą właśnie trudne początki, wymagające pełnego skupienia i umiejętności łączenia balansu na desce z kierowaniem latawcem. Za sprawą foila można także pływać jedynie na głębszych wodach, aby nie uszkodzić hydroskrzydła. To z kolei powoduje także trudności w startowaniu, ponieważ musisz zrobić to z wody, a nie tak jak w kitesurfingu z brzegu.

Naucz się podstaw kite foil i zacznij lewitować nad wodą

Wybór sportu wodnego często jest podyktowany osobistymi preferencjami. Jeśli bardziej od windsurfingu czy surfingu podoba Ci się kitesurfing, zachwycisz się także kite foil. Dyscyplinę tę możesz uprawiać w znacznie większej liczbie miejsc, nie czekając na idealne warunki wiatrowe. Ponadto lewitacja nad wodą zapewni Ci dużą dawkę adrenaliny i niezapomnianych przeżyć. 

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z kite foilem? Wybierz najwyższej jakości sprzęt dostępny w sklepie Decathlon. Pomocne na pewno okażą się kursy prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Po kilku, kilkunastu godzinach nauki będziesz mógł samodzielnie szlifować swoje umiejętności z lewitacji nad wodą i sterowania latawcem. 

Przeczytaj także:

mężczyzna uprawiający kitesurfing w piance kitesurfingowej

Jaki wiatr na kitesurfing jest odpowiedni?

Jakie są kierunki wiatru? Jaka siła wiatru jest najbezpieczniejsza dla kitesurfera? Jak czytać prognozę pogody? Sprawdź, kiedy uprawiać kitesurfing.

osoba uprawiająca kitesurfing

Kitesurfing – jak zacząć? Pływanie na kite

Zastanawiasz się, jak nauczyć się kitesurfingu? Jaki sprzęt jest niezbędny oprócz deski? Oto wskazówki, jak uprawiać ten sport!

Kobieta pływająca na kitesurfingu

Gdzie na kitesurfing? Spoty na kita

Aby uprawiać kitesurfing, potrzebna jest miejscówka spełniająca kilka warunków. Sprawdź zestawienie najlepszych spotów kitesurfingowych!

Mężczyzna pływający na kitesurfingu

Kitesurfing – budowa latawca i jego rodzaje

Budowa latawca wpływa na wybór stylu pływania. Latawiec do kitesurfingu może być komorowy lub pompowany i mieć różny kształt. Poznaj jego rodzaje.

osoba na morzu na kitesurfingu

Kitesurfing - kursy IKO 1,2,3 - czym się różnią

Poznaj trzy podstawowe poziomy kursów kitesurfingu - IKO1, IKO2 oraz IKO3. Wejdź i dowiedz się jak łatwo możesz zacząc przygodę z tym wodnym sportem!