Para trenująca kizombę na sali tanecznej

Co to jest kizomba? Charakterystyka tańca zmysłów

Kizomba to taniec pełen kontaktu fizycznego z partnerem. Jest to niezwykle zmysłowy rodzaj tańca. Odkryj z nami, co to jest kizomba!

Z każdym rokiem w Polsce wzrasta moda na tańce egzotyczne. Wśród nich dominują te pochodzące z regionu Karaibów, czyli między innymi salsa oraz bachata. Coraz większym zainteresowaniem zaczynają się jednak cieszyć także te pochodzące z Afryki. Doskonałym przykładem takiego tańca jest kizomba. Co warto o nim wiedzieć? Jak się go nauczyć? Sprawdź!

Czym jest taniec kizomba?

Kizomba jest rodzajem tańca towarzyskiego, w którym niezwykle istotna jest interakcja pomiędzy partnerami. Według założeń tego stylu mężczyzna i kobieta pełnią w nim konkretne role. Dominującą rolę w kizombie pełni partner. To on prowadzi partnerkę, wyznacza kierunek ruchu oraz dyktuje kroki. Zadaniem partnerki jest swobodnie podążać za rytmem tańca i muzyki, a bardzo ważną rolę w jej przypadku odgrywa ruch biodrami.

Cała magia kizomby polega na tym, że każda kobieta potrafi ją zatańczyć prawidłowo, jeżeli tylko zostanie dobrze poprowadzona przez partnera lub instruktora. Cała tajemnica leży w naturalnym wyczuciu ruchów. Ważną cechą charakterystyczną tego tańca jest też dotyk. Partner obejmuje partnerkę w pasie, a ona trzyma go za barki. Oprócz tego konieczny jest element stykania się udami. Podczas tańca partnerzy cały czas pozostają w bliskim kontakcie fizycznym.

Para tańcząca na chodniku kizombę

Historia tańca kizomba

Kizomba to taniec, który powstał w Angoli. Słowo to w lokalnym języku oznacza „dobrą zabawę”. Można wysnuć wniosek, że jest to nazwa średnio korespondująca z naturą tego tańca. Nie jest on energiczny, imprezowy. Zamiast tego charakteryzuje się intymnością, bliskością oraz wyzwoleniem. Bardzo często można spotkać się z nazywaniem kizomby „afrykańskim tangiem”. Jest to spowodowane podobieństwem do tanga w tym aspekcie, że to partner prowadzi partnerkę.

Za datę powstania kizomby uznaje się lata 70. XX wieku. Popularność tego tańca najpierw przeniosła się z Angoli na Wyspy Zielonego Przylądka, a z nich do Portugalii. Stamtąd taniec rozprzestrzenił się na całą Europę. Styl cały czas ewoluował. Początkowo był połączeniem elementów semby, czyli tradycyjnego tańca angolskiego oraz zouk – muzyki karaibskiej. Obecnie jest mieszanką różnych wpływów, jednak rdzeń pozostaje ten sam – kizomba opiera się na zmysłowości.

Kizomba – muzyka, która buduje klimat

Kizomba jako taniec nie byłby tym, czym jest, gdyby nie zmysłowa muzyka. Tworzy ją delikatny, romantyczny rytm, w którym wyraźnie słychać wpływy muzyki afrykańskiej. Struktura składa się z fraz, w których skład wchodzi 8 bitów. Piosenki są najczęściej wykonywane w języku portugalskim, dlatego też cieszą się dużą popularnością wśród Portugalczyków.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że portugalska odmiana kizomby różni się znacząco od angolskiej. Główne różnice leżą w tempie utworów oraz rodzaju wykorzystanych instrumentów. Wymaga to od tancerzy zupełnie innego dostosowania się do rytmu muzyki. Można powiedzieć, że są to dwa pochodne, ale nieco odmienne style muzyczne.

Rytm melodyczny kizomby przypomina miarowe bicie serca. To sprawia, że tempo jest spokojne, ale nie powolne. Taka atmosfera tworzy niesamowity trans. Skupienie na krokach oraz partnerów wzajemnie na sobie sprawia, że świat wokół nagle przestaje istnieć. To właśnie między innymi z tego powodu kizomba zdobyła reputację bardzo relaksującego tańca.

Para w butach i odzieży do tańca ćwicząca choreografie taneczną

Jak nauczyć się kizomby? Przedstawiamy podstawowe kroki, jak to zrobić!

Dla wszystkich, którzy poczuli się zachęceni do nauki kizomby mamy bardzo dobrą informację. Tego tańca można śmiało próbować uczyć się samodzielnie razem ze swoim partnerem lub partnerką w domu! Aby to zrobić, trzeba jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi założeniami. Oto kompleksowy poradnik krok po kroku, w jaki sposób można zacząć uczyć się tego wyjątkowego tańca!

Ustawienie partnerów

W kizombie partnerzy powinni stać blisko siebie. Na początek należy stanąć naprzeciwko siebie i poświęcić chwilę na ustawienie stóp. Partner powinien mieć lekko rozstawione stopy. Zadaniem partnerki jest ustawić jedną ze stóp w taki sposób, aby znajdowała się pomiędzy stopami partnera. Błędem jest jednak wsuwanie nogi pomiędzy stopy.

Kolejnym krokiem jest przyjęcie prawidłowej pozycji ramion. Partnerka powinna położyć swoją lewą rękę na ramieniu partnera w taki sposób, jakby chciała go objąć za szyję. Zadaniem mężczyzny jest położyć swoją prawą rękę na plecach partnerki, na wysokości łopatek. Następnie partner powinien podać swoją lewą rękę partnerce, którą ona chwyta prawą dłonią. Splecione dłonie powinny znajdować się na wysokości ramienia partnerki.

Podstawowe kroki (odstaw-dostaw)

Po przyjęciu pozycji wyjściowej czas na naukę podstawowych kroków. Takim właśnie jest krok odstaw-dostaw. Po prawidłowym ustawieniu się każdy z partnerów wykonuje krok w bok. W przypadku partnera jest to lewa noga, a w przypadku partnerki prawa. Następnie dostawiamy drugą nogę. Potem należy wykonać krok w drugą stronę (partner prawo noga w bok a partnerka lewa).

Niezwykle istotne podczas wykonywania tego kroku jest dotykanie całymi stopami podłoża. Podczas wykonywania kroku w bok należy wręcz zaakcentować wbicie podeszwy w ziemię. Warto zaznaczyć, że nie powinno wiązać się to z tupnięciem. Ale wyraźnie należy zaznaczyć, że cała podeszwa wbija się dynamicznie w parkiet. Taki ruch jest zgodny z założeniami tańca.

Ruch przód-tył

Czas włączyć do swojego repertuaru kolejny ruch. Tym razem jest to spacer przód-tył. Cała sekwencja polega na tym, że stojący naprzeciwko siebie partnerzy swobodnie spacerują najpierw do przodu, a potem do tyłu. Jako pierwszy kroki w przód rozpoczyna partner. Partnerka podąża za nim, idąc do tyłu. Następnie następuje zmiana kierunku – mężczyzna idzie do tyłu, a kobieta do przodu.

W tym przypadku również bardzo ważne jest wyraźne akcentowanie kroków poprzez zdecydowane wbijanie stóp w podłoże. Kolejną ważną wskazówką przy tym rodzaju ruchu jest zaczynanie kroku od kolana. Taki zabieg zdecydowanie ułatwi poruszanie się, a także sprawi, że partnerzy nie będą deptać sobie po stopach. Po opanowaniu tej techniki można przejść do kolejnego kroku.

Ruch przód-tył bez odrywania stopy od podłoża

Teraz pora na małą modyfikację opisanego wyżej kroku. Głównym założeniem ruchu jest to, że lewa stopa partnera i prawa kobieca stopa pozostają nieruchomo na podłodze. Jednocześnie prawa stopa mężczyzny wykonuje krok do przodu, a lewa noga partnerki do tyłu. Potem następuje powrót. Tym razem lewa noga partnerki wędruje do przodu, a prawa partnera do tyłu. Krok ten można powtarzać dowolną ilość razy.

Para pokazująca krok kizomby na zajęciach

Krok odstaw-dostaw i obrót

Na koniec warto zadbać o urozmaicenie tańca poprzez włączenie do niego elementu obrotu. Trzeba wiedzieć, że obroty wykonywane w kizombie nie są obszerne i dynamiczne. Raczej są krótkie i odbywają się blisko ciała partnera. To odróżnia kizombę od innych stylów tańca, gdzie raczej obraca się partnerkę na wysuniętej ręce. W tym przypadku, aby wykonać obrót, rękę należy podnieść wysoko ponad siebie.

Kizomba w Polsce – czy jest popularna?

W naszym kraju kizomba nadal nie jest tak popularna, jak inne egzotyczne style taneczne jak na przykład salsa czy bachata. Cały czas zyskuje jednak na rozpowszechnieniu dzięki ogólnemu trendowi wzrostu popularności tańców egzotycznych. Z każdym rokiem powstaje jednak coraz więcej szkół tańca, które oferują naukę kizomby. Warto ich szukać przede wszystkim w dużych miastach.

Coraz częściej można się także spotkać z festiwalami i warsztatami kizomby, które gromadzą miłośników tego stylu tańca. Popularne są także spotkania w miejscach publicznych, gdzie wspólnie tańczy się kizombę. Takie wydarzenia również wpływają na wzrost zainteresowania tym egzotycznym stylem. A czy Wy uważacie, że kizomba mogłaby być tańcem dla Was? Czy potrafilibyście się wczuć w ten nostalgiczny, uwodzicielski i zmysłowy taniec?

Jeśli kusi Was by zapisać się na lekcje kizomby, warto wcześniej uzupełnić garderobę o odpowiedni strój, który znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Para powtarzająca kroki salsy przed turniejem tanecznym

Poznaj taniec salsa. Historia i charakterystyka kubańskiej salsy

Salsa to taniec latynoamerykański tańczony do muzyki latino. Może być tańczony solo lub w parach. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy!

Para tańcząca na turnieju zmysłową bachatę

Zmysłowy taniec bachata z Karaibów – jak tańczyć, na czym polega?

Bachata to zmysłowy taniec, który posiada różne style i może być tańczony w parach, ale również solo. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Wyjaśniamy.

Kobieta trenująca taniec

Czy taniec to dyscyplina sportowa?

Czy taniec to sport? Poznaj style tańca i dowiedz się, dlaczego taniec możemy uznać za dyscyplinę sportową!

kobieta w stroju sportowym trenująca taniec

Rodzaje tańca nowoczesnego – jakie są? Czym się charakteryzują?

Taniec jest sztuką, która pozwala na ekspresję emocji, dzięki czemu jest doskonałą formą przekazywania twórczego wyrazu. Poznaj rodzaje tego tańca

kobieta i mężczyzna tańczący na sali treningowej

Tango – taniec towarzyski z charakterem [Kroki podstawowe, figury]

Tango jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów tańca towarzyskiego. Poznaj podstawowe kroki i figury taneczne odmiany argentyńskiej.