Mężczyzna grający w tenisa

Co to jest krecz w tenisie? Jak rozliczają go bukmacherzy?

Krecz to jedna ze specyficznych sytuacji, która może wystąpić w tenisie ziemnym. Co to jest krecz w tenisie? Jak rozliczają go bukmacherzy? Sprawdź!

Tenis jest sportem pełnym specyficznych pojęć, które dla laika mogą wydawać się zupełnie niezrozumiałe. Jednym z nich jest z całą pewnością krecz. Oznacza on pewną wyjątkową sytuację w meczu tenisowym, która jednak nie zdarza się tak rzadko. Czym jest krecz w tenisie i jak wpływa na mecz? W jaki sposób podchodzą do niego poszczególni bukmacherzy? Jeżeli jesteś graczem zakładów bukmacherskich, powinieneś przeczytać nasz artykuł!

Co to jest krecz w tenisie?

Krecz to sytuacja, która w zawodowym tenisie ziemnym zdarza się dosyć często. Warto jednak wyjaśnić to tajemniczo brzmiące pojęcie dla osób, które nie interesują się na co dzień tą dyscypliną sportu. Sprawa jest w zasadzie dosyć prosta – z tenisowym kreczem mamy do czynienia, kiedy jeden z zawodników poddaje mecz z powodu kontuzji. Dzieje się to zazwyczaj w momencie, kiedy w trakcie spotkanie zawodnik lub zawodniczka odniosą uraz, który uniemożliwia kontynuowanie gry. 

Warto wiedzieć, że poddanie meczu w tenisie oznacza definitywne zakończenie spotkania. Nie ma możliwości dokończenia go w innym terminie. W przypadku turniejów deblowych nie istnieje również możliwość wprowadzenia zmiany za jednego z zawodników. Ze względu na kontuzjogenny charakter tenisa, krecze nie są rzadkimi sytuacjami.

Kobieta skreczująca z dalszej gry z powodu kontuzji

Walkower w tenisie, czyli co z wynikiem meczu?

Jeżeli tenisista lub tenisistka nie jest w stanie kontynuować gry, powstaje pytanie, co z wynikiem meczu w takie sytuacji? Czy pozostającemu na korcie zawodnikowi należy się walkower? Można tak powiedzieć, ponieważ w takim przypadku automatycznie awansuje on do następnej rundy turnieju. Wynik natomiast jest wpisywany taki, jaki był w momencie przerwania meczu. Jedynie z dopiskiem, że miał miejsce krecz.

Krecz w tenisie ziemnym – najsłynniejsze przypadki

W ostatnich latach bardzo często dochodziło do sytuacji, kiedy najlepsi zawodnicy na świecie byli zmuszeni do poddania meczu. Przykładem może być spotkanie o awans do ćwierćfinału US Open w 2019 roku pomiędzy Novakiem Djokoviciem a Stanem Wawrinką. Serb od kilku meczów zmagał się z bólem ramienia, jednak wydawało się, że poradził sobie już z tą kontuzją. Ta dała jednak o sobie znać w trakcie spotkania ze Szwajcarem, co zmusiło Djokovicia do skreczowania.

Do poddania meczu dochodziło również w meczach z udziałem polskich zawodniczek. W ramach drugiej rundy Roland Garros 2021, ówczesna liderka rankingu WTA Asleigh Barty mierzyła się z Magdą Linette. Był to dobry mecz w wykonaniu reprezentantki Polski, co częściowo było spowodowane problemami z udem Australijki. W pewnym momencie Barty poprosiła o pomoc fizjoterapeuty. Wróciła do gry z obandażowanym kolanem, jednak przy stanie 2:2 została zmuszona, aby kreczować.

W 2023 roku mecz zmuszona była poddać Iga Świątek. Polka mierzyła się w ćwierćfinale turnieju WTA 1000 w Rzymie z Jeleną Rybakiną. Mecz był niesamowicie zacięty, co doprowadziło do tie-breaka. To właśnie wtedy Polka odniosła kontuzję uda, źle stawiając prawą nogę. Zmusiło to ją do oddania meczu walkowerem, gdyż uraz okazał się zbyt poważny, by kontynuować grę. Mecz został poddany.

Kobieta rezygnująca z dalszej gry z powodu kontuzji

Jak bukmacherzy rozliczają krecz w tenisie? Zasady działania zakładów bukmacherskich

Krecz w tenisie – bukmacherzy podchodzą do niego na różne sposoby. Są oni zmuszeni szukać rozwiązań, które będą sprawiedliwe dla graczy, ponieważ poddanie meczu jest sytuacją losową, którą nie sposób przewidzieć. Trzeba wiedzieć, że każdy bukmacher posiada swoje własne zasady rozliczania kreczu. Można w tym wyróżnić trzy najpopularniejsze sposoby: zwrot, zakład rozliczany jako wygrana/przegrana oraz rozwiązania dotyczące zakładów długoterminowych. jak rozliczany jest krecz?

Krecz rozliczany jako zwrot

Krecz = zwrot. To najczęściej stosowany przez bukmacherów sposób rozliczania sytuacji, kiedy jeden z zawodników poddaje mecz. Co jednak ważne, ta metoda stosowana jest głównie w przypadku zakładów na tenis, gdzie wskazujemy zwycięzcę pojedynku. Co konkretnie oznacza „zwrot”?

Taki sposób wyjścia z sytuacji oznacza, że zakład będzie rozliczony po kursie 1.00, co w praktyce oznacza dla gracza całkowity zwrot stawki postawionej na dany typ. Jeśli mamy do czynienia z pojedynczym zakładem, środki wrócą na konto. Jeśli jednak zakład jest częścią większego kuponu, jego kurs zostanie odpowiednio przeliczony. Z jednej strony zmniejsza to wysokość wygranej, ale z drugiej ratuje kupon przed przegraną.

Zakład rozliczany jako wygrana/przegrana

Warto być świadomym, że nie w każdym przypadku krecz ma znaczenie w kontekście postawionego kuponu. Są to sytuacje, kiedy na przykład obstawialiśmy zakład na zwycięzcę pierwszego seta, a krecz nastąpił w drugim secie. Identycznie wygląda sytuacja, kiedy typujemy powyżej/poniżej danej liczy gemów, a poddanie danego meczu następuje, gdy zakład został rozstrzygnięty. W takich sytuacjach krecz nie jest uwzględniany w rozliczeniu.

Krecz a zakłady długoterminowe

Specyficzną sytuacją w kontekście kreczu jest obstawianie zakładów długoterminowych. Co w sytuacji, kiedy obstawiamy zwycięstwo danego zawodnika w turnieju, a w międzyczasie podda on mecz. To niekoniecznie zostanie rozliczone przez bukmachera jako zwrot. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z przegraną. Jest to ryzyko, które muszą uwzględnić gracze, którzy decydują się na obstawianie zakładów długoterminowych.

Jeśli myślisz o rozpoczęciu przygody z tenisem warto odwiedzić wyszukiwarkę Decathlon GO i sprawdzić, gdzie w swoim mieście można umówić się na zajęcia sportowe. Przed pierwszym treningiem warto zaopatrzyć się w rakietę do tenisa i odpowiednie buty, które znajdziesz w sklepach Decathlon.

Przeczytaj także:

Tenisistka starająca się uderzyć rakietą w piłkę

Historia tenisa ziemnego. Czym jest Wielki Szlem?

Gra w tenisa ziemnego kiedyś i dziś. Czym się różnią mecze, korty i zasady gry? Wyjaśniamy!

Kobieta idąca z rakietą tenisową po korcie

Punktacja w tenisie ziemnym. Co warto wiedzieć o zasadach gry?

Zasady gry w tenisa oraz punktacja nie są bardzo skomplikowane. Punktacja w tenisie ziemnym – co warto o niej wiedzieć? Spieszymy z odpowiedzią!

Dwie pary przygotowujące się do gry mieszanej w tenisa ziemnego

Mikst, czyli co powinieneś wiedzieć o grze mieszanej w tenisie

Tenis ziemny cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Jedną z odmian jest gra mieszana. Mikst w tenisie – co warto o nim wiedzieć?

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

kobieta grająca w tenisa ziemnego na profesjonalnym korcie w odzieży sportowej

Squash a tenis – podobieństwa i różnice sportów rakietowych

Sporty rakietowe, jak squash czy tenis ziemny, to doskonały sposób na aktywność. Squash i tenis – czym różnią się te dyscypliny?