Mężczyzna i kobieta pływający na żaglówce

Co to jest żeglarstwo?

Żeglarstwo może być rozpatrywane zarówno pod kątem rekreacyjnym, jak i również jako dyscyplina sportu. Co to jest żeglarstwo i co warto o nim wiedzieć

Żeglarstwo to jeden z najchętniej uprawianych sportów wodnych. Najprościej mówiąc, polega ono na pływaniu jednostką wyposażoną w żagiel po jeziorze, morzu lub oceanie. Jest to fascynująca aktywność, która może mieć postać sportową lub turystyczną. Dlaczego warto spróbować żeglarstwa w wersji rekreacyjnej i czego może nas ono nauczyć? Jak kształtowało się żeglarstwo sportowe na przestrzeni wieków? W naszym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Co to jest żeglarstwo? Krótka definicja na początek

Żeglarstwo to aktywność, którą można rozpatrywać zarówno pod kątem sportu, jak i turystyki wodnej. Jachting (bo tak można również nazwać żeglarstwo) opiera się na pływaniu po akwenach na sprzęcie o napędzie żaglowym. Można wyróżnić wiele odmian tej dyscypliny, o czym szerzej opowiemy nieco później.

Trzeba wiedzieć, że do prowadzenia żaglówki o powierzchni żagla większej niż 7 m² konieczne jest posiadanie patentu motorowodnego wydanego przez Polski Związek Żeglarski. Prowadzenie tego rodzaju jednostki wymaga bogatej wiedzy z zakresu teorii prowadzenia jachtu, jego budowy, manewrowania, nawigacji, meteorologii oraz przepisów dotyczących zasad żeglugi.

Mężczyzna i kobieta siedzący na jachcie

Co należy do zadań żeglarza?

Żeglarz to osoba, której zadaniem jest kierowanie żaglówką. W zależności od pełnionej na pokładzie funkcji może on mieć bardzo zróżnicowane zadania. Jednym z podstawowych jest wykonywanie manewrów jednostką kierowaną za pomocą żagli. Wśród nich można wymienić między innymi dobór żagli do panujących warunków, wymijanie innych jednostek pływających, a także zmiana kierunku płynięcia oraz kotwiczenie i cumowanie.

Umiejętność kierowania sterem to jednak nie wszystko. Załoga jachtowa składa się zazwyczaj z kilku osób, a to oznacza, że żeglarz musi posiadać również umiejętności zarządzania zespołem. Jeżeli pełni on funkcję kapitana jachtowego, do jego zadań należy wydawanie komend i egzekwowanie ich wykonania, a także dostosowywanie poleceń do sytuacji na jachcie. Z kolei żeglarz, który jest zwykłym członkiem załogi, musi wykonywać powierzane mu zadania.

Rodzaje żeglarstwa

Żeglarstwo to bardzo rozbudowana aktywność. Posiada ona wiele odmian, które mają postać zarówno rekreacyjną, jak i sportową. Sprawia to jednak, że każda osoba może znaleźć rodzaj żeglarstwa, który będzie doskonale dopasowany do jej potrzeb. Poniżej opiszemy pokrótce każdy z najpopularniejszych typów żeglarstwa, aby rzucić nieco więcej światła na ten fascynujący sport.

1. Żeglarstwo rekreacyjne. To zdecydowanie najpopularniejsza odmiana żeglarstwa. Jest ona uprawiana dla czystej przyjemności i opiera się na swobodnym pływaniu pomiędzy portami. Decydując się na taką formę aktywności, żeglarz może delektować się samym faktem płynięcia. Nie jest on również zmuszony wypływać w niesprzyjających warunkach. Wszystko zależy od niego. Taki rodzaj żeglarstwa sprawdzi się znakomicie w przypadku osób początkujących oraz rodzin z dziećmi.

2. Żeglarstwo turystyczne. Można powiedzieć, że jest ono nieco wyższym poziomem odmiany rekreacyjnej. Różnicą jest jednak to, że pływanie jachtem ma postać konkretnej wyprawy turystycznej. Przebiega ona od portu do portu i jest połączona ze zwiedzaniem ciekawych miejsc na lądzie. W sposób turystyczny można pływać zarówno po jeziorach, jak i morzach oraz oceanach.

3. Żeglarstwo eksploracyjne. To specyficzna forma żeglarstwa turystycznego. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na eksplorowaniu i odkrywaniu. Mogłoby się wydawać, że współczesny świat nie ma dla nas tajemnic. Odkrycia na miarę wielkich podróżników z całą pewnością już nie dokonamy, ale odwiedzając małe zatoczki lub wpływając w mniej uczęszczane miejsca, możemy odkryć coś ciekawego dla siebie i tym samym zaspokoić swoją potrzebę odkrywania.

4. Żeglarstwo regatowe. W tym przypadku mamy do czynienia już ze sportową odmianą żeglarstwa. Ma ona postać wyścigów żaglówek, których celem jest walka o najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej. Takie zawody mogą być organizowane zarówno na jeziorach, jak i morzach. W zależności od wydarzenia są one przeznaczone dla amatorów lub zawodowców. To bardzo wymagająca dyscyplina, która wymaga posiadania ogromnej wiedzy i umiejętności.

5. Żeglarstwo morskie lub oceaniczne. W pewien sposób można powiedzieć, że jest to połączenie żeglarstwa turystycznego oraz sportowego. Jak łatwo można się domyślić, polega ona na wypłynięciu jachtem na szerokie wody – morze lub ocean. Z jednej strony zwykle nie ma ono (choć może mieć) postaci wyścigów, ale ze względu na charakterystykę dużych zbiorników wodnych wymaga ono doświadczenia oraz ogromnej wiedzy. Z całą pewnością nie jest to rozrywka dla nowicjuszy.

6. Żeglarstwo samotnicze. Czy może istnieć jeszcze wyższy stopień trudności niż żeglarstwo morskie lub oceaniczne? Może, pod warunkiem że na taki zbiornik wypływamy zupełnie sami. I tym właśnie jest żeglarstwo samotnicze. Polega ono na pokonywaniu długich dystansów (pomiędzy krajami, a nawet kontynentami), będąc zdanym jedynie na samego siebie. Jest to ekstremalna odmiana żeglarstwa, na którą decydują się jedynie nieliczni.

Historia żeglarstwa jako dyscypliny sportu

Żeglarstwo ma prawie tak długą historię, jak sam współczesny człowiek. Jako środek transportu było ono już wykorzystywane w świecie starożytnym. Sam sport jednak został zapoczątkowany w XVI-wiecznej Holandii oraz XVII-wiecznej Anglii. Za konkretnego prekursowa żeglarstwa sportowo-rekreacyjnego uznaje się króla Karola II, który rozpowszechnił takie podejście do tej aktywności. Przełomowym rokiem w historii dyscypliny okazał się 1661, kiedy to na rzece Tamizie odbyły się pierwsze w historii regaty.

Prawdziwy boom na żeglarstwo sportowe miał miejsce w XIX wieku. W 1851 roku odbyły się pierwsze międzynarodowe regaty żeglarskie. Co ciekawe, istnieją one do dzisiaj pod nazwą Regaty o Puchar Ameryki. Niedługo później powstała Międzynarodowa Unia Żeglarska – International Yacht Racing Union (IYRU), która z powodzeniem funkcjonuje do dzisiaj.

Kolejnym przełomową datą w historii tego sportu był rok 1900, kiedy to żeglarstwo zadebiutowało w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich. To wydarzenie zapoczątkowało powstanie wielu legendarnych regat, które funkcjonują do dziś. Wśród nich można wymienić między innymi: Ameryka-Europa, Sydney-Hobart, czy Transatlantyckie Regaty Samotnych Żeglarzy (OSTAR). Istnieją również wydarzenia, które polegają na płynięciu żaglowcem dookoła świata, opływając tym samym kulę ziemską.

Mężczyzna i kobieta spędzający czas na jachcie

Czego może nauczyć nas pływanie jachtem żeglarskim?

Żeglarstwo to wymagający, ale jednocześnie dający wiele satysfakcji sport. Spędzanie czasu na jachcie lub żaglówce, czynnie biorąc udział w sterowaniu nią, może nam dać bardzo wiele niespodziewanych lekcji życiowych. Choć może brzmieć to nieco abstrakcyjnie, żeglarstwo naprawdę potrafi nauczyć życia. Jaką naukę możemy wyciągnąć, będąc członkiem załogi na żaglówce? Oto kilka najważniejszych aspektów:

1. Wiedza teoretyczna oraz praktyczna z zakresu żeglarstwa. Najbardziej oczywistą rzeczą, której można się nauczyć na jachcie, są same zasady żeglowania. Co ważne, nie będą to nudne wykłady teoretyczne, a wiedza, którą od razu można zastosować w praktyce.

2. Odpowiedzialność. To pierwsza z poważnych lekcji życiowych, którą może przynieść żeglowanie. Znajdując się na zbiorniku wodnym, odpowiadamy za bezpieczeństwo swoje oraz innych członków załogi. Na żaglówce wszystko zależy od współpracy osób znajdujących się na pokładzie, dlatego też uczymy się odpowiedzialnego wykonywania swoich zadań.

3. Samodzielność. Jak już wspomnieliśmy – każdy na pokładzie ma swoje własne zadania. Czasem wymagają one kreatywności, wyobraźni i jesteśmy zmuszeni poradzić sobie z nimi sami, ponieważ nikt nie zrobi tego za nas. Uczy nas to rozwiązywania problemów i radzenia sobie z wyzwaniami, co z całą pewnością zaprocentuje w wielu codziennych sytuacjach.

4. Umiejętność nawiązywania kontaktów. Podczas rejsu na pokładzie znajduje się kilka osób. Tworzą one załogę i od prawidłowej współpracy zależy to, czy żeglowanie będzie przebiegało bez większych problemów. Jest to wyzwanie, które wymaga wysokich umiejętności interpersonalnych. Poza tym długotrwałe przebywanie ze sobą po prostu zbliża do siebie ludzi.
5. Poza telefonem komórkowym też istnieje życie. Na koniec nieco zaskakująca pozycja, ale niezwykle adekwatna do dzisiejszych czasów. Problem spędzania zbyt dużej ilości czasu na korzystaniu z telefonu dotyczy zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Na pokładzie katamaranu jest mnóstwo zadań do wykonania, które bardzo skutecznie nas pochłaniają. Poza tym na pełnym morzu mogą być problemy z zasięgiem. Taka sytuacja może nauczyć nas miłego spędzania czasu bez korzystania z urządzeń elektronicznych.

Dlaczego warto żeglować?

Nie można jednak zapominać, że żeglowanie to nie tylko znakomita okazja do nauki, ale przede wszystkim przyjemność. Nie miałeś jeszcze okazji spróbować pływania jachtem lub żaglówką? Jest wiele powodów, dla których warto doświadczyć tej wyjątkowej aktywności. Poniżej przedstawimy kilka argumentów za tym, że warto spróbować żeglarstwa i niech każdy zdecyduje, który z nich najbardziej do niego przemawia.

1. Możliwość odpoczynku od codzienności. Przede wszystkim żeglowanie to znakomity sposób na odsapnięcie od codziennych trosk i zmartwień. Bez względu na to, czy pływamy na jeziorze, czy morzu, możemy pooddychać świeżym powietrzem, a także przysłuchiwać się kojącemu szumowi fal. Wyruszenie w rejs to świetna okazja, aby się wyciszyć i naładować osobiste baterie.

2. Aktywność fizyczna dla każdego. Myślisz, że żeglowanie to tylko odpoczynek i relaks? Nic bardziej mylnego! Aktywne uczestniczenie w sterowaniu łodzią to solidny wysiłek fizyczny. Wszystkie czynności, które są do wykonania na pokładzie, wymagają włożenia siły. Można przy tym spalić naprawdę sporo kalorii. Oznacza to, iż żeglowanie jest naprawdę wspaniałą aktywnością, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzeniu czasu.

3. Doświadczenie prawdziwej wolności. Każda osoba, która ma doświadczenie z żeglowaniem, powie, że dzięki tej aktywności można poczuć się naprawdę wolnym. Na wodzie możemy poczuć się prawdziwymi panami swojego własnego losu. To my decydujemy, gdzie płyniemy, kiedy się zatrzymujemy i co robimy. Wszystko, co dzieje się na pokładzie, zależy od nas. Wolność to piękne uczucie, którego niestety doświadczamy zbyt rzadko.

4. Możliwość obcowania z przyrodą. Rejs jachtem lub żaglówką to znakomita okazja, aby spędzić nieco więcej czasu w naturalnym środowisku. Z każdej strony otacza nas woda. Oprócz tego żeglując, możemy obserwować lasy, malownicze krajobrazy, a także odwiedzać ciekawe wyspy. Nie można także zapominać, że podczas rejsu warto także obserwować różne zwierzęta – zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

5. Okazja do spędzenia czasu z całą rodziną. Żeglarstwo to aktywność, która może się również przyczynić do wzmocnienia rodzinnych więzi. Na jacht można zwykle zabrać kilka osób. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie tego poprzez zabranie ze sobą całej rodziny. Dzięki temu można spędzić ze sobą miłe chwile, budować wspomnienia oraz zacieśnić więzi pomiędzy poszczególnymi członkami.

Jak widać, uprawianie żeglarstwa może przybierać naprawdę różne formy. Zachęcamy do sprawdzenia asortymentu sklepu Decathlon, gdzie znajdziecie mnóstwo sprzętu żeglarskiego, który pomoże Wam rozpocząć przygodę z pływaniem po przeróżnych akwenach.

Przeczytaj także:

osoby trzymające torbę żeglarską

Co zabrać na żagle? Wskazówki, co spakować

Wybierasz się na żagle? Nie wiesz, co spakować? Czego nie zapomnieć? Pewien ekwipunek jest niezbędny. Oto wskazówki, co zabrać na żagle.

węzeł żeglarski

Żeglarstwo: podstawowe węzły żeglarskie, nauka węzłów na rejs

Jakie są podstawowe węzły żeglarskie? Których wymaga egzamin na patent żeglarza jachtowego? Sprawdź w naszym poradniku dla miłośników żeglarstwa

mężczyzna sterujący łodzią

Porady dla początkujących żeglarzy i miłośników żeglarstwa.

Żeglarstwo dla początkujących - najważniejsze zasady bezpieczeństwa, planowanie rejsu, wybór terminu do żeglowania jachtem. Poradnik żeglarza.

ludzie pływający na jachcie żaglowym

Jachty żaglowe - jakie są rodzaje, klasy, typy

Sprawdź, jakie są rodzaje, klasy i typy jachtów żaglowych ➤ Zdobądź niezbędną wiedzę teoretyczną na temat żeglarstwa ☛ Sprawdź na blogu Decathlon

osoby w odzieży żeglarskiej płynące łodzią

Najlepsze pomysły na prezent dla żeglarza

Znasz osobę, która jest pasjonatem żeglarstwa i zastanawiasz się na oryginalnym upominkiem dla niej? Oto najciekawsze pomysły na prezent dla żeglarza!