Para w strojach i obuwiu sportowym biegnąca w PMnO

PMnO, czyli Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację

Czym jest PMnO? Chcesz wziąć udział w zdobywaniu Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Jesteś zagorzałym miłośnikiem biegania w terenie, a na dodatek możesz pochwalić się bardzo dobrą orientacją? W takim razie start w Pucharze Polski w Pieszych Maratonach na Orientację może być czymś dla Ciebie! Sprawdź, czym jest PMnO, na czym polega i jak się do niego przygotować.

Czym jest PMnO? Na czym polega?

PMnO to impreza sportowo-turystyczna, której celem jest wyłonienie wybitnych zawodników danego sezonu, a także uatrakcyjnienie takiej formy aktywności fizycznej i promocja biegów na orientację. Na czym to w ogóle polega? By znaleźć się w klasyfikacji i jednocześnie w walce o puchar, należy wziąć udział we wszystkich zaklasyfikowanych w danym sezonie imprezach sportowych. Dystanse można pokonywać biegiem, marszem lub marszobiegiem.

Na samym początku uczestnik otrzymuje od organizatora mapę z naniesionymi na nią punktami kontrolnymi, które zawodnik musi zdobyć. Trasa nie jest wyznaczana – każdy z uczestników może obrać własną, najważniejsze jest „odhaczenie” wszystkich punktów z mapy. Bieg odbywa się przy użyciu kompasu i wspomnianej mapy. Trzeba więc odznaczać się dobrą sprawnością fizyczną i orientowaniem się w terenie.

PMnO rozgrywa się w dwu kategoriach biorących pod uwagę długość i czas pokonania dystansu:

TP50 – wlicza się do nich zawody, które wymagają pokonania 50 kilometrów lub których celem jest pokonanie dystansu w jak najszybszym czasie mieszczącym się w przedziale do 8 h.
TP100 – do tej kategorii zaliczane są zawody, których dystans liczy 100 kilometrów lub takie, których celem jest uzyskanie najlepszego wyniku w limicie czasu do 16 h.

Uczestnicy rywalizują ze sobą o miano zwycięzcy w kilku kategoriach ze względu na wiek i płeć:

mężczyźni na dystansie 100 km (M100);
kobiety na dystansie 100 km (K100);
mężczyźni na 50 km (M50);
kobiety na 50 km (K50);
weterani na dystansie 100 km (W100) – tutaj nie ma podziału na płeć, pod uwagę bierze się wiek zawodników, czyli do 50 lat;
weterani na 50 km (W50) – podobnie jak wyżej;
superweterani na 50 km (SW50) – tu także nie liczy się płeć, a wiek do 60 lat.

Mężczyzna w stroju i obuwiu sportowym biorący udział w biegu na orientację

Co składa się na Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację?

Skład imprez co sezon może być nieco inny. Organizator odpowiada za udostępnienie aktualnej listy przed rozpoczęciem sezonu. Zgłaszać się mogą organizatorzy imprez, których wydarzenia spełniają warunki PMnO i są w stanie zagwarantować odpowiedni dystans bądź polegają na jak najszybszym pokonaniu dystansu. Organizatorzy muszą także spełniać wszystkie warunki regulaminu PMnO, czyli na przykład muszą odbywać się na terytorium Polski, punkty kontrolne muszą być bezpieczne do zdobycia, wszyscy uczestnicy muszą mieć takie same warunki (także dystans i tym podobne).

W gestii organizatorów leży także zapewnienie zawodnikom noclegu przed i po biegu w określonych okolicznościach, posiłek po zakończeniu, dostęp do ciepłej wody, mapę i urządzenie do mierzenia czasu (często trzeba za nie dodatkowo zapłacić).

Pierwszych troje uczestników z najwyższymi wynikami otrzymują sportowe trofeum, natomiast osoby do 20. miejsca włącznie mogą liczyć na dyplom za osiągnięty wynik.

Jak się przygotować? Trening i sprzęt

Nie da się ukryć, że pokonanie dystansów na poziomie 50 km i 100 km wymaga naprawdę solidnego przygotowania fizycznego. Jeśli planujesz start w takich wydarzeniach, musisz zbudować odpowiednią wydolność i siłę mięśni, dlatego odpowiednio wcześnie postaw na trening aerobowy i wprowadź ćwiczenia wzmacniające całe ciało, głównie mięśnie nóg. Nie zapominaj jednak o regeneracji, nawodnieniu i odpowiednim odżywianiu – to także ma ogromny wpływ na stan Twojej kondycji. Dodatkowo warto też poćwiczyć orientowanie się w terenie, dlatego wybierz się na przebieżkę z mapą i kompasem do pobliskiego lasu i sprawdź swoje umiejętności.

Co ze sobą wziąć? Jeśli zaś chodzi o sprzęt, podstawą będą odpowiednie buty do biegania oraz strój biegowy, który zapewni Ci maksymalny komfort podczas wysiłku. Wyposaż się także w latarkę czołówkę, bidon lub bukłak na wodę i dobry kompas. Możesz też według uznania zaopatrzyć się w sprzęt, który ułatwi Ci treningi, jak na przykład zegarek sportowy.

Podejmij wyzwanie i spróbuj swoich sił w biegach na orientację. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie i ruszaj!

Przeczytaj także:

Początkujący biegacze ćwiczący marszobieg według rozpisanego treningu

Czym jest marszobieg? Efekty i plan treningowy

Marszobieg to inaczej bieg przeplatany marszem. To wspaniała forma aktywności, aby zacząć biegać. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź!

Para biorąca udział w biegu nocnym w odzieży sportowej z odblaskami

Bieg nocny – co to za dyscyplina i gdzie są zawody?

Bieg nocny to dyscyplina sportowa, która może przekonać do siebie niezdecydowanych. Sprawdź, gdzie są kolejne zawody.

Mężczyzna w odzieży do biegania przygotowujący się do biegu katorżnika biegający z przeszkodami

Bieg Katorżnika w Lublińcu – ekstremalna impreza pełna błota

Bieg Katorżnika to ekstremalna impreza organizowana co roku w Lublińcu. Uczestnicy każdej edycji muszą zmierzyć się z bagnem, błotem i wodą.

Kobieta w stroju sportowym biegnąca w biegu przełajowym

Co to jest bieg przełajowy i jak się do niego przygotować?

Co to jest bieg przełajowy? Jak się do niego przygotować? Przeczytaj nasz poradnik i zacznij biegać na dystansach przełajowych!

mężczyzna i kobieta w odzieży do biegania w terenie biegnący po trasie z naturalnymi przeszkodami

Runmageddon – czym jest i na czym polega jego fenomen?

Runmageddon to wydarzenie, które pokochało wielu. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten bieg z przeszkodami i co ukrywa się na jego trasie.