Osoba z nakładkami na buty by nie ślizgały się na lodzie

Co zrobić, żeby buty się nie ślizgały na lodzie? Uniknij bolesnego upadku!

Co zrobić, żeby buty się nie ślizgały po lodzie? Oto domowe sposoby i nie tylko na śliskie podeszwy. Sprawdź, jak zwiększyć przyczepność obuwia!

Ślizgające się podeszwy na oblodzonym chodniku to coś, z czym każdy boryka się zimą w Polsce. Co zrobić, żeby buty się nie ślizgały się na lodzie? Czy są na to jakieś sprawdzone sposoby? Sprawdź!

Dlaczego buty ślizgają się na lodzie?

Istnieje kilka przyczyn, dla których buty ślizgają się na oblodzonej powierzchni. Chodzi oczywiście o słabą przyczepność, która może być wynikiem:

– podeszwy, która jest nadmiernie zużyta,
– gładkiej podeszwy bez wydatnego bieżnika,
– podeszwy z tworzywa sztucznego albo skóry, która jest polerowana,
– zanieczyszczenia spodu butów,
– zbyt dużego rozmiaru obuwia, które spada ze stopy i sprawia, że bardziej się ślizgasz.

W zasadzie za prawie wszystkie te przyczyny odpowiedzialne są śliskie podeszwy. Co zrobić, aby zapobiec upadkowi? Istnieją domowe sposoby, dzięki którym zadbasz o lepszą przyczepność w zimowe dni.

Osoby w butach zimowych stojące na ośnieżonej kostce brukowej

Co zrobić, żeby buty się nie ślizgały na lodzie? Domowe sposoby

Oto kilka prostych trików, które każdy jest w stanie wykonać w swoim domu. Domowe sposoby na śliskie buty nie są jednak najefektywniejsze i trzeba dobrze dobrać metodę dla siebie. Warto też pamiętać, że czasami nieprawidłowo wykonywane ulepszenia mogą uszkodzić podeszwę lub powierzchnię, po której jeszcze się poruszasz w zimowych butach, na przykład parkiet.

Antypoślizgowe naklejki na podeszwy

Jeśli przyczyną ślizgania jest podeszwa wykonana z nieprawidłowego materiału, możesz ją po prostu okleić. Istnieją specjalne naklejki, które wystarczy przykleić do podeszwy i dociąć do rozmiaru buta. Mogą mieć one również formę na przykład kropek czy innych kształtów, dzięki czemu cięcie nie jest potrzebne. Zazwyczaj naklejki wykonywane są z przygotowane z gumy lub materiału o odpowiedniej przyczepności i przeznaczone na przednią część buta pod palcami.

Lakier do włosów na podeszwy

Czym posmarować buty, aby zwiększyć stabilność na lodzie? Aby buty nie ślizgały się, możesz spryskać je lakierem do paznokci. Jest to jednak rozwiązanie jednorazowe, dobrze, gdy masz nowe buty i okazuje się, że ich podeszwy są niezwykle śliskie. Przeprowadź zabieg tuż przed wyjściem z domu i pozwól podeszwom dobrze wyschnąć. W ten sposób patent wystarczy na nieco dłużej.

Osoba nakładająca raki na buty

Papier ścierny w akcji

Jeśli Twoje buty mają starty bieżnik, możesz potraktować je papierem ściernym. W odpowiedniej gramaturze będzie on stwarzał nierówną powierzchnię na podeszwie, co zapobiegnie ślizganiu się. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić w ten sposób butów – rozwiązanie jest skuteczne, jednak może być też niebezpieczne dla obuwia!

Warstwa silikonu na bieżniku

Jeśli masz w domu zapas silikonu uszczelniającego, który stosuje się na przykład przy armaturze łazienkowej czy zlewie kuchennym, możesz nałożyć paski materiału na podeszwę. To równie skuteczny sposób co naklejenie naklejek antypoślizgowych. Pamiętaj jednak, że silikon musi schnąć przez przynajmniej 12 godzin, jeśli nie dłużej.

Plastry opatrunkowe

Kolejnym ciekawym sposobem na ślizgające się buty jest... plaster opatrunkowy! Musi być jednak przygotowany z tkaniny. To dobre rozwiązanie, jeśli musisz przejść niedługi odcinek, bo z dużym prawdopodobieństwem namoknięty plaster szybko się odklei i będzie po prostu nieskuteczny.

Wybierz dobre buty zimowe na śliskie chodniki!

Wiesz już, co zrobić, żeby buty się nie ślizgały w zimie po lodzie. Pamiętaj jednak, że możesz po prostu... wybrać odpowiednie obuwie! Świetnie sprawdzają się w tej roli buty turystyczne zimowe. Obecnie są dostępne w tak wielu atrakcyjnych kolorach i modelach, że mogą przypaść do gustu praktycznie każdemu, kto chce zapobiegać ślizganiu się zimą. W teren z kolei możesz wybrać raczki na buty, czyli specjalne nakładki, które wbijają się w śnieg i lód, zapewniając antypoślizgowość.

Jeśli samodzielnie wybierasz obuwie na zimę, postaraj się, aby:

– miało podeszwę z gumy, kauczuku lub tworzywa antypoślizgowego,
– miało odpowiednio głęboki bieżnik,
– było dobrze dopasowane do stopy – im lepsze dopasowanie, tym mniejsze ryzyko poślizgnięcia.

Poznałeś najprostsze sposoby na to, co zrobić, żeby buty się nie ślizgały na lodzie. Pamiętaj, żeby przed każdym sezonem zimowym sprawdzić powierzchnię podeszwy butów. Jeśli obuwie tego wymaga, wymień podeszwę na przykład na gumowe zelówki albo zorientuj się, czy może to zrobić szewc. Sprawdzają się też fleki wykonane z gumy lub kauczuku, często stosowane na przykład w damskich botkach.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w rozciągniętych na szerokość butach sportowych

Jak rozciągnąć buty na szerokość? Sprawdzone sposoby

Czas zdarza się, że nowe buty należy rozbić. Jak rozciągnąć buty na szerokość? Prezentujemy sprawdzone sposoby na zbyt ciasne obuwie!

osoba w legginsach zawiązująca sznurówki w butach do biegania

Co ile zmieniać buty do biegania? Kiedy należy wymieniać buty?

Buty biegowe mają swoją żywotność. Należy regularnie wymieniać buty, aby zachować ich właściwości. Co ile zmieniać buty do biegania? Sprawdź!

krajobraz jesienny

Jakie buty do biegania wybrać jesienią?

Bieganie jesienią jest nieco trudniejsze ze względu na warunki atmosferyczne. Sprawdź, jakie buty do biegania będą odpowiednie na tę porę roku.

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.