Pies biegnący po trawie trenujący przed coursing

Coursing, czyli terenowe wyścigi psów. Na czym polega ten sport?

Coursing to terenowe wyścigi psów. Sport ten jest przeznaczony dla psów wszystkich ras. Na czym polega? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Istnieje mnóstwo sposobów, jak można spędzać czas ze swoim czworonożnym przyjacielem. Zwykle jest to wspólna zabawa lub długie spacery. Ciekawą alternatywą może być także zaangażowanie w sport. Wyjątkowym rodzajem aktywności są wyścigi terenowe psów, czyli coursing. Na czym polega ta dyscyplina? Co warto wiedzieć o jej zasadach i przygotowaniach do startu? Sprawdź w naszym artykule!

Czym jest coursing?

Coursing (wymawiane jako: korsing) to wyjątkowy rodzaj wyścigów psów. Łączy on w sobie sport z naturalnymi instynktami czworonogów. W przeciwieństwie do klasycznych wyścigów na torze, w tym przypadku psy gonią atrapę ofiary, która ciągnięta jest po ziemi. Może ona przypominać inne zwierzaki, takie jak na przykład lisy czy zające. Cała zabawa odbywa się w naturalnym terenie: polanach, łąkach czy na leśnych ścieżkach.

Teren, na którym odbywa się coursing, może być trawiasty lub piaszczysty. Zawody nie są organizowane na kamienistym lub dziurawym podłożu, które mogłoby stanowić zagrożenie dla czworonogów. Naturalne przeszkody, takie jak pagórki, krzewy czy strumyki są mile widziane, ale pod warunkiem dobrego oznaczenia. Nie mogę one stwarzać niebezpieczeństwa dla zwierząt.

Stosowany przez organizatorów wabik jest zawsze jasnego koloru. Pozwala to psom na jego czujne śledzenie. Czworonóg musi podczas wyścigu wykazać się bardzo dużą wszechstronnością. Coursing to nie tylko samo ściganie się, ale także sprawdzian dla szybkości, zwinności oraz instynktu łowieckiego zwierzęcia. To ogromna frajda zarówno dla samych czworonogów, jak i ich właścicieli.

Pies biorący udział w wyścigach terenowych

Zasady coursingu – co warto wiedzieć?

Coursing to sport, w którym psy oceniane są indywidualnie. Dla niektórych osób może być to pewne zaskoczenie, bo w wyścigach zazwyczaj chodzi o szybkość pokonania danego odcinka. W tym przypadku końcowy wynik zależy od takich czynników jak: prędkość, inteligencja, wysiłek, zręczność oraz wytrzymałość. Są to kategorie, w których czworonóg otrzymuje punkty. Czego dokładnie dotyczą te kryteria?

1. Prędkość – konkretnie chodzi tutaj o czas, w którym pies dogania atrapę ofiary.

2. Inteligencja – w tej kategorii oceniany jest sposób, w jaki czworonóg orientuje się w terenie i reaguje na zmieniające się warunki biegu.

3. Wysiłek – w tym przypadku punkty są przyznawane za energię i zapał, które pies wkłada w pościg za zdobyczą.

4. Zręczność – mowa tutaj o umiejętności sprawnego pokonywania przeszkód, zmiany kierunku oraz tempa biegu, za które sędziowie przyznają punkty.

5. Wytrzymałość – punkty przyznawane są także za siłę fizyczną i psychiczną, jaką pies wykazuje podczas i po biegu.

Oprócz tego należy wiedzieć, że czworonogi nie startują z boksów, a są wypuszczane z ręki. Noszą one obroże dla psów w kolorach niebieskim, czerwonym i białym. Warto także zwrócić uwagę, że same wyścigi psów nie opierają się na zmyśle węchu. Głównym zmysłem pracującym podczas zawodów jest wzrok, ponieważ czworonóg musi gonić za przynętą. Jest to cecha, która odróżnia coursing od innych sportów tego rodzaju.

Pies biegający po trawie

Jakie rasy psów do wyścigów terenowych?

Warto wiedzieć, że coursing jest aktywnością otwartą na psy wszystkich ras. W przypadku tego sportu bardziej niż przynależność rasowa znaczenie ma temperament psa. W zawodach zazwyczaj biorą udział rasy o silnym instynkcie łowieckim, o dużej zaciętości do polowania, sporych zasobach energii oraz z zapałem do biegania. Które można spotkać najczęściej podczas tego typu wydarzeń?

1. Teriery. Rasa ta doskonale sprawdza się podczas tego typu zawodów ze względu na dużą zwinność i energię. Najczęściej można spotkać takie odmiany jak: Jack Russel terrier, foksterier, border terrier czy pitbull.

2. Charty. To chyba najczęściej spotykana rasa podczas zawodów. Psy te posiadają wszystkie cechy, które predestynują je do udziału w takich wydarzeniach. Odmiany borzoj oraz saluki doczekały się nawet własnych odmian coursingu.

3. Inne rasy. Do wyścigów psów można zgłosić również przedstawicieli innych ras. W tego typu wydarzeniach doskonale odnajdą się także dalmatyńczyki oraz pinczery. Ich udział ma sens dzięki wysokiej wytrzymałości oraz naturalnemu zamiłowaniu do ruchu.

Wyścigi psów – jak przygotować do nich czworonoga?

Każdy właściciel może podjąć próbę przygotowania swojego czworonoga do wyścigów terenowych. Do sprawy trzeba jednak podejść w mądry sposób. Trening coursingowy wymaga dobrego planowania oraz zaangażowania właściciela i psa w regularne treningi. Jakie kroki warto podjąć, aby misja zakończyła się sukcesem? Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi!

1. Zapoznanie się z zasadami i specyfiką coursingu. Zanim zaczniemy same treningi, konieczne jest dobre zrozumienie zasad tego sportu oraz jego wymagań. Na początek warto zapoznać się z regulaminem zawodów i warunkami, które musi spełnić pies, aby wziąć w nich udział. Pozwoli to lepiej dostosować treningi do wymagań konkretnego wydarzenia.

2. Konsultacja z ekspertami. To kolejny krok, który warto wykonać jeszcze przed rozpoczęciem treningów. Przeprowadzenie rozmów z doświadczonymi hodowcami, trenerami oraz instruktorami coursingu to nieocenione źródło wiedzy. Takie osoby mogą nam doradzić, jak dostosować trening do rasy, wieku i kondycji psa, a także jak skutecznie wprowadzić go w tajniki wyścigów terenowych.

3. Stopniowe wprowadzanie w treningi. Posiadając podstawową wiedzę o coursingu oraz przygotowaniach, można rozpocząć pierwsze treningi. Warto zacząć od krótkich, nieskomplikowanych sesji. Niech czworonóg na początek oswoi się z trasą oraz zrozumie cel pościgu za wabikiem. Trudność treningów można stopniowo zwiększać, uwzględniając naturalne przeszkody, takie jak pagórki i strumienie.

4. Obserwacja i dostosowanie treningów. W tym wszystkim nie można zapominać, że każdy pies jest inny. Z tego powodu należy bacznie obserwować zachowanie swojego pupila podczas ćwiczeń. Szczególnie wyczulonym należy być na oznaki zmęczenia, frustracji lub stresu. Zawsze trzeba je uwzględniać i na bieżąco dostosowywać intensywność i długość treningu do potrzeb czworonoga. Pomoże to zapobiec kontuzjom.

5. Dbałość o kondycję fizyczną i zdrowie psa. Nie można zapominać, że treningi muszą iść w parze z odpowiednią dietą i opieką weterynaryjną. Warto zapewnić pupilowi wysokiej jakości karmę dla psów, która dostarczy energii, a także wspomoże prawidłową regenerację. Te dwa elementy są kluczowe w kontekście osiągnięcia sukcesu w coursingu.

6. Ćwiczenie cierpliwości i konsekwencji. Trzeba pamiętać, że szkolenie psa do coursingu to proces, który wymaga czasu. Najważniejsze w tym wszystkim jest budowanie pozytywnych doświadczeń i stopniowe zwiększanie umiejętności czworonoga. Jeżeli podejdzie się do sprawy cierpliwie i konsekwentnie, z całą pewnością przyniesie to pozytywne efekty.

Pies biegający po trawie

Wyścigi psów – jak obstawiać?

Obstawianie wyścigów psów jest możliwe, ale trzeba wiedzieć, że w Polsce ma pewne ograniczenia. Wyścigi organizowane przez Polski Związek Kynologiczny nie pozwalają na obstawianie wyników na żywo. Osoby zainteresowanie typowaniem takich wydarzeń mogą jednak skorzystać z ofert legalnych bukmacherów. Wtedy jest to całkowicie dozwolone.

Wyścigi psów oferują kilka rodzajów zakładów. Są to: obstawianie zwycięzcy wyścigu (win), typowanie konkretnego miejsca (place) oraz zakład na jedno z trzech pierwszych miejsc (show). Zakłady na wyścigi psów u bukmachera potrafią dostarczyć bardzo dużo emocji. Nie można jednak zapominać o tym, że jest to forma hazardu, do której należy podchodzić odpowiedzialnie.

Akcesoria do coursingu w ofercie Decathlon

Coursing może być naprawdę pasjonującym zajęciem zarówno dla psa, jak i dla jego właściciela. Jeżeli planujesz wdrożyć swojego pupila w tę aktywność, koniecznie sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie Decathlon. Znajdziesz u nas takie akcesoria treningowe dla psów, jak między innymi smycze biegowe, czy gwizdki, które można wykorzystać podczas treningu. Nie można także zapominać o karmie i suplementach dla psów, które zapewnią czworonogowi energię do treningów. Odwiedź nasz sklep i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Przeczytaj także:

Pies bawiący się frisbee jako początek nauki aportowania

Jak nauczyć psa aportować? Aport dummy

Nauka aportowania to rodzaj zabawy z psem, która pozwala zacieśniać więzi. Sprawdź, jak nauczyć psa aportować.

Pies na psim fitnessie biegający między pachołkami

Psi fitness, czyli fitness dla psów – jak zrobić trening dla pieska?

Czym jest psi fitness? To ćwiczenia dla każdego psa, także dla Twojego pupila! Sprawdź, jak wygląda fitness dla piesków i jak go wykonywać.

Mężczyzna gwiżdżący w gwizdek dla psa

Jak działa gwizdek dla psa? Jaki gwizdek na psa wybrać?

Zastanawiasz się, jak działa gwizdek dla psa? Sprawdź, jak nauczyć psa przywołania na gwizdek i ja ten gadżet sprawdzi się w tresurze?

Kobieta mocująca psu szelki

Samodzielna tresura psa, szkolenie – jak zacząć tresować psa?

Jak zacząć tresurę psa? Jak efektywnie tresować psa, nauczyć go komend? Dowiedz się, jak zacząć szkolenie psa i zbudować silną więź z pupilem.

Pies starający się złapać frisbee

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Dysk frisbee to znakomita rozrywka dla naszego pupila. Jak nauczyć swojego psa łapać fisbee? Oto kilka praktycznych porad!