Unselected
mężczyzna biegnący w nocy w kamizelce biegowej z latarką czołową na głowie

Bieganie wieczorem i w nocy – zadbaj, by być widocznym po zmroku!

Bieganie nocą to ciekawa forma treningu, na którą decyduje się wielu biegaczy. Sprawdź, jak biegać po zmroku, by być bezpiecznym.

Unselected

Nie od dziś wiadomo, że najwytrwalszym miłośnikom biegania niestraszne są nawet deszcz, mróz czy wiatr. Co jednak z bieganiem po zmroku? Ono również ma swoich wielbicieli. Co takiego jest w bieganiu nocą? Co zrobić, by podczas nocnego treningu być bezpiecznym?

Unselected

Bieganie po zmroku – plusy i minusy

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że aktywność fizyczna w postaci biegania niesie ze sobą cały szereg korzyści dla organizmu i wpływa na jego usprawnienie. Poprawia wydolność, siłę mięśni i kondycję, o którą czasami trudno, zwłaszcza prowadząc siedzący tryb życia. Co jednak dobrego może dać bieganie nocą?

To przede wszystkim więcej czasu na trening. Rano i w ciągu dnia często obciążeni jesteśmy obowiązkami i w pędzie trudno nam choćby pomyśleć o treningu. Wieczorem mamy tego czasu nieco więcej. Dzięki bieganiu późniejszą porą możemy skutecznie zredukować napięcia, obniżyć poziom hormonów stresu, czyli kortyzolu, oczyścić głowę i spędzić czas aktywnie w ciszy i spokoju. Możemy liczyć nie tylko na mały ruch dookoła, ale również na piękne widoki, na których za dnia nie mamy czasu się skupić. Poza tym dotlenienie organizmu podczas takiego treningu wpłynie znacząco na jakość naszego snu.

Czy więc bieganie po ciemku ma jakieś minusy? Takie też mogą się znaleźć. Przede wszystkim po zmroku jesteśmy o wiele mniej widoczni, przez co możemy być narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. W mroku trudniej też dostrzec przeszkody na trasie, co może skutkować niespodziewanymi kontuzjami. Wybierając się na wieczorne przebieżki, warto więc nieco więcej czasu i uwagi poświęcić na odpowiednie przygotowanie się do treningu.

mężczyzna biegający bezpiecznie po zmroku w kamizelce odblaskowej
Unselected

Bieganie po ciemku – na co uważać?

Bieganie po zmroku, mimo że niewątpliwie jest przyjemne i pozwala się niezwykle wyciszyć, rodzi także wiele niebezpieczeństw. Wybierając późną porę na trening, musimy być przygotowani na poruszanie się w ciemności. Często trasy są słabo oświetlone lub nie posiadają oświetlenia w ogóle – jeśli na przykład wybieramy się na bieganie do lasu. Wówczas bardzo ważne jest, by wyposażyć się we własne źródło światła.

Kolejnym niebezpieczeństwem jest fakt, że nie tylko my widzimy niewiele, ale sami również jesteśmy słabo widoczni. Biegacze często wybierają odzież do biegania w ciemnych barwach – taka nie sprawdzi się podczas treningów nocą. Warto wybrać w takim przypadku kurtki i legginsy w jaskrawych, rzucających się w oczy kolorach.

Nocą, tak jak o każdej innej porze, warunki atmosferyczne mogą płatać nam figle. Niestety, gdy jest ciemno trudniej obserwować niebo i na czas wrócić przed deszczem do domu. Warto mieć to na uwadze i być wyposażonym w odpowiednie ubrania przeciwdeszczowe i nieprzepuszczające wiatru. Dobrym wyborem będą także buty do biegania, które odpowiednio amortyzują i ochronią stopy oraz kostki przed ewentualnymi urazami, o które nietrudno podczas aktywności po zmroku.

Unselected
mężczyzna w odzieży biegowej biegnący wieczorem  lasem z latarką czołową na głowie

Jak przygotować się do biegania w nocy?

Skoro bieganie nocą może nieść tak wiele niebezpieczeństw, to znaczy, że nie da się ich uniknąć? Bynajmniej! Właśnie z myślą głównie o miłośnikach nocnych treningów, stworzone zostały specjalne akcesoria, które skutecznie poprawiają bezpieczeństwo i jakość aktywności w mroku. Oto one:

Odblaski – każdy z nas na pewno wie, czym są i nieraz miał z nimi do czynienia. To specjalne elementy, które mocowane są do ubrań, butów czy plecaków, by poprawić widoczność osoby trenującej. Gdy pada na nie światło, na przykład z reflektorów nadjeżdżającego samochodu, odbijają blask i sprawiają, że biegacz jest wyraźnie widzialny przez kierowcę. Można zaopatrzyć się w pojedyncze odblaski lub kamizelki odblaskowe. To bardzo istotny element wyposażenia, o którym warto pamiętać dla bezpieczeństwa własnego i innych.

Latarki czołówki – te akcesoria będą bardzo przydatne podczas nocnego biegania – zostały stworzone po to, żeby oświetlić Ci drogę, gdy dookoła nie ma żadnych latarni. Latarkę czołową możesz włożyć na głowę dzięki specjalnej opasce, do której jest przytwierdzona. Czołówki są przydatne zwłaszcza podczas biegu w parku czy lesie, gdzie możesz natrafić na niespodziewane przeszkody typu korzeń, kamień czy gałąź, co znacząco zwiększa ryzyko kontuzji. Czołówki biegowe różnią się między sobą trybami oświetlenia, czasem działania, czy sposobem ładowania akumulatora. Jeśli posiadasz lampkę na baterie, pamiętaj, by na trening wziąć zapasowe!

Lampki biegowe – podobnie jak odblaski, mają sprawiać, że podczas wieczornego biegania będziesz wystarczająco widoczny dla rowerów lub samochodów, a także innych biegaczy. To specjalne lampki, które dzięki wygodnemu mocowaniu, możesz bez problemu przyczepić na przykład do kurtki.

Unselected

Jak biegać wieczorem – przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo

By Twój nocny trening zakończył się jedynie dawką energii i przyjemnego wysiłku, a nie nieprzyjemnościami i kontuzją, warto przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa:

– Na wieczorny lub nocny trening wybieraj się tylko na sprawdzone ścieżki; poznawanie nowych tras zostaw na jaśniejsze pory dnia, gdy będziesz mógł na nich dostrzec wszelkiego rodzaju utrudnienia, które nocą mogą pozostać niewidoczne.

– Wybieraj w miarę możliwości często uczęszczane i dobrze oświetlone miejsca, nie zaszywaj się w mroczne zaułki, zwłaszcza jeśli nie masz przy sobie latarki.

– W swoim plecaku biegowym zawsze miej naładowany telefon, coś do picia i zjedzenia, folię NRC, jałowe opatrunki i zapasowe baterie. Nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć, a dobre wyposażenie może nawet uratować życie.

Bieganie wieczorem lub w nocy to naprawdę ciekawy i odprężający rodzaj aktywności. By efektywnie z niego skorzystać, zadbaj o odpowiedni strój i akcesoria do biegania. Warto zaopatrzyć się w odzież z elementami odblaskowymi i specjalne latarki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo zwłaszcza wtedy, gdy robi się ciemno.

Unselected

Przeczytaj także

Jak zdezynfekować buty? Regularna dezynfekcja butów.

Jak zdezynfekować buty? Regularna dezynfekcja butów.

Przeprowadzanie dezynfekcji butów jest bardzo ważne, aby uniknąć grzybicy stóp. Jak zdezynfekować buty? Oto sposoby na dezynfekcję butów!

Kobieta z nadwagą w butach do biegania o zwiększonej amortyzacji

Jakie buty do biegania dla otyłych wybrać? Poradnik biegacza

Osoby z nadwagą muszą dobrać odpowiednie buty biegowe. Muszą one mieć amortyzację, by chronić mięśnie. Jakie buty do biegania dla otyłych wybrać?

osoba w legginsach zawiązująca sznurówki w butach do biegania

Co ile zmieniać buty do biegania? Kiedy należy wymieniać buty?

Buty biegowe mają swoją żywotność. Należy regularnie wymieniać buty, aby zachować ich właściwości. Co ile zmieniać buty do biegania? Sprawdź!

uśmiechnięta starsza kobieta w bluzie do biegania

Bieganie dla osób starszych – jak zacząć?

Aktywność fizyczna jest istotna w każdym wieku i nigdy nie jest za późno, żeby ją wdrożyć. Bieganie dla starszych? Oczywiście – sprawdź, jak zacząć!