mężczyzna trzymający torbę rowerową przymocowaną pod siodełkiem

Długa wyprawa rowerowa, czyli bikepacking – jak się przygotować, co zabrać na rower?

Czym jest bikepacking? Jak się do niego przygotować? Poznaj nowy rodzaj turystyki rowerowej i sprawdź, jaki bagaż zabrać na wyprawę rowerem.

Dla jednych jazda na rowerze to jedynie jednodniowe wycieczki. W innych przypadkach to po prostu środek transportu, dzięki któremu łatwo można dostać się z jednego miejsca w drugie. Jednak inni traktują rower jako wehikuł, który może posłużyć do długich i ciekawych podróży. Wtedy znaczenie ma bikepacking. Przekonaj się, czym jest bikepacking i jak przygotować się do długich rowerowych wycieczek. Sprawdź, jaki rower do bikepackingu będzie rozwiązaniem i co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę podczas organizowania swojej pierwszej podróży bikepackingowej.

mężczyźni jadący na rowerach z zamontowanymi torbami i sakwami rowerowymi

Czym jest bikepacking?

Bikepacking – co to jest i z czym jest związane? „Bike” to oczywiście rower, „pack” oznacza pakować. Tym samym bikepacking to nic innego jak pakowanie swojego roweru i dostosowanie go do wielodniowej jazdy. Jest to jednak pakowanie w odpowiedni sposób, w tak zwanym stylu fast and light. Co to oznacza? To zabranie ze sobą jedynie najbardziej potrzebnych komponentów. Tak, aby ekwipunek był lekki i nie utrudniał jazdy oraz wykonywania skrętów i manewrów. A zarazem by było go na tyle dużo, aby podróż nie kończyła się ni to po jednym, ni po dwóch dniach.

Bikepacking to ceniony styl podróżowania wśród amatorów rowerowego szaleństwa. 
Ta forma ma niewątpliwe zalety, wśród których można wymienić możliwość spędzenia wielu godzin na rowerze i odkrywania nowych terenów. Dzięki omawianemu tu typowi podróżowania możesz zabrać ze sobą śpiwór i jechać wybrać się w długą wyprawę. Osiągniesz to, mocując odpowiednie dodatki do swego jednośladu. Mowa tu o torbach rowerowych, tak zwanych torbach do bikepackingu.

Ekwipunek na wyprawę rowerową – co powinieneś ze sobą wziąć?

Bikepacking – co zabrać ze sobą? Co powinno znajdować się w ekwipunku rowerzysty wybierającego się w długą podróż? Tak naprawdę w dużej mierze zależy to od osobistych preferencji wędrowca i celu wycieczki. Jeżeli planujesz wypad pod namiot, rzecz jasna warto wziąć ze sobą wiadomy asortyment. Prowiant? W zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby. Doświadczeni rowerzyści wiedzą jednak, że długie wyprawy związane są z właściwą dietą, bogatą w węglowodany i białka, ale bez nadmiaru tłuszczów. Warto zabrać ze sobą na przykład dania liofilizowane, dania instant oraz wartościowe przekąski w postaci batonów energetycznych oraz żeli. Oczywiście prowiant można uzupełniać na bieżąco, w mijanych po drodze sklepach spożywczych, jednak warto zadbać o produkty, których nie dostanie się wszędzie.

Hasłem znanym bikepackerom bardzo dobrze jest optymalizacja. Pakując się na wyjazd, należy przygotować się tak, aby w bagażu znalazło się wszystko, co może być nam na wyprawie potrzebne. Należy jednak pamiętać, aby nie zabierać ze sobą nadprogramowego ciężaru. Aby zapewnić sobie komfort, należy wziąć ze sobą tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Warto więc przygotować sobie listę, w której uwzględnimy: sprzęt do spania, odzież, artykuły higieniczne, niezbędne akcesoria oraz pozostałe wyposażenie

Zestaw noclegowy – jak zapewnić sobie komfortowy nocleg?

W zależności od tego, w jakich warunkach zamierzamy spać, można przygotować sobie samodzielny zestaw noclegowy. Jego podstawą jest schronienie, czyli w zależności od wyboru:

namiot, który powinien być składany a nie tak jak większość współczesnych namiotów, rzucany. Rozkładane w kilka sekund namioty są super, ale zajmują zbyt dużo miejsca. Składają się w wielki okrąg, dlatego nie nadają się na wyjazd bikepackingowy;

tarp, czyli tak zwana płachta biwakowa. Zapewnia schronienie przed deszczem, słońcem i opadającymi liśćmi. Można rozwiesić go pomiędzy drzewami i spać pod nim jak pod daszkiem;

hamak, który rozwiesza się pomiędzy dwoma stabilnymi elementami. W dobrych sklepach turystycznych znaleźć można obecnie hamaki z moskitierą, dzięki którym nie trzeba obawiać się komarów i innych owadów.

Wszystkie wymienione wyżej opcje wymagają zabrania ze sobą śpiwora. Namiot i tarp to rozwiązania, do których konieczne jest także zabranie ze sobą maty do spania. Oczywiście, miłośnicy survivalu zamiast maty, budują sobie łoże z gałęzi, jednak dbając o komfort snu, lepiej wziąć ze sobą choćby cienką karimatę.

mężczyzna jadący na rowerze z zamontowanymi sakwami i torbami rowerowymi w kasku

Ubrania – jaką odzież bikepackingową zabrać ze sobą na wyprawę

Kwestia odzieży jest w tym przypadku niezwykle indywidualna. Zależy bowiem od konkretnych upodobań, prognozy pogody oraz długości trwania wyjazdu. Możemy jednak uczulić Cię na zabranie podstawowych elementów garderoby, do których należą między innymi:


skarpetki. W dużej ilości. Warto postawić na specjalne skarpety do jazdy na rowerze. Mogą być wykonane z wełny merino lub z wysokiej jakości tkanin syntetycznych;
wygodna bielizna termoaktywna,
kalesony i koszulka z krótkim lub długim rękawem,
koszulka rowerowa z krótkim rękawem,
koszulka rowerowa z długim rękawem,
polar,
softshell,
kurtka przeciwdeszczowa,
legginsy rowerowe,
czapka,
piżama,
wygodne buty sportowe.

Torby rowerowe i sakwy – w co spakować się na wycieczkę rowerową

Kierując się zasadą, że bikepacking wymaga sprytnego zamocowania bagażu, producenci akcesoriów rowerowych, stworzyli trzy podstawowe rodzaje toreb. Podział ten zależny jest od umiejscowienia bagażu. Wyróżniamy więc torby mocowane w okolicach ramy, kierownicy i siodełka.

Torby na ramę – rama to miejsce do umieszczenia toreb lub sakw rowerowych dla bikepackerów. Bagaże montować można zarówno w trójkącie ramy, jak i pod nią oraz na jej górnej powierzchni. Torby, które zakłada się na górną rurę ramy, często wyposażone są w pokrowiec na telefon. Umożliwia to korzystanie z nawigacji podczas jazdy.

Torby na kierownicę – na kierownicy mocuje się zazwyczaj worek transportowy lub dużą torbę. Zakłada się go/ją pod kierownicą, dzięki czemu nie wpływa na komfort jazdy. Na górnej części tego elementu można umieścić platformę służącą do przewożenia nawigacji lub smartfona. Dzięki takiemu rozwiązaniu telefon można zawsze mieć pod ręką, co znacznie usprawnia korzystanie z niego.

Torby podsiodłowe – przestrzeń pod siodełkiem wykorzystać można do zamocowania małej lub dużej sakwy bądź torby podsiodłowej. Akcesoria te wyróżniają się niewielką masą i stosunkowo dużą pojemnością. Torba podsiodłowa może mieć pojemność nawet do 20 litrów. Tak dużą przestrzeń można wykorzystać do przewożenia małego namiotu i karimaty.

Pozostałe torby bikepackingowe – jeśli w wymienionych wyżej torbach i sakwach nie uda Ci się pomieścić wszystkiego, co chcesz zabrać na wyprawę, masz jeszcze możliwość dołączenia kolejnych bagaży. Zakłada się je na własne ciało. Do tej grupy należy więc plecak rowerowy i nerka (czyli torba zapinana w pasie).

Jaki rower do bikepackingu wybrać?

Nie zdziwi Cię chyba stwierdzenie, że rower MTB to nie zawsze dobry wybór w przypadku długich wycieczek. Do bikepackingu zdecydowanie lepiej nadają się inne typy jednośladów. Jakie? Często amatorzy długich wypraw decydują się na rowery trekkingowe. W przypadku tych rowerów, ważny jest bagażnik, który z zasady jest przystosowany do montażu sakw rowerowych. Rower trekkingowy zapewnia wygodną jazdę i komfort.

Ale czy to oznacza, że ten typ roweru to jedyna opcja, a inne jednoślady, na przykład rowery MTB, są zdyskwalifikowane? Niekoniecznie. Wiele zależy od typu trasy, którą zamierzasz podążać. Jeżeli będzie na niej wiele stromych odcinków, górskich ścieżek i piasku, rower MTB może się sprawdzić. Obecnie te jednoślady mają często amortyzację obu kół, co ułatwia długie wędrówki. Tym samym można stwierdzić, że kluczowe jest dostosowanie typu roweru do typu podróży.

Grupa osób jadących na bikepacking

Planowanie wyprawy rowerowej – jak wybrać trasę do bikepackingu?

W planowaniu wypraw backpackingowych należy uwzględnić nie tylko same trasy, ale także ewentualne miejsca do nocowania. Nie wszędzie znaleźć można pola namiotowe lub biwakowe, nie wszędzie też można legalnie spać na dziko. Ponadto, początkujący bikepackerzy mogą mieć problem z rozłożeniem całości trasy na odcinki. W trakcie wyprawy można oczywiście dowolnie je modyfikować, jednak warto zaplanować wszystko tak, by zdążyć, wrócić do domu w założonym czasie.

Z tego powodu polecamy, aby początkowo zakładać pokonywanie mniejszej liczby kilometrów w ciągu dnia i ewentualny dłuższy wypoczynek.
Warto mieć na uwadze, że czasami najzwyczajniej w świecie brakuje siły lub chęci na dalszą jazdę. Wtedy lepiej mieć możliwość zatrzymania się. Przymus jazdy nie jest ani przyjemny, ani korzystny dla zdrowia w rozumieniu fizycznym i psychicznym. W planowaniu wyprawy pomogą Ci aplikacje i bikepackingowe strony internetowe. 

Przydatne rady przed rowerową wyprawą bikepackingową

O czym jeszcze należy pamiętać, przygotowując się do wielokilometrowych wypraw? Można pokusić się o sformułowanie kilku kluczowych porad dla rowerzystów decydujących się na tego typu aktywność. Po pierwsze, nie wolno przesadzić z bagażem. Zastanów się dwa razy, zanim coś umieścisz w sakwie.

Przy długich wędrówkach warto zadbać o kondycję sprzętu.
Uważnie sprawdź opony i inne komponenty Twego jednośladu. Koniecznie miej przy sobie najważniejsze części zamienne i narzędzia. Awaria pośrodku długiej trasy to nie to, o czym marzy rowerzysta. Pomyśl także o wyposażeniu się w system GPS oraz zapas baterii. Warto korzystać z dobrodziejstw techniki, aby sprawić, by wyprawy rowerowe były łatwiejsze i przyjemniejsze!

Teraz mając już wszystkie najważniejsze informacje, możesz dopompować dętkę rowerową i oddać się długiej jeździe, ciesząc się urokami nowego rodzaju turystyki rowerowej. Powodzenia!

Przeczytaj także:

mężczyzna skaczący na rowerze w kasku rowerowym

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

Kaski na rower pomagają zminimalizować ryzyko odniesienia obrażeń. Jednak czy są one obowiązkowe? Dlaczego warto je zakładać? Dowiedz się!

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiasz się, jaki rower kobiecy wybrać? ✨ Opisaliśmy wszystkie rodzaje rowerów damskich ⭐ Wybierz idealny jednoślad do jazdy

mężczyzna jadący na rowerze z zamontowanymi torbami rowerowymi

Jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać? Podpowiadamy, gdzie kupić

Bagażnik rowerowy to ważny gadżet każdego rowerzysty, który lubi dalsze wyprawy. Jaki produkt wybrać? Gdzie kupić uchwyt na dach na rower?

kobieta w kasku oparta o ścianę obok roweru i plecaka

Jaki plecak na rower wybrać? PORADNIK

Sprawdź, jaki plecak na rower wybrać ⭐ Zobacz na co zwrócić uwagę podczas wyboru plecaka na rower ⭐ Przeczytaj więcej na Blogu Decathlon

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach z męską ramą

Rower damski czy męski? Czym się różnią modele damskie i męskie?

Rower damski czy męski – który wybrać? Czym się różnią damskie i męskie modele jednośladów? Tego dowiesz się z naszego artykułu!