Mężczyzna uprawiający bodyboarding

Bodyboarding – co to jest i jak pływać na takiej desce?

Bodyboarding to sport wodny, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Sprawdź, jak uprawiać bodyboard i pływać na nim na polskim wybrzeżu.

Bodyboarding to sport wodny, który zyskuje na popularności na całym świecie, również w Polsce. Jest świetną propozycją dla osób, które próbowały surfingu, lecz wydawał im się zbyt trudny, a mimo to szukają okazji, by posurfować nieco na falach. Dyscyplina ta gwarantuje lekki zastrzyk adrenaliny i może być świetnym rozwiązaniem na spędzenie w aktywny sposób, na świeżym powietrzu czasu zarówno z rodziną, jak i przyjaciółmi. Czym jest bodyboarding i dla kogo może być ciekawą propozycją? 

Bodyboard – co to jest?

Bodyboard często określany jest jako siostra surfingu i uznawany za łatwiejszą odmianę tej dyscypliny. Bodyboarding jest sportem wodnym polegającym na ślizganiu się na piankowej desce po falach. W odróżnieniu od tradycyjnego surfingu, w bodyboardingu płynie się zazwyczaj leżąc na niewielkiej desce na brzuchu. Dzięki temu ręce i nogi pozwalają użytkownikowi nabrać odpowiedniej prędkości, a ta jest konieczna, by złapać fale. Przy sporych prędkościach mamy szansę na dogonienie fali. Kiedy już nam się to uda, wówczas będziemy sunąć wzdłuż niej.

W bodyboardingu pływa się przede wszystkim na brzuchu, a fale łapie w pozycjach:

drop knie – czyli klęcząc na jednym kolanie;

stand up – czyli stojąc na desce, podobnie jak na desce surfingowej.

To jednak nie wszystko, ponieważ bodyboarding pozwala na wykonywanie wielu innych ruchów, między nimi obrotów czy ewolucji w powietrzu.

Dziecko trenujące bodyboarding pod kontrolą ojca

Dla kogo jest bodyboarding?

Mimo że bodyboarding to sport wodny, to jednak łączy on w sobie kilka różnych dyscyplin, takich jak na przykład: surfing, wakeboarding, windsurfing i paralotniarstwo. Jest to więc sport dla wszystkich. Ze względu na to, że deska unosi się na wodzie, wymagana będzie tutaj umiejętność pływania. Żeby móc atakować większe fale z kolei czasami trzeba dłużej wstrzymać powietrze. Dlatego atutem będzie tutaj również dobra wydolność.

Wielu instruktorów uważa, że bodyboarding może być dobrym sportem dla osób początkujących, które chciałyby spróbować swoich sił w surfingu. Dyscyplina ta nieco w prostszy sposób uczy utrzymywania się na fali, a także jej odczytywania, co jest niezwykle istotną i wręcz obowiązkową umiejętnością każdego surfera. Dyscyplina ta szybko zdobywa popularność zwłaszcza wśród młodych surferów, a także osób, które mieszkają w regionach, gdzie występują nieco słabsze i mniejsze fale.

Dyscyplina ta może być świetną propozycją dla wszystkich tych osób, które potrzebują poczuć nieco adrenaliny ale również zależy im na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Bodyboarding może być świetnym ćwiczeniem układu sercowo-naczyniowego, a także wzmacniać siłę i poprawiać wytrzymałość. Wiosłowanie przez fale, a także wykonywanie różnego rodzaju manewrów, jest sporym wysiłkiem fizycznym, który pomaga zachować dobrą kondycję i formę. Przebywanie w wodzie w otoczeniu natury może również zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie.

Rodzina wchodząca do wody w płetwach z deską do bodyboarding

Bodyboard dla dzieci i dorosłych

Bodyboarding mogą uprawiać nie tylko osoby dorosłe ale również młodsi użytkownicy desek. W takim przypadku również podstawowym warunkiem jest umiejętność pływania. Mimo że bodyboarding nie jest bardzo wymagającym sportem i wymaga mniejszej wydolności i kondycji niż surfing, to jednak żeby złapać duże fale, trzeba poznać podstawy tej dyscypliny. Bodyboarding gwarantuje trening wszystkich grup mięśniowych, ponieważ pracują tutaj zarówno ręce, które trzymają deskę, jak i mięśnie brzucha, grzbietu i nóg.

Bodyboarding dla dzieci może być więc ciekawą propozycją spędzania wolnego czasu. Warto jednak najpierw nauczyć malucha pływania, a następnie dobrać odpowiednią dla niego deskę, która powinna mieć mniejsze rozmiary niż ta dla dorosłych. Warto zauważyć, że sam bodyboarding narodził się na Hawajach właśnie dzięki dzieciom, ponieważ drewniane deski do pływania na brzuchu wykorzystywane przez dzieci zaczęli używać dorośli.

Deska bodyboard – jak wygląda?

Niezbędnym elementem do uprawiania bodyboardingu jest specjalna deska. Nazywana jest boogieboardem. Jest bardzo miękka, lekka i wyróżnia się szybkim profilem w kształcie szerokiego pasa. Umożliwia uprawianie sportu zarówno w pozycji leżącej, klęczącej, jak i siedzącej. Dzięki temu sport ten jest bardziej przystępny dla większej ilości osób. Deska wykorzystywana w bodyboardingu jest cieńsza niż ta do kitesurfiingu. Pod względem kształtu i materiału jest podobna do tych wykorzystywanych w surfingu.

Czym powinna wyróżniać się deska bodyboard? Musi być dopasowana do wieku, wzrostu i wagi użytkownika, ale także jego umiejętności. Zazwyczaj deski bodyboard są mniejsze od desek surfingowych i posiadają leash, czyli linkę, którą można w każdej chwili przymocować do ramienia, dzięki czemu nie spadniemy z deski. Co więcej, model przeznaczony do bodyboardingu w porównaniu do wersji surfingowej jest dużo bardziej elastyczny. Taki produkt powinien być wytrzymały, lekki i wyróżniać się odpowiednią wypornością. Deska to jednak nie jedyny element, który jest nam potrzebny do uprawiania bodyboardingu. Warto zaopatrzyć się również w:

płetwy do pływania,

pianka neoprenowa,

– akcesoria chroniące dłonie, stopy i głowę przed uderzeniem i promieniowaniem UV.

Płetwy do bodyboardingu są podobne do tych wykorzystywanych podczas nurkowania i są ważnym elementem, który może odgrywać kluczową rolę w skutecznym poruszaniu się w wodzie, ale także wykonywaniu pewnych manewrów. Mogą także pomagać prowadzić bodyboarder, a także zapewniać stabilność i kontrolę. Powinny być krótkie i ściśle przylegać do stopy, by gwarantowały szybkie i precyzyjne ruchy.

Mężczyzna w piance neoprenowej z deską bodyboardingową pod pachą wychodzący z wody po skończonym bodyboardingu

Jak używać bodyboard?

Pierwszą deskę bodyboard wykorzystywały dzieci. Hawajczycy początkowo wytwarzali takie deski, aby służyły do zabawy maluchom na płytkiej wodzie. Obecnie bodyboard jest szybko rozwijającym się sportem wodnym. Jak wiadomo, niezbędnym elementem do uprawiania tej dyscypliny i nauki bodyboardingu jest odpowiednia deska. Jak jednak należy jej używać?

Na bodyboardzie można się poruszać w następujących pozycjach:

leżąc na brzuchu,

stojąc,

klęcząc.

Płetwy pomagają utrzymać stabilność na desce. Podczas nauki bodyboardingu, będziemy używać wszystkich kończyn. Ręce i nogi pomagają nam nabrać prędkości i dogonić falę. Kiedy już uda nam się złapać falę, wówczas należy sunąć po niej deską.

Podstawowe techniki w bodyboardingu

Bodyboarding zdobywa coraz szersze grono miłośników aktywnego spędzania czasu. Dlatego powstają szkółki bodyboardingu, gdzie można nauczyć się podstawowych technik i trików wykorzystywanych w tej dyscyplinie. Żeby zacząć pływać na desce, warto zapoznać się z poniższymi manewrami:

wiosłowania – żeby móc poruszać się w kierunku fal i nabierać prędkości, należy wiosłować rękami i kopać nogami w taki sposób, by popychać deskę do przodu. W tym czasie trzeba trzymać ciało poziomo i używać płynnych i długich ruchów;

ustawiania się na fali – żeby móc złapać falę, należy najpierw prawidłowo ustawić się na wodzie. Dlatego warto obserwować zarówno kierunek, jak i kształt fali, aby móc przewidzieć, kiedy i w jakiej formie przybędzie tak, aby móc ustawić się w jak najlepszym miejscu, gdzie fala będzie się załamywać.

startu – to moment, w którym zaczynamy ślizgać się na fali, a więc czujemy, że popycha nas od tyłu. W takim przypadku należy zacząć mocno wiosłować żeby nabrać prędkości;

skrętu – kiedy już zaczniemy ślizgać się na fali, będziemy musieli skręcić, aby skierować się w stronę jej ściany. W takim przypadku należy przechylić ciężar ciała na jedną stronę deski i delikatnie skręcić w pożądanym kierunku. W tym celu trzeba używać rąk i nóg, aby jak najlepiej kontrolować swoje ruchy.

Wszelkie manewry w bodyboardingu wykonywane są na ścianie fali. Takie triki wymagają już pewnych umiejętności. Wśród najpopularniejszych można wymienić cutback, czyli skręt na szczycie fali lub invert, czyli skręt, w którym ciało jest odwrócone w powietrzu, ale również roll, czyli pełny obrót na krawędzi fali.

Żeby kontrolować prędkość podczas ślizgu na fali, należy dostosowywać swój kierunek ciała i pozycję na desce do konkretnych warunków. Dlatego, aby przyspieszyć, wystarczy pochylić ciało do przodu, z kolei aby zahamować, należy pochylić się nieco do tyłu. Żeby zachować równowagę i kontrolować kierunek, trzeba używać również rąk i nóg.

Kiedy już chcemy wydostać się z fali, wtedy należy skierować deskę w stronę płaskiej części fali i zeskoczyć z niej zanim ta zacznie się łamać. Należy pamiętać aby zawsze trzymać głowę nad wodą. Zwłaszcza w zbiornikach, w których znajduje się więcej miłośników sportów wodnych, warto rozglądać się, aby uniknąć kontuzji z innymi surferami.

Kobieta w piance neoprenowej z deska bodyboardingową

Surfing bodyboarding w Polsce

Polskie wybrzeże może być świetnym miejscem nie tylko do zabawy dla dzieci, ale również nauki bodyboardingu. W takim przypadku naukę warto zacząć od małych fal, które łamią się jeszcze na płytkiej wodzie, tuż przy plaży. Urlop to świetna okazja, aby spróbować swoich sił w tej dziedzinie i aktywnie spędzić czas z rodziną na świeżym powietrzu. Nad Bałtykiem panują dość dobre warunki do uprawiania tego sportu.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w piance do surfingu surfujący w jednym z najlepszych miejsc do surfowania na świecie

Najlepsze miejsca do surfowania na świecie. Gdzie na surfing?

Surfingowa mapa świata oferuje surferom wiele spotów. Najlepsze miejsca do surfowania na świecie. Gdzie na surfing? Oto najlepsze spoty na świecie!

Jak dobrać deskę surfingową dla osób początkujących?

Jak dobrać deskę surfingową dla osób początkujących?

Surfing to jeden z najbardziej fascynujących sportów wodnych. Jak dobrać deskę surfingową dla osób początkujących? Przeczytaj nasz poradnik!

Surfing w Polsce. Gdzie surfować na Bałtyku?

Surfing w Polsce. Gdzie surfować na Bałtyku?

Surfing w Polsce ma dosyć małą społeczność. Nie oznacza to jednak, że brakuje tutaj sympatyków i szkół surfingu. Gdzie surfować na Bałtyku? Sprawdź!

Gdzie na surfing w Europie? Najlepsze miejsca do surfowania

Gdzie na surfing w Europie? Najlepsze miejsca do surfowania

Wypad surfingowy w granicach Europy to świetny pomysł dla fanów deski. Gdzie na surfing w Europie? Przedstawiamy najlepsze miejsca do surfowania!

kobieta w piance surfingowej  uprawiająca surfing

Co to jest surfing i jak zacząć naukę surfowania?

Surfing to sport ekstremalny. Przydatna do surfowania będzie nie tylko deska, ale także umiejętność pływania. Sprawdź, jak zacząć przygodę