Podstawowe techniki w bodyboardingu
Bodyboarding zdobywa coraz szersze grono miłośników aktywnego spędzania czasu. Dlatego powstają szkółki bodyboardingu, gdzie można nauczyć się podstawowych technik i trików wykorzystywanych w tej dyscyplinie. Żeby zacząć pływać na desce, warto zapoznać się z poniższymi manewrami:
– wiosłowania – żeby móc poruszać się w kierunku fal i nabierać prędkości, należy wiosłować rękami i kopać nogami w taki sposób, by popychać deskę do przodu. W tym czasie trzeba trzymać ciało poziomo i używać płynnych i długich ruchów;
– ustawiania się na fali – żeby móc złapać falę, należy najpierw prawidłowo ustawić się na wodzie. Dlatego warto obserwować zarówno kierunek, jak i kształt fali, aby móc przewidzieć, kiedy i w jakiej formie przybędzie tak, aby móc ustawić się w jak najlepszym miejscu, gdzie fala będzie się załamywać.
– startu – to moment, w którym zaczynamy ślizgać się na fali, a więc czujemy, że popycha nas od tyłu. W takim przypadku należy zacząć mocno wiosłować żeby nabrać prędkości;
– skrętu – kiedy już zaczniemy ślizgać się na fali, będziemy musieli skręcić, aby skierować się w stronę jej ściany. W takim przypadku należy przechylić ciężar ciała na jedną stronę deski i delikatnie skręcić w pożądanym kierunku. W tym celu trzeba używać rąk i nóg, aby jak najlepiej kontrolować swoje ruchy.
Wszelkie manewry w bodyboardingu wykonywane są na ścianie fali. Takie triki wymagają już pewnych umiejętności. Wśród najpopularniejszych można wymienić cutback, czyli skręt na szczycie fali lub invert, czyli skręt, w którym ciało jest odwrócone w powietrzu, ale również roll, czyli pełny obrót na krawędzi fali.
Żeby kontrolować prędkość podczas ślizgu na fali, należy dostosowywać swój kierunek ciała i pozycję na desce do konkretnych warunków. Dlatego, aby przyspieszyć, wystarczy pochylić ciało do przodu, z kolei aby zahamować, należy pochylić się nieco do tyłu. Żeby zachować równowagę i kontrolować kierunek, trzeba używać również rąk i nóg.
Kiedy już chcemy wydostać się z fali, wtedy należy skierować deskę w stronę płaskiej części fali i zeskoczyć z niej zanim ta zacznie się łamać. Należy pamiętać aby zawsze trzymać głowę nad wodą. Zwłaszcza w zbiornikach, w których znajduje się więcej miłośników sportów wodnych, warto rozglądać się, aby uniknąć kontuzji z innymi surferami.