Kobieta ćwicząca tai chi

Tai chi – co to jest, co daje, jakie ma zalety i na czym polega?

Tai chi to chińska sztuka walki o wielowiekowej tradycji, która wyróżnia się powolną sekwencją ruchów. Sprawdź, czym jest taijiquan i co daje.

Tai chi znane również jako tai chi chuan (taijiquan) jest chińską sztuką poruszania się o wielowiekowej tradycji. Łączy w sobie elementy walki z ruchomą medytacją i filozofią samodoskonalenia poprzez umiejętność panowania w jednakowym stopniu nad swoim ciałem i umysłem. Trening tai chi może być interesującą i oryginalną formą rekreacji ruchowej, która oferuje liczne korzyści zdrowotne. Na czym polega trening tai chi, co to za ćwiczenia i co dają?

Co to jest tai chi?

Tai chi to wywodząca się z Chin kompleksowa dyscyplina łącząca w sobie sporty walki z medytacją i filozofią. Ćwiczenia te opierają się przede wszystkim na precyzji ruchów. Ważne jest również tempo ich wykonywania. Trening tai chi chuan skupia się na płynnych, powolnych ruchach połączonych z głębokim oddechem. Na poziomie fizycznym ćwiczenia te mają zwiększać elastyczność, koordynację i siłę. Na poziomie umysłowym z kolei są swego rodzaju medytacją w ruchu. Dlatego dyscyplina ta pomaga wielu osobom oczyścić umysł, wyciszyć się i zrelaksować.

Kobiety ćwiczące tai chi

Początki sztuki tai chi

Początków praktyki tai chi upatruje się już w XII lub XIII wieku. Tai chi tłumaczy się jako Grand Ultimate i początkowo zostało ono opracowane w XIII wieku jako ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy stacjonujących w starożytnych Chinach. Z czasem jednak ruchy te ewoluowały i przybrały formę samoobrony, by obecnie stać się formą treningu i medytacji. Za praojca tego systemu ćwiczeń upatruje się także Zhan Safenga, taoistycznego mnicha, który mógł w XII wieku sformułować zasady teorii i praktyki tai chi. Nie ma jednak obecnie źródeł pisanych, które potwierdzałyby tę teorię.

Tai chi – co to znaczy? Filozofia harmonii i równowagi

Taijiquan jest kompleksową dyscypliną. Dlatego poza poziomem fizycznym i umysłowym, jest również wyrazem taoistycznej filozofii harmonii i równowagi. Ta chińska sztuka walki należy do systemów opartych na energii płynącej z wnętrza. Nazwa tai chi chuan wywodzi się ze słów:

tai, czyli “wielka ostateczność” – jest to koncepcja w chińskiej filozofii taoistycznej, według której z pierwotnej jedności wuji wyłoniły się dwa wzajemnie uzupełniające się pierwiastki: yin i yang;
quan – oznacza pięść.

W dosłownym tłumaczeniu nazwa tai chi chuan oznacza więc “pięść wielkiej ostateczności”. Filozofia tai chi łączy w sobie taoizm i konfucjanizm. Dlatego nauka ta wychodzi z założenia, że twarda odpowiedź na brutalny atak wywoła krzywdę obu stron.

Żeby więc uniknąć naturalnych konsekwencji odpowiadania przemocą na przemoc, warto przyjąć inną postawę. Tai chi to chińska sztuka walki, zgodnie z której filozofią nie należy opierać się ani walczyć bezpośrednio z nadchodzącą siłą zewnętrzną. Lepszym wyjściem w takiej sytuacji jest śledzenie ruchów przeciwnika przy zachowaniu fizycznego kontaktu i przyjęcie ich z łagodnością. Kiedy zewnętrzna siła się wyczerpie lub osłabnie, wówczas można ją przekierować, łącząc yin z yang.

Tai chi – na czym polega trening?

Sztuka walki tai chi obejmuje kilka różnych stylów opartych na chińskiej filozofii yin i yang. Istnieje wiele różnych odmian taijiquan. Do podstawowych stylów tai chi zalicza się:

styl Yang – to obecnie najpopularniejsza wersja tai chi. Styl ten został stworzony przez Yanga Luchana. Ćwiczenia te wyróżniają się wydłużonymi pozycjami i obszernymi ruchami, a także spokojem i majestatem;
styl Chen – pochodzi z kolebki tai chi, czyli wioski Chenjiagou. Został on opracowany przez Wielkiego Mistrza Chen Xiaowang. Wyróżnia się przede wszystkim spiralnymi ruchami w całym ciele, które mogą przybierać spokojniejszą, płynną i statyczną wersję ilu lub dynamiczną erlu;
styl Wu Hao – został stworzony przez Wu Yuxianga. Wyróżnia się sporą ilością elementów dynamicznych, podskokami i energicznymi ruchami. Pozycje w tym stylu są wyższe niż w Chen i Yang;
styl Wu – stworzony przez Wu Quanyou oraz jego syna. Wyróżnia się powolnymi ruchami i dużym pochyleniem ciała w przód;
styl Sun – został stworzony przez Suna Latanga. Nazywany jest również “stylem żywych kroków”. Różni się on od pozostałych wersji tai chi tym, iż wiele akcji można wykonywać tutaj równolegle z krokami, a nie dopiero w momencie przyjęcia odpowiedniej pozycji.

Każdy trening tai chi może wyglądać nieco inaczej w zależności od stylu i formy. Większość z nich oparta jest na ruchu skrętnym i spiralnym tułowia, a także rozciąganiu całego ciała we wszystkich kierunkach. Jeden ruch przechodzi w kolejny przy jednoczesnym osadzaniu ciężaru ciała w postawie umożliwiającej stabilizację.

Kobiety ćwiczące tai chi w parku

Co daje tai chi? Efekty treningu tai chi

O tym jak działa tai chi, co daje i w jaki sposób oddziałuje na organizm, przekonały się już osoby w różnym wieku. Ruchy tai chi to sekwencje wzmacniających ćwiczeń. Ich praktykowanie może wpłynąć pozytywnie na organizm zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Delikatne ruchy polegające na wznosach ramion, rozciąganiu struktury ciała czy aktywnej pracy nóg wpływają na organizm człowieka na wielu płaszczyznach. Przyjmowanie postaw i ruchów zgodnych z filozofią tai chi należy poprzedzić rozgrzewką, aby zminimalizować ryzyko kontuzji.

Tai chi – korzyści zdrowotne. Dlaczego warto zacząć ćwiczyć taijiquan?

Po co ćwiczyć tai chi? Treningi takie mogą być statyczne lub dynamiczne i przynosić korzyści fizyczne i emocjonalne. Regularna praktyka może:

– niwelować bóle reumatyczne,
– łagodzić bóle kręgosłupa,
– wzmacniać ciało,
– poprawiać krążenie krwi,
– uelastyczniać mięśnie i ścięgna,
– zmniejszać napięcie,
– poprawiać równowagę,
– wpływać na koncentrację i pamięć,
– redukować stres,
– poprawiać kondycję fizyczną,
– zmniejszać napięcie.

Tai chi w porównaniu z innymi sztukami walki ze względu na statyczny charakter ćwiczeń jest bezpieczną formą ruchu. Warto jednak przed rozpoczęciem takich treningów skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Tai chi – zalety

Wzmocnienie ciała czy redukcja stresu to tylko niektóre zalety treningu każdej z form tai chi. Już pojedyncza sesja zwiększa poziom endorfin w organizmie człowieka, dzięki czemu ćwiczenia te mogą być świetnym sposobem na odreagowanie trudnych emocji. Pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, z jakim wiąże się ten nurt sportowy to jednak nie wszystko.

Decydując się na rozpoczęcie przygody z tai chi możesz zyskać nową pasję. Dodatkowo tai chi wymaga skupienia, cierpliwości i dążenia do samodoskonalenia, dzięki czemu może stać się filozofią, której zasady zaczną przyświecać Ci w codziennym życiu. Do zalet tych treningów można zaliczyć również brak konieczności wyposażania się w specjalistyczny sprzęt i przyrządy.

Co jest lepsze – joga czy tai chi?

Zarówno joga, jak i tai chi to aktywności, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Wybór rodzaju treningów powinien być uzależniony od możliwości i potrzeb konkretnej osoby. Choć dyscypliny te są odmiennymi formami treningu, to mogą oddziaływać na organizm w podobny sposób, ponieważ łączą w sobie elementy wspierające nie tylko sprawność fizyczną, ale również psychikę i duchowość.

Mimo wielu podobieństw tych wschodnich dyscyplin, które wzmacniają mięśnie, odprężają i zmniejszają napięcie w całym ciele, można znaleźć między nimi również sporo różnic. Przede wszystkim zostały one stworzone w innych celach. Tai chi lepiej sprawdza się u osób, które chcą zadbać nie tylko o kondycję ale również zmniejszyć wagę ciała. Joga z kolei to dobre rozwiązanie dla osób, które nie szukają szybkiego tempa ćwiczeń i stawiają na treningi wyciszające i wzmacniające organizm.

Przed rozpoczęciem tej aktywności fizycznej warto sprawdzić ofertę Decathlon i uzupełnić garderobę o odpowiedni strój.

Spis treści:

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta leżaca na macie na trawie

Joga nidra czyli joga snu świadomego i medytacji - na czym polega?

Joga nidra to popularna technika medytacyjna. Praktyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Czym jest i na czym polega medytacja? Wyjaśniamy.

ludzie siedzący w pozycji kwiatu lotosu

Joga Kundalini dla początkujących - jak zacząć praktykę?

Joga Kundalini to popularna odmiana jogi. Wykonuje się w niej ćwiczenia fizyczne, które świetnie wpływają na umysł. Wyjaśniamy, jak zacząć praktyki.

mężczyzna wykonujący asanę na macie do jogi w terenie

Historia jogi - kiedy i jak powstała joga?

Droga do osiągnięcia równowagi duchowej dzięki aktywności fizycznej – historia jogi dla początkujących i chcących wiedzieć więcej o kulturze Indii

kobieta w pozycji jogi

Joga czy pilates - co wybrać?

Joga i pilates to sporty, które trenuje się na macie. Czym się różnią? Co jest efektywniejsze: joga czy pilates? Wszystko zależy od potrzeb.