kobieta i mężczyzna w odzieży trekkingowej z kijkami w rękach wędrują po górach

Czym jest trekking? Wyprawa po górskich szlakach, czyli hiking i trekking

Czym jest trekking? Czy hiking i trekking to ten sam rodzaj wędrówki? Jak przygotować się do wyprawy w trudnych warunkach terenowych? 

Trekking to wspaniały sposób na spędzanie czasu wolnego. To możliwość podziwiania niezwykłych widoków, oddychania świeżym powietrzem i świetny trening wydolnościowy. Dowiedz się, czym jest trekking, jakie są jego odmiany, czym różni się od hikingu i gdzie można go uprawiać.

Trekking – definicja i pochodzenie. Czym jest trekking?

Trekking – co to znaczy? Słowo trekking pochodzi od terminu trek, który używany był w południowej części Afryki. Oznaczał on wędrówkę Burów, którzy w XIX wieku odpowiadali za kolonizację południowych terenów kontynentu afrykańskiego. Początkowo słowo to zaczerpnięto w celu nazywania nim pieszych wędrówek po najwyższych górach świata, czyli Himalajach. 

Trekking to długodystansowa piesza wędrówka, polegająca na kilkudniowym lub nawet kilkutygodniowym marszu. Trekkerzy zazwyczaj mają ustalony cel podróży, który chcą osiągnąć. Są gotowi przejść nawet pół tysiąca kilometrów podczas wyprawy trekkingowej. Ich trasy często prowadzą przez niezbadaną przyrodę, obejmującą góry, polne drogi, plaże, lasy, okolice wód. Aby dotrzeć jak najbliżej dzikiej natury, zazwyczaj zbaczają z wyznaczonych szlaków turystycznych, aby odkryć jeszcze więcej przyrodniczych cudów, w których nie obserwuje się działalności człowieka. Jedną z głównych cech trekkingu jest to, że wędrujący za każdym razem zatrzymują się w innym miejscu noclegowym – innym schronisku czy domku letniskowym, najczęściej jednak rozbijają namiot, aby nieprzerwanie być blisko natury i podziwiać piękny krajobraz (na przykład górski). 

ludzie stojący na skale z plecakami na plecach

Rodzaje trekkingu

Wyróżnia się wiele kategorii i odmian trekkingu w zależności od pokonywanych terenów i celu podróży. Są to m.in.:

trekking górski,
trekking pustynny,
– trekking lodowcowy,
– trekking tropikalny,
– trekking na bagnach.


Każda z tych odmian wymaga specyficznego i solidnego przygotowania – cechują je trudne warunki i niedostępne tereny. Z kolei ze względu na porę roku wycieczki można podzielić wędrowanie na trekking zimowy, odbywający się podczas chłodnych miesięcy oraz trekking letni, wakacyjny. Ważne, aby do panujących warunków pogodowych odpowiednio dobrać obuwie – podczas zimy buty powinny zapobiegać ślizganiu się po nawierzchniach, nie przemakać na śniegu i ogrzewać stopy podczas niskich temperatur. Sprawdzą się wówczas nieprzemakalne buty zaopatrzone w membranę. Z kolei latem powinny być przewiewne, aby mogły chronić stopy przed przegrzaniem i odparzeniami. 

Hiking a trekking górski

Choć terminy hiking i trekking często są używane zamiennie jako synonimy, ich znaczenie nieco się od siebie różni. Zgodnie z definicją trekking obejmuje odbywanie długiej, często wielodniowej lub wielotygodniowej podróży, która wymaga odpowiedniego przygotowania psychicznego i fizycznego oraz właściwej organizacji. Z kolei hiking to niewymagająca forma aktywnego spędzania czasu, jednodniowy spacer po niezbyt oddalonych okolicach, odbywany dla czystej przyjemności.
Długość aktywności to jednak niejedyna różnica między tymi dwoma terminami, do innych istotnych różnic należą także:

trasaw przypadku hikingu wędrowcy zwykle pokonują pętlę. Wyruszają z bazy (zazwyczaj schroniska górskiego) wcześnie rano, aby wrócić tam wieczorem i zjeść, odpocząć oraz pójść spać. Z kolei podróż trekkerów powinna być w pełni zorganizowana, ponieważ zazwyczaj trwa kilka dni albo kilka tygodni. Trakkerzy muszą być zatem odpowiednio przygotowani na wypady. Potrzebują właściwego sprzętu i ekwipunku, aby rozbić biwak, ponieważ noclegi spędzają zwykle w namiotach w otoczeniu natury – każdego wieczora w innym miejscu;

terenuprawiając hiking, spacerowicze trzymają się wyznaczonych szlaków, aby móc bez problemu dotrzeć z powrotem do swojej bazy wieczorem. Mijają góry, lasy, wzgórza i inne naturalne środowiska przeznaczone do odwiedzania. Natomiast trakkerzy czasami zbaczają z oznakowanych szlaków turystycznych (o ile zezwalają na to lokalne przepisy), aby odkryć nowe atrakcje przyrodnicze i być bliżej dzikiej natury, która często jest trudno dostępna. Trekkerzy muszą być przygotowani do wędrowania przede wszystkim w trudnych warunkach terenowych oraz klimatycznych;

wyposażenie trekking wymaga specjalistycznego przygotowania – trakkerzy podczas swojej podróży muszą być całkowicie lub przynajmniej częściowo samowystarczalni, szczególne w przypadku trudnych warunków. Do plecaka, który noszą codziennie, muszą zabrać najważniejsze rzeczy i akcesoria, mogące przydać się na trasie. Konieczna jest u nich umiejętność przewidywania przyszłych potrzeb oraz niespodziewanych sytuacji. Sprzęt trekkingowy oraz odzież, buty trekkingowe i niezbędne przedmioty muszą być wytrzymałe i niezawodne, aby mogły spełniać swoje funkcje niezależnie od panujących warunków atmosferycznych – ubrania powinny chronić wędrowców przed silnymi wiatrami, zmianami temperatury oraz deszczem. Kurtki powinny być wiatroodporne i wodoodporne, aby zapobiegać przemoczeniu i wyziębieniu organizmu. Do podstawowego zaopatrzenia trekkerów należą mapy, kompas, śpiwór, mata do spania czy kije trekkingowe.

Z kolei wędrowiec na pieszą wyprawę musi zabrać wyłącznie to, co uzna za niezbędne na kilka godzin podróży lub cały dzień na przykład prowiant w postaci wody czy jedzenia. W tym przypadku nie ma konieczności zabierania ze sobą specjalistycznego sprzętu, takiego jak namiot czy inne akcesorium outdoorowe. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego obuwia, które powinno chronić przed kontuzjami i otarciami.

poziom trudności – hiking i trekking różnią się także poziomem trudności i wysiłku. Trekking to bowiem bardzo wymagająca aktywność, która nie jest możliwa do realizacji bez odpowiedniego treningu i przygotowania fizycznego. Trasy turystyczne w tym przypadku obejmują różne, często bardzo trudne tereny, dlatego nie może być podejmowana bez planu i bezmyślnie. Z kolei charakter hikingu jest bardziej rekreacyjny. Możliwość wyboru odpowiedniej trasy do możliwości i predyspozycji sprawia, że jest to aktywność niemal dla każdego. Początkujący mogą wybrać szlak o łatwym lub umiarkowanym stopniu trudności, z kolei bardziej zaawansowane osoby bez problemu poradzą sobie w nieco bardziej trudnych warunkach terenowych.

Różnice pomiędzy hikingiem a trekkingiem są zatem bardzo wyraźne.
Wiele osób przygotowując się do wpraw trekkingowych, rozpoczyna od nordic walkingu (marszu z kijkami) lub właśnie od hikingu, aby sprawdzić swoje możliwości i nabrać pewności oraz górskiego doświadczenia. Inną lubianą aktywnością jest backpacking, czyli wędrówki z turystycznym plecakiem pełnym ekwipunku. Osoby uprawiające backpacking zwykle nie wybierają trudnych tras do przemierzenia, lecz wędrują przede wszystkim dla własnej przyjemności.

Kto może uprawiać trekking?

Trekking może uprawiać właściwie każdy o odpowiednich predyspozycjach, kto podejmie się solidnego przygotowania do tej formy aktywności. Należy wziąć pod uwagę, że niezbędna jest pokora i cierpliwość, a także praca fizyczna i psychiczna do uprawiania trekkingu. Ćwiczenia wydolnościowe i wytrwałość to klucz do sukcesu i udanych wypraw. Trekking to wędrówka, ale nie można spodziewać się, że osoba nigdy nieuprawiająca tego typu sportu od razu zdobędzie Himalaje. Trzeba mierzyć siły na zamiary – jest to trudna praca, ale zdecydowanie warta poświęcenia. Trekking to odpowiedni rodzaj turystyki szczególnie w przypadku osób, które uwielbiają ruch, a jednocześnie doceniają czas spędzany w otoczeniu natury i dzikich okolic, z dala od cywilizacji. 

Trekkingowa wędrówka i wyprawa, czyli jak zacząć przygodę?

Jak rozpocząć przygodę z trekkingiem? W przypadku osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tego rodzaju aktywnością, bez wątpienia dobrym krokiem przygotowawczym będzie nordic walking lub wspomniany wcześniej hiking, czyli krótsze i mniej intensywne wycieczki po łagodniejszych terenach i w dobrych warunkach pogodowych. Takie aktywności umożliwią oswojenie się z wysiłkiem oraz zrozumienie istoty fizycznego przygotowania. Dobre rozeznanie pozwala także sprawdzić, czy taka forma aktywności będzie odpowiednia, a w następnych etapach opracować właściwe zaplanowanie treningów oraz zgromadzić niezbędny sprzęt. Na początek z pewnością wystarczy porządne, wysokiej jakości obuwie, na przykład górskie buty, odzież termoaktywna, plecak oraz wodoodporna kurtka. Podczas wycieczek warto wspomagać się kijkami trekkingowymi, które pozwolą na zachowanie równowagi. Wyprawy trekkingowe dla początkujących powinny obejmować krótsze i łatwiejsze trasy, mogą odbywać się na przykład w niewysokich górach.

ludzie z plecakami na plecach uprawiający trekking

Trekking w Polsce – dla tych, którzy zaczynają

Jakie miejsca warto odwiedzić, planując ekspedycję? Nasz kraj ma w swojej ofercie propozycje zarówno na jednodniowe jak i wielodniowe wyjścia w góry. Polecamy wzięcie pod uwagę zwłaszcza Małego Szlaku Beskidzkiego, Głównego Szlaku Beskidzkiego, Głównego Szlaku Sudeckiego i Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Warto zapoznać się także z ofertą Tatr, a także poszczególnych szlaków Karkonoszy i Bieszczad.

Trekking w Alpach – wyższy stopień zaawansowania

Zanim wybierzesz się na wyprawę trekkingową w wymagające rejony Alp, pamiętaj, żeby zawsze mierzyć siły na zamiary. Wyrusz w nie dopiero wtedy, gdy zdobędziesz już duże doświadczenie w naszych górach. Rozważ także to, o jakiej porze roku będziesz podbijać jedne z najpiękniejszych pasm górskich na świecie. Jeśli pozwolą na to Twoje możliwości i nabierzesz wprawy w wyprawach trekkingowych dla początkujących, zachęcamy do zapoznania się z długimi szlakami alpejskimi, takimi jak na przykład Haute Route, prowadzący z Chamonix do Zermatt, a także Tour du Mont Blanc, czyli trekking wokół tak zwanej Białej Góry. Pokonując tę niezwykle malowniczą trasę, odwiedzisz Francję, Szwajcarię oraz Włochy.

Trekking w Himalajach – propozycja dla zaawansowanych miłośników wędrówek z plecakiem turystycznym

Trekking w Himalajach to nie tylko zdobywanie wierzchołków najwyższych gór świata. To także niezliczone propozycje długodystansowych tras u podnóży gór. Aby je pokonać, nie trzeba być wytrawnym alpinistą, nie mówimy wszak tutaj o wspinaniu się, a o wycieczkach trekkingowych. Wystarczy dobra kondycja fizyczna, trochę specjalistycznego sprzętu i dużo samozaparcia. Trudne warunki terenowe i klimatyczne Himalajów sprawiają, że niewiele osób decyduje się na ich odwiedzenie. Trekking może uprawiać tam jednak każdy, kto regularnie pracuje nad swoją kondycją i posiada doświadczenie w chodzeniu po niższych i mniej wymagających górach.

Trekking to rodzaj aktywności, który nie tylko pozwala zażyć dawki aktywności fizycznej, ale także odkrywać nowe miejsca. W trakcie trekkingu możesz przemierzać coraz nowsze trasy i czerpać z tego sportu jeszcze więcej przyjemności.

Przeczytaj także

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

kobiety i mężczyzna w obuwiu trekkingowym odpoczywają nad wodą

Jak sznurować buty trekkingowe? Jakie sznurówki wybrać?

Sposobów sznurowania butów jest wiele. Jak sznurować buty trekkingowe? Dlaczego warto włożyć sznurówki do butów? Diabeł tkwi w szczegółach

mężczyzna i kobieta idący po górach ubrani w polary z plecakami na plecach

Jaki polar wybrać ? Gramatura, wykończenie - na co zwrócić uwagę?

Sprawdź jaki polar wybrać. Dowiedz się czym jest polar, czy warto mieć bluzę polar, o czym mówi gramatura materiału polarowego itd. Zapraszamy!

mężczyźni uprawiający trekking

Jakie buty w góry zimą wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jakie buty w góry zimą wybrać? Na co zwrócić uwage? Sprawdź jakie parametry są najważniejsze aby zapewnić stopom komfort podczas górskiej wędrówki.

kobiety w odzieży trekkingowej w górach

Trekking w Alpach Sabaudzkich. Co musisz wiedzieć o Tour du Mont Blanc

Szlak Tour du Mont Blanc - jak przebiega trasa, dlaczego warto pojechać na tę wyprawę górską? Sprawdź w poradniku: Trekking w Alpach Sabaudzkich