Kobieta i mężczyzna pływający na kajaku

Czym różni się wioślarstwo od kajakarstwa – korzyści z treningu dla sportowców i nie tylko

Czym różnią się od siebie kajakarstwo i wioślarstwo? Zobacz, czy te dyscypliny mają wspólne cechy.

Kajakarstwo i wioślarstwo to konkurencje pokrewne, ale nie tożsame. Podobne są za to korzyści płynące z treningu jednej i drugiej dyscypliny. Warto jednak zdawać sobie sprawę i z podobieństw, i z różnic obu konkurencji. Może się w końcu okazać, że do jednej z tych dyscyplin bliżej Ci, niż do drugiej.

Czym jest kajakarstwo, a czym wioślarstwo?

W teorii po przeanalizowaniu wszystkich definicji wychodzi na to, że teoretycznie kajakarstwo powinno być szczególnym rodzajem wioślarstwa (tak wynikałoby z definicji strukturalnych obu określeń), czyli takim sportem z wiosłami, w którym używa się kajaków. I za takie postawienie sprawy obrażą się i kajakarze, i wioślarze. Dlatego warto na chwilę zostawić słowniki, a sięgnąć do praktyki sportowej.

Mężczyzna pływający na kajaku

Kajakarstwo, a wioślarstwo – różnice

W największym skrócie: jeśli widzisz gdzieś relację z wyścigu i zauważasz, że osoby trzymające wiosła, siedzą tyłem, to jest to na pewno wioślarstwo, a jeśli przodem – kajakarstwo. Różna jest też w zasadzie mechanika obu dyscyplin, ponieważ w kajakarstwie używa się wioseł do napędu jednostki w sposób bezpośredni, natomiast we wioślarstwie wykorzystuje się dźwignię. To też będzie oznaczało, że nieco inaczej rozłoży się wykorzystanie mięśni do poruszenia jednostki, ale to już różnica marginalna.

Warto jeszcze dodać, że i w obrębie kajakarstwa wyróżnia się dodatkową kategorię, bo nieco inaczej wygląda pływanie w kajaku (przede wszystkim na siedząco), a inaczej w kanadyjce (w klęku). Kolejną różnicą jest funkcja sternika, której w kajakarstwie nie ma, natomiast w wioślarstwie osoba ta odgrywa bardzo ważną rolę. Co do zawodników istnieje jeszcze jedna różnica: w wioślarstwie rywalizuje się w wadze lekkiej (zawodnicy nie mogą przekroczyć określonej wagi, czyli w przypadku mężczyzn 75 kg, zaś w przypadku kobiet – 61 kg), kajakarstwo z kolei nie nakłada takich ograniczeń.

Ciekawostką jest fakt, że obie dyscypliny pochodzą z Wysp Brytyjskich, z taką różnicą, że wioślarstwo zyskało dużo bardziej na zainteresowaniu w Europie, kajakarstwo nieco mniejsze (bo i dotarło do nas później). Podobnie wygląda sytuacja z Igrzyskami Olimpijskimi – obie konkurencje zaliczają się do dyscyplin olimpijskich, jednak kajakarstwo dołączyło do nich znacznie później, niż wioślarstwo.

Choć zarówno kajakarstwo, jak i wioślarstwo to dyscypliny wodne obejmujące wyścigi na sportowych łodziach, są to odrębne dyscypliny sportowe. Mają jednak bardzo dużo ze sobą wspólnego – zresztą wioślarze często zostają kajakarzami i na odwrót, ponieważ te dwie dyscypliny w praktyce więcej łączy, niż dzieli. 

Wioślarstwo, a kajakarstwo – różnice w konkurencjach

To oczywiście nie koniec podziałów, bo i kajakarstwo, i wioślarstwo, można dalej dzielić na konkurencje. W przypadku kajakarstwa sprawa jest dość prosta, bo tutaj jest tylko kajakarstwo klasyczne i górskie, a w obrębie każdej z konkurencji wyróżnia się kolejne na podstawie odległości do przepłynięcia (od 200 do 1000 metrów).

W przypadku wioślarstwa sprawa jest bardziej skomplikowana. Tutaj kluczem podziału jest liczebność i skład ekipy. Na tej podstawie wyróżnia się jedynki, dwójki podwójne, czwórki podwójne, dwójki bez sternika, dwójki ze sternikiem, czwórki ze sternikiem (z takielunkiem lub bez) lub bez sternika, ósemki i wagę lekką podwójnych dwójek i czwórek bez sternika. I choć każda z tych dyscyplin ma pewne swoje smaczki, to w praktyce są one dość podobne i dla kogoś, kto nie zamierza wchodzić w ten sport z zamiarem startowania w zawodach, nie ma to jakiegoś dużego znaczenia.

Jakie są zalety wioślarstwa i kajakarstwa?

Na kajakarstwo i wioślarstwo nie można patrzeć tylko jako na dyscypliny, które pozwalają wytrenować siłę czy wytrzymałość. To oczywiście olbrzymie ich zalety, ale głównie z punktu widzenia osób, które trenują jakiś sport w nadziei na osiąganie wyższych wyników. Spora grupa osób ćwiczy tylko „dla siebie”, nawet bez sprawdzania swoich wyników czy bez wielkiego zaangażowania w ich poprawianie. Nawet wtedy jednak warto czasem wsiąść do kajaka czy łodzi. Po co?

Poprawa koordynacji. Żeby uprawiać wioślarstwo lub kajakarstwo w sposób przynajmniej w miarę efektywny, a więc taki, żeby jeszcze wysiąść na brzeg o własnych siłach, trzeba nauczyć się koordynowania pracy różnych grup mięśniowych. To proces, który może przebiegać w sposób nieuświadomiony, ale tak czy inaczej – zachodzi. Regularne pływanie pozwala nauczyć się po prostu efektywniej wykorzystywać mięśnie.

Poprawa umiejętności pracy w zespole. Większość osób wybiera ze wszystkich dostępnych dyscyplin kajaki na dwie osoby – to zwrotne jednostki, których wypożyczenie nad dowolnym jeziorem jest naprawdę tanie. I szybko okazuje się, że nawet ze swoimi przyjaciółmi niełatwo jest się dogadać tak, żeby prowadzenie takiej jednostki się udawało. Kajakarstwo i wioślarstwo są sportami drużynowymi o tyle, o ile jedna osoba może skutecznie zniweczyć wysiłki całej grupy.

Kajakarstwo i wioślarstwo są sportami społecznymi. Zawsze jest okazja do tego, żeby poznać ciekawych ludzi, odprężyć się w doborowym towarzystwie. To spory plus – nawet amatorzy na wodzie wymieniają się pozdrowieniami z profesjonalistami i całość dzięki temu jest po prostu formą przyjemnego spędzania wolnego czasu, a to w każdym sporcie się liczy.

Dzięki kajakom (nie tylko, ale głównie) otwierają się zupełnie nowe przestrzenie turystyki i rekreacji. Zimowe i wiosenne spływy pozwalają rozpocząć sezon z przytupem, nawet jeśli większość dyscyplin sportowych pozostaje jeszcze uśpiona. Można odkrywać nowe miejsca i na dłuższą metę po prostu zespolić sporty wodne ze swoimi normalnymi sportowymi zwyczajami, a taka różnorodność zawsze wychodzi na plus.

I nie można też zapomnieć, że kajakarstwo jest świetnym sposobem na podtrzymanie aktywności nawet w gorące dni, kiedy na myśl o rowerze, tenisie robi nam się słabo. Owszem – słońce stwarza zagrożenie poparzeń (nawet spore), ale dobry krem z filtrem i odpowiednia odzież mogą nas skutecznie ochronić, a dzięki otoczeniu się chłodniejszą wodą można w urozmaicony sposób spędzić dzień. Jasne – zachęcamy tutaj do rozwagi, ale co do zasady można się mniej upałem zmęczyć, wiosłując w kajaku, niż siedząc w cieniu lasu na brzegu jeziora czy rzeki.

Oto prawdziwa wisienka na torcie: zafascynowanie się wioślarstwem czy kajakarstwem, nawet w formie rekreacyjnej, to idealna motywacja, by odkrywać nowe miejsca i regiony, które staną się tłem dla Twoich wodnych przygód. Właśnie dzięki tej pasji możesz łączyć sport z podróżami i stale szukać nowych, inspirujących celów. Pamiętaj, że aby w pełni cieszyć się tym doświadczeniem, warto poświęcić czas na oswojenie się z wodą – nauka pływania dla dorosłych będzie doskonałym wsparciem, zwiększając poczucie bezpieczeństwa i pewności. Skorzystaj z Decathlon GO, aby znaleźć zajęcia i kursy, które pomogą Ci rozwinąć umiejętności pływackie i cieszyć się wodnym światem bez obaw. Z wiosłem w ręku i wodą przed sobą – zyskujesz sport, który pozwoli Ci nieustannie odkrywać nowe horyzonty.






Przeczytaj także:

Gdzie na kajaki w Polsce? Najciekawsze trasy spływów kajakowych

Gdzie na kajaki w Polsce? Najciekawsze trasy spływów kajakowych

Nasz kraj ma do zaoferowania mnóstwo szlaków kajakowych. Więc gdzie pojechać na kajaki? Oto kilka najciekawszych spływów kajakowych w Polsce!

Gdzie na kajaki w mazowieckim? Malownicze trasy spływów

Gdzie na kajaki w mazowieckim? Malownicze trasy spływów

Kajakarstwo to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu. Gdzie na kajaki w mazowieckim? Oto kilka propozycji tras spływów kajakowych!

Kobieta i mężczyzna pływający kajakiem w kamizelkach asekuracyjnych po rzece

Czy kajaki są bezpieczne? Zasady na spływach kajakowych

Kajaki to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jak wiosłować i poruszać się bezpiecznie po spływach kajakowych? Podpowiadamy!

kobieta z dziećmi płyną kajakiem

Jak przygotować się na kajaki z dzieckiem?

Sztormiak dla dzieci, kamizelka asekuracyjna, prowiant… Co jeszcze musisz zabrać na kajaki z dzieckiem? Jak przygotować dziecko na kajaki?

mężczyzna w odzieży kajakarskiej trzymający wiosło do kajaka

Jak się ubrać na kajaki w zimę?

Fartuch kajakowy czy ubrania termiczne to część zimowego stroju na kajaki. Podstawą jest ciepło! Sprawdź, jak się ubrać na kajaki, gdy dookoła chłód!