Kobieta z psem podczas uprawiania dogtrekkingu

Dogtrekking – co należy wiedzieć o tej aktywności?

Dowiedz się, czym jest dogtrekking. Poznaj, jak działa na organizm psów i kotów oraz dowiedz się jak uprawiać dogtrekking, aby pupil był zadowolony.

Aktywności sportowe połączone z troską o pupili to znakomity sposób na spędzenie czasu. Można zadbać nie tylko o własną kondycję, ale również zadowolenie zwierzaka. Wiele ras psów uwielbia aktywność fizyczną i wręcz potrzebuje ruchu do prawidłowego rozwoju. Dogtrekking jest w takiej sytuacji świetnym wyborem. Wystarczy wybrać trasę, zapiąć pupila w uprząż i rozpocząć bieg. Poznaj najważniejsze kwestie związane z aktywnością fizyczną uprawianą razem z psiakiem.

Czym jest dogtrekking?

Najprościej rzecz ujmując, dogtrekking polega na pokonywaniu z pupilem tras leśnych lub górskich. Jest rodzajem aktywności fizycznej, z której skorzystają zarówno właściciele czworonogów, jak i same zwierzaki. W wersji profesjonalnej trasy posiadają długość od 10 do nawet 50 kilometrów. Dodatkowym urozmaiceniem jest wyszukiwanie punktów kontrolnych przy użyciu mapy i kompasu. Na samym początku można jednak zacząć od krótszych dystansów. Wystarczy wybrać się do lasu i rozpocząć spacer.

Poprawa kondycji to tylko jeden z plusów tej formy aktywności. Charakteryzuje się również możliwością zbudowania bardzo trwałej więzi pomiędzy psem a właścicielem. Pupil nabiera zaufania do człowieka i dzięki temu o wiele chętniej bierze udział w tego rodzaju zabawach, które pozwalają mu się wykazać. Wystarczy jedynie dobre przygotowanie, aby trening dogtrekkingowy przebiegał sprawnie i bezpiecznie.

Jak zacząć przygodę z dogtrekkingiem i przygotować pupila?

Podobnie jak w każdej innej dyscyplinie to początki są najtrudniejsze. Wymagają zrozumienia zasad sportu i zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt. Konieczne są również treningi dostosowane do możliwości, aby stopniowo poprawiać kondycję i wybierać się na coraz dłuższe i trudniejsze trekkingi.

Zawody dogotrekkingu sportowcy z psami na smyczach

Co potrzeba, aby uprawiać trening dogtrekkingowy?

Właściwe przygotowanie pupila to absolutna podstawa. Pies powinien mieć zagwarantowaną wygodę i swobodę ruchów, aby uniknąć nadmiernego przemęczenia. Warto, zamiast tradycyjnej obroży wybrać szelki. Są zdecydowanie bardziej komfortowe i nie utrudniają pupilowi oddychania w trakcie biegu. Dobrym wyborem dla czworonożnego przyjaciela będą także liny amortyzujące, zastępujące tradycyjną smycz. Zmniejszają ryzyko kontuzji pupila przy nagłym zatrzymaniu i pozwalają zamortyzować szarpnięcia. Dodatkowo można zastosować ochraniacze łap. Skutecznie zabezpieczają przed otarciami i pozwalają pupilowi zachować bardzo wysokim komfort w trakcie samej aktywności.

W przypadku opiekunów kwestie przygotowania są zdecydowanie łatwiejsze. Podstawą są tradycyjny strój sportowy i wygodne buty, które pozwolą zachować komfort w trakcie aktywności. Wartym zainteresowania dodatkiem jest natomiast pas biodrowy. Pozwoli przypiąć psa bez konieczności zajmowania rąk. Ewentualne korzystanie z mapy będzie dzięki temu o wiele wygodniejsze. Najlepsze pasy do dogtrekkingu są wykonane z solidnych materiałów i łatwo utrzymują się na biodrach. W przypadku wieczornych wyjść warto także zainwestować w latarkę, która pomoże oświetlić drogę.

Jak przygotować zwierzaka pod względem kondycyjnym?

Przygotowanie kondycyjne do aktywności również jest ważnym elementem dogtrekkingu. Do biegania z psem na długich trasach najlepiej szykować się stopniowo i uważnie obserwować pupila. Na samym początku najlepiej postawić na krótkie trasy i regularnie zwiększać długość. Da to możliwość psiakowi zaadaptować się do nowej sytuacji. W efekcie zarówno opiekun, jak i pies będą mogli systematycznie podnosić swoje możliwości fizyczne i lepiej radzić sobie z obciążeniem treningowym.

Właścicielka z psem podczas dogotrekkingu

Jakie rasy psów dobrze znoszą dogtrekking?

Sport z psem to świetna forma aktywności, ale nie wszystkie rasy zniosą trudny treningu. W psich sportach najlepiej radzą sobie rasy pasterskie, gończe oraz tropiące. Mogą brać udział w zawodach i po odpowiednim przygotowaniu są zdolne pokonywać nawet bardzo długie trasy. Dodatkowo trekking z psem tych ras jest dla zwierzaków przyjemnością i wiąże się ze świetną zabawą. Najpopularniejsze rasy, z którymi można uprawiać dogtrekking to:

– owczarek niemiecki,
– owczarek belgijski,
– dalmatyńczyk,
– border collie,
– owczarek australijski,
– beagle,
– ogar,
– labrador Retriever,
– cocker Spaniel,
– golden Retriever.

Każda z ras po odpowiednim przygotowaniu jest w stanie brać udział w imprezach dogtrekkingowych i towarzyszyć na długich trasach.

Udział w zawodach dogtrekkingowych

Właściwe przygotowanie siebie i psa bardzo często ma na celu udział w dedykowanych zawodach. W Polsce każdego roku odbywa się wiele imprez, gdzie możliwa jest rywalizacja w malowniczych regionach. Jest to świetna okazja do tego, aby sprawdzić się w tej dyscyplinie sportu.

Puchar Polski w dogtrekkingu

Zdecydowanie najpopularniejszą i największą imprezą jest puchar Polski. Organizowany już od kilkunastu lat stanowi świetną okazję do tego, aby uprawiać dogtrekking sportowy i poznać innych pasjonatów tej dyscypliny. Dodatkowo zawody organizowane są na różnych dystansach i pozwalają na marsz lub bieg rekreacyjny. Najpopularniejsze trasy mają długości 15, 25 lub 40 km. Wystarczy wybrać optymalną długość, skompletować niezbędny ekwipunek w plecaku i wystartować. Na zawodach znajduje się dodatkowo punkt weterynaryjny, w którym psy i koty mogą otrzymać w razie potrzeby pomoc medyczną.

Mniejsze zawody lokalne

Nie brakuje także lokalnych zawodów, które pozwolą zacząć swoją przygodę z dogtrekkingiem. Są doskonałą okazją do sprawdzenia się przed dużą imprezą i stanowią test zarówno dla psa, jak i opiekuna. Są także szansą na użycie kompasu i przetestowanie orientacji w terenie, aby sprawnie dotrzeć do mety. Dobrze przygotowane zawierają punkty, w których znajdują się miski z wodą dla zwierzaków, a także liczne atrakcje.

Kobieta biegająca z psem na smyczy

Niezbędne umiejętności potrzebne do biegania z psem

Takie produkty, jak pas do biegania, szelki dla psa, buty do trekkingu czy właściwa smycz z amortyzatorem to nie wszystko, co potrzeba do uprawiania aktywności z psem. Niezbędne jest także posiadanie umiejętności, które ułatwią marszobieg i pozwolą zachować komfort. Warto na samym początku zdobyć umiejętność czytania mapy. Jest to niezbędne do tego, aby w jak najkrótszym czasie dotrzeć do mety na zawodach.

Właściciele psów powinni także zgrać się ze swoimi psiakami i wybrać właściwe tempo marszu. Pomoże to uniknąć ciągnięcia i nadmiernego przemęczania się. Tutaj najlepszym wyborem jest praktyka. W ramach codziennych spacerów z psem można dotrzeć się i wypracować właściwe tempo.

Przeczytaj także:

kobieta biegnąca w stroju do biegania z psem

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing

Chcesz biegać ze swoim psem? Sprawdź, na czym polega canicrossing! Dowiedz się co robić, by bezpiecznie uprawiać aktywność fizyczną z pupilem.

krajobraz jesienny

Jakie buty do biegania wybrać jesienią?

Bieganie jesienią jest nieco trudniejsze ze względu na warunki atmosferyczne. Sprawdź, jakie buty do biegania będą odpowiednie na tę porę roku.

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Gdzie pojechać w góry z psem? Na wielu górskich trasach czworonogi są mile widziane. Przedstawiamy górskie szlaki, gdzie warto wybrać się na wędrówkę

kobieta w czapce z daszkiem trenująca chód sportowy

Chód sportowy a bieganie - co jest bardziej wymagające?

Fazy biegu i fazy chodu są zupełnie różne. Co jest więc bardziej wymagające: chód sportowy czy bieganie? Porównujemy szybkie chodzenie i bieg.