Mężczyzna skaczący na rowerze do downhillu

Downhill, czyli zjazd ekstremalny – co to jest?

Downhill to dyscyplina rowerowa dla miłośników mocnych wrażeń. Zawody polegają na zjazdach po wymagających trasach. Co to dokładnie jest? Zobacz!

Kolarstwo górskie ma nam do zaoferowania bardzo wiele dyscyplin. Jedną z najbardziej ekstremalnych jest downhill, który polega na zjeżdżaniu z dużą prędkością po stromej naturalnej trasie lub specjalnie przygotowanym torze. Do uprawiania tej odmiany jazdy na rowerze należy się dobrze przygotować zarówno pod kątem posiadanych umiejętności, jak i posiadanego sprzętu. Na czym dokładnie polega downhill? Jaki rower się sprawdzi w jego przypadku? Zobacz!

Co to jest downhill?

Downhill to zdecydowanie najbardziej ekstremalna spośród kolarskich dyscyplin. Jest ona przeznaczona dla osób kochających adrenalinę i mocne wrażenia. Polega ona na szybkim zjeżdżaniu ze wzniesień. Ma to miejsce na naturalnych ścieżkach lub specjalnie przygotowanych do tego celu torach. Na trasie zawodnicy mogą spotykać się z różnego rodzaju przeszkodami – drzewami, wystającymi kamieniami lub uskokami. Nierzadko uczestnicy tego typu wyścigów muszą się również zmierzyć ze skoczniami.

Uprawianie downhillu wymaga od rowerzysty szeregu umiejętności. Dużą rolę odgrywa tutaj kondycja oraz technika jazdy. Osobie uprawiającej downhill nie może również zabraknąć odwagi. Zjeżdżając z dużą prędkością w dół, niezwykle istotny jest refleks oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Aby móc oddawać się tej dyscyplinie, nie można również zapominać o dobrym rowerze. Jaki jednoślad sprawdzi się w tym przypadku?

Mężczyzna skaczący na rowerze do downhillu

Jaki rower do downhillu?

Downhill to bardzo wymagająca dla naszego sprzętu odmiana kolarstwa. Z tego powodu nie można jej uprawiać na pierwszym lepszym jednośladzie. Do praktykowania ekstremalnych, technicznych zjazdów potrzebny będzie specjalistyczny rower górski. Te można podzielić na dwa podstawowe podtypy: hardtail oraz full suspension. Różnią się one nieco pomiędzy sobą charakterystyką. Na który z nich warto się zdecydować na samym początku swojej przygody z downhillem?

Rower typu hardtail

Wiele osób, które porywają się na praktykowanie downhillu, decyduje się na zakup roweru hardtail, czyli popularnego „sztywniaka”. Model ten charakteryzuje się posiadaniem tylko jednego amortyzatora – jest on zlokalizowany z przodu. Na swój przydomek zapracował on sztywną sztycą rowerową. Jest to najtańsza wersja roweru górskiego. Co warto wiedzieć o plusach i minusach tego rozwiązania?

Ogromnym pozytywem jest z całą pewnością cena komponentów. Są one tańsze, a co za tym idzie, mniejsze są również koszta ewentualnego serwisu. Mniejszy osprzęt to także mniej potencjalnych usterek. Na plus tego rodzaju roweru działa również duża uniwersalność. Na takim jednośladzie można uprawiać właściwie każdą odmianę MTB. Model ten wymaga jednak stałego doskonalenia techniki jazdy.

Rower typu hardtail ma jednak również swoje wady. Brak tylnego amortyzatora ma bezpośrednie przełożenie na mniejszy komfort jazdy. Może się on objawiać szybszym zmęczeniem oraz łapaniem skurczy. W przypadku uprawiania downhillu konieczny może także okazać się montaż pedałów zatrzaskowych. Przez brak tylnego skoku rower może bardzo odczuwać wstrząsy, a to może prowadzić do spadania stóp z pedałów.

Rower typu full suspension

Drugim rodzajem roweru, który można wykorzystać podczas downhillu, jest tak zwany full suspension. Po polsku możemy powiedzieć, że jest to jednoślad o pełnym zawieszeniu. Oprócz przedniego amortyzatora jest on również wyposażony w amortyzator tylny, zwany damperem. Posiadanie dwóch skoków pozwala zredukować wstrząsy związane z szybką jazdą w dół i pokonywaniem nierówności. Jakie plusy i minusy ma ten model?

Zdecydowanie największą zaletą modelu full suspension jest bez wątpienia podwójna amortyzacja. Bardzo podnosi ona bezpieczeństwo oraz komfort jazdy podczas pokonywania zjazdów. Ze względu na to wybacza o wiele więcej błędów, które przecież mogą się pojawić podczas zjazdów. Zwłaszcza u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą odmianą kolarstwa.

Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju produkt nie posiada wad. Jako pierwszą trzeba wymienić wysokie koszta – zarówno samego roweru, jak i jego serwisowania. Wiele komponentów ulega bardzo szybkiemu zużyciu, co sprawia, że trzeba je wymieniać właściwie co sezon. Minusem jest także duża waga roweru, która może stanowić problem na płaskich odcinkach i podjazdach.

Mężczyźni skaczący na rowerach downhillowych

Jak złożyć rower do downhillu?

Warto wiedzieć, że kupowanie gotowego roweru wcale nie jest koniecznością. Jeżeli zależy nam na jak najlepszym dopasowaniu jednośladu do swojej charakterystyki, możemy go złożyć samodzielnie, osobiście dobierając poszczególne komponenty. Jest to jednak przedsięwzięcie, które wymaga wiedzy na temat charakterystyki rowerów MTB. Od czego zacząć?

Na początek powinniśmy skupić się na doborze ramy. Tutaj możemy wybierać pomiędzy modelami aluminiowymi oraz karbonowymi. Trzeba zdawać sobie sprawę, że pierwszy z produktów jest tańszy. Następnie przychodzi czas na koła. Ich najważniejszym parametrem jest rozmiar. Wśród modeli MTB największą popularnością cieszą się rozmiary 26, 27,5 oraz 29 cali. Po zakupie kół przychodzi kolej na amortyzatory – przedni i opcjonalnie tylny. Potem należy dołożyć opony i dętki.

Na koniec pozostaje kwestia doboru osprzętu. Do rowerów wykorzystywanych do downhillu powinny być zastosowane hamulce tarczowe. Dobrze, aby były one również odporne na wilgoć. Potem przychodzi czas na montaż przerzutek. Nie można zapominać, że mocowanie przedniej przerzutki musi odpowiadać szerokości rury podsiodłowej. Na koniec pozostaje skompletować takie elementy jak między innymi kierownica i siodełko.

Downhill – jak zacząć swoją przygodę z górskimi zjazdami?

Do uprawiania downhillu należy podejść odpowiedzialnie. Pierwszym krokiem powinno być odbycie szkolenia rowerowego na wypożyczonym sprzęcie. Jest to bardzo ważne, ponieważ ta odmiana kolarstwa naprawdę wymaga wiedzy i umiejętności. Warto również zaczynam na rowerze wypożyczonym, ponieważ nie ma sensu inwestować kilku lub kilkunastu tysięcy złotych w jednoślad, kiedy nie mamy pewności, czy downhill nam się spodoba. Oprócz tego doświadczeni instruktorzy pomogą nam z ustawieniami.

Czy korzystanie z usług instruktora jest konieczne? Cóż... jest to najbardziej odpowiedzialne podejście. Nie można zapominać, że downhill nie jest zwykłą jazdą na rowerze, a bardzo wymagającym i niebezpiecznym sportem. Instruktorami są zazwyczaj osoby z ogromnym doświadczeniem w uprawianiu tego sportu i mogą nam poradzić, jak jeździć. Posiadają oni ogromną wiedzę, która pozwoli nam na bezpieczniejsze rozpoczęcie zabawy ze zjazdami.

Rower górski zjazdowy w ofercie Decathlon!

Downhill to niesamowicie fascynująca odmiana kolarstwa. Jej uprawianie wymaga jednak posiadania ogromnych umiejętności. Aby zacząć przygodę z nią, najlepiej zapisać się na kurs z instruktorem, który wytłumaczy podstawy zachowania na rowerze zjazdowym i przekaże niezbędną wiedzę. Jeżeli po takim szkoleniu uznamy, że jest to sport dla nas, można zainwestować we własny sprzęt.

Najlepsze rowery do downhillu znajdziecie w ofercie sklepu Decathlon. Posiadamy zarówno modele hardtail, jak i full suspension. Jeżeli masz jednak życzenie samemu skompletować poszczególne elementy do swojego jednośladu, również możesz to zrobić u nas. Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze zjazdami? Przygotuj się do niej wraz ze sprzętem oferowanym przez Decathlon i rywalizuj z innymi!

Przeczytaj także:

Jaki rower górski MTB wybrać? Najważniejsze parametry

Jaki rower górski MTB wybrać? Najważniejsze parametry

Jaki rower górski MTB wybrać? ⭐ Zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając rower MTB ⭐ Sprawdź, jakie parametry są kluczowe

mężczyzna jadący na rowerze XC w kasku i okularach rowerowych

Rower XC. Zobacz czym jest cross country i rower górski MTB!

Czym jest rower XC? Przekonaj się, czy jest rower górski MTB służący do uprawiania kolarstwa cross country. Rower MTB może dać ci wiele frajdy!

mężczyzna jadący na rowerze górskim w kasku rowerowym

Jaki rower górski do 4000 zł? Sprawdź ranking najlepszych rowerów

Jaki rower górski do 4000 zł? Posiadamy szeroki wybór sprawdzonych i dobrych rowerów, które są świetnie wyposażone. Oto nasz ranking rowerów.

mężczyzna jadący na rowerze górskim w kasku

Rower górski (MTB) - jaki rower MTB wybrać?

Jaki rower górski MTB wybrać? ⭐ Zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając rower MTB ⭐ Sprawdź, jakie parametry są kluczowe

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!