Drytooling – czym właściwie jest?
Drytooling to rodzaj wspinaczki, który można nazwać połączeniem wspinaczki lodowej i klasycznej. Uprawia się go zimą, jednak wbrew pozorom, nie na oblodzonych terenach, a na suchej skale. Sama nazwa wskazuje, że używa się do niego suchych narzędzi (z angielskiego dry – suchy, tool – narzędzia), czyli takich, jakie zwykło się wykorzystywać we wspinaczce lodowej. Mowa tu przede wszystkim o rakach i czekanie.
Co ma więc w sobie ze wspinaczki sportowej? Fakt, że trasy drytoolowe są obite podobnie jak drogi sportowe. Przez pewien czas drytooling był postrzegany niekoniecznie pozytywnie. Zastosowanie ostro zakończonych narzędzi wpływało negatywnie na stan skał i doprowadzało do ich kruszenia się. Problem został jednak rozwiązany i dziś wspinanie drytoolowe dozwolone jest jedynie w specjalnie do tego celu przeznaczonych rejonach.
Skąd popularność drytoolingu? Co takiego może dawać ten rodzaj wspinaczki zimowej z wykorzystaniem sprzętu typowego dla wspinaczki lodowej? Pozwala na szybsze docieranie do szczytów, a wspinacze są w stanie wykorzystać nawet najmniejsze chwyty i stopnie w skale dzięki specjalnemu sprzętowi. Ponadto czekany techniczne znacznie wydłużają zasięg rąk, co ma wpływ na dynamikę i większe pole manewru.