Osoba w uprzęży wspinaczkowej uprawiająca drytooling na suchej skale w zimie

Drytooling – zimowa wspinaczka. Jaki sprzęt do drytoolingu będzie potrzebny?

Drytooling to rodzaj wspinaczki zimowej. W tej dyscyplinie sportowej wykorzystuje się raki i czekan na skałach! Sprawdź, jak wspinać się w drytoolingu

Wspinaczka to dyscyplina sportu, która ma wierne grono swoich miłośników. Rodzajów wspinaczki jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest właśnie drytooling. Czym właściwie się charakteryzuje, jakiego sprzętu wymaga i gdzie można go uprawiać?

Drytooling – czym właściwie jest?

Drytooling to rodzaj wspinaczki, który można nazwać połączeniem wspinaczki lodowej i klasycznej. Uprawia się go zimą, jednak wbrew pozorom, nie na oblodzonych terenach, a na suchej skale. Sama nazwa wskazuje, że używa się do niego suchych narzędzi (z angielskiego dry – suchy, tool – narzędzia), czyli takich, jakie zwykło się wykorzystywać we wspinaczce lodowej. Mowa tu przede wszystkim o rakach i czekanie.

Co ma więc w sobie ze wspinaczki sportowej? Fakt, że trasy drytoolowe są obite podobnie jak drogi sportowe. Przez pewien czas drytooling był postrzegany niekoniecznie pozytywnie. Zastosowanie ostro zakończonych narzędzi wpływało negatywnie na stan skał i doprowadzało do ich kruszenia się. Problem został jednak rozwiązany i dziś wspinanie drytoolowe dozwolone jest jedynie w specjalnie do tego celu przeznaczonych rejonach.

Skąd popularność drytoolingu? Co takiego może dawać ten rodzaj wspinaczki zimowej z wykorzystaniem sprzętu typowego dla wspinaczki lodowej? Pozwala na szybsze docieranie do szczytów, a wspinacze są w stanie wykorzystać nawet najmniejsze chwyty i stopnie w skale dzięki specjalnemu sprzętowi. Ponadto czekany techniczne znacznie wydłużają zasięg rąk, co ma wpływ na dynamikę i większe pole manewru.

Kobieta w kasku wspinaczkowym trzymająca linę wspinaczkową stojąc pod skałą w zimie

Wspinaczka zimowa – dla kogo, jak się przygotować?

Drytooling to rodzaj wspinaczki, którego nie każdy może się podjąć od razu. W wielu przypadkach konieczne będzie rozpoczęcie od prostszych typów wspinaczek i wypracowania odpowiedniej techniki poruszania się po pionowych skałach. Gdy masz swoje pierwsze wspinaczkowe doświadczenia za sobą, mimo wszystko warto będzie zapisać się na kurs drytoolingu, w którym swoje pierwsze wspięcia wykonasz pod okiem instruktora.

Drytooling będzie odpowiednią propozycją dla osób, które doskonale panują nad swoim ciałem, mają wypracowaną siłę mięśni oraz wytrzymałość. Poza doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami kluczowe będą także dobra ocena sytuacji i czujność. Podczas wspinaczki będziesz wyposażony w ostry sprzęt, z którym upadek może być naprawdę bardzo niebezpieczny, dlatego tak ważne jest doskonalenie swoich umiejętności.

Sprzęt do drytoolingu

Drytooling to wymagająca i trudna wersja wspinaczki. By móc ją uprawiać w bezpieczny sposób, trzeba uzbroić się w odpowiedni sprzęt. Co dokładnie będzie potrzebne?

Czekan – to element sprzętu do wspinaczki drytoolowej, bez którego wspinanie się po skałach mogłoby być niemożliwe w tym rodzaju wspinania. Turystyczne dziaby z niewymiennym ostrzem nie sprawdzą się w tym przypadku. Powinien to być czekan techniczny, z krótkim styliskiem i mocno wyprofilowanym dziobem. Nie powinien posiadać młotka ani łopatki, by nie narażać wspinacza na urazy. Jeśli posiadasz czekan, zwany również potocznie dziabą, wyposażony w te elementy, możesz je zdemontować lub owinąć gąbką i taśmą.

Raki – to także niezbędny sprzęt drytoolowca. Powinny być to raki automatyczne z zębami pionowymi o agresywnym ustawieniu. Dobrze gdyby były to modele z jednym zębem atakującym.

– Kask – nie da się ukryć, że osoba uprawiająca drytooling jest bardziej narażona na urazy niż we wspinaczce klasycznej. Z powodu kruszenia skał w każdej chwili na głowę wspinacza może spaść jakiś odłamek. Dlatego kask wspinaczkowy jest bardzo istotnym elementem drytoolowych wypraw.

– Buty – powinny być wygodne, wytrzymałe i zintegrowane z rakami. Możesz także postawić na rakobuty, które są o wiele lżejsze i lepiej sprawdzą się na wymagającej trasie.

– Odpowiednia odzież – postaw na ubrania oddychające oraz wiatroszczelne. Dobrze sprawdzi się bielizna termiczna i odzież wierzchnia z dodatkowymi wzmocnieniami. Nie zapomnij także o profesjonalnych rękawiczkach do wspinaczki – pomogą zapobiec otarciom i pęcherzom, które pojawiłyby się podczas trzymania dziaby gołą ręką.

– Pozostały sprzęt wspinaczkowy – liny i uprzęże to ekwipunek, który będzie niezbędny w większości rodzajów wspinaczek.

Mężczyzna w kasku wspinaczkowym z owiniętą liną wspinaczkową uprawiający drytooling

Gdzie można uprawiać drytooling? Rejony na drytooling w Polsce

Z uwagi na fakt, że ostre czekany i raki niszczą skały, nie można uprawiać drytoolingu na trasach przeznaczonych do wspinania klasycznego. Do tego rodzaju wspinaczki zimowej przeznaczone są odrębne, wydzielone rejony. Również w Polsce wspinanie drytoolowe dozwolone jest tylko w wytyczonych miejscach. Część z nich znajduje się w sąsiedztwie tras klasycznych lub na prywatnych terenach, dlatego warto uprzednio dokładnie sprawdzić dane miejsce.

Gdzie więc można znaleźć trasy drytoolowe na terenie naszego kraju? Jest ich kilka, między innymi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w Sudetach, Tatrach, Kotlinie Kłodzkiej, a także w niektórych miejscach na kielecczyźnie i w okolicach Warszawy.

Drytooling stanowi niezwykle ekscytującą formę wspinaczki. Daje mnóstwo energii, a po dotarciu w upragnione miejsce również wielkie pokłady satysfakcji. Warto dobrze przygotować się do swoich pierwszych wspinaczek sportowych w rakach, by bezpiecznie korzystać z tej formy aktywności fizycznej.

Przeczytaj także:

kobieta wspinająca się po skale

Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Podpowiadamy jak dobrać sprzęt.

Uprzęż wspinaczkowa to obowiązkowy element wyposażenia podczas wymagających górskich wypraw. Jaką uprząż wspinaczkową wybrać?

Mężczyzna wykonujący węzeł na linie do wspinaczki

Jaką wybrać linę do wspinaczki? Rodzaje lin wspinaczkowych

Liny wspinaczkowe to akcesorium o przeznaczeniu asekuracyjnym. Sprawdź rodzaje lin wspinaczkowych i jak dobrać parametry liny do wspinania.

osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska ⛰️ Jak rozpocząć przygodę?

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się

Osoba w kasku do wspinaczki idąca w wysokie góry z czekanem

Jaki czekan wybrać? Czekany turystyczne i wspinaczkowe

Czekan to jeden z podstawowych narzędzi w zimowej wspinaczce. Sprawdź, jaki czekan wybrać.

kobieta wspinająca się na ściance

Jak dobrać buty wspinaczkowe? ⛰️ Wskazówki dla początkujących

Jak dobrać buty wspinaczkowe do umiejętności? Jak dobrać rozmiar butów dla wspinacza? Jakie buty do wspinania na ściance zapewnią komfort?