Mężczyzna trenujący do dwuboju olimpijskiego

Czym jest dwubój olimpijski i dlaczego warto trenować tę dyscyplinę?

Dwubój olimpijski to dyscyplina sportowa. Trening opiera się na ćwiczeniach z ciężarem. Amator możę przygotować się do niego na siłowni.

Podnoszenie ciężarów to nie tylko standardowy trening na siłowni. Dwubój olimpijski to kategoria sportowa, która wymaga zarówno siły, jak i odpowiedniej techniki. Dowiedz się o niej więcej i sprawdź, dla kogo ta dyscyplina może okazać się atrakcyjna.

Czym jest dwubój olimpijski? Jak uprawiać dwubój olimpijski?

Dwubój olimpijski, zwany również dwubojem siłowym, to konkurencja, w której skład wchodzą dwa mniejsze ćwiczenia, oceniane osobno:

– rwanie,
– podrzut.

Do wykonania obu potrzebne są sztangi z obciążeniem dostosowanym do możliwości ćwiczącego. Podczas wykonywania ćwiczeń, zwłaszcza na poziomie olimpijskim, oceniane są przede wszystkim nie tylko siła, ale również technika i sposób prezentacji. Z tego powodu dwubój w podnoszeniu ciężarów wymaga intensywnej pracy nad wszystkimi aspektami.

Mężczyzna nakładający talerz z obciążeniem na sztangę

Jak wykonywać ćwiczenia w dwuboju siłowym?

Rwanie i podrzut w dwuboju muszą być wykonane w konkretny sposób. Technika jest szczególnie istotna i dokładnie oceniana przez sędziów. Oto szczegółowe informacje, które warto znać w kontekście prawidłowego wykonania obu ćwiczeń. W przypadku rwania:

– pierwszym elementem jest leg drive, czyli stały napór nóg, który wspomaga zachowanie sztywnej sylwetki – zawodnik powinien zacząć go na samym początku konkurencji,
– sztangę należy utrzymać tak, aby miała kontakt z piszczelami, a potem, przy zmianie pozycji, udami,
– w momencie, gdy sztanga unoszona jest ponad kolana, należy rozpocząć prostowanie tułowia,
– potem należy wybić sztangę nad głowę, wykonując rwanie, przy którym łokcie powinny być proste.

Jeśli chodzi o podrzut:

– początek jest podobny jak w rwaniu,
– następnie należy przyjąć pozycję wyjściową do pozycji przysiadu ze sztangą z przodu,
– potem wykonywany jest przysiad – tutaj ważna jest dynamika; sztanga ma pozostać w tej samej pozycji, a zawodnik wsuwa pod nią ciało; efektem tego ruchu jest ciało w przysiadzie i sztanga ponad głową, przy wyprostowanych stawach łokciowych,
– następnie należy wejść w pozycję stojącą.

Czym dwubój różni się od trójboju? Trening z ciężarami

Dwubój, jak zostało powiedziane, składa się z dwóch konkurencji. W trójboju są one trzy i bardziej wyglądają jak podnoszenie ciężarów – jest tam mniej dynamiki oraz rozpędu, a więcej statycznej siły mięśni. W skład trójboju wchodzą:

– przysiad ze sztangą na plecach,
– wyciskanie sztangi w pozycji leżącej na ławce do ćwiczeń,
– martwy ciąg.

Dlaczego warto trenować dwubój olimpijski i kto powinien to robić?

Dwubój siłowy to dyscyplina sportu, która nadaje się praktycznie dla każdego. W przypadku amatorów nie jest koniecznie ćwiczenie od razu z dużym obciążeniem, za to trening w dużym stopniu przykłada wagę do poprawności techniki. Dwubój olimpijski pozwala wytrenować szybkość i sprawność, a także dołożyć dynamikę do treningu ciężarowca. To sposób na zwiększenie siły i dobre uzupełnienie ćwiczeń crossfitowych.

Jakie są korzyści z trenowania dwuboju?

Trening dwuboju olimpijskiego oferuje liczne korzyści, które wpływają na ogólną sprawność i siłę. Dzięki połączeniu techniki i dynamiki, ćwiczenia te rozwijają zarówno mięśnie, jak i szybkość oraz mobilność ciała. Oto główne zalety trenowania dwuboju:

– angażowanie wielu grup mięśniowych, szybkie przejście do mocnego wysiłku, czyli tak zwana eksplozywność,
– trening szybkości, który pozwala wykonywać dynamiczny zarzut,
– poprawa mobilności dzięki treningowi, który wprowadza elementy rozciągające ciało,
– zwiększenie siły, co pozwala unieść większy ciężar.

Rekord igrzysk olimpijskich, jeśli chodzi o dwubój olimpijski, wynosi pięciokrotność masy ciała zawodnika.
To imponujący ciężar, jeśli chodzi o wyniki ciężarowca. To udowadnia, że korzyści z trenowania dwuboju osiągną również osoby, które na co dzień trenują podnoszenie ciężarów.

Kobieta trenująca dwubój olimpijski

Dwubój olimpijski – plan treningowy do rwania i podrzutu

Każdy zawodnik samodzielnie musi dojść do tego, jaka rutyna praktyki będzie dla niego odpowiednia. Zależnie od masy ciała czy wysokości i długości ramion, czy nóg można uprawiać dwubój olimpijski w nieco inny sposób – zgodnie z techniką, ale dostosowując ją do możliwości ciała. Do uzyskania nienagannej techniki wymagana jest też odpowiednia dieta i trening fitness, który ogólnie wspiera ćwiczenia z dwuboju olimpijskiego.

Zazwyczaj do trenowania dwuboju warto przygotowywać się przez trening funkcjonalny. Jeśli chodzi o dwubój olimpijski, plan treningowy powinien obejmować takie ćwiczenia jak:

– rwanie – zwykłe i siłowe – pozycja, w której sztanga z obciążeniem jest wyciągana ponad barki jednym ruchem z szerokim uchwytem,
– zarzut na przysiad – czyli połączenie zarzutu sztangi na barki z przysiadem przednim ze sztangą,
– wybicie na unik,
– wyciskanie sztangi,
– przysiady z ciężarem.

Warto wiedzieć, że przy zaawansowanych treningach dwuboju dobrze jest wyposażyć się w odpowiednie buty do podnoszenia ciężarów. Mają one podwyższone pięty, co ułatwia utrzymanie stabilności i poprawnej pozycji w trakcie ćwiczeń.

Główne korzyści z trenowania dwuboju to zwiększenie siły mięśniowej, rozwój dynamiki i szybkości. Jeśli chcesz rozpocząć trenowanie tej dyscypliny olimpijskiej, wybierz się na szkolenie – dwubój olimpijski to dyscyplina sportowa, przy której przydaje się pomoc specjalisty. 

Przeczytaj także:

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

kobiety i mężczyźni trenujący w odzieży fitness

Jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie - trening siłowy czy cardio?

Branża fitness podsuwa nam wiele pomysłów treningowych. Jaki rodzaj treningu wybrać dla siebie? W jaki sposób go wykonywać? Podpowiadamy!

Jak spalić 1000 kalorii dziennie? Wskazówki treningowe

Kompleks sztangowy – na czym polega? Plan treningowy

Zastanawiasz się, czy to możliwe spalić 1000 kalorii dziennie? Jak powinien wyglądać trening siłowy lub cardio? Oto wskazówki jak spalić 1000 kcal.

mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący przysiady

Trening nóg w kalistenice - ćwiczenia w STREET WORKOUT.

Co buduje kalistenika? Nogi także można wzmocnić poprzez trening siłowy, dzięki któremu zbudujesz imponującą masę mięśniową kończyn dolnych

mężczyzna rozpuszczający suplement w wodzie

Suplementacja w sporcie – odżywki i suplementy w sporcie wg. AIS

Czy osoby uprawiające sport powinny stosować suplementację? Czy przy zbilansowanej diecie organizm potrzebuje suplementów diety? Sprawdź!