kobieta w stroju gimnastycznym  wykonująca figurę na koniu

Dyscypliny jeździeckie – dziedziny sportowe z udziałem koni

Dyscypliny jeździeckie to sportowa jazda konna. Jeździectwo dzieli się m.in. na ujeżdżenie, skoki i wszechstronny konkurs konia wierzchowego.

Dyscypliny jeździeckie obejmują ujeżdżenie, skoki, WKKW, ale też mniej znane sporty konne, takie jak reining, rajdy, powożenie czy woltyżerkę. Sprawdź, na czym polega każda z tych aktywności i która najbardziej pasuje do twoich upodobań.

Różne konne dyscypliny sportowe są obecne w programie igrzysk olimpijskich już od ponad 100 lat. Polski Związek Jeździecki trzyma pieczę nad jeszcze kilkoma innymi sportami konnymi. Dyscypliny jeździeckie to nie tylko skoki i ujeżdżenie – choć te są zdecydowanie najbardziej znane. 

kobieta w odzieży i kasku jeździeckim  skacząca na koniu przez przeszkodę

Sportowe dyscypliny konne występujące na olimpiadzie

Jeździectwo jako dyscyplina olimpijska po raz pierwszy pojawiło się na igrzyskach w 1900 roku, które rozgrywały się w Paryżu. Sporty konne nie były następnie częścią programu, lecz powróciły w 1912 roku. Od tego czasu można je podziwiać regularnie w ramach rywalizacji o medale. 

Dyscypliny jeździeckie, które znajdują się w aktualnym programie olimpijskim, to:

ujeżdżenie – jest to jazda w czworoboku, podczas której jeździec i koń wykonują pewne ściśle określone ruchy (figury). Często występują przy akompaniamencie muzycznym. Pokaz umiejętności oceniany jest przez sędziów;

skoki – odbywają się na parkurach z rozstawionymi przeszkodami. Każdy zawodnik ze swoim koniem musi pokonać tor w określonym porządku i możliwie najkrótszym czasie, bez strącenia ani dotykania przeszkód;

WKKW – wszechstronny konkurs konia wierzchowego uważany jest za swego rodzaju test umiejętności samego konia, ale też talent jego jeźdźca. Na ten sprawdzian składają się trzy etapy: próba ujeżdżenia, próba terenowa i próba skoków przez przeszkody. Każda z części odbywa się w innym dniu.

Każda z tych dziedzin sportowych rozgrywana jest zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Elementy wykonywane są w stylu angielskim.

Pozostałe dyscypliny, które warto znać

Oprócz olimpijskich dyscyplin jeździeckich istnieją jeszcze inne konkurencje konne. Należą do nich:

reining – jest to ujeżdżenie w stylu western. Uczestnicy mają za zadanie jak najdokładniej przejechać galopem wyznaczoną trasę. Konia prowadzi się tylko jedną ręką;

rajdy długodystansowe – polegają na pokonaniu dłuższego dystansu w jak najkrótszym czasie. Najczęściej jest to odległość kilkudziesięciu kilometrów. Taki maraton wymaga długiego przygotowania, ale też spełnienia określonych norm weterynaryjnych. Jeżeli kontrola weterynaryjna zakończy się negatywną opinią lekarza, uczestnik nie może startować w zawodach (lub nie ma możliwości kontynuować rywalizacji). Liczne badania zdrowotne mają na celu zadbanie o bezpieczeństwo zwierzęcia i jeźdźca;

powożenie – w tej dyscyplinie sportowej zawodnicy nie siedzą na koniu, lecz w pojeździe zaprzęgowym. Woźnice kierują w ten sposób jednym, dwoma lub czterema końmi;

woltyżerka – dość widowiskowa konkurencja, która łączy w sobie elementy jazdy konnej, gimnastyki i akrobatyki. Wykonuje je na końskim grzbiecie jedna lub kilka osób, podczas gdy zwierzę prowadzone jest na lonży.

mężczyzna siedzący w pojeździe zaprzęgowym kierujący koniem

Dyscypliny jeździeckie w Polskim Związku Jeździeckim

Polski Związek Jeździecki trzyma pieczę nad jeździectwem sportowym w kraju. Od 1928 roku należy do Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej i jest obecnie jedyną oficjalną polską organizacją tego typu uznawaną przez Polski Komitet Olimpijski i Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Opiekuje się wszystkimi siedmioma dyscyplinami jeździeckimi wymienionymi powyżej. Zrzesza wszystkich krajowych zawodników, trenerów, sędziów oraz weterynarzy i innych działaczy polskiego jeździectwa.

Jak dobrać dyscyplinę do konia i jeźdźca?

Swoją przygodę z jeździectwem koniecznie należy zacząć od podstawowej nauki jazdy konnej. Wielu osobom wystarczą rekreacyjna jazda, amatorskie skoki na ujeżdżalni i okazjonalne rajdy terenowe. Jeśli jednak marzy ci się udział w sportowych konkurencjach, niezbędne jest poprawienie sprawności fizycznej – własnej i zwierzęcia – ale też odpowiednie szkolenie konia.

Warto spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach, by znaleźć tę najbardziej atrakcyjną dla siebie. Zastanów się, czy wolisz angielski, czy westernowy styl jazdy. Ekscytują cię tory przeszkód i skoki, a może przyciąga nierówny teren i galopowanie po otwartej przestrzeni? W każdym przypadku pamiętaj, że wszystkie powyższe konkurencje wymagają dużo pracy, regularnych treningów i dodatkowych wydatków.

Jeżeli podstawy jazdy konnej masz już opanowane i pewnie czujesz się w siodle – być może nadszedł czas na podniesienie sobie poprzeczki? Porozmawiaj ze swoim trenerem o możliwościach poznawania i ćwiczenia profesjonalnych technik. Sportowe dyscypliny jeździeckie dają mnóstwo satysfakcji i ekscytacji, jednak ich nauka wymaga wiele pracy i zaangażowania. Aby móc startować w zawodach, potrzebujesz też odpowiedniego sprzętu i opinii lekarza weterynarii. Najlepiej więc zacząć od poznania predyspozycji swojego konia oraz oszacowania własnych możliwości i predyspozycji.

W sklepach Decathlon znajdziesz wszystkie potrzebne akcesoria do jazdy konnej. Buty do jazdy konnej, bryczesy, sztylpy są tą elementy stroju każdego jeźdźca, które na pewno podniosą komfort jazdy.

Przeczytaj także

Dlaczego warto jeździć konna? Jakie są zalety tego sportu?

Dlaczego warto jeździć konno? Jakie są zalety tego sportu?

Dowiedz się jakie są zalety jazdy konnej. Jak wpływa ona na zdrowie fizyczne ale także psychiczne.

Czy jazda konna to bezpieczny sport?

Czy jazda konna to bezpieczny sport?

Dowiedz się czy jazda konna to bezpieczny sport.

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Zastanawiasz się od czego zacząć naukę jazdy konnej? ???? Sprawdź podstawowe zasady i dowiedz się wszystkiego o jeździectwie ⭐ Zobacz więcej

Kobieta w kasku jeździeckim siedząca w siodle na koniu

Zalety jazdy konnej – dowiedz się, co daje jazda konna

Jazda konna to sport, który zbawiennie wpływa na ciało i umysł, świetnie dotlenia organizm. Sprawdź, co jeszcze może dać jeżdżenie konno.