Uczestnik biegu rzeźnika biegnący po błocie w lesie w butach i legginsach sportowych

Festiwal Biegu Rzeźnika – czym jest i na czym polega?

Bieg Rzeźnika to bieszczadzki bieg towarzyski. Najbliższy odbędzie się w dniach 18-21 czerwca 2025. Sprawdź, czym się charakteryzuje Bieg Rzeźnika.

Jesteś w stanie przypomnieć sobie, ile razy w gorszych chwilach chciałeś „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”? Możesz to zrobić nie tylko po to, by wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody, ale wręcz przeciwnie – porządnie zmęczyć się na Biegu Rzeźnika! Sprawdź, czym charakteryzuje się ten bieg, jakimi trasami wiedzie i jak należy się do niego właściwie przygotować.

Bieg Rzeźnika – co to jest?

Nie ulega wątpliwości, że nazwa tego biegu sama w sobie już wiele zdradza – Bieg Rzeźnika jest jednym z najtrudniejszych biegów w Polsce. Odbywa się w Bieszczadach zwykle w piątek tuż po Bożym Ciele. Wyścig rozpoczyna się tuż po wschodzie słońca, a na pokonanie niemal 80 kilometrów zawodnicy mają maksymalnie 16 godzin. Wyścig prowadzi bardzo trudną i wymagającą drogą, która, choć z pewnością wizualnie piękna, technicznie wiąże się z wieloma stromymi przewyższeniami i spadkami. To wyzwanie dla prawdziwych weteranów biegów ultra, którzy mają już nieco doświadczenia w podobnych biegach górskich.

Co ciekawe, w Biegu Rzeźnika można brać udział jedynie w parach. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa, a także dodatkowego utrudnienia – w końcu każdy zawodnik odpowiedzialny jest za swojego partnera, bo bez niego nie przekroczy mety jako zwycięzca. Na trasie Biegu Rzeźnika porozstawiane są punkty kontrolne i odżywcze, gdzie zawodnicy mogą odpocząć i „podładować baterie”. Kibice także mają czym nacieszyć oczy i mogą przyjść podopingować startujących. Całość kończy się tego samego dnia późnym wieczorem przy wspólnym biesiadowaniu i muzyce. Rzeźnik Bieg to niesamowicie klimatyczne wydarzenie, które co roku przyciąga mnóstwo osób chcących zmierzyć się z trudnościami jego pokonania.

Kobieta w stroju sportowym ubrudzona błotem biorąca udział w biegu rzeźnika

Dystanse do pokonania na bieszczadzkim Biegu Rzeźnika

Klasyczny Bieg Rzeźnika mierzy 80 kilometrów. Rozpoczyna się w Komańczy, wiedzie dalej przez Cisną, góry Jasła i Fereczata, Smerek i połoniny od Ustrzyków Górnych. Całość prowadzi czerwonym bieszczadzkim szlakiem turystycznym. To jednak niejedyny dystans do pokonania. Można wystartować w następujących konkurencjach tak zwanej „Rodziny Rzeźnika”:

Rzeźniczek, czyli Mały Bieg Rzeźnika – dystans 28 kilometrów wiedzie z Żubracznego i prowadzi zieloną Bieszczadzką Trasą Biegową. Dalej droga przebiega przez Okrąglik, Jasło, Szczawnik, Małe Jasło i dociera do mety w Cisnej.

Rzeźnicka Piątka – pięciokilometrowy bieg ze startem i metą w Cisnej.

Dycha na Jeleni Skok – 12 km, które wiodą niebieską Bieszczadzką Trasą Biegową. Podczas biegu należy dotrzeć na szczyt Jeleniego Skoku, góry Hon i do mety w Cisnej. Po drodze nie ma punktów odżywczych, o czym warto pamiętać podczas przygotowań.

Rzeźnik Ultra – czyli coś dla tych, którzy po przebiegnięciu klasycznego Rzeźnika czują wyraźny niedosyt. Droga liczy 95 km, na której ustawione są 4 punkty odżywcze. To prawdziwe wyzwanie dla miłośników biegania.

Rzeźnicki Marsz z Walking Lovers – 16 km drogi, którą można, jak nazwa wskazuje, pokonać marszem. W tej formule droga w dużej mierze wiedzie leśnymi ścieżkami, dlatego warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i niezaśmiecanie terenu.

Maraton Rzeźnika – 52 km biegu ze startem w Cisnej i końcem tamże.

Rzeźnicki Szlem – 175 km, czyli połączenie Maratonu Rzeźnika z Rzeźniczkiem i Rzeźnikiem Ultra. Najdłuższy dystans w zawodach, który jest wyzwaniem nawet dla najlepszych biegaczy ultra.

Uczestnik biegu rzeźnika biegnący po lesie z zakrwawionymi kolanami w stroju sportowym

Jak się przygotować do Biegu Rzeźnika? Trening i sprzęt

Jak przygotować się do biegu jako uczestnik Rajdu Rzeźnika? Przede wszystkim warto postawić na treningi wydolnościowe, które pomogą rozbudować pojemność płuc i wytrzymałość na długich biegach. Z uwagi na ukształtowanie terenu Bieszczad Bieg Rzeźnika wymaga także wiedzy praktycznej z biegów górskich. Różnią się one specyfiką od klasycznych biegów po asfalcie i warto przed podjęciem rywalizacji przekonać się, czy damy sobie radę w takim ukształtowaniu terenu, gdzie konieczne są podbiegi i zbieganie z gór. Warto zadbać też o odpowiednią elastyczność stawów i zbudowanie dobrej podstawy biegowej w postaci nie tylko kondycji, ale też mięśni nóg.

Co wziąć ze sobą na bieszczadzki Festiwal Biegu Rzeźnika?

Co warto wziąć ze sobą na Rajd Rzeźnika? W zależności od formuły, którą wybrałeś, przydatne mogą okazać się różne rzeczy. Jednak Twój niezbędnik powinien zawierać:

– folię NRC,
– latarkę czołówkę,
– odpowiedni strój do biegania, a także odzież przeciwdeszczową,
buty do biegania w górskim terenie,
– czapkę lub specjalną chustę do biegania,
bidon lub butelkę z wodą,
– kubek (na punktach odżywczych nie są zapewniane),
– zapas jedzenia.

Swój niezbędnik możesz uzupełnić o to, co ze swojego doświadczenia nauczyłeś się zabierać. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu i odżywianiu organizmu, by nie stracić sił przed zakończeniem zawodów. Na zakończenie wszystkich wyścigów odbywa się impreza, podczas której możesz zintegrować się z pozostałymi zawodnikami i odpocząć w pięknych Bieszczadach przy wtórze muzyki na żywo. Może następna edycja to czas na Ciebie? Sprawdź się i rozpocznij swoją przygodę z górskimi biegami. 

Przeczytaj także:

Para biorąca udział w biegu nocnym w odzieży sportowej z odblaskami

Bieg nocny – co to za dyscyplina i gdzie są zawody?

Bieg nocny to dyscyplina sportowa, która może przekonać do siebie niezdecydowanych. Sprawdź, gdzie są kolejne zawody.

Zawodnicy biegnący w ultramaratonie w butach do biegania

Jakie buty do biegania na ultramaraton? Amortyzacja na biegi ultra

Ultramaraton to wyzwanie, które wymaga dobrania butów do biegania z odpowiednią amortyzacją. Jakie wybrać najlepsze buty na bieg ultra? Sprawdź!

Ludzie rozpoczynający survival race wrocław biegnący na tor przeszkód

Survival Race Wrocław – poznaj wyjątkowy ekstremalny bieg!

Podejmij wyzwanie Survival Race Wrocław! To wyjątkowy bieg ekstremalny, który oferuje także Survival Race Kids, czyli bieg z przeszkodami dla dzieci!

Mężczyzna w odzieży do biegania przygotowujący się do biegu katorżnika biegający z przeszkodami

Bieg Katorżnika w Lublińcu – ekstremalna impreza pełna błota

Bieg Katorżnika to ekstremalna impreza organizowana co roku w Lublińcu. Uczestnicy każdej edycji muszą zmierzyć się z bagnem, błotem i wodą.

Osoby w odzieży do biegania biegnące drogą w celu pobicia rekordu świata w maratonie

Kelvin Kiptum pobił w Chicago rekord świata w maratonie

Kenijczyk Kelvin Kiptum ukończył w Chicago bieg maratoński, ustanawiając nowy rekord świata w maratonie. Przeczytaj więcej na ten temat!