Figury gimnastyczne (ćwiczenia akrobatyczne) - jak wyglądają?
W gimnastyce akrobatycznej figury, połączone są ze sobą w sekwencje, które razem tworzą wspólną całość. W trakcie treningu zawodnicy prezentują układy i technikę, które dla początkujących, mogą wydawać się nieco skomplikowana. Wśród figur gimnastycznych wyróżniamy:
Szpagat (przedni, boczny) — ćwiczenie, w którym nogi ułożone są na podłożu wzdłuż bądź w poprzek kręgosłupa. To wymagająca pozycja, która wymaga systematycznych ćwiczeń. W gimnastyce akrobatycznej zawodnicy wykonują często szpagat w powietrzu.
Mostek — figura angażująca mięśnie kręgosłupa, w której ciało przyjmuje kształt łuku. Możemy go wykonać na podłodze — wówczas uginamy w tej pozycji nogi w kolanach i rozszerzamy przy tym stopy. Następnie układamy blisko tułowia lekko ugięte ręce, a na końcu prostujemy jednocześnie kolana i łokcie, unosząc tym samym miednicę. Przygotowania do ćwiczeń należy zacząć solidną rozgrzewką.
Stanie na głowie — pozycja stania na głowie wywodzi się z jogi i polega na utrzymywaniu ciała w pozycji pionowej głową w dół. Na początek warto opanować stanie na rękach (najlepiej przy ścianie).
Gwiazda — czyli przerzut ciała (bokiem) z oderwaniem stóp oraz dłoni od podłoża.
Stanie na rękach lub ręce — podobnie jak w przypadku stania na głowie — możesz ćwiczyć przy ścianie. Zazwyczaj silniejsza noga wykonuje zamach i pociąga całe ciało w kierunku ściany. Niezwykle ważne jest ustawienie rąk, które nie powinny znajdować się zbyt blisko ściany — w innym wypadku może się to skończyć uderzeniem w nią głową. Zanim przystąpisz do tego ćwiczenia, połóż na podłodze miękki materac, żeby uniknąć kontuzji.
Salto — naukę rozpoczynamy od ćwiczenia prawidłowego przewrotu.
Wszelkie figury akrobatyczne tworzą spójną całość, angażują całe ciało i są czymś więcej niż tylko dyscypliną sportową. Podczas treningu ważne są również takie figury gimnastyczne jak:
przewrót w przód oraz w tył,
przejście w przód i w tył (ta figura gimnastyczna łączy ze sobą mostek i stanie na rękach). Żeby ją dobrze wykonać, należy najpierw prawidłowo opanować te dwa ćwiczenia.