Mężczyźni ćwiczący freerun

Freerun – czym jest ta sportowa, ekstremalna wariacja?

Freerun to rodzaj sportu ekstremalnego. Sprawdź, czym się charakteryzuje i czym różni się od parkouru!

Efektowne triki umiejscowione na tle miejskiego zgiełku to niewątpliwie coś, co bezustannie zapiera dech w piersiach. Choć wielu utożsamia je z parkourem, niektóre jednak mają nieco inny charakter i wiążą się z innym sportem, a mianowicie freerunem. Sprawdź, czym jest ta aktywność, czym różni się od parkouru i jak właściwie zacząć treningową przygodę z freerunem.

Freerun – co to właściwie jest?

Freerun, inaczej freerunning czy 3run, to rodzaj sportu ekstremalnego. Polega na pokonywaniu różnych przeszkód biegiem, najczęściej w miejskiej przestrzeni. Ta definicja wydaje Ci się tożsama z innym sportem, a mianowicie parkourem? Nic dziwnego – freerun wywodzi się z niego i przez wielu nie jest rozróżniany jako odrębna dyscyplina. Wszystko zaczęło się od grupki chłopaków we Francji, którzy postanowili urozmaicić swój czas wolny i nauczyć się technik wchodzących w skład francuskich szkoleń wojskowych (jeden z chłopaków miał ojca żołnierza). Tak narodził się parkour.

Z grupy po jakimś czasie wyłamał się Sébastien Foucan, który postanowił podrasować nieco technikę i zmienić zamysł. To właśnie on uważany jest za twórcę freeruninngu.

Mężczyźni ćwiczący freerun

Freerun, a parkour – czym się różnią?

Obie te dyscypliny korzystają z przeszkód znajdujących się naturalnie w przestrzeni miasta, obie też wymagają dużej gibkości, sprawności i koordynacji ruchowej. Bez wątpienia zadbają o wzrost Twojego tętna i sprawią, że trening będzie nie tylko ciekawą formą rozrywki, ale też prawdziwym wysiłkiem. Parkour i freerunnig są do siebie bardzo podobne, jednak są cechy, które pozwalają je rozróżnić. Czym się różni freerun od parkouru?

Po pierwsze, we freerunie, w przeciwieństwie do parkouru, nie liczy się prędkość i sprawność pokonywania przeszkód. Nie chodzi tu o jak najszybsze przemieszczenie się z jednego do drugiego punktu. We freerunie na pierwszy plan wysuwa się nie efektywność, a efektowność biegu. Całość ma być spektakularna, ciesząca oko, zakrawająca o swego rodzaju sztukę pokonywania przeszkód.

W parkourze, pochodzącym przecież z treningów wojskowych, bardzo istotna jest dynamika, dobre przystosowanie się do zastanego terenu i jak najsprawniejsze przemieszczanie się. Freerun z tego rezygnuje na rzecz niesamowitych akrobacji. Widowiskowość, spektakularność, a nawet teatralność to znaki rozpoznawcze freerunu. Triki, jakie najczęściej się wykonuje podczas przemierzania przeszkód, to na przykład różnego rodzaju flipy czy salta.

Freerun – jak zacząć?

Właściwie by rozpocząć swoją przygodę z freerunem, nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wygodny strój i buty. Sprawdzi się tu obuwie dla biegaczy z dużą amortyzacją i stabilizacją stopy, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz pokonywanie swoich pierwszych przeszkód i nie masz dużego doświadczenia.

Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. By biegać efektownie i uczyć się coraz nowszych akrobacji, warto robić to pod okiem doświadczonych osób, które będą w stanie Ci pomóc i wyłapać błędy w technice. Pamiętaj też o pokorze – nietrudno o kontuzję, gdy lekceważy się przeciwnika (w tym przypadku przeszkodę). Możesz zapisać się do akademii freerunu, gdzie zostaniesz do tej aktywności kompleksowo i bezpiecznie przygotowany.

Freerun to z pewnością sport, który wzbudza wiele emocji. Jeśli czujesz, że to coś dla Ciebie, ruszaj w miasto i spróbuj swoich sił!

Przeczytaj także:

Chłopaki trenujący parkour

Co to jest parkour? Jak zacząć uprawiać ten efektowny sport?

Parkour to sport bardzo efektowny, polegający na pokonywaniu przeszkód napotykanych na drodze w nietypowy sposób. Sprawdź, jak zacząć!

sphere media background sample

Jakie rolki freestyle kupić? Na co zwrócić uwagę?

Chcesz kupić rolki freestyle? Nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy, jak wybrać rolki do jazdy freestyle.

Spocona kobieta po treningu zastanawiająca się jak obniżyć puls podczas biegu

Jak obniżyć puls podczas biegu? Sposoby na wysokie tętno

Jak obniżyć puls podczas biegu? Oto sposoby na wysokie tętno podczas biegania. Sprawdź, jak zadbać o prawidłowy puls treningowy.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca na macie jogę dla biegaczy

Joga dla biegaczy – czy warto włączyć asany do treningu?

Lubisz biegać? Chcesz uzupełnić trening o rozciąganie, by zmniejszyć ryzyko kontuzji? Sprawdź, co daje joga dla biegaczy i czy warto ją praktykować.

Kobieta w stroju sportowym biegnąca poboczem będąca na keto diecie

Bieganie na keto – czy można biegać bez węglowodanów?

Jesteś na diecie keto i zastanawiasz się, czy możesz biegać? Jaką intensywność treningów wybrać? Oto porady dla biegaczy na diecie ketogenicznej.