Mężczyzna uprawiające freeskiing wykonujący akrobacje podczas jazdy na nartach z góry

Freeskiing – co to jest i jak zacząć robić akrobacje na nartach?

Freeskiing to dyscyplina, która interesuje wiele osób, które lubią jazdę na nartach i snowboardzie. Sprawdź, jak zacząć wykonywać akrobacje na nartach

Freeskiing to stosunkowo nowa dyscyplina, która łączy w sobie sztuczki freestyle narciarskiego ze snowboardem. Do jej uprawiania trzeba jednak posiadać odpowiedni sprzęt, czyli narty o podgiętych przodach i tyłach, które pozwalają na swobodną jazdę zarówno przodem, jak i tyłem. Freeskiing to narciarstwo, które polega na wykonywaniu ewolucji w powietrzu i ślizganiu się po poręczach oraz boksach. Co warto wiedzieć na temat tej dyscypliny, a także jak wykonywać ewolucje w powietrzu?

Freeskiing – na czym polega

Freeskiing (Newschool Skiing) jest dyscypliną narciarską, która polega na wykonywaniu różnych powietrznych ewolucji, takich jak salta, obroty czy graby. Zawodnicy mogą również ślizgać się po poręczach, czyli railach oraz boksach (jibbing). Obecnie sport ten dzieli się na kilka konkurencji, które mogą podobać się miłośnikom tradycyjnego narciarstwa, a także jazdy na desce snowboardowej.

Za freeskiing uznaje się specyficzny rodzaj narciarstwa alpejskiego. Ta forma powstała w wyniku rozwoju snowboardu i połączenia go z narciarstwem. Osoby, które jeżdżą w tym stylu, często ćwiczą swoje umiejętności w specjalnie zaprojektowanych do wykonywania trików przestrzeniach. Obecnie sport ten staje się coraz bardziej popularny. Mimo że powstał już w latach 90. XX wieku, jest on częścią freestyle narciarskiego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich dopiero od 2014 roku.

Kobieta w odzieży narciarskiej trenująca freeskiing wykonując akrobacje

Na jakie konkurencje dzieli się akrobacje narciarskie obejmujące freeskiing?

Obecnie freeskiing rozwija się kilkutorowo, dzięki czemu osoby, które chcą poczuć prawdziwą wolność w wykonywaniu akrobacji podczas jazdy na nartach, mogą brać udział w jednej z konkurencji, jakimi wyróżnia się freesking. Sport ten dzieli się na:

Big air – konkurencja ta wyróżnia się wykonywaniem skoków na dużej, pojedynczej skoczni.

Halfpipe – w tej konkurencji ewolucje przeprowadzane są w śnieżnej rynnie. Jest to również jedna z konkurencji olimpijskich w narciarstwie dowolnym.

Slopestyle – to konkurencja, która polega na zjeździe specjalnie przygotowanymi torami z wieloma skoczniami, boksami i railami. Również jest dyscypliną olimpijską.

Jibbing – to konkurencja, w której zawodnicy jeżdżą po railach, boksach i innych przeszkodach. Zalicza się do nich na przykład ściany, murki czy drzewa. Dzięki temu jibbing może być może być uprawiany także w środowisku miejskim jako urban skiing.

Jedną z wersji freeskiingu jest freeride, czyli jazda na nartach poza wyznaczonymi do tego celu trasami. Sprzęt przeznaczony do tej dyscypliny wyróżnia się większą szerokością nart, a ich punkty stykowe są przesunięte w stronę środka. Taka konstrukcja wpływa pozytywnie na ich komfort zastosowania, zwłaszcza w głębokim śniegu. Zarówno freeskiing, jak i freeride należą do sportów zimowych ekstremalnych.

Freeskiing – jak zacząć?

Żeby zacząć uprawiać freeskiing, należy najpierw wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Narty do freeskiingu wyróżniają się zupełnie inną konstrukcją niż narty do narciarstwa tradycyjnego czy deski snowboardowe. Jak wyglądają narty do freeskiingu? Twin tip skis to narty o podgiętych przodach i tyłach. Ich budowa pozwala na swobodną jazdę zarówno przodem, jak i tyłem, czyli na switch. Narty do jazdy w snowparku mogą mieć różne wymiary, jednak standardowo określa się jako 115-85-105. Modele takie nie mają podwyższenia płyty pod wiązaniem i są bardziej elastyczne niż standardowe narty.

Jeżeli do tej pory nie miałeś do czynienia z freeskiingiem, najlepiej jeśli pobierzesz lekcje od instruktora tej dyscypliny. Taka osoba przygotuje cię do jazdy i nauczy podstawowych sztuczek, a następnie będzie szkoliła Twoje umiejętności, dzięki czemu będziesz mógł wykonywać nawet bardzo zaawansowane triki.

Obecnie można znaleźć ośrodki, w których organizowane są kursy freeskiingowe. Uczestnik takich zajęć może rozpocząć naukę tej widowiskowej dyscypliny i poznać jej tajniki. Wcześniej jednak musi wyposażyć się w konieczny na zimowym szlaku sprzęt.

Narciarz w odzieży i kasku narciarskim trenujący freeskiing wykonując akrobacje w powietrzu

Akrobacje na nartach – jakiego sprzętu wymagają?

Niezależnie od tego, jak wysoki poziom umiejętności zawodnik sobą reprezentuje, wybór odpowiedniego sprzętu jest podstawą, aby mógł swobodnie wykonywać poszczególne ruchy. Właściwe ubrania, takie jak buty, kurtki czy kombinezony, a także narty twin tip skis są szczególnie ważne w przypadku freeskiingu. Krótsze i szersze powierzchnie nart o bardziej wygiętych krawędziach gwarantują bardziej swobodny ruch umożliwiający skoki szybką i dynamiczną jazdą, a także triki wykonywane w powietrzu czy jazdę tyłem. Ten rodzaj nart wyróżnia się także innym, inaczej rozmieszczonym środkiem ciężkości.

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z freeskiingiem, niezbędnym dla Ciebie elementem będzie także kask. Warto wyposażyć się również w specjalny ubiór, do którego zalicza się spodnie z wszytymi ochraniaczami, a także tak zwany żółw na plecy, czyli bluzę wyposażoną w specjalny ochraniacz na kręgosłup.

Freeskiing – jak uprawiać akrobacje na nartach?

Freeskiing wymaga wyuczenia się pewnych trików, ale także posiadania ogólnych, podstawowych umiejętności o narciarstwie. Najlepiej jeżeli masz już sporą swobodę w poruszaniu się na nartach, a także niezłą kondycję. Freeskiing to świetna propozycja dla wszystkich tych osób, które lubią sporty zimowe, a jednocześnie cenią sobie ekstremalne emocje i adrenalinę.

Żeby uprawiać akrobacje na nartach, narciarz najpierw musi wybrać teren, który zagwarantuje zarówno jemu, jak i innym korzystającym z takiej przestrzeni osobom bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej postawić na stok dedykowany do uprawiania freeskiingu. Wiele podstawowych technik można jednak ćwiczyć na terenie przygotowanym do jazdy na nartach i snowboardzie.

Para narciarzy odpoczywająca w trakcie treningu freeskiingu po wykonanych akrobacjach

Freeskiing – jakie akrobacje obejmuje ta dyscyplina?

Freeskiing obejmuje wiele różnych akrobacji, które wykonuje się zarówno na dużej, pojedynczej skoczni, jak i torze z wieloma skoczniami, boksami i railami oraz w śnieżnej rynnie. Powietrzne ewolucje obejmują triki takie jak: obroty, graby czy salta, a także ślizganie się po poręczach i boksach.

Akrobacje mogą wydawać się trudne do wykonania. Jednak ze względu na to, że trików w freeskiingu jest naprawdę wiele, każdy narciarz znajdzie dla siebie ciekawe konfiguracje, które będą dopasowane do jego poziomu zaawansowania. Najpopularniejsze akrobacje to:

360-tka – polega na podjeździe, wyskoku i wykonaniu obrotu o 360 stopni, a następnie płynnym i spokojnym lądowaniu. Żeby ją wykonać, należy z niewielką prędkością podjechać do krawędzi skoczni, wybić się i skręcić w dowolną stronę. Niezwykle istotne jest tutaj, aby zachować odpowiednią kolejność wykorzystując poszczególne ciała, a więc najpierw głowę, a dopiero potem ramiona;

Tail grab – to kolejny ciekawy trik. Polega na wyskoku, podczas którego narciarz łapie się dłonią za jeden z końców narty. Żeby go wykonać, trzeba oderwać się od ziemi, podciągnąć w górę nogi, skrzyżować narty, a następnie podczas lotu, złapać za jedną z nich.

Proste triki można dopasowywać do swoich umiejętności, a także łączyć je, aby osiągnąć ciekawe konfiguracje. Jeżeli myślisz o freeskiing warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt narciarski. Duży wybór znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Mężczyzna zjeżdżający ze stoku na nartach

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Konkurencje i zasady

Na czym polega narciarstwo alpejskie? Dowiedz się, jak je uprawiać, co jest do tego potrzebne i jakie są najważniejsze zawody tej dyscypliny sportu.

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

kobieta w stroju narciarskim zjeżdżająca ze stoku na nartach

Francja - gdzie na narty? TOP - owe stoki narciarskie

Narty we Francji to dobry pomysł na zimowy wypad narciarski. Wyjazd na narty do tamtejszych ośrodków ucieszy każdego!

kobiety trenujące narciarstwo biegowe w odzieży narciarskiej

Jak wybrać narty biegowe do stylu łyżwowego?

Jedną z technik poruszania się w narciarstwie biegowym jest styl łyżwowy. Sprawdźmy, jakie narty będą najlepsze i na czym oprzeć swój wybór.

Narciarze idący na stoku trzymając kije narciarskie i narty dobrane do wzrostu

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności narciarza?

Jaka jest właściwa długość nart? Jak dobrać narty do wzrostu? Poznaj kluczowe narciarskie wskazówki, które pozwolą ci właściwie wybrać sprzęt!