Unselected
Drużyny piłkarskie walczące o piłkę do piłki nożnej wykorzystując gegenpressing podczas meczu

Czym jest gegenpressing w futbolu?

Odkryj historię gegenpressingu w futbolu. Dowiedz się, czym jest ten taktyczny styl piłkarski stosowany przez najlepszych trenerów.

Unselected

Gdy w meczu piłkarskim jedna z drużyn straci piłkę, wówczas istnieją dwie możliwości. Pierwszą z nich jest oddanie inicjatywy przeciwnikowi i pilnowanie swojej defensywy. Drugą zaś podjęcie próby możliwie najszybszego odzyskania futbolówki – tym właśnie jest gegenpressing.

Unselected

Co to jest i kto wprowadził gegenpress?

Z biegiem lat piłka nożna stawała się coraz bardziej dynamiczną grą. Nasi dziadkowie mogą pamiętać ten sport jako zauważalnie wolniejszy. Dziś jednak aspekty taktyczne odgrywają większe znaczenie niż dawniej, a aktywny pressing i agresywne próby odbioru futbolówki są często spotykane.

Dziś przyjmuje się, że ostateczny kształt gegenpressingu pokazała Borussia Dortmund, gdy była prowadzona przez Jürgena Kloppa. Niemiecki trener bazował na skutecznej tiki-tace, którą na wyżyny wprowadził Pep Guardiola podczas swojego pobytu w Barcelonie. W przypadku obu taktyk założenie było dość proste. Im dłużej rywal będzie bez piłki, tym ciężej przyjdzie mu zdobycie bramki.

Gegenpress nie jest więc defensywnym stylem gry, natomiast sprawia, że przeciwnikom ciężej jest podejmować akcje ofensywne. Szczegóły tej taktyki opisał między innymi Michael Cox w swojej książce. Autor uchodzi za eksperta od boiskowych strategii, ponieważ wcześniej zajmował się analizowaniem Premier League.

Gdy po zakończeniu Euro 1992 w Szwecji ogłoszono, że od teraz bramkarze nie będą już mogli łapać piłki w ręce, jeśli otrzymali podanie od partnera, wiele osób przypuszczało, że nadchodzi pewna rewolucja. Tak rzeczywiście się stało, ponieważ trenerzy zaczęli zastanawiać się nad tym, jak zdominować w pełni swojego przeciwnika.

Piłkarz w odzieży i butach piłkarskich trenujący taktykę gegenpressingu biegnąc do piłki na boisku piłkarskim
Unselected

Futbol totalny Cruyffa

Skupmy się na chwilę na postaci Johana Cryuffa. Ten holenderski piłkarz zrewolucjonizował jako trener świat piłki nożnej. Opracował styl, który pokochali kibice na całym świecie. Choć na początku prowadził Ajax Amsterdam w Holandii, to jednak najgłośniej zrobiło się o nim, gdy przejął FC Barcelonę.

To w niej oszlifował zasady futbolu totalnego. Taktyka opierała się na pasywnej obronie, szybkim odbiorze piłki i graniu w taki sposób, aby jak najdłużej mieć futbolówkę przy nodze. Każdy zawodnik musiał być na boisku elastyczny, aby umieć dostosować się do przeciwnika. Oznaczało to częstą wymienność pozycji, a także potrzebę posiadania wysokich umiejętności technicznych.

Eksperci twierdzili, że Cryuff wprowadził do piłki nożnej filozofię piłkarskiej doskonałości. W latach 90. było to coś do tej pory niespotykanego. Holender stał się inspiracją dla innych trenerów, między innymi dla Pepa Guardioli, który nieco ponad dekadę później również zdominował ligę hiszpańską.

Unselected

Czy gegenpressing i tiki-taka jest tym samym?

Jak już wcześniej było wspomniane za twórcę tiki-taki uznaje się Pepa Guardiolę. Hołdował on zasadzie możliwie jak najdłuższego posiadania piłki. Wysoki pressing i różnorodne koncepcje taktyczne sprawiły, że gra jego FC Barcelony po dziś dzień uchodzi za jeden z przykładów futbolu w najpiękniejszym wydaniu.

Gegenpressing jest rozwinięciem tej koncepcji. Za sprawą Jurgena Kloppa taktyka bazująca na jak najszybszym odzyskaniu piłki po jej stracie została wzniesiona na jeszcze wyższy poziom. Niemiecki szkoleniowiec nie ukrywał, że ten sport jest dla niego jak muzyka, a on chce grać szalonego rock'n'rolla. W XXI wieku rodził się nowoczesny europejski futbol, który bazował na niuansach i drobnych detalach. 

Unselected
Piłkarze wykorzystujący gengenpressing w futbolu starając się odebrać piłkę drużynie przeciwnej podczas meczu

Zalety i wady gegenpressingu

Należy jednak pamiętać, że piłka nożna nie znosi próżni i nieustannie ewoluuje. Z tego powodu z czasem pojawiły się taktyki, które sprawiały, że tiki-taka nie była już tak skuteczna. Niektórzy twierdzą wręcz, że czas jej królowania dobiegł końca, gdy prowadzony przez Jupa Heynckesa Bayern Monachium wygrał z Barceloną Pepa Gaurdioli aż 7:1 w dwumeczu.

Niemiecki trener pozwolił przeciwnikowi na wymienianie podań, jednak ustawił swoich zawodników w taki sposób, aby z samego posiadania piłki niewiele wynikało. Do tego rozgryzł, jak może zaszkodzić obronie przeciwnika. Jego kontrpressing okazał się niesamowicie skuteczny, co zapewniło jego drużynie wygranie Ligi Mistrzów.

Gegenpressing Jurgena Kloppa musiał więc rozwinąć koncepcję tiki-taki w taki sposób, aby zminimalizować jej wady, które stawały się coraz bardziej oczywiste dla topowych trenerów. Udoskonalił on możliwości zagrania piłki, lepiej tłumaczył zawodnikom, jak mają zachowywać się pod polem karnym przeciwnika, a jego analiza przeciwnej drużyny weszła na jeszcze wyższy poziom.

W jego taktyce pressing jest skuteczny jedynie w sytuacji, gdy wykonuje go cała drużyna. Przykładowo, jeżeli środkowy pomocnik będzie zbyt długo tkwił w miejscu, wówczas na boisku mogą pojawić się luki, które szybko wykorzysta przeciwnik. Z tego powodu ten styl gry przeznaczony jest głównie dla najlepszych drużyn, ponieważ wymaga piłkarzy o nietuzinkowych umiejętnościach.

Unselected

Które drużyny piłkarskie grają gegenpressingiem?

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się kilka drużyn, które można przypisać do tej taktyki piłkarskiej. Aktualnie oglądaniem tego stylu gry mogą najbardziej cieszyć oko Anglicy. Co ciekawe, nadal za sprawą tych samych trenerów. Pep Guardiola od lat związany jest z Manchesterem City, zaś Jurgen Klopp objął Liverpool blisko dekadę temu.

Inne drużyny również próbują wdrażać ten styl u siebie. Niestety, z różnym skutkiem. Przede wszystkim strefowe krycie przeciwnika sprawia, że popełnienie choćby drobnego błędu daje rywalowi wiele miejsca na boisku. Dlatego na taką taktykę decydują się zazwyczaj jedynie topowe kluby, które mogą pozwolić sobie na sprowadzenie odpowiednich piłkarzy do takiej gry.

Gegenpressing to niewątpliwie przyjemny do oglądania styl, który wymaga jednak od piłkarzy pełnego zaangażowania. W dodatku z biegiem lat niektórym trenerom udało się znaleźć na niego skuteczną odpowiedź. Liga Mistrzów pokazuje natomiast, że ta taktyka nadal może prowadzić do upragnionego zwycięstwa.

Unselected

Przeczytaj także:

Piłkarz w korkach i getrach piłkarskich stojący na murawie przy piłce nożnej

Tiki-taka – więcej niż taktyka w piłce nożnej. Na czym polega?

Tiki-taka to więcej niż tylko taktyka w piłce nożnej. Odkryj, na czym polega ten system gry i dlaczego jest tak skuteczny.

Piłkarze w strojach piłkarskich rozmieszczeni na różnych pozycjach piłkarskich walczący o piłkę podczas meczu na boisku

Pozycje piłkarskie – jakie są i co warto o nich wiedzieć?

Poznaj różne pozycje piłkarskie i ich znaczenie na boisku. Sprawdź, gdzie znajdują się zawodnicy oraz jakie umiejętności powinni posiadać.

Piłkarze w strojach piłkarskich stojący w bramce podczas meczu piłki nożnej chcący pobić rekord bramek w jednym sezonie

Rekordy bramek strzelonych w jednym sezonie

Rekordy bramek strzelonych w jednym sezonie to temat poruszany w światku piłkarskim. Czy uda się komuś pobić dorobek Roberta Lewandowskiego?

Mężczyźni w strojach piłkarskich walczący o piłkę do piłki nożnej podczas meczu rozgrywanego na stadionie

Ile jest zmian w piłce nożnej? Zasady zmian w meczu piłkarskim

Ile zmian można dokonać w meczu piłki nożnej? Sprawdź, jakie nowe zasady obowiązują na Mistrzostwach Świata!

Bramkarz w zielonym stroju i korkach broniący bramkę przed golem

10 najstarszych klubów piłkarskich w Polsce 

Sprawdź, które kluby piłkarskie w Polsce mają najdłuższą tradycję! Dowiedz się więcej o historii piłki nożnej w naszym kraju.