Co to jest i kto wprowadził gegenpress?
Z biegiem lat piłka nożna stawała się coraz bardziej dynamiczną grą. Nasi dziadkowie mogą pamiętać ten sport jako zauważalnie wolniejszy. Dziś jednak aspekty taktyczne odgrywają większe znaczenie niż dawniej, a aktywny pressing i agresywne próby odbioru futbolówki są często spotykane.
Dziś przyjmuje się, że ostateczny kształt gegenpressingu pokazała Borussia Dortmund, gdy była prowadzona przez Jürgena Kloppa. Niemiecki trener bazował na skutecznej tiki-tace, którą na wyżyny wprowadził Pep Guardiola podczas swojego pobytu w Barcelonie. W przypadku obu taktyk założenie było dość proste. Im dłużej rywal będzie bez piłki, tym ciężej przyjdzie mu zdobycie bramki.
Gegenpress nie jest więc defensywnym stylem gry, natomiast sprawia, że przeciwnikom ciężej jest podejmować akcje ofensywne. Szczegóły tej taktyki opisał między innymi Michael Cox w swojej książce. Autor uchodzi za eksperta od boiskowych strategii, ponieważ wcześniej zajmował się analizowaniem Premier League.
Gdy po zakończeniu Euro 1992 w Szwecji ogłoszono, że od teraz bramkarze nie będą już mogli łapać piłki w ręce, jeśli otrzymali podanie od partnera, wiele osób przypuszczało, że nadchodzi pewna rewolucja. Tak rzeczywiście się stało, ponieważ trenerzy zaczęli zastanawiać się nad tym, jak zdominować w pełni swojego przeciwnika.