dziewczyna w stroju gimnastycznym

Gimnastyka artystyczna — co to za dyscyplina? Zasady, historia, punktacja gimnastyczna

Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, która łączy w sobie taniec i akrobatykę. Sprawdź najważniejsze informacje nt. tej dyscypliny!

Dla wielu osób gimnastyka artystyczna jawi się jako wymagający sport, który polega na wykonywaniu skomplikowanych figur. Nie da się ukryć, że jest w tym sporo prawdy, ale to coś więcej niż wysiłek fizyczny i z całą pewnością nie należy jej mylić z akrobatyką sportową, która przez wielu była lubiana w szkole. Na czym dokładnie polega ten taneczno-akrobatyczny sport, który jest marzeniem wielu małych dziewczynek?

Na czym polega gimnastyka artystyczna? To sport z historią 

Nowoczesna gimnastyka to poddyscyplina gimnastyki, który polega na wykonywaniu programów tanecznych oraz akrobatycznych w towarzystwie muzyki, przy użyciu różnych przyborów, takich jak: wstążki, obręcze, maczugi i oczywiście piłki. Warto ją uprawiać, ponieważ pozytywnie wpływa na psychikę i części ciała. Wśród młodszych zawodników, ten rodzaj gimnastyki uprawia się również bez sprzętu. Przez wiele lat, dyscyplina ta kojarzona była głównie z płcią żeńską, ale z czasem rozwinęła się także wśród mężczyzn. Także konkurencja jest spora. Warto wspomnieć, że jest to dyscyplina olimpijska, która swój debiut miała w 1984 roku.

Zasady gimnastyki artystycznej (zawody)

Gimnastykę można zacząć w młodym wieku (juniorki — nawet od siódmego roku życia), oczywiście starsze osoby (nazywane seniorkami) także mogą spróbować swoich sił. Zawody odbywają się w grupach — wówczas sportowcy dobierani są pod kątem wieku (do 6 zawodniczek) lub indywidualnie. Najmłodsza grupa to klasa młodzieżowa (dzieci do lat 9), potem są młodziki (dzieci do lat 10) następnie juniorzy (do lat 12), a na końcu juniorzy klasa I (do lat 15) oraz seniorzy klasa M (w tej grupie startują zawodniczki, które ukończyły 16 lat). Pierwsze zawody w gimnastyce artystycznej sięgają…1940 roku! 

Gimnastyczki prezentują taneczno-akrobatyczne umiejętności na specjalnym polu, którego boki wynoszą czasami powyżej 13 m. Całość oceniania jest przez kilka komisji, które dokładnie analizują technikę, kombinację ruchu ciała oraz walory artystyczne przedstawionych występów. Oceniane jest również wykorzystanie specjalnych przyrządów oraz poczucie rytmu. Istotna jest także estetyczny styl poszczególnych ewolucji. Komisja sędziowska przyznaje punkty za układ (rytmika, balansowanie, skoki, obroty, opanowanie przyrządów) oraz wykonanie, w którym istotne są technika oraz muzykalność zawodniczek.

dziewczynki w strojach do gimnastyki  wykonujące figury gimnastyczne z piłkami

Gimnastyka artystyczna — najpopularniejsze układy gimnastyczne

Z gimnastyką kojarzą nam się przede wszystkim układy taneczne z wykorzystaniem wstęgi. Są one bardzo widowiskowe i chętnie oglądane przez publiczność, ponieważ wywołują wyjątkowe emocje. Jednak to nie jedyny przyrząd, który wykorzystują zawodniczki — używają również maczug, które wymagają większej precyzji. Z kolei podczas większych zawodów (np. igrzysk olimpijskich), zawodniczki prezentują swoją umiejętności także z piłką, obręczami czy skakanką. Gimnastyczki trenują figury, które łączą w sobie elementy akrobatyki, gimnastyki estetycznej oraz tańca. Co najważniejsze, każda z nich może dodać nieco improwizacji do swojego występu, dzięki czemu staje się on wyjątkowy. Mimo wszystko, w gimnastyce obowiązują pewne zasady oraz figury, które powinny się obowiązkowo znaleźć w prezentowanym układzie.

Do głównych figur gimnastyki , należą:

klasyczny mostek,

mostek ze stania,

przewrót do tyłu,

przewrót do przodu,

waga przodem,

szpagat: w bok i w przód,

gwiazda,

gwiazda ze złączonymi nogami,

gwiazda na jednej ręce oraz gwiazda bez rąk,

stanie na rękach i na głowie.

Dlaczego warto uprawiać gimnastykę artystyczną?

Gimnastyka to dyscyplina, która kojarzy nam się z „lekkim” sportem i tańcem, ale prawda jest taka, że aby osiągnąć sukces — trzeba zacząć go uprawiać bardzo wcześnie! Oczywiście, gimnastykę mogą z powodzeniem uskuteczniać także dorośli, ponieważ jest to dyscyplina, która ma zbawienny wpływ na nasze ciało i  posiada naprawdę wiele zalet. Jesteście ciekawi jakich?

Gimnastyka to przede wszystkim trening rozciągania ciała, które zwiększa jego elastyczność i poprawia wygląd.

Dyscyplina ta poprawia postawę ciała i zmniejsza ryzyko różnego rodzaju wad. To wszystko dzięki zaangażowaniu w ćwiczenia kręgosłupa i pobliskich mięśni. Gimnastyka artystyczna to świetne rozwiązanie dla dzieci, które mają problem, np. z garbieniem się.

Wzmocnienie mięśni to kolejna zaleta tego sportu. Jest to zasługa wymagających figur, które angażują mięśnie całego ciała.

Poprawa koordynacji ruchowej, większa zwinność i zwiększenie muzykalności/poczucia rytmu — to kolejne zalety gimnastyki.

Wzmocnienie psychiki i zwiększenie świadomości swojego ciała. W gimnastyce ciało to narzędzie pracy, co oznacza, że musimy o nie dbać i przede wszystkim wiedzieć ile jest w stanie wytrzymać. Jak każdy sport, również gimnastyka pozwala przełamywać bariery i przezwyciężać własne słabości, a także uczy cierpliwości. To czyni nas silniejszymi psychicznie. 

Teraz już wiesz, jakie korzyści płyną z gimnastyki . Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, żeby zrealizować sportowe marzenia. Co sądzisz o tej dyscyplinie? Chętnie poznamy Twoją opinię.

Przeczytaj także

Mini band - jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Mini band - jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Jakie gumy do ćwiczeń wybrać ? Jaka taśma mini band sprawdzi się najlepiej podczas treningu fitness i podczas realizacji siłowego planu treningowego

osoby wykonujące figury akrobatyczne w strojach do gimnastyki

Akrobatyka - na czym polega ta dyscyplina?

Akrobatyka to sport, który wymaga dużej zwinności i samozaparcia. Sprawdź jak zacząć już uprawiać oraz czego można spodziewać się na treningu.

Motywacja do ćwiczeń - jak nabrać chęci na trening?

Motywacja do ćwiczeń w domu i na siłowni. Porady

Brakuje Ci motywacji do ćwiczeń? Nie wiesz, jak zacząć? By się zmotywować, przyda się konkretny plan działania. Sprawdź nasze wskazówki!

Dziewczynka przechodzi przez tunel do zabawy

Ćwiczenia dla dzieci w domu - ćwiczenia dla 6-latków i nie tylko

Szukasz zestawu ćwiczeń dla dzieci w domu? Sprawdź propozycje ćwiczeń ogólnorozwojowych dla dzieci. Poranne ćwiczenia w domu czekają!