Przykłady ćwiczeń korekcyjnych dla dzieci w domu
Ćwiczenia korygujące wady postawy wykonywane regularnie ze specjalistą (indywidualnie lub grupowo), nie zawsze są wystarczające. Żeby osiągnąć zadowalające efekty, trzeba poświęcić tej kwestii sporo zaangażowania. Najważniejsze jest regularne powtarzanie treningów i niektórych układów ćwiczeń! Warto zachęcić dziecko (także dzieci w wieku przedszkolnym), żeby zamiast odpoczynku przed ekranem telewizora, poświęciło ten czas na kilka ćwiczeń. Również Ty możesz dołączyć do swojej pociechy, co na pewno zaowocuje świetną zabawą i jeszcze bardziej zmobilizuje dziecko do aktywności ruchowej. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, należy zrobić sobie krótką rozgrzewkę. Świetne będą krążenia rąk, nóg oraz tułowia w celu uniknięcia kontuzji i poprawy wydajności partii mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe wykonywanie treningu.
Ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, które pozytywnie wpływają na wady postawy, działają na wzmocnienie stawów, poprawiają koordynację i pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych:
Siad prosty. Dziecko przyjmuje pozycję wyjściową i naprzemiennie lub jednocześnie, zgina grzbiet i podeszwę stóp z jednoczesnym zginaniem palców. To świetne ćwiczenie na płaskostopie. Maluch może również chwytać stopami niewielkie przedmioty (np. piłeczki), a następnie umieszczać je w koszyku/pudełku.
Leżenie przodem naprzeciwko ściany. Dziecko w tej pozycji odbija piłkę o ścianę i wyrzuca ją spod brody z łokciami skierowanymi ku górze. To ćwiczenie sprawdzi się w przypadku skoliozy. Polecamy również siad skrzyżny — maluch opiera się plecami o ścianę i mocno nimi na nią napiera.
Nożyce pionowe. Dziecko kładzie się na brzuchu z rękami pod głową, a następnie maksymalnie prostuje kończyny dolne i wykonuje tzw. nożyce. Tego rodzaju gimnastyka pomaga na koślawość kolan. Można również wykorzystać siad skrzyżny z dłońmi opartymi na kolanach i spychaniem ich w stronę podłoża.
Unoszenie nóg i tułowia w pozycji leżącej. To kolejne ćwiczenie z zakresu gimnastyki korekcyjnej, które często wykorzystują na swoich zajęciach profesjonaliści. Dziecko leżąc na brzuchu, umieszcza dłonie po bokach głowy i zostając w tej pozycji, unosi jednocześnie tułów, nogi oraz ręce nad ziemię. Należy w takiej pozycji wytrzymać kilka sekund, a potem je opuścić.
Ćwiczenie w klęku podpartym — polega na przyjęciu wymienionej pozycji i opuszczaniu tułowia z jednoczesnym wysunięciem barków do przodu.
Chodzenie na palcach i piętach.
Wymienione wyżej ćwiczenia należy powtórzyć przynajmniej 5-10 razy.