dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina?

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży, które coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera, zamiast poświęcić tę chwilę na ćwiczenia ruchowe. Gimnastyka kształtuje prawidłową postawę i sylwetkę, dlatego warto zachęcać do niej już od najmłodszych lat. Może być uprawiana zarówno amatorsko, jak i zawodowo (gimnastyka artystyczna). Jakie jeszcze zalety ma ten rodzaj aktywności? Poniżej znajdziecie przykładowe ćwiczenia, które bez problemu wykonacie w domu.  

Gimnastyka — czym jest?

Gimnastyka to aktywność fizyczna, która towarzyszy nam już od dziejów starożytnych. Najprościej mówiąc, są to ćwiczenia, które poprawiają koordynację, ćwiczą szybkość i wytrzymałość oraz zapewniają prawidłową postawę i wyprostowaną sylwetkę. Z kolei gimnastyka podstawowa to aktywność fizyczna dedykowana głównie dzieciom i młodzieży, które nie rzadko mają dysproporcje sylwetki i problemy z postawą, co wiąże się, chociażby z wielogodzinnym spędzaniem czasu w ławce szkolnej.

Z takim rodzajem ruchu spotykamy się już w przedszkolu, gdzie dzieci w formie zabawy zachęcane są do aktywności. Taki rodzaj treningów, można wykonywać zawodowo lub zupełnie amatorsko — dla własnej przyjemności i oczywiście zdrowia. 

dziewczynka i chłopiec w odzieży gimnastycznej wykonujący ćwiczenie

Rodzaje gimnastyki

Oprócz gimnastyki podstawowej wyróżniamy jeszcze inne dyscypliny, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodszych i starszych osób.

Gimnastyka sportowa — polega na wykonywaniu układów na przyrządach, której trwają od 30 do 90 sekund. Podczas zawodów kobiety wykonują specjalne układy w czterech konkurencjach: równoważnia, skok, poręcze asymetryczne i ćwiczenia wolne. Z kolei mężczyźni w sześciu konkurencjach — koń z łękami, drążek, ćwiczenia wolne, poręcze, skok.

Gimnastyka akrobatyczna — nazywana inaczej akrobatyką sportową, zaliczana jest do najtrudniejszych rodzajów gimnastyki. Ta dyscyplina wymaga nieco więcej wysiłku, a układy podczas zawodów wykonywane są indywidualnie lub grupowo. Sportowcy prezentują wówczas układy na trampolinach i skoki (kuczne, proste i rozkroczne) oraz salto przodem i tyłem.

Gimnastyka korekcyjna (element wychowania fizycznego) — kto z nas nie pamięta jej z czasów szkolnych? Przeznaczona jest dla osób mających wady postawy (np. kręgosłupa), które należy skorygować. Tego rodzaju aktywność polega na wykonywaniu podstawowych ćwiczeń, takich jak: przewroty do przodu, rozciąganie, mostek, szpagat czy nożyce pionowe i poziome. Gimnastyka gimnastyczna pełni funkcję terapeutyczną.

Gimnastyka artystyczna — uwielbiana zwłaszcza przez małe dziewczynki, które marzą o zawodowym trenowaniu tej dyscypliny. Polega ona na wykonywaniu układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych wraz z piłkami, wstążkami i obręczami.

Wyodrębniamy również gimnastykę estetyczną, która przypomina gimnastykę artystyczną, ale z tą różnicą, że układy wykonuje się w grupach (nawet dziesięcioosobowych).

Dlaczego warto uprawiać tą dyscyplinę?

Dzięki gimnastyce rozwijamy zarówno układ ruchowy, jak i nerwowy, czyli gibkość, siłę oraz wytrzymałość organizmu. Jakie jeszcze zalety ma ten rodzaj aktywności?

Uczy cierpliwości — dotyczy to szczególnie małych dzieci, które chcą mieć wszystko tu i teraz. Nauka poprawnego wykonywania poszczególnych figur wymaga cierpliwości i samozaparcia, więc jest to świetne wyzwanie dla ćwiczących. 

Poprawia kondycję — ćwiczenia fizyczne niezależnie od ich rodzaju, zawsze pozytywnie oddziałują na układ ruchowy. Wśród aktywności dla dzieci znajdują się też aktywności w formie zabawy, takie jak np. berek, który cechuje się dużą intensywnością i pomaga ćwiczyć kondycję już od najmłodszych lat.

Uczy pracy zespołowej — zajęcia z gimnastyki odbywają się często w grupach, a niektóre ćwiczenia wymagają współpracy między uczestnikami. Dzięki temu twoje dziecko nauczy się nawiązywać nowe znajomości i pomagać innym w różnych czynnościach. 

Poprawia umiejętność skupiania się — niektóre manewry, jak np. stanie na rękach, wymagają dużego skupienia, którego często nam brakuje, a które potrzebne jest np. podczas zajęć lekcyjnych i nauki.

Poprawia koordynację i uczy utrzymywania równowagi — gimnastyka podstawowa opiera się na ćwiczeniach angażujących mięśnie całego ciała i wymagających równowagi, np.  podczas stania na głowie. Nabycie wymienionych umiejętności sprawi, że w przyszłości dziecko będzie mniej podatne na kontuzję, np. podczas przypadkowego upadku na rowerze czy podczas zabawy.

dziewczynka w odzieży sportowej wykonująca mostek

Popularne ćwiczenia

Gimnastyka podstawowa wyrabia prawidłowe wzorce postawy i przeznaczona jest dla wszystkich osób, które prowadzą siedzący tryb życia (również dla dorosłych). Najpopularniejsze ćwiczenia, które wykonuje się w ramach gimnastyki, to:

Mostek — genialne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha i uelastycznienie kręgosłupa. Nauka mostka przebiega w trzech etapach, a pierwszym krokiem do jego opanowania są ćwiczenia rozciągające i poprawiające gibkość. Mostek możemy wykonywać z pozycji leżącej lub z pozycji stojącej, która jest nieco trudniejsza. 

Gwiazda — ćwiczenie na równowagę, które wymaga od trenującego dużo siły i elastyczności. 

Salto — jedno z trudniejszych ćwiczeń w gimnastyce, którego naukę rozpoczyna się od opanowania przewrotów w przód i w tył. Oba rozpoczyna się w pozycji kucznej.

Pajacyki — popularna aktywność, przydatna podczas rozgrzewki, ale także w trakcie zajęć z młodszymi dziećmi. Nie wymaga specjalnych umiejętności, a w trakcie ich robienia przyspiesza nam puls, co w konsekwencji powoduje lepszy dopływ krwi do mięśni.

Przysiady — prosta aktywność, która wzmacnia mięśnie brzucha, ud i łydek. Mogą być wykonywane z odwodzeniem nóg do boku.

Sprint i trucht w miejscu — ćwiczenie stosowane często jako rozgrzewką. Co ważne — poradzą sobie z nim zarówno starsi, jak i młodsi. 

Stanie na głowie — manewr polegający na utrzymaniu pozycji na głowie, podpierając się wyłącznie ramionami. Dzieci i młodzież wykonują to ćwiczenie zazwyczaj przy użyciu drabinek gimnastycznych. Wymaga dużej siły.

Szpagat — obowiązkowy element gimnastyki artystycznej, który polega na umieszczeniu jednej nogi z przodu, a drugiej z tyłu tak, aby utworzyły linię prostą wzdłuż podłogi. 

Brzuszki z naprzemiennym stykaniem się łokci i kolan.

Deska (podpór przodem na łokciach) - wysmukla i rzeźbi całe ciało.

Jak widać podstawowe ćwiczenia gimnastyczne, są bardzo zróżnicowane i z powodzeniem możecie je wykorzystać również w gimnastyce porannej. Ćwiczenia o poranku dodają energii na resztę dnia i przyspieszają metabolizm.

Ćwiczenia gimnastyczne - pamiętaj o rozciąganiu i bezpieczeństwie

Rozciąganie powinno być obowiązkowym elementem każdej aktywności, nie tylko gimnastyki. Stretching polega na dokładnym rozciąganiu mięśni, które w efekcie stają się bardziej elastyczne i tym samym lepiej odżywione. Rozciąganie wzmacnia również stawy i ścięgna oraz pomaga wypracować odpowiednią postawę ciała. Wiele osób twierdzi, że to remedium na rozładowanie stresu i odprężenie. Stretching powinno się wykonywać zarówno podczas rozgrzewki, jak i po treningu.

Do podstawowych ćwiczeń gimnastycznych będziesz potrzebować odpowiedniej ilości miejsca oraz maty sportowej, zwłaszcza gdy planujesz naukę gwiazdy lub salta w domu, a nie chcesz robić tego w profesjonalnym miejscu. Zadbaj również o odpowiedni strój sportowy, w którym będziesz czuć się komfortowo — najlepiej, żeby był wykonany z materiału przepuszczającego powietrze. W zależności od ćwiczeń możesz trenować boso lub w obuwiu sportowym, które powinno amortyzować wstrząsy. Pamiętaj również, żeby dostosować trening do swoich możliwości, tak aby uniknąć przeciążenia i urazów.

W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie pełny asortyment strojów sportowych, które sprawdzą się podczas treningu.

Przeczytaj także

dziewczyna w stroju gimnastycznym wykonująca figurę gimnastyczną  na plaży

Akrobatyka dla początkujących - jak zacząć uprawiać?

Akrobatyka to gimnastyka, która zawiera taneczne układy i figury, angażujące mięśnie całego ciała. Sprawdź jak zacząć treningi gimnastyczne!

dzieci w odzieży sportowej unoszące piłkę gimnastyczną

Poranna gimnastyka dla dzieci - jakie ćwiczenia na początek dnia?

Warto zachęcić dzieci do porannych ćwiczeń, ponieważ gimnastyka przed śniadaniem poprawia samopoczucie i wpływa pozytywnie na koncentrację.

Kobieta w odzieży sportowej wykonująca gimnastykę poranną na macie do ćwiczeń

Gimnastyka poranna – poranne ćwiczenia na pobudzenie

By dobrze zacząć dzień i się przebudzić, warto wykonać gimnastykę poranną. Poznaj wpływ porannych ćwiczeń na pobudzenie i sprawdź zestaw ćwiczeń.

dziewczynka wykonująca mostek na macie do gimnastyki

Jak zrobić mostek krok po kroku? Poradnik dla początkujących

Wykonanie mostka wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się jak zrobić mostek? Jakie ćwiczenia należy wykonać aby przygotować mięśnie kręgosłupa.