Oprócz gimnastyki podstawowej wyróżniamy jeszcze inne dyscypliny, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodszych i starszych osób.
Gimnastyka sportowa — polega na wykonywaniu układów na przyrządach, której trwają od 30 do 90 sekund. Podczas zawodów kobiety wykonują specjalne układy w czterech konkurencjach: równoważnia, skok, poręcze asymetryczne i ćwiczenia wolne. Z kolei mężczyźni w sześciu konkurencjach — koń z łękami, drążek, ćwiczenia wolne, poręcze, skok.
Gimnastyka akrobatyczna — nazywana inaczej akrobatyką sportową, zaliczana jest do najtrudniejszych rodzajów gimnastyki. Ta dyscyplina wymaga nieco więcej wysiłku, a układy podczas zawodów wykonywane są indywidualnie lub grupowo. Sportowcy prezentują wówczas układy na trampolinach i skoki (kuczne, proste i rozkroczne) oraz salto przodem i tyłem.
Gimnastyka korekcyjna (element wychowania fizycznego) — kto z nas nie pamięta jej z czasów szkolnych? Przeznaczona jest dla osób mających wady postawy (np. kręgosłupa), które należy skorygować. Tego rodzaju aktywność polega na wykonywaniu podstawowych ćwiczeń, takich jak: przewroty do przodu, rozciąganie, mostek, szpagat czy nożyce pionowe i poziome. Gimnastyka gimnastyczna pełni funkcję terapeutyczną.
Gimnastyka artystyczna — uwielbiana zwłaszcza przez małe dziewczynki, które marzą o zawodowym trenowaniu tej dyscypliny. Polega ona na wykonywaniu układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych wraz z piłkami, wstążkami i obręczami.
Wyodrębniamy również gimnastykę estetyczną, która przypomina gimnastykę artystyczną, ale z tą różnicą, że układy wykonuje się w grupach (nawet dziesięcioosobowych).