Mężczyzna trenujący bieganie do golden trail series

Golden Trail Series – poznaj to wyjątkowe biegowe wydarzenie z hucznym wielkim finałem

Golden Trail Series to wielkie wydarzenie dla biegaczy wysokogórskich. Sprawdź, czym jest i jakie biegi się na niego składają.

Bieganie to jeden z najchętniej uprawianych sportów na świecie. Jego miłośnicy przemierzają niezliczone kilometry, doskonalą się, wybierają różne trasy i poziomy trudności. Dla tych najbardziej zagorzałych, nieustraszonych, lubiących mierzyć się z przeciwnościami górskich terenów i własnymi słabościami, powstało coś wyjątkowego – Golden Trail World Series. Sprawdź, czym właściwie jest GTWS, co się na niego składa i poznaj klimat tego wydarzenia.

Golden Trail Series – co to jest?

The Golden Trail World Series to wyjątkowe wydarzenie dla biegaczy terenowych. Organizowane jest od 2018 roku przez markę Salomon. Wydarzenie to ma na celu promowanie tego sportu jako profesjonalnej dyscypliny, wyróżnienie światowej klasy biegaczy i docenienie piękna natury, z którą zawodnicy mają okazje obcować, pokonując kilometry tras. To wydarzenie to ukoronowanie wysiłków i zmagań niezbędnych do stania się najlepszym w biegach trailowych. Właśnie tę pracę i miłość do biegania docenia GTWS, proponując biegaczom serię zawodów, na których mogą wykazać się swoimi umiejętnościami, by móc zdobyć zasłużone laury. To prawdziwa liga mistrzów biegania. Na czym jednak to polega?

Na Golden Trail Series składa się kilka biegów trailowych, w których zawodnicy chcący zostać najlepszymi biegaczami świata i otrzymać najwyższą nagrodę, muszą wziąć udział. Co ważne, nie jest konieczne, by startowali we wszystkich wyznaczonych – do klasyfikacji końcowej liczą się punkty z trzech najlepszych biegów każdego zawodnika. Po zakończeniu wszystkich zawodów w serii punkty zostają podliczane i sześćdziesięciu najlepszych biegaczy i biegaczek (po trzydzieścioro kobiet i mężczyzn) dostaje zaproszenie na wielki finał. Golden Trail Series 2024 odbywał się w Szwajcarii w Ascona-Locarno, zaś na przykład GTWS 2023 miał miejsce we Włoszech. 

Kobieta w stroju sportowym trenująca bieganie po górach

Jakie biegi składają się na GTWS?

Skład i liczba zawodów, które wchodzą w skład GTWS zmienia się. Obecnie zalicza się do niej 8 biegów. Są to szlaki:

Kobe Trail (Japonia) – wyścig biegnący przez japońskie góry Rokko i miejscowość Kobe. Startuje z góry Maya – punktu, z którego rozciągają się najpiękniejsze widoki nocą. Odbywa się w sześciu konkurencjach o różnych długościach tras. Najdłuższa liczy 21 kilometrów dla kobiet i mężczyzn,

Four Sisters Mountain Trail (Chiny) – szlak mieści się w zachodniej części Syczuanu. Te ponad 22 kilometrów oferuje bliskość i różnorodność górskiej natury, lasów, łąk i strumieni, a także lokalnej kultury.

Zegama-Aizkorri (Hiszpania) – bieg prowadzi przez najwyższe szczyty, jego dystans to 42 kilometry, zaś suma przewyższeń sięga niemal 2800 metrów,

Marathon du Mont Blanc (Francja) – jeden z najbardziej elitarnych biegów. Rozpoczyna się w Chamonix, liczy 42 kilometry (choć istnieją także dłuższe, nawet 90-kilometrowe trasy). Bieg wiedzie w pięknych okolicznościach górskiej przyrody i zachwycającego Mont Blanc,

Sierre-Zinal (Szwajcaria) – kultowy Sierre-Zinal prowadzi przez serce Alp Walijskich, liczy sobie 32 kilometry, jest to najszybszym biegiem serii. Obfituje w niesamowite krajobrazy i niełatwe do pokonania przeszkody,

Tatra Sky Marathon (Polska) – czas na polski akcent w tej światowej sławy serii dla biegaczy. Tatra Sky Marathon rozgrywa się na terenie polskich Tatr, liczy ponad 42 kilometry o łącznej sumie przewyższeń 3300 metrów. Ten maraton charakteryzuje się stromymi podbiegami i szybkimi zbiegami,

Headlands 27K (Stany Zjednoczone) – bieg organizowany jest nieopodal San Francisco, mierzy 27 kilometrów. Biegnąc tym szlakiem można podziwiać piękno okolicznej przyrody, cieszyć się widokami Oceanu Spokojnego i zmagać się z wieloma podbiegami,

Mammoth 26K (Stany Zjednoczone) – rozgrywany w okolicach Mamooth Lakes bieg liczy sobie 26 kilometrów, które prowadzą przez zjawiskowe i zachwycające tereny.

Zawodnicy pozujący do zdjęcia po skończonym maratonie

Wielki finał Golden Trail Series – wydarzenie dla elity biegowej świata

Wielki finał co roku rozgrywa się w innym miejscu, które jest w stanie zapewnić zawodnikom niepowtarzalne doznania i biegowe wyzwania. Jest on podsumowaniem całorocznych zmagań biegaczy w wymienionych wyżej biegach serii na całym świecie. To impreza, na której zbiera się prawdziwa elita i rywalizuje ze sobą o tytuły najlepszych.

Sam finał składa się z pięciu części, a każda z nich rozgrywa się innego dnia. Tutaj również nie ma obowiązku, by brać udział we wszystkich częściach biegu, jednak tutaj konkurencja jest już naprawdę duża, więc warto dobrze przemyśleć sobie swoją strategię – do klasyfikacji końcowej liczy się trzy najlepsze wyniki z pokonanych przez zawodnika odcinków.

Co ciekawe, najlepsi zawodnicy nie tylko otrzymają tytuły i prestiż, ale także mogą liczyć na nagrody pieniężne. Ich całkowita suma w całej serii wynosi około 300 000 Euro, więc jest o co walczyć! Ważne jest także to, że w finale udział może wziąć każdy biegacz, który posiada jakiekolwiek punkty w klasyfikacji GTSW, ponieważ zawody mają charakter otwarty – musi jedynie zgłosić się i samodzielnie opłacić koszty związane z podróżą i zakwaterowaniem (najlepsi zaproszeni sportowcy mają to zapewnione przez organizatorów).

W 2024 roku najlepszym wśród mężczyzn okazał się pochodzący z Maroka Elhousine Elazzaoui, zaś wśród kobiet zawodniczka z Kenii Joyce Njeru. W związku z obecnością polskiego środowiska trailowego w postaci Tatra SkyMarathonu, polscy biegacze również zaznaczyli swoją obecność na listach najlepszych biegaczy świata. Znaleźli się na nich między innymi: Bartek Przedwojewski, Marcin Kubica, Marcin Rzeszótko, Weronika i Rafał Matuszczak, Dominik Tabor, Patrycja Stanek i inni.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział?

Trzeba mieć świadomość, że Golden Trail Series to zawody dla najlepszych z najlepszych. Jednak oni też byli kiedyś początkującymi, prawda? Gdzie można zacząć, by zaistnieć w świecie Golden Trail Series?

Dobrym miejscem są ligi narodowe GTS (Golden Trail National Series, czyli GTNS) – starty lokalne, w których wystartować może tak naprawdę każdy. Organizowane są w 21 państwach i 14 ligach. Jeśli chodzi o Polskę, bierze ona udział w lidze wspólnie z Czechami i Słowakami. To dobry sposób na to, by rozpocząć swoją przygodę profesjonalnego biegacza terenowego. Pamiętaj jednak, że odpowiednie przygotowanie będzie Twoim kluczem do sukcesu – postaw na wystarczająco wcześnie wdrożone treningi na wymagającym terenie, by doskonalić technikę. Warto też pomyśleć o treningu siłowym i rozwoju kondycji.

Golden Trail Series to wydarzenie dla najlepszych biegaczy wśród mężczyzn i kobiet na całym świecie. Biegi górskie w cyklu GTWS to prawdziwe wyzwanie, a finał to z pewnością spełnienie marzeń niejednego miłośnika biegania terenowego.

Przeczytaj także:

sphere media background sample

Skyrunning, czyli koncepcja biegania w wysokich górach

Skyrunning to połączenie biegów i wspinaczki. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tych ekstremalnych biegach wysokogórskich.

Osoba biegnąca w biegu trailowym

Biegi trailowe, czyli wyścigi na przełaj w trudnym terenie

Zastanawiasz się, czym są biegi trailowe? Dowiedz się, na czym polegają wyścigi na przełaj w trudnym terenie.

Para trenująca bieganie po górach do utmb

UTMB Mont-Blanc – najważniejszy festiwal biegów górskich

UTMB Mont-Blanc to jeden z najważniejszych w festiwali biegów górskich. Sprawdź, czym się charakteryzuje bieg wokół Mont Blanc.

Kobieta w stroju sportowym biegająca po górach odbywająca trening w warunkach hipoksji

Trening w warunkach hipoksji – jak trenować?

Trening w warunkach hipoksji, zwany inaczej treningiem wysokogórskim, może poprawić wydolność i usprawnić adaptację organizmu. Sprawdź, jak działa.

Para w strojach sportowych biorąca udział w zegama aizkorri maraton

Zegama Aizkorri Maratón – kultowy bieg Golden Trail Series

Zegama Aizkorri Maratón to wydarzenie biegowe, które odbywa się co roku w Hiszpanii. Jak wygląda trasa? Jak się zapisać na edycję biegu? Sprawdź!